Проблеми с работодател

  • 1 399
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Работодателят ми изтъква неверни причини за преместването ми в стая пълна с колеги,като ми налага че нямам право на отпуск и болничен след преместването ми. Въпросът ми е по какъв начин да си търся правата и имам ли това право? Имам на документи цялата информация доказваща,че той изтъква неверни неща. + има дела ,които се водят срещу него.
Отпуск не съм взимал от година,работя усърдно и най-много от всички.

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Ако не можеш да работиш с много хора или ти пречат, казваш на работодателя и питаш, дали може да се направи нещо. Като изтъкваш, че е в интерес на по-добрата ти работа. Ако не иска или не чува. Нямаш място там. Нервите са си твои.
Болничните и отпуските са си твое право. Ако работодателят прави проблеми, пак нямаш място там. Естествено, с болничните не трябва да се злоупотребява, а отпускът се съгласува и разрешава. Има си КТ.
Остави това, че се водели дела срещу него. Не се занимавай. Чети какво пише в КТ и без скандали си настоявай. Като не иска или се прави на неразбрал, довиждане. Обикновено при такива и парите не си заслужават.
Това, че работиш най-усърдно, не е в твой интерес. Освен това е така само в твоите очи. Не парадирай с това. Ти си там на работа и вършиш това, за което получаваш заплата. Никой няма да те похвали или плати повече затова, че си късаш задника в която и да било фирма.

# 2
  • Мнения: X
А как точно нямаш право на болничен и отпуска? Отпуск минимум 10 дни за година, съгласувано с работодател (има право да не те пусне конкретни дати, но 10 дена трябва да се вземат годишно).

Болничният се издава от лекар, не от работодател и не може да се откаже.

# 3
  • Мнения: 41 643
Мисля, че са минимум 20 дни на година.

# 4
  • Мнения: X
Мисля, че са минимум 20 дни на година.

Да, но имах предвид, че 10 трябва да вземе задължително през настоящата година, а останалите 10 може да прехвърли за догодина.

# 5
  • Мнения: 9 050
Работодателят ти може да те премести в друга стая, дори и без да изтъква причини. Така че, дали се аргументира убедително или не, няма никакво значение. В това отношение нямаш права, които да търсиш. Къде ще работиш е решение на работодателя.
Отпуск и болничен имаш право да ползваш. Но и не мисля, че казусът в тази му част е коректно представен. Какво значи, че те мести в друга стая и затова нямаш право на болничен и отпуск? Едното няма нищо общо с другото. Нещо пропускаш тук. Само физически ли те мести или и позицията ти променя?

Не на последно място, казваш че не си взимала отпуск от година. Това значи ли, че изобщо не си отсъствала от работа цяла година? Защото може да значи, че от други отсъствия не е останало време и отпуск да си вземеш.
Не се обиждай. Просто се опитвам да изясня реалната ситуация, защото тя със сигурност не е такава, каквато си описала. А няма как да получиш съвет какви права имаш, ако не изясниш обективно и откровено всички обстоятелства. Започни от това как се стигна до това преместване? Какво го наложи? Защото рядко работодател просто си мисли как да ядоса някой служител и си казва "Днес ще се позабавлявам, като преместя Морена в друга стая, за да я фрустрирам."

# 6
  • Мнения: 12 888
Имаш ли трудов договор?
Разбира се, че може да те мести в която прецени стая, но никоя стая няма връзка с трудовия ти договор, ако го имаш.

# 7
  • Мнения: 21
Не съм се изразила правилно. Бях афектирана и пропуснах важни подробности.
1. Не става въпрос за преместване в друга стая,а за понижение в по-малък град.(ще ми се налага да пътувам поне час от дома)
2. Обсъждането по-този казус беше направено в офис с извикани всички служители. Пред тях се изказаха неверни неща по мой адрес ,ала "проблемите ни идват от нея". И това се случва след 10 години служба пред приятели.
3. Относно болничните и отпуската, спомена се това за да не бъдат изложени хората от сагашната ми работа. Тоест не да ме преместят и аз да си взема отпуск и почивка,а да си работя и да си трая.
Естествено щом не ми харесва просто ще напусна,но тук идва този момент на накърнено его. Даваш всичко от себе си и накрая те изхвърлят с лъжи вместо обяснение. Да имам трудов договор.

# 8
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Не съм се изразила правилно. Бях афектирана и пропуснах важни подробности.
1. Не става въпрос за преместване в друга стая,а за понижение в по-малък град.(ще ми се налага да пътувам поне час от дома)
2. Обсъждането по-този казус беше направено в офис с извикани всички служители. Пред тях се изказаха неверни неща по мой адрес ,ала "проблемите ни идват от нея". И това се случва след 10 години служба пред приятели.
3. Относно болничните и отпуската, спомена се това за да не бъдат изложени хората от сагашната ми работа. Тоест не да ме преместят и аз да си взема отпуск и почивка,а да си работя и да си трая.

Щом ще си в по-малък съседен град, значи ще имаш по-малко работа. Ако не са ти пипали заплатата, какъв е проблема?
Не знаем, какви са били неверните неща. По принцип няма смисъл да ги обсъждаш или да се оправдаваш. Сега, като те няма там ще се види, къде е бил проблемът.
Какви приятели? Там си на работа. Това го забрави.

# 9
  • Мнения: X
Мисля, че работодателят има право да ти сменя адреса на работното място. Поне в моя договор това пише. Да кажем закриват офисно пространство Х и ни местят в У и аз не мога да претендирам, че ми е далече.

Явно е опит да те принудят да се махнеш, аз така го тълкувам. А и това сочене с пръст пред всички е ужасно, какъв е тоя другарски съд?

# 10
  • Мнения: 21
Мисля, че работодателят има право да ти сменя адреса на работното място. Поне в моя договор това пише. Да кажем закриват офисно пространство Х и ни местят в У и аз не мога да претендирам, че ми е далече.

Явно е опит да те принудят да се махнеш, аз така го тълкувам. А и това сочене с пръст пред всички е ужасно, какъв е тоя другарски съд?

Благодаря ти,това най ме подразни и нарани.Според мен на работа също се създават приятелства. Офисът не го затварят.

# 11
  • Мнения: X
Честно казано ум не ми го побира как се събират всички да те обвиняват и обявяват, че те местят, защото еди си какво.

Ако е така е много непрофесионално..

# 12
  • Мнения: 3 251
И след обяснението пак не разбрах.

# 13
  • Мнения: 9 050
И след обяснението пак не разбрах.
И аз. Затова спрях да коментирам. Споменало се, че няма право на болнични и отпуск, за да не се изложат колегите от настоящото място! WTF?!

# 14
  • Мнения: 43
В Бг доста фирми смених докато намеря нещо читаво и съм се нагледала на всякакви свинщини и от страна на колеги, и от страна на някакви измислени шефове. Принципно напускам след месец или година, когато виждам, че трябва да си оставя здравето за да пълня на някому гушата.
Ако не се чувстваш удовлетворена, моя съвет е да започнеш да си търсиш друга работа.
Ако мислиш, че нарочно те местят за да напуснеш, търси си нова работа и се махай. Все пак по-важно е ти да се чувстваш добре, отколкото да се доказваш пред хора, които никога няма да те оценят.
Изборът е твой! 😊

Не съм се изразила правилно. Бях афектирана и пропуснах важни подробности.
1. Не става въпрос за преместване в друга стая,а за понижение в по-малък град.(ще ми се налага да пътувам поне час от дома)
2. Обсъждането по-този казус беше направено в офис с извикани всички служители. Пред тях се изказаха неверни неща по мой адрес ,ала "проблемите ни идват от нея". И това се случва след 10 години служба пред приятели.
3. Относно болничните и отпуската, спомена се това за да не бъдат изложени хората от сагашната ми работа. Тоест не да ме преместят и аз да си взема отпуск и почивка,а да си работя и да си трая.
Естествено щом не ми харесва просто ще напусна,но тук идва този момент на накърнено его. Даваш всичко от себе си и накрая те изхвърлят с лъжи вместо обяснение. Да имам трудов договор.

Общи условия

Активация на акаунт