Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 69

  • 23 501
  • 725
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 933
Тук мн интересно твърдение как проблемите с червата в 95% от случаите предизвикват заболявания на щит жлеза

# 691
  • Мнения: 368
Здравейте, искам да ви помоля за мнение по тези изследвания. Правени са на 4ти ден от МЦ ако има значение. За сравнение ще да и по стари
Тези са от днес
 

Никога до сега когато съм изледвала щз фт3 и фт4 не са били толкова ниски.. на последните бяха в средата на нормата, а тсх беше малко над 3..
 

Тези от преди около 5 -6 месеца

Имам ИР и също от около 5 6 месеца съм на НВВМХ режим. Спазвах кето около месец, но спрях и съм си само на режим.
 Вчера бях на преглед при ендокринолог и ми назначи тези изледвания, плюс ме гледа на ехограф и каза че вижда някаква кист, но като я попитах каза че не било нищо особено и повече даже не го е споменала..това ми се стори като неглежиране направо..възможно ли е от тази киста да са такива показателите?  Доста съм изплашена в момента...какво следва от тук? Дали да ходя спешно на друг ендокринолог, ще трябва ли да пия хапчета.. ще съм благодарна на всякаква помощ

Пс. Не знам колко е възможно да се объркат резултатите, но след мен също имаше жена за щитовидни хормони в лабораторията..

# 692
  • Мнения: 1 518
Стела, Тирозинт има и 62,5 мкг. От дитирон и аз не съм доволна. Чистият т3 ми е ок. Ако имаш познат в Турция, може да пробваш турското т3.


Kokix, в ужасна хипофункция си заради "прекрасната диета". Да, виж второ мнение за това дали има киста, или не и си оправи храненето откъм въглехидратите, защото и тсх ще литне. Освен това, не знам на колко години си, но според половите като че отиваш в пременопауза. От цялата работа, пролактинът се е нормализирал. Хашимото нямаш, но хипофункция - да.

# 693
  • Мнения: 368
bongobongo, на 23 съм..половите хормони са ми каша, но и от преди режима. ЛХ винаги ни е било повече от ФСХ, високи тестостерон, андростендион,дхеас. Установи се и че нямам овулация, зарафи нисък прогестерон. Всичко това според ендокриноложката е заради режима, но искам да поясня ще все пак далеч не съм на супер рестирктивен режим. " Кето" шравих месец януари, от тогава насам просто се храня нисковъглехидратно, заради ИР, но в никакъв случай не ограничавам и броя калории  макроси. Като казвам нисковъглехидратно мисля че се движа на над 60-70 гр въглехидрати на ден, като съм чела че за щз са най добре да са около 50..не знам така ли е..но от тази гледна точка не трябва ли това да оправя показателите а не да ги влошава..
От както знам за ИР(5 6 месеца) съм изключила освен бързи въглехидрати и процесирани про възпалителни храни (всичко от тесто ,пшеница, сладко под всякаква форма, плодове за които чувам разнопосочни мнения, но заради ИР ги махнах, не съм яла никакви бобови също отново заради ИР..но и за тях съю чувала различни мнения , млечни и лактоза също) .
Страх м е че ако отново вкарам дори една част повече въглехидрати ИР ще се влоши, а това си е диабет
За кистата - да , тя я видя на ехографа, даже ми я показа..за сведение всичко беше чисто отново преди около 5 месеца на последният ми преглед..нямаше кисти, нямаше нищо..

ПС: според лекарката съм към поднормено тегло според нейният кантар - 52 кг, като бях 56 преди седмица, така че не мисля че е много верен. От режима свалих малко, но макс 2 3 кила не повече

# 694
  • Мнения: 7 223
Не знаех, че Тирозинта има и 62,5. Ендото ми е написал рецепта за 50 и 75. Пък без рецепта няма да ми изпратят (от Промахон поръчвам).

Аз също имам 3-4 малки кистички, констатират ги при преглед, но не са ми казвали, че са проблем. Не нарастват на размер.

Kokix, какви вгх приемаш?

# 695
  • Мнения: 368
Основно вгх от зеленчуци. Храненията ни се състоят предимно от големи порции салати тип маруля с краствици, домати, репички и подобни ,"мусаки" от неща като тиквички и всякакви такива зеленчуци. Ям доста месо ( не колбаси), преди въобще не ядях яйца,сега по 2-3-4 на ден..реално просто не ям всичко рафинирано, обработено, шоколади и сладкиши, захар, пшеници в това чисто и пълнозърнест хляб, бобови.
Последните може би месец ям доста орехи, защото имам..те не са много режими, но си ги хапвам. Та и от ядки да кажем че влизат вгх, нищо че основно орех или макадамия. Глефам да ям бавни вгх, но те като де сготвят стават на бързи, та не знам

# 696
  • Мнения: 292
Основно вгх от зеленчуци. Храненията ни се състоят предимно от големи порции салати тип маруля с краствици, домати, репички и подобни ,"мусаки" от неща като тиквички и всякакви такива зеленчуци. Ям доста месо ( не колбаси), преди въобще не ядях яйца,сега по 2-3-4 на ден..реално просто не ям всичко рафинирано, обработено, шоколади и сладкиши, захар, пшеници в това чисто и пълнозърнест хляб, бобови.
Последните може би месец ям доста орехи, защото имам..те не са много режими, но си ги хапвам. Та и от ядки да кажем че влизат вгх, нищо че основно орех или макадамия. Глефам да ям бавни вгх, но те като де сготвят стават на бързи, та не знам

Здравей, пиеш ли метформин, спортуваш ли и имаш ли близки роднини с диабет тип 2?

Опитвам се да си обясня ИР при теб!

А, как се хранеше преди да разбереш за ИР?

# 697
  • Мнения: 7 223
Kokix, и аз се храня много подобно. Всякакви зеленчуци, без ограничение. Подземни, надземни, няма значение Grinning Зимата ям много червено цвекло, също тиква. Ядки ям. Чия, киноа. Елда много рядко. Черен шоколад 85-90%. Плодове по-рядко и не от най-сладките.
Имах един период, в който ядях много орехи. Не знам на какво се дължеше.

# 698
  • Мнения: 368

Здравей, пиеш ли метформин, спортуваш ли и имаш ли близки роднини с диабет тип 2?

Опитвам се да си обясня ИР при теб!

А, как се хранеше преди да разбереш за ИР?
Беше ми изписан глюкофаж , но така и не започнах да го пия, реших че искам да опитам първо с режим. Затова и първият месец режима ми беше ударно кето. Но толкова от него. За спорта - преди години да, последните години съм без почти никаква физическа активност, започнах да ходя на фитнес от скоро.  Близки диагностицирани не, но семейно със сигурност някой има. Родата ми са доста пълнички.
Преди да знам за ИР се хранех точно както се храни 23 годишен човек - от всичко по много, шоколади, сладкиши, колбаси, абе въобще всичко. Само вафли се въздържах...
То че си ми е заложено генетично ИРто така си е, просто целта на режима беше да нормализира малко нещата и разбира се да е така завинаги, защото не е нещо временно. Просто може би нямам късмет, така си го обяснавам..
Kokix, и аз се храня много подобно. Всякакви зеленчуци, без ограничение. Подземни, надземни, няма значение Grinning Зимата ям много червено цвекло, също тиква. Ядки ям. Чия, киноа. Елда много рядко. Черен шоколад 85-90%. Плодове по-рядко и не от най-сладките.
Имах един период, в който ядях много орехи. Не знам на какво се дължеше.
Тиква не ям аз, не е позволена при Нввмх, семена също не съм..абе доста ограничения спазвам дори от познатите "полезни" неща, но се изсиква поне за ИР..сега това че ми се влошават щитовидните вече не знам, то става от трън та на глог

# 699
  • Мнения: 27 694
Кokix, мисля, че другите разбъркани хормони имат общо с твоята ИР...

# 700
  • Мнения: 292

Здравей, пиеш ли метформин, спортуваш ли и имаш ли близки роднини с диабет тип 2?

Опитвам се да си обясня ИР при теб!

А, как се хранеше преди да разбереш за ИР?
Беше ми изписан глюкофаж , но така и не започнах да го пия, реших че искам да опитам първо с режим. Затова и първият месец режима ми беше ударно кето. Но толкова от него. За спорта - преди години да, последните години съм без почти никаква физическа активност, започнах да ходя на фитнес от скоро.  Близки диагностицирани не, но семейно със сигурност някой има. Родата ми са доста пълнички.
Преди да знам за ИР се хранех точно както се храни 23 годишен човек - от всичко по много, шоколади, сладкиши, колбаси, абе въобще всичко. Само вафли се въздържах...
То че си ми е заложено генетично ИРто така си е, просто целта на режима беше да нормализира малко нещата и разбира се да е така завинаги, защото не е нещо временно. Просто може би нямам късмет, така си го обяснавам..
Kokix, и аз се храня много подобно. Всякакви зеленчуци, без ограничение. Подземни, надземни, няма значение Grinning Зимата ям много червено цвекло, също тиква. Ядки ям. Чия, киноа. Елда много рядко. Черен шоколад 85-90%. Плодове по-рядко и не от най-сладките.
Имах един период, в който ядях много орехи. Не знам на какво се дължеше.
Тиква не ям аз, не е позволена при Нввмх, семена също не съм..абе доста ограничения спазвам дори от познатите "полезни" неща, но се изсиква поне за ИР..сега това че ми се влошават щитовидните вече не знам, то става от трън та на глог

Сега разбирам, да! Спорта е в основата на обратимостта на процеса в корелация с храната!

Лека ли е ИР или близо до диабет, кръвната захар на гладно ти е супер, но инсулина, как е и HOMA INDEX какъв е ?

# 701
  • Мнения: X
Гледах един много полезен нутриционист за ИР, само че е на амглийски - имаше видео, ше потърся, за храни, които не нарушават кето режима; също и видео за гликемичен индекс на различни храни. Др. Стен Екберг. За ядките се сетих, в суров вид в малки количества, някои съдържат йод, за хипофункцията, орехи например. Освен за лечение на ИР, говори като цяло за здравословно хранене, което изключва не толкова по хранителни групи, а по степен на модификация и преработка. Разбира се за ИР и нисковъглехидратни режими дава. Защото явно нсистина примерно пшеницата е най-разпространената храна по света, за да се снабдява в такива количества, без да се разваля, и за да прави пухкави печива, е многократно подобрявана и модифицирана от човека. Освен че е и бърз въглехидрат. Досега само го гледах, уж спазвах тук так с малко криввания с някоя друга кифличка, че ми е като наркотик на мен това тесто, но тази пролет си показа, как не само ИР, ами и щитовидни и полови хормони, изобщо всичко може да обърка една химично обработена храна.

# 702
  • Мнения: 27 694
От друга тема- мисля, че при Кokix имаше висока КЗ на първи или втори час и/или по-висок гликиран хемоглобин....Извинявам се, ако бъркам, но и в другата тема има доста потребители и няма как всичко да се помни точно.🙂
Д-р Стен Екберг ми е любимец. Разбира се, препоръчва нвх режим, но не на всяка цена чак кето...Истината е, че при всеки човек работи различно нещо. Някои са ок с повече вгх, други трябва да правят повече ограничения и/или да въведат някакви фастове...

Последна редакция: чт, 12 май 2022, 15:46 от dolce miele

# 703
  • Мнения: 368
Значи хронологично така ми вървяха стойностите на кз и инсулин:
Някъде краяа на октомври/началото на ноември  2021 на гладно: кз. 4.7, инсулин 6.6
Обременяване с глюкоза началото средата на демември:  
Според ендокриноложката вчера "не била толкова тежка ИР" ..глупости на търкалета..
От там нататък до сега съм пускала само на гладно почти всеки месец и кз винахи ми е била между 4.5 и 4.8/9, а инсулина веднъж беше 4.13! ( докато спазвах кето)  след това беше веднъж около 7 и нещо, което пак не е хубаво (това след либерализиране на режима). Повече не съм го мерила засега, защото не виждам много смисъл..знам че ми е висок и най вероятно дори на гладно да е окей, след ядене се вдига..
Гликираният ми преди седмица две беше 5.26

# 704
  • Мнения: 5 892
Да правилно си забелязала, имам хеликобактер сега го лекувам. Не знаех, че яде и желязо гадта…
Всяка бактериална инфекция или наличие на патоген яко удря в нивата на желязото.

Освен това, не знам на колко години си, но според половите като че отиваш в пременопауза.
Защо, какво ѝ е на половите? В смисъл, има отклонения, но май в пременопаузата са от съвсем различен тип. Нейните, като че ли, сигнализират за други проблеми.

Гърне, може ли да споделиш повече - какви добавки взимаш(то пак зависи от дефицитите де), как се храниш, стига да имаш желание де.
Няма проблем - ще споделя, разбира се, щом ме питаш. Simple Smile
Работата е там, че нещата са много индивидуални, и това, което действа при един, може да няма никакъв ефект при друг, или дори да причини вреди. Наистина е много важно да се осмисли тази особеност, преди да се пристъпи към каквито и да е действия.
Като за начало - аз цял живот съм се хранила изключително нездравословно. Пици, спагети, сандвичи, пакетирани храни, fast food, много бял хляб, всякакви десерти, газирано, алкохол. В общи линии, менюто ми се основаваше почти изцяло на такива неща. Много рядко хапвах плодове, зеленчуци или истинско месо. Излишно е да казвам, че вероятно именно тази потресаваща диета е била едно от обстоятелствата да развия Хашимото и ИР в началото на двадесетте си години (естествено, навярно има и други причини). Друга "хубавина", възникнала, в следствие на лошия хранителен режим, е множеството дефицити на витамини и минерали, с които най-вероятно съм била натоварена през почти целия си съзнателен живот. Започнах да се изследвам и да суплементирам едва преди година и нещо. Confused Сега единствено се надявам щетите да не са необратими и, в крайна сметка, да успея да подобря състоянието си.

Вземам много неща наведнъж, но обикновено в някаква премислена комбинация (да, повечето са дозирани, на база дефицита на конкретния показател):
- Витамин B12 (инжекции и подезични), Фолат, Витамин B6;
- Ресвератрол, Хиалуронова киселина (Injuv), Инозитол, NAC, L-Аргинин (не ги пия всичките заедно);
- Витамин D + K, Omega-3, Витамин E, Магнезий, храносмилателни ензими (ползваме различни марки, но на мъжа ми най-много му допадат тези на "NOW Foods");
- Протеин на прах (Изолат), Колаген (Тип I & III);
- Желязо.

Последно време си купих и нови добавки, като Астаксантин, Ликопен, Убикинол, но все още не съм ги пробвала.

Честно казано, при мен няма някакъв ударен ефект от добавките, какъвто би се очаквало да има, при толкова драстично суплементиране. Усещам подобрение в някои аспекти, но е възможно и да си въобразявам. Според мен, отново зависи какъв тип е организмът ти - на мен всичко ми се отразява много бавно. Трудно усещам подобрение от лекарства, трудно се напивам. Изобщо... Simple Smile Нищо не се случва с лекота.

По отношение на диетата - от доста години насам се храня по веднъж дневно. Не съм си го поставяла за цел, просто така се случи. Като навърших 28-29 г., апетитът ми съвсем се притъпи. Вече не ми се ядат и боклучави храни със същия интензитет, както преди. Което е добро стечение на обстоятелствата, разбира се, защото сега ми е далеч по-лесно да контролирам какво влиза в устата ми. Simple Smile
Залагам предимно на пресни меса (от ферми), риба, зеленчуци, яйца, плодове, зехтин, кокосово масло, ГХИ, маслини и други полезности - в общи линии, традиционните неща, които се препоръчват, при наличието на автоимунно. Не изпадам в крайности, обаче. Например, ако някъде ме почерпят с парче торта, ще си го изям без проблем. Ако съм навън и си взема кафенце от някой магазин, ще му сложа едно подсладителче. Сутрин, у дома, си пия кафето с мляко и сметана - така съм свикнала открай време. Бях спряла прясното мляко за известно време, но тъй като не видях особена разлика, пак го въведох. Да не коментираме, че бях спряла и кафето за около месец - пълно извращение. Grin
Алкохол също продължавам да консумирам в умерени количества - само в петък или събота вечер.

Спорта гледам да е умерен. Иска ми се да имах повече време за спортни занимания, но за съжаление, в момента съм способна да се ангажирам с това основно през уикенда.

Съня също се старая да си регулирам - да лягам навреме и да ставам рано. Мисля, че този режим ми се отразява добре.

Обмисляла съм и някакви алтернативни практики, като лечебни масажи / рефлексотерапия, но все не намирам време за подобни експерименти.

Това е, в общи линии. Simple Smile Извинявам се за дългия пост.

Общи условия

Активация на акаунт