Синдром на раздразненото дебело черво тема 2

  • 106 766
  • 1 740
  •   1
Отговори
# 1 545
  • София
  • Мнения: 1 297
Silver cloud, много ми хареса книгата. Няма да излекува никой, но внася доста яснота. Другото което е, всичко за което говори тази докторка, ми граничи с научна фантастика малко. Защото макар че живея там където практикува докторката, никой не се занимава с теб в толкова детайли. Средностатистическия преглед по документи е 15 мин., но реално е 5. Та за 5 мин колко да се задълбочи някой, а си чакал мин 3 месеца за тези 5 мин. Както и да е. Беше ми интересно да разбера за различните видове тестове и методи за диагностика, макар да съм минала през някои от тях вече. Имаше един тест/анкета в началото на книгата, чрез който се прави някаква груба диагностика. Излезе ми лека гастропареза, СИБО естествено, запек и още нещо. На база прочетеното направих някои промени в начина на хранене. Ще видим дали ще помогне в дългосрочен план. Благодаря отново.
Ти уби всичко детско в мен. Аз мислех, че при вас нещата са доста по-различни, поне на база десетките прочетени книги. То моят преглед при гастрото беше повече от 15 минути.
Аз повече вероятни диагнози си поставих - 4 от 5-те от стомашните. Ти имаш ли тест за СИБО, онзи дихателния? Напоследък четох за сулфидното СИБО. Има една книга - The devil in the garlic, можеш да я погледнеш. Имам я, мога да ти я пратя.
Иначе аз напоследък чета доста за gut-brain връзката. Особено за работата на д-р Сарно и неговата теория TMS. Проблемът е, че всичко се върти около болката, а аз нямам болка изобщо. Но има и еквиваленти на болката (дискомфорта при IBS e често споменавано такова), в които влизам с двата крака. Вярата е много важна, защото целта е да се обучи мозъка да не праща сигнали по погрешни пътища (които водят до симптомите ни), а да се изградят нови пътеки. Другият термин е невропластичност. Ето тук един линк с някои от най-известните книги на тази тема: 
https://www.painoutsidethebox.com/tms-books 
Имам ги всичките и още доста. Сега чета последната, на Алън Гордън. Той дава доста лесна методика, но другите имат и допълнителни методи. Можеш да погледнеш Nicole Sachs за journaling. Изобщо доста интересно и нестандартно.

# 1 546
  • Мнения: 10 301
Silver cloud, всичко е по книгите само. Никой с никого не се занимава защото време няма, а болните се умножават ежедневно. Тест за СИБО нямам. Няма кой да ме прати на него, личната не знам да има познания в коя да е област. А е тя която праща. За гастрото съм една от конвейра. Прави колоно и гастроскопия и ме праща по живо по здраво в нас. Така ще е ми вика. От годините е. Е аз съм така от 30 годишна. Та съм се примирила че така ще е вярно. The devil in the garlic я намерих пак в нашата библиотека. Ще я зачета и нея. Благодаря ти.

# 1 547
  • Мнения: 915
То дори нещата да са "от годините" - пак си има причина. Щом има подуване, значи има нещо в тази коремна кухина. Въпросът е какво е и защо се образува или задържа. Ако е изменена микрофлора, то пробиотиците щяха да помагат - било то естествените или концентрираните от аптеката.

# 1 548
  • София
  • Мнения: 1 297
Вики, явно реалността отвъд океана не е като по филмите и книгите. Но хубави книги пишат, аз имам сигурно към 1000 парчета само на научна тематика, не само за храносмилането Book
Щом подозираш СИБО, пробвай диетата на д-р Пиминтел - low fermentation diet. Има инфо в нета, по-лека от low fodmap и лично аз намирам повече логика в нея.
Книгата за чесъна е по-нова и е с идеята, че при хидрогенното СИБО, най-често има и сяра-произвеждащи бактерии. Не е особено трудно тестването - махаш храната със сяра за 2 седмици, после въвеждаш обратно, за да видиш дали създава проблеми. После следваш протокола в книгата - не е труден. Не знам какво става след приключването обаче - при мен не показа проблем сярата.

Пробиотиците явно не могат да променят микрофлората, иначе нямаше да се правят фекални трансплантации. Изобщо започвам да си мисля, че са един голям бизнес за пари без голяма полза. Изключвам краткосрочно пиене при антибиотично лечение или Сахаромицес при диария. Или при специфична нужда, доказана с изследвания. Доста лекари са много скептични към тях напоследък. Но се препоръчват пребиотици с идеята, че те хранят добрите момчета само.

# 1 549
  • Мнения: 915
Дори да не променят трайно микрофлората, поне биха имали (минимален) ефект по време на прием. Ако нямат - проблемът е другаде.

# 1 550
  • София
  • Мнения: 1 297
Дори да не променят трайно микрофлората, поне биха имали (минимален) ефект по време на прием. Ако нямат - проблемът е другаде.
По време на приема има промяна, но не е трайна, това е проблемът. Още не са измислили как да постигнат излекуване като при болестите - имаш ангина, пиеш антибиотик и се излекуваш, не рецидивира.

# 1 551
  • Мнения: 8 853
Здравейте!
Аз пък имам притеснения и влизам да се допитам тук.
От доста време съм с СРДЧ, страдам от запек, който смени 10-годишното разстройство. Обаче сега имам друго притеснение. Извинявам се за това, което ще пиша, но няма как да го опиша по друг начин.
Когато ходя всеки ден по голяма нужда, по-често е меко и се изхождам нормално. Ако обаче съм пропуснала дори 1 ден, става по-твърдо и тогава е започва проблема. Ходи ми се, отивам, обаче излизат само 2-3 малки твърди топчета, колкото грахово зърно. Усещам, че не съм се изходила, но не смея да се напъвам, защото имам херния. След чакане по 10 и повече минути, излизам от тоалетната, но усещането, че има още си остава, сякаш обаче нещо пречи да се изходя, нещо го спира по пътя. Ходя няколко минути насам- натам и пак започва да ми се ходи, усещам как вече слиза надолу. Като отида, излиза бързо, обикновено е твърдо и неголямо. Няма кръв или слуз, но просто не може да излезе на един път. Притеснява ме това, че като че ли нещо го спира.
Правила съм си изследване за окултни кръвоизливи през октомври, всичко беше наред. Малко преди това съм правила калпротектин, все за този проблем, и пак всичко беше в норма. Запека и това гадно усещане за някакво препътствие по пътя обаче ме тревожат. Дали има опасност от най-лошото, това ме притеснява, а колоноскопията в момента не ми се иска да предприема, защото имам проблем с изпиването на течността. Заради черния дроб не мога да приемам много течности, особено солени, веднага повръщам. Не знам дали може да се види по друг начин дебелото черво, без тая гадна течност. Изобщо дали да се тревожа толкова много също не знам....обърках се вече с тия гастро проблеми.

# 1 552
  • Мнения: 456
Първо, обърнете внимание каква храна ядете (суха, течна и т.н.). Второ, колко често ядете и по кое време на деня, все пак на храната ѝ е нужно някакво време да се преработи. Трето, имате ли достатъчно движение. Червата имат нужда от движение и хора с предимно седящи професии и не компенсиращи с достатъчно движение извън работата често получават запек.

# 1 553
  • Мнения: 8 853
Ям редовно сутрин, обед и вечер. Ям по малко, защото черния ми дроб на позволява да приемам големи количества храна и често имам междинни хранения. Не ям нищо мазно, пържено, газирано, масло, яйца и други. Не ям някои плодове като сливи, забранени са ми, както и някои зеленчуци, имам списък на забранените храни и го спазвам. Работя от вкъщи на компютър, но се старая да се движа. Нося на ръката от тези апаратчета, дето мерят километри и крачки. Навън ходенето ми е трудно, в последен стадий на артрит съм, но се опитвам да компенсирам у дома. С течностите ми е трудно, вече го обясних. Пробвам с такива, които разхлабват уж, но не ми действат. Кафе и чай пия редовно, но не мога по много. От много места съм блокирана и ми е трудно да намеря правилната комбинация. Не знам дали това може да е единствената причина за това положение, което ме измъчва.

# 1 554
  • Мнения: 456
Според мен именно от това, което е написано следва и това, което се получава, т.е. не го отдавам на болест или на нещо страшно, а именно на храната и начина на живот. Разбирам, че има причини заради които се ограничава движението, но 5000 крачки вкъщи и 5000 крачки изминати навън с темпо, ако човек може, нямат еднакъв ефект върху тялото и в случая червата. Моят съвет е ако можете да опитате малко повече движение навън.
Подчертавам, че мнението ми е аматьорско, не съм лекар, но според мен с оглед прочетеното за начина на живот и вида храна, която се приема, то няма изненада, че имате нередовно изхождане или пък че са по-сухи на моменти, когато се пропусне ден.

# 1 555
  • Мнения: 1 916
Здравейте, аз съм със СРДЧ и зачестило разстройство,  след период на редуване на запек и разстройство. Моля споделете с какво лечение борите това състояние

# 1 556
  • Мнения: 1 789
Аз онзи ден бях пак на гастроентеролог. Каза ми да ида на психиатър, иначе каквото и да вземам щяло да е с временен ефект. С диария съм и аз. Изписа ми спазмомен 3х1 и пробиотик.

# 1 557
  • Мнения: 915
Ами нека ти издаде направление за психиатър на основание диария Joy Може и за ортопед или УНГ.

# 1 558
  • Мнения: 5 728
Аз мисля, че писах също. Гастрото ми предложи да попия лек антидепресант, да видим дали щ ми се облекчат стом. проблеми. Даже ме обяснява механизми, обаче аз тотално изключих да го слушам.

# 1 559
  • Мнения: 915
Антидепресантите могат да помогнат по-скоро за запек.

Общи условия

Активация на акаунт