Фентъзи и фантастика - 23

  • 34 066
  • 708
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 232
Оо, аз съм голям фен на Хари Потър край щерката. Като се има предвид, че с голямо предубеждение ги почнах, се оказаха много приятна изненада. Дж. Роулинг успяла е да изгради пълноценен свят и засяга много от проблемите на подрастващите, приятелството, любовта и взаимоотношенията и не на последно място книгите са много динамични и завладяващи. Край тях прочетох и другите ѝ поредици - трите части на Фантастични животни и Прокълнатато дете. Макар че те вече са написани като сценарии и усещането е по-различно.
На мен, като че ли, най-много ми харесаха Даровете на смъртта, но бих гласувала за всички части на поредицата.

# 691
  • Мнения: 3 663
Веднъж почнах да чета Хари Потър, но не ме грабна. С филмите същата работа. Музиката към филма, обаче, е разкошна.

# 692
  • София
  • Мнения: 3 281
Аз пускала ли съм номинации? Хич не помня Flushed
В групата на нехаресващите Хари Потър съм. Чудя се да го давам ли на детето за лятото, гледам че е в списъка му.

# 693
  • Мнения: 10 309
При нас не е в списък за четене от децата (малки са и имат само препоръчителен списък), по желание на едно от децата почнахме поредицата - чета им вечер (могат и сами, но ни е традиция), покрай тях неочаквано за мен се увлякох. Та затова си мисля дали няма да ми допадне и Абъркомби, досега странях от този жанр, предпочитах класическата научна фантастика, но винаги може да се поправя.

# 694
  • България
  • Мнения: 6 241
Отдавна се каня да прочета Хари Потър или поне да се опитам, не съм гледала филмите.
Не бях чела и нищо от Джо Абъркромби, но започнах "Отмъщението на Монца" и ми хареса.
Много кърваво приключение, обаче е написано много добре и бързо стигнах до средата на книгата.

# 695
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
И аз харесах Монца, ама едно такова горчиво усещане ми остави.....

# 696
  • България
  • Мнения: 6 241
Финалът?

# 697
  • Мнения: 18 377
Хари  Потър е доста сложна поредица, нетърпяща категоризация. Първите книги са доста детски, но последните  две, да не кажа - три стават мрачни, зловещи и сесриозни
В нея се прокрадва и българската следа. Да не говорим, че има свеж хумор. Има всички предпоставки да ми хареса, но уви - не ми. Хари е твърде емоционално нестабилен, лесен за манипулиране и не спазва никакви правила. Винаги всичко минава с номера "ще кажа на Дъмбълдор и той с вълшебна пръчка ще оправи нещата" и "Дъмбълдор знае всичко". Ясно, че на Хари му трябва авторитет, но той никога не мисли с главата си. За седемнадесет-осемнадесет годишен, Хари разсъждава като шестгодишен.
Много повече ми харесвата Хърмаяни Грейнджър - която е трезвият ум в триото Хари-Хърмаяни-Рон.- и Сивириъс Снейп, който има трагичен образ.

Първият филм съм го гледал, стори ми се добре адаптиран и дори - симпатичен. Бих го сравнил донякъде с Нарния. Но както казах първите десет книги са дсто детски. В петата книга  имаме герой хвърлен за десет години в Азбакан, повявяват се дименторите, научаваме някои неща са смъртта на Лили и Джеймз Потър. Шеста и седма книга са страшни за пръв път умира главен герой, а и избухва война. Да не говорим за изтезанията на които са подложени мъгълите.

Мариша, не съм абсолютно сигурен, но май не. Основният списък на номинации е към 33-37 страница и не те засичам там.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 19:40 от Лорд Сняг

# 698
  • Мнения: 5 722
Хари  Потър е доста сложна поредица, нетърпяща категоризация. Първите книги са доста детски, но последните  две, да не кажа - три стават мрачни, зловещи и сесриозни
В нея се прокрадва и българската следа. Да не говорим, че има свеж хумор. Има всички предпоставки да ми хареса, но уви - не ми. Хари е твърде емоционално нестабилен, лесен за манипулиране и не спазва никакви правила. Винаги всичко минава с номера "ще кажа на Дъмбълдор и той с вълшебна пръчка ще оправи нещата" и "Дъмбълдор знае всичко". Ясно, че на Хари му трябва авторитет, но той никога не мисли с главата си. За седемнадесет-осемнадесет годишен, Хари разсъждава като шестгодишен.
Много повече ми харесвата Хърмаяни Грейнджър - която е трезвият ум в триото Хари-Хърмаяни-Рон.- и Сивириъс Снейп, който има трагичен образ.

Първият филм съм го гледал, стори ми се добре адаптиран и дори - симпатичен. Бих го сравнил донякъде с Нарния. Но както казах първите десет книги са дсто детски. В петата книга  имаме герой хвърлен за десет години в Азбакан, повявяват се дименторите, научаваме някои неща са смъртта на Лили и Джеймз Потър. Шеста и седма книга са страшни за пръв път умира главен герой, а и избухва война. Да не говорим за изтезанията на които са подложени мъгълите.

Мариша, не съм абсолютно сигурен, но май не. Основният списък на номинации е към 33-37 страница и не те засичам там.
Чисто субективното ми мнение. Личи си, че са детски книги. Роулинг по мое скромно мнение не е чак толкова добър писател. Когато излизаха (по това време бях дете), ми харесваха. Simple Smile

# 699
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419

Книгата ми хареса,  Абъркромби е мнооого добър. Но взе да ми нагарча малко преди финала, и като я прочетох се запитах за какво беше цялото това нещо.....

# 700
  • Мнения: 48 029
Според мен книгите са рядко срещани хубави и "растат" чудесно с децата. За незрелия или "незрелия" Хари сме дискутирали достатъчно. Знам, че само Конан е върха, да. Ами незрелия Хари нарочно е такъв Simple Smile дълбочина му се вика. Не случайно книгите са хит. Аз бих ги предложила на децата, най-малкото от обща култура да са запознати. Не едно дете е открило любовта към четенето с тези книги. Вярвам, че тези от вас, които са родители, ще го потвърдят.
С какво сме израсли ние и какво четем ние сега, на  тази възраст, е друг въпрос. И пак. Дори и като възрастен - защото и аз дълго време глупаво отричах да ги прочета- и като възрастен ме изкефиха.

# 701
  • Мнения: 18 377
Според мен книгите са рядко срещани хубави и "растат" чудесно с децата. За незрелия или "незрелия" Хари сме дискутирали достатъчно. Знам, че само Конан е върха, да. Ами незрелия Хари нарочно е такъв Simple Smile дълбочина му се вика. Не случайно книгите са хит. Аз бих ги предложила на децата, най-малкото от обща култура да са запознати. Не едно дете е открило любовта към четенето с тези книги. Вярвам, че тези от вас, които са родители, ще го потвърдят.
С какво сме израсли ние и какво четем ние сега, на  тази възраст, е друг въпрос. И пак. Дори и като възрастен - защото и аз дълго време глупаво отричах да ги прочета- и като възрастен ме изкефиха.

Само Конан - не. Но ето добър пример - Фицрицарин е 16 години в първата трилогия, за Придворният убиец, а не му липсва дълбочина. идва момент където спира да се допитва за всяко решение до Сенч и Бърич. Дори и в Хобит, Билбо не пита за всичко Гандалф, половината книга, че и повече Гандалф го няма. Дори в Игра на тронове, герои като Бран не питат за всичко някой по-мъдър и знаещ. в Черната Призма бащата на Кип го оставя на практика сам, за почти половин година.

На практика в един момент цялото човечство зависи от Хари, а Дъмбълдор 7 години не е успял да го подготви. Хърмаяни е на неговите години, а се държи много по-зряло.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 20:56 от Лорд Сняг

# 702
  • София
  • Мнения: 5 842
На практика в един момент цялото човечство зависи от Хари, а Дъмбълдор 7 години не е успял да го подготви. Хърмаяни е на неговите години, а се държи много по-зряло.

Мъже, какво да ги правиш. Laughing Все чакат някоя жена да свърши мръсната работа.

# 703
  • Мнения: 10 309
Само два от филмите от поредицата за Хари Потър  бях гледала, преди доста време. Сега след като прочетох на децата първите три книги, след всяка им пусках и филма (и виждах съответно разлики, което не ми допадаше).
По-интересното за мен самата е друго - тъй като с тях по-бавно напредвах, а за себе си четох поредицата и бях по-напред вече в историята, вкл. на последните две книги, преди да ги прочета видях резюме на сюжета в интернет, а това не само не ми попречи да харесам поредицата, а даже напротив - и сега, когато на тях чета вече четвъртата книга (много в началото), а пък аз съм към средата поне на последната, връщането назад в историята не ми е нито досадно, нито безинтересно, ами си обяснявам някои детайли, които уж така само са били споменати, може и дори да се окажат значителни (но при прочит на толкова много страници могат и да бъдат забравени). Така че сега вървя към финала на историята, чета им паралелно и поредицата към средата на същата и пак ми е интересно. Вероятно заради увлекателния разказ на Роулинг. Вярно, че не е и блестящ стил (например има автори като Хавиер Мариас и Итало Калвино, които много харесвам), но пак ми допада. Магия, какво да се прави, и предубеден мъгъл като мен уцели, макар и късно. След “Даровете” съм си подготвила и “Приказките на барда Бийдъл”.

# 704
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
С ММ сме на по 50+ и пак всяко лято си препрочитаме ритуално ХП.
За мен едно от най-смислените послания в тази книга е, че магията изобщо не решава житейските проблеми и дори тези, които я владеят, често са нещастни. Т.е., разковничето е не в магическата пръчка, а в упоритата работа - за да се усъвършенстваш, да поддържаш приятелствата си, да гониш целите си и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт