Малформация цепка на небцето

  • 102 724
  • 763
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 2 327
На моя са го махнали без никаква упойка, този който е бил останал. натиснали са го в кабинета и са го извадили. Предполагам зависи от случая.
А за слуха тази годин един УНГ доктор ни обясни защо децата с отворено небце имат такива проблеми. Като цяло слуха е акустика, а при тези вродени увреждания не само небцето и венеца не са както трябва, ами и цялата кухина около носа и ушите. Оттам идват и нарушениятв слуха. Но не са задължителни. Може да си чува нормално детето.

# 556
  • Мнения: 2 531
Така като ви чета никой не ви обяснява защо се слагат тръбичките в ушите и какво става след това! Понеже сина ми от 7 г. е с такива / много сменяни/ , той също е с цепка на небцето, та от зор научих всичко! При децата с цепки евстахиевата тръба не функционира добре! Това означава че средното ухо не може да се вентилира и да се изравнява налягането и тръбичката дефакто прави това! Не трябва да се мокрят ушите, при сина ми това се оказа почти невъзможно / особенно на море и басеин/ . Често правеше инфекции/ тече гной но не е страшно защото излиза от тръбичката/. Другото важно е че въпросните тръбички независимо какви са / има такива които падат и Т-образни които не падат/ трябва да се сменят всака година / най- много на 2г./ защото самия материал от който са направени старее ! За слуха- ако няма други аномалии по ушите, то намалението е с 20-30 дб, което е в границите на социално адекватен слух!

# 557
  • Мнения: 776
  В действителност никой не дава много обяснения за шънтовете.
  Миналия Петък бяхме на преглед и казаха, че всичко върви добре. Храна му излизаше 3- 4 дена след оперцията, но доцента каза, че е нормално. След това повече не се случи до вчера. Sad След като си изяде киселото мляко след малко му излезе бяло сополче, че е и хремав. Сутринта като кихна нищо не изелезе, а преди операцията излизаше все по нещо. С ръкавите бяхме 20 дена. Може ли да се е получила дупка на 23-я ден? Колкото мога да погледна аз нищо не виждам... В Понеделник ще звънна и до Пловдив.
  На някой случвало ли се е на този етап да излезе храна?
 Като го нахраних на обяд веднага след това кихна и нищо не излезе от нослето.
  Вече не знам дали има дупка или не newsm78 и защо вчера му излезе млякото?

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 14:15 от des_1984

# 558
  • Мнения: 37
Стига бе Дес,няма дупка детето ,тоест винаги е възможно по нещо да остане,но с времето си се затваря.. Всички познати,които са го преживели ,децата кихат от храната,дори и да нямат фистули.,.. Спокойна бъди и серадвай на детето Simple Smile

# 559
  • Мнения: 776
  Аз си му се радвам и то много:) Надявам се и да има дупка да е малка и с времето да се затвори.
 Мерси  много за отговорът Hug

# 560
  • Мнения: 2 531
des_1984  мисля че е нормално да изкихва храна понякога. На теб не ти ли е влизала никога вода в носа?! при това без проблеми с небцето! За съжаление при децата с цепки функцията на небцето / не анатомичната цялост / не може да се вазставони винаги 100% и такова минаване на храна в носа е възможно , въпроса е да е рядко . Важно е и да се правят промивки с душ за нос да не се застояват тези храни!

# 561
  • Мнения: 2 327
На моя и до ден днешен си му излиза храна през носа като вземе да прави маймунджилъци докато яде. Май имаме останала някаква дупчица, но основното е, че не си контролира добре дишането и току нещо минава.

# 562
  • Мнения: 776
  Аз звънах в Пловдив и ми обясниха, че може и да е, защото раната още не е зарастнала. Повече храна не ни е излизала и като киха пак нищо не излиза. Simple Smile
  Според мене сигурно си имаме някоя дупка, защото като му дам да пие от чаша с твърд накрайник(от Пловдив ни позволиха да ползваме) се чува свистене. Петър се научи да цъка с език и тогава някой път пак се чува това свистене.
  Искам и да ви кога децата ви горе- долу почнаха да казват повече съгласни. Много добре казва М, Н и Л и ги комбинира по всякакъв начин с всички гласни. При изговарянето им не се чува носово звучене. Някой път казва и АДЕ, но много рядко.
  Кога е най- добре да го заведем на логопед?

# 563
  • Мнения: 2 327
Можете да го заведете и веднага след контролния преглед. Има едни масажи които им се правят, които помагат за хубавото раздвижване на езика. Но трябва да е зараснала раната отоперацията.
Освен това ще ви покажат упражнения за контролиране на въздуха откъде минава, което им е най голмия проблем на децата.
Иначе всяко дете различно почва да проговаря независимо от операцията.

# 564
  • Мнения: 776
  Нашият контроленпреглед беше на 08.07., маллко раничко ни викнаха. Казаха да отидем пак ако нещо ни притеснява.
  С логопеда ще изчакме, защото имаме още конци.
  От няколко дена се опитва да каже и Д и все по- добре се чува. Само когато пие от чаша с твърд накрайник се чува това свистене.

# 565
  • Мнения: 37
Дес,Миро казва само к ,г и м..,а е на 2 години и една след операцията.Сега ходим на логопед и се надявам да имаме резултат. Напримет Тати звучи,като каки,мама си е мама,вода е уа,море е ое и така,за цъкане с език не мога и да си мечтая...

# 566
  • Мнения: 776
  mama na miro, сигурна съм, че ще започне да говори както трябва. А пък и момченцетата са малко по- бавнички Grinning, дано не се обидиш Hug

# 567
  • Мнения: 776
  На 22.08 станаха 2 месецаот операцията на небцето и сега Петър е с ужасна хрема. Мога ли спокойно да ползвам помпичка за нослето?
  А и някой знае ли в Пловдив до кога са в отпуска?

# 568
  • Мнения: 37
Можеш да ползваш помпа за нослето Деси,а отделението мисля обикновено започват работа началото на Септември.. Защо не се обадиш на Теодора да я попиташ ? Ако нямаш номера ,ще ти го пратя на лични..

# 569
  • Мнения: 776
  Мерси.
  Не ми е много спешно. Искам да нямеря някакви актуални координати на една логопедка, която препоръчват. Нека ако някой знае как мога да се свържа с Златка Цинцева да помага Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт