Нашите орхидеи – тема 38

  • 30 346
  • 743
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 661
На всичките ми орхидеи им се "спаружиха" листата. Корените изглеждат добре, но не знам защо листата им станаха така. Преместих три от тях на друго място,защото си мисля че е от слънцето(въпреки че са на северен или северозападен по-скоро прозорец,като залязва слънцето им пече,макар и за кратко ).
Дано се оправят.

Скоро на едната ми орхидея буквално за един ден й се спаружиха листата.
Беше много топъл ден, тя е на терасата, пекло я е цял ден и без да му мисля много я накиснах, въпреки че не беше дошъл деня й за киснене все още.
След 12 часа, прекарани в кашпата й с вода, беше боНба.
Дали със затоплянето на времето не са поожаднели и твоите??

# 646
  • Мнения: 36 993
И на мен едната ми орхидея е със спаружени листа - при това една от най-здравите. Местих я заради малък ремонт и мисля, че е от стрес. Надявам се да се оправи сама.

А във Фб ме изумяват - някой е попитал в една група, как да спаси тази орхидея Flushed
Скрит текст:

# 647
  • Мнения: 5 652
Тя май е била грижливо засадена в пръст...

# 648
  • София
  • Мнения: 771
Подариха ми тази Манта Пенида (може би) преди седмица. От момента, в които махнах целуфана листата са така клюмнали. Първоначално не се трогнах, помислих че е дехидратирана. От 4 дни е накисната в коктейл от всички препарати, които имам, но уви, никакъв резултат. Прилича ли ви на сухо гниене? Или друга болест? Приемам всякакви съвети.




Случайно, знаете ли името на този биг лип?

# 649
  • София
  • Мнения: 3 981
Изобщо не виждам проблем с Мантата. Никакво сухо, мокро, черно, кафяво или незнам какво си гниене. Нали не я държите 4 дена постоянно в разтвор? Засаждайте си я в кори и ѝ се радвайте.
Биг липът е Queen kiss.

# 650
  • Мнения: 2
Имам нужда от съвет 🥹 Имам гъби в саксията😢 Как да ги махна??

# 651
  • Мнения: 36 993
Не знам за орхидеите, но имах гъби в други растения - те сами си изчезват. Животът им е доста кратък (предполагам, че кореновата система - мицел или както се нарича, остава в саксията).

# 652
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 122
Имам нужда от съвет 🥹 Имам гъби в саксията😢 Как да ги махна??
Гъбите сами си изчезват, ама махни тези детелинки, че са напаст и покрай тях може да заболее орхидеята.

# 653
  • София
  • Мнения: 3 981
Гъбите са признак за прекалено дълъг период на влага в корите. Поливайе по-рядко. За детелинкта Angela61 е права - отгоре може да са 5 листенца, но вътре прави голяма коренова система. Аз ги харесвам, но ги вадя и ги слагам в друга саксия.

# 654
  • Мнения: 914
Момичета, за ви попитам вие в какви кашпи сте си сложили Орхидеите..
Повечето, по- богатия избор де , е ф13...
А моите орхи са пресадени във ф13/ 13,5 ...
Трябва са търся ф15 , сигурно...🤔

# 655
  • Мнения: 5 652
Повечето не са ми в кашпи, а в подложки като нормалните цветя. Ако някоя много натежи и почне да се обръща, я слагам в стъклена ваза, там има повече разнообразие и размери. На дъното на вазата слагам керамзит, ако е прекалено дълбока.
Никак не харесвам стандартните кашпи за орхидеи, те са съвсем малко по-големи от саксията и няма изсъхване вътре. Освен това, искам да виждам какво се случва в саксиите.

# 656
  • Мнения: 6 621
Аз ползвам тези:
https://www.plants.bg/kasha-s153
Всяка си е в нейната-удобно за поливането, вижда се какво става. Виж с размерите не знам как са, но фи13 транспортна саксия влиза

# 657
  • тук и там
  • Мнения: 11 776
Мисля,че им е жега-да. Поразместих ги . Днес ми цъфна едната, която две години  отглежам като "маруля."
Само един цвят е отворила, но не се чувства добре-аз я виждам, та режиш да снимам цветчето, щото другите пъпки може и да не ги отвори.
Много зле е листото, хич не ми изглежда да се чувства добре вече ..



 
И листата. Едното направо е мъртво.

# 658
  • Мнения: 6 621
Аз тия просто ги махам. Разцепваш го на две по средната жилка и внимателно го махаш откъм розетката

# 659
  • Мнения: 914
Според мен ако искаш да я спасиш,  трябва да я пресадиш.
Явно има някакъв проблем.
Почисти коренчетата и в нови кори.
Имаш достатъчно въздушни, които се виждат на снимката, според ще отселее 😉🙂

Общи условия

Активация на акаунт