Самотни пътешественици/Solo travelers

  • 11 674
  • 212
  •   1
Отговори
# 120
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Jokerr, може би ако сте много млади 🤔 Аз не съм се срещала с подобно отношение.
Дъщерята за първи път пътува самичка миналата година, 18 години, Англия и Сардиния, не се е оплаквала от отношението. Даже напротив, италианците са били много мили, като са я видели толкова млада и притеснена, нейният полет беше точно в ден, в който стачкуваха... За късмет, от няколкото полета, които успяха да излетят този ден, единият беше нейния 😊

# 121
  • Glasgow
  • Мнения: 4 638
Съвсем не млада, нито пък с визия на жена дето някой би трафикирал, по скоро да пренасям нещо освен🤭и това е на по малки летища, в Единбург са мили, дори е имало 'добре дошла вкъщи"🥰

# 122
  • Мнения: 1 120
Според мен е късмет, навсякъде могат да измислят нещо да те разпитват.
Миналата година имах много неприятно прекачване в Бари, Италия, бяха много нелюбезни, даже ми се подиграха на италиански  че не ги разбирам (което разбрах хаха). Отвърнах им, какво очакват от туристи, които само се прекачват?

Даже и в София са ми задавали въпроси. Носете си паспортите за всеки случай, някой път личната карта създава проблеми в ЕС.

# 123
  • София
  • Мнения: 5 316
Няма как личната карта да създава проблеми в ЕС. Ненужно насаждаш притеснения.

# 124
  • Мнения: 1 120
Не насаждам притесния, споделям опит от много пътувния.
Винаги е по-добре да си носиш и паспорт. Личната ни карта е на кирилица и е много по-трудно да бъде разчетена в сравнение с паспорта.
Освен това, човек като има два документа оставя единия в хотела, с другия се разхожда през деня. И да стане нещо, има план Б.

# 125
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
В Турция би трябвало да можем да пътуваме вече само с ЛК, но ме гледаха като изтребител, като я показах. Предпочитат паспорт, за да си сложат печата, кога си влязъл. Но от ферито от Турция, като слязох в Гърция, показах ЛК, те ми се усмихнаха и казаха, добре сте си дошли обратно в ЕС 😁

Ibsena, за план Б, съм съгласна, но на ЛК има всичко написано и на латиница 🤔

# 126
  • Мнения: 7 208
Даже и със старите лични карти, които важаха до преди 8-9 години и бяха изцяло на български език, не съм имала проблеми из Европа, включително и в Швейцария. Но последните години си нося и паспорт, защото ако евентуално ми откраднат или изгубя единия документ, да мога да се легитимирам с другия.

# 127
  • Мнения: X
Искам да попитам дамите, тъй като видях в една група туристка в забавен стил да се оплаква за преживяванията с граничните в балканските държави на път за Турция. Как навсякъде или са и пожелавали приятен път или  незаинтересовани я пускат, само българският граничен я въртял и разпитвал много как така сама в Турция. Такъв ли ви е опитът с граничните?
Скрит текст:
з на определени летища преживявам същото, в Глазгоу и едно дето се води пак Глазгоу престуик дето погрешка бях букнала без да видя, че е на 35мили. Много разпитват, много въртят, което преди ми активираше параноята, че сигурно имам criminal records. В Единбург само веднъж една жена гранична се държа неприятно, най вероятно защото преди това превеждах на група наши шумни мургави сънародници и тя помисли, че съм с тях. Какво ме води, що ме води и т.н, като и казах, че съм на работа на другия ден се кротна.
В международна група за жени, пътуващи сами доста дами пишат за такова отношение и някой, който работи в системата обясни, че е защото сме рискова група да бъдем използвани за трафик или да сме обект на трафик.

За трафик на жени, не, не ми е правило впечатление граничните да бъдат по-внимателни, но определено има по-особено отношение и по-строг контрол към балкански народи. Лично не ми се е случвало нищо, но няма да забравя един път преди години пътуване с автобус от Хърватска към Германия през Австрия. Австрийските митничари тъкмо се бяха качили в нашия автобус за проверка на паспорти, ала-бала, и по радиостанциите им гърми съобщението, че идел някакъв друг автобус и не мога да опиша дивия ужас в гласа на полицая като изкреща "Иде автобус от Албания, от Албанияяяя!!" и се изниза набързо. Направо целият наш автобус се заля от смях, все едно се задаваше бус с афганистанци-талибани, обявили джихад, които трябва на всяка цена да бъдат спрени. Така че предразсъдъци ли, какво - особено отношение към балканците, в това число, българите, понякога има.

# 128
  • София
  • Мнения: 661
Личната ни карта е на два езика, това първо. Второ, те я проверяват на скенер и инфото им излиза. Трето, още 2006 като ни приеха в ЕС и повечето митничари не знаеха, в Рим бяха тръгнали да ми искат паспорт и им обясних, че няма нужда. Това ни е едно от правата в ЕС и като цяло в страни с такова споразумение, така че никъде нямат право да я отказват. Аз паспорт нося само, за да мина на автоматичната проверка, тъй като нашите още се мотаят и не вкарват биометричните данни и в ЛК.

# 129
  • София
  • Мнения: 1 723
Относно отношение към младо момиче, понякога най-ужасни могат да се окажат комшиите! Няма да забравя как като студентка в чужбина преди години, се връщам с автобуса за България. И установявам, че паспортът ми е изтекъл преди 2 дни. С ЛК минавам без проблем европейските граници, но когато стигам до сърбо-хърватската граница, една бодра сръбска митничарка влиза в автобуса и ми гледа паспорта с фенерче в 5 сутринта и ми нарежда да сляза веднага, защото паспорта ми е изтекъл! Нито ЛК помогна (не важала), ни молба да си купя транзитна виза (да не съм я подкупвала)? и за капак нашите "мили" сънародници в автобуса - "Момиче ако не си с редовни документи, слизай да не бавиш целия автобус". И ме свалиха рано сутринта сама с два куфара, на границата като някоя да не казвам каква. Добре, че митничарите от хърватска страна бяха свестни, прибраха ме на топло, предложиха ми кафе и лично ме качиха на автобуса до Загреб, където отидох в Бг консулството да си удължа паспорта.
Къде е закрилата към сами млади жени в Сърбия не знам. И това отношение от ЖЕНА митничар! Колко да мразиш българите, че да правиш такива работи?

# 130
  • София
  • Мнения: 5 316
Е, не 🙃 Чак такива драми и сценарии са в повече!
Защото си жена не ти се полага нищо повече и след като към онзи момент не е било допустимо да се преминава през Сърбия с ЛК, то граничарката е направила съвестно и точно това заради което е назначена там.
Няма място да се вменява лично отношение към някой, който си изпълнява задълженията.
А да си следиш валидността на документите, е само и изцяло твое задължение.

# 131
  • Мнения: 9 426
Вярно е,че сръбските митничари са "по-стриктни" към българите...

# 132
  • София
  • Мнения: 661
Като пътувахме през 90те все ни предупреждаваха на сръбската граница да си мълчим, да не говорим нищо, защото сърбите се заяждат. Честно казано, от толкова граници, които съм минавала на няколко континента, най-отвратителни от моя опит винаги са били гръцките митничари, дори след като влязохме в ЕС. За преди това изобщо не ми се коментира. Със сръбските никога не съм имала проблеми.

Но в случая са си били прави сърбите, даже добре, че само са те върнали, а не са направили повече.

Аз се завърнах от соло пътуването ми до Китай, беше прекрасно изживяване. Всичко мина по план, май досега там съм се чувствала най-сигурно като соло пътуваща. Simple Smile

# 133
  • София
  • Мнения: 1 723
Колко да не е съвестно да оставиш едно момиче на 22 да се прибере обратно в София, като очевидно няма да слезе от автобуса в Сърбия? И дали не е по-голям проблем да го оставиш да е изложено на риск от трафик на хора или друго като го свалиш само в 5 сутринта на границата? Нито се обади на български консул, нито нищо. Айде, добросъвестно изпълняване на задълженията. Хората не са машини.
Е, не 🙃 Чак такива драми и сценарии са в повече!
Защото си жена не ти се полага нищо повече и след като към онзи момент не е било допустимо да се преминава през Сърбия с ЛК, то граничарката е направила съвестно и точно това заради което е назначена там.
Няма място да се вменява лично отношение към някой, който си изпълнява задълженията.
А да си следиш валидността на документите, е само и изцяло твое задължение.

# 134
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
Не е съвсем по същество, но тези служители не са митничари, а към полицията. В БГ Гранична полиция, в други държави еквивалентна структура. Митницата се занимава със стоки.

Общи условия

Активация на акаунт