Прохождане? (кога се прави прощъпулник?)

  • 8 497
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 242
според мен вече може да правите прощъпулник. Идеята е детето само да направи крачките след питата по бялата пътека/чаршаф  Wink а казваш, че макар и да се лакатуши прави крачки сама

# 16
  • София
  • Мнения: 3 679
Направих го след като стабилно ходеше- някъде на година и 1 месец

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Аз мисля да го направя чак когато проходи стабилно.

# 18
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
В различните краища на България различно го правят.
Когато дъщеря ми направи няколко крачки,раздадох малка питка само на деца и те тичаха.Сега проходи,но трябвало да ходи стабилно и да е по пълнолуние,та когато луната расте,ще направим прощъпулник.Аз не бързам.И това ще мине.Мисля,че да може да ходи след питката и да избира предмети,трябва да ходи добре детето.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 114
Ами като проходи по-стабилно, от там нататък когато решите - може и на 30 години Wink

# 20
  • Мнения: 202
Точно това се чудех и аз,защото Ина от два дена се отупска да ходи сама.Прави по 10-12 крачки,но е нестабилна,ако забърза.Виж при бавно ходене няма проблем.Аз лично ,като прочетох мненията тук и линка,който е даден реших да изчакам още малко преди да направя прощапулника.

# 21
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Моят син направи първите си крачки преди 10 дни ,но  реших да изчакам -смятам ,че ще е  по-интересно ако стигне сам до предметите!

# 22
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
В никакъв случай не се чака да проходи стабилно!!! Идеята на прощъпулника като стара българска традиция е да се направи именно, когато детето измине първите си две-три самостоятелни крачки. Във всеки край на страната ритуалът има свои особености, но навсякъде е категорично казано: при първите крачки!!! Никакво изчакване, никакво мотаене с цел да ходи стабилно. Самата дума прощъпулник означава прощъпване, прохождане, а не ходене. Идеята на ритуала е да закриля детето в по-нататъшните му стъпки, да станат те по-стабилни и т.н. Никъде в сериозната научна литература, изследваща българските ритуали и обичаи, не се споменава и дума за стабилно ходене. Това с изчакването си е един вид осъвременяване, което вече няма нищо общо с ритуала.

# 23
  • Мнения: 6 461
Аз съм правила питките и на двете ми деца когато направиха първите крачки. Wink

# 24
Еми,ние все още ходим хванати за една ръка, но доколкото знам прощъпулника се прави няколко дни след като прохди детето самичко. А иначе, честно казано за ритуалите и аз незнам много???? newsm78

# 25
# 26
  • Мнения: 5 362
Когато направи първите крачки Peace
Ако тръгнеш да чакаш да проходи стабилно,може и след 2 месеца да направиш прощъпулника Grinning

# 27
  • Мнения: 465
Когато направи първите крачки Peace

И аз направих така и с двете си деца Peace

# 28
  • Мнения: 84
Моята дъщеря проходи ма 1,1 г., а аз и направих прощъпулник чак на 1,5 г.но си беше късничко! Но не съжалявам. Според мен е хубаво да си ходи стъбилно и тогава.

# 29
  • Мнения: 1 209
Синът ми проходи на 11 месеца. Правеше по 7-8 крачки самостоятелно, когато му направих прощъпулник.

Общи условия

Активация на акаунт