Рим - 24 тема

  • 33 945
  • 736
  •   1
Отговори
# 540
  • БГ
  • Мнения: 1 162
И последен ден, за жалост 25.05.2022г.
от 9,30ч до 13, 30ч Колизеум, Палатин и Римски форум с екскурзовод Маня Кавалджиева. Възрастна, но с много информация. Разходи ни навсякъде.

На 21.05.2022г. и нашата група имаше удоволствието да бъде в компанията на Маня! 😍
Един незабравим ден, два тура - древен Рим и Ватикански музеи! 🤗

# 541
  • София, България
  • Мнения: 75
Имам въпрос, за Форума отделно ли може да се купят билети или само заедно с тези за Колизеума? И някъде на място за форума има ли от къде да се купят.
Изтървах тези за Колизеума и сега се чудя поне Форума ще можем ли да видим.

Корекция, сега влязох и видях, че са пуснали допълнителни билети за 3.06. Smile

Последна редакция: пт, 27 май 2022, 22:15 от Angelas

# 542
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Както вече споделих вече посетихме Рим в началото на май, бяхме си поставили рамка на бюджета, апартаментът ни беше напълно ОК, но малко скъп според мен (със всички букинг намаления 1450 лв. за 4 нощувки, 4 възрастни). Винаги съм оценявала колко ценен е екскурзодът, та да попитам какви са цените на тази услуга при българските екскурзоводи за 4 човека за Ватиканските музеи и за Колизеума? Искам да препоръчам на приятели, които разпитват.

# 543
  • Перник
  • Мнения: 114
Както вече споделих вече посетихме Рим в началото на май, бяхме си поставили рамка на бюджета, апартаментът ни беше напълно ОК, но малко скъп според мен (със всички букинг намаления 1450 лв. за 4 нощувки, 4 възрастни). Винаги съм оценявала колко ценен е екскурзодът, та да попитам какви са цените на тази услуга при българските екскурзоводи за 4 човека за Ватиканските музеи и за Колизеума? Искам да препоръчам на приятели, които разпитват.
Екскурзоводно обслужване 3 часа Ватикански музеи - 140 евро плюс 1,5 евро на човек за слушалки. За Колизеум - 140 евро плюс 2 евро за слушалки на човек. Сумата се разделя на броя хора. Нашата група беше голяма - 11 човека и става, но за 4ма скъпичко излиза. Незная дали това е регламентирана тарифа или всеки взима различно. Това е от моя опит.😉
Има опция за включване към група, ако екскурзовода има подходяща група, може да додави хората и да излезе по-евтино.
Съвет за закупуване на билети онлайн за Колизеум, Римски форум и Палатин - Ако искате билети за сутрешно посещение е необходимо моментално при пускане на билетите за продажба да купувате, иначе бързо свършват. За 25.05, посещение в 09. 30ч/италианско време / билети купих в 10,35/бг/ на 25.04.

Последна редакция: пт, 27 май 2022, 22:53 от manu80

# 544
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Благодаря, полезно ми е! Не вярвам да има разлика, или ако има ще е минимална за 4 човека, все пак трудът е същият.
П.п. Извън темата да вметна, че в много наши музеи може да се плати беседа за 10-15 лв, но като споделя, че сме го направили, ме гледат като луда. Много уважавам екскурзоводите.

# 545
  • Перник
  • Мнения: 114
Благодаря, полезно ми е! Не вярвам да има разлика, или ако има ще е минимална за 4 човека, все пак трудът е същият.
П.п. Извън темата да вметна, че в много наши музеи може да се плати беседа за 10-15 лв, но като споделя, че сме го направили, ме гледат като луда. Много уважавам екскурзоводите.
И аз мисля, че местните екскурзоводите са полезни. Никой пътеводител не може да ти даде толкова подробна информация колкото тях. На Палатин срещнахме три девойки с един пътеводител, стояха до една от Арките, която е още в началото и четяха. 🙄Ние с екскурзовод бяхме  4 часа и половина. Има толкова много неща, че четейки от пътеводител ми се струва, че обиколката на Колизеум, Римски форум и Палатин би отнела цял ден.
Друго което знам от местната екскурзоводката и се потвърди, че билетите онлайн за Ватиканските музеи от официалния им сайт се изчерпват около месец преди датата. 🙄

# 546
  • София
  • Мнения: 1 948
Колко горе-долу се чака за влизане в базиликата Св. Петър във Ватикана?

# 547
  • София
  • Мнения: 3 857
За замъка Сант Анджело билетите не са с конкретен час - дадено е IN 09:00-OUT 19:30. Това значи ли, че имам ли предварително купен билет - влизам, без значение от това кога ще отида през деня?

Днес бяхме там със същите билети. Влизате когато решите и минавате най-отпред, опашката за покупка на билети беше голяма, а жегата и влагата непоносими. Вътре на първите етажи е хладно и много приятно, но качвайки се нагоре става все по-топло. Гледката от най-високата, последна тераса е красива във всички посокии си заслужава, Вижда се прекрасно стената, по която папите са тичали, както разказваше един екскурзовод на групата си, и наблюдавани отдолу, понеже се е виждала само голямата им шапка, са приличали на движеща се карфица.

.
Колко горе-долу се чака за влизане в базиликата Св. Петър във Ватикана?

Опашката беше огромна днес, но минахме за 20 минути. Когато излязохме за куполът имаше 30 човека вътрешна опашка, а това беше към 16,30 ч.Голямата опашка на площада си се виеше все така. Билетите за Ватиканските музеи ни бяха за 18.30 ч, но отидохме в 18 ч и не са ни правили проблем. Вътре бяхме с аудиогайд, като освен основната информация за залата може да се чуят подробности за определени обекти, маркирани като по-важни.
От замъка Сант Анджело по път за Св. Петър се отклонихме леко вдясно и после вляво и в един бар пихме мохито и кафе, а след Ватиканските музеи вечеряхме пак в заведение на същата улица Borgo Pio и храната отново беше много вкусна.

# 548
  • София
  • Мнения: 133
Искам да попитам наскоро пътувалите, с дълги панталони и ръкави ли са всички, които посещават Ватикана? Сега прегледах изискванията за облекло при аудиенция с Папата, където всичко трябва да е дълго и се чудех, може ли преди да влезем в музеите да се преоблечем с по- удобни за високите температури дрехи?  Температурите другата седмица са много високи, а и като гледам има много църкви за посещение( ежедневно) се чудех, може ли поне детето да е с къси панталони и потник?

Последна редакция: сб, 28 май 2022, 11:05 от karli74

# 549
  • Мнения: 2 031
Искам да попитам наскоро пътувалите, с дълги панталони и ръкави ли са всички, които посещават Ватикана? Сега прегледах изискванията за облекло при аудиенция с Папата, където всичко трябва да е дълго и се чудех, може ли преди да влезем в музеите да се преоблечем с по- удобни за високите температури дрехи?
Раменете и коленете да са покрити само. Моята дъщеря я върнаха за рокля малко над коляното.

# 550
  • София
  • Мнения: 3 857
Вчера видях само една жена по потник, която поискаха да върнат на входа на СВ.Петър и тя моментално извади шал и си покри раменете. На 36 градуса имаше много хора с къси панталони и никой не връщаха. Когато сте преминали скенерите и сте буквално пред стълбите на базиликата, вдясно има гардероб, тоалетни и с.н, там може да се преоблечете, според мен.

# 551
  • София
  • Мнения: 133
Като гледам какви градуси се очакват, не знам как да разпределя времето и каква програма да измисля! Първите два дни са готови и подплатени с билети, но за останалите два имам само идеи. Следобедните часове ще стават ли за разходка или ще трябва да се прибираме на хладно и вечерта да излизаме отново?!  Ще си вземем Рома пас за 48ч и искам да се ориентирам, в кой от музеите може да разберем повече подробности за създаването на Рим( Ромул и Рем, вълчицата и т.н). Аз съм се насочила към Капитолийските музеи, но ако има нещо по- подходящо за тази цел, се надявам да споделите! На 02.06. къде трябва да отидем за да видим част от празничната програма? В коя част на централните части( ако може нещо популярно наблизо) и ако знаете в колко часа приключва за да предвидим какво ще може да посетим в близост! За съжаление мъжката част не си пада по разходките и се опитвам до колкото мога да съчетавам обектите, за да не мрънкат.

# 552
  • Мнения: 32
Колко горе-долу се чака за влизане в базиликата Св. Петър във Ватикана?
Ние чакахме 20мин и после към 20мин за асансьора на купола. Бяхме на опашката в 8:30ч после става голяма

# 553
  • Мнения: 4 156
karli74, ние ходихме през август преди няколко години и много ми хареса. Жегата не ни спря. Вървяхме по сенките и пиехме много вода.  Сега ще е много по-добре.

# 554
  • София
  • Мнения: 133
И аз мисля да се възползваме от целодневни разходки, а в най- горещите часове да посещаваме музеи! Ние по принцип обичаме да си поспиваме, така че преди 11ч. трудно можем да се организираме( от сега се подготвяме за 9.30ч при Папата- голямо предизвикателство). Ще се опитаме още предната вечер да си вземем билетите и да се възползваме да вечеряме в района!
Искам да попитам наскоро пребивавалите в Рим, къде се използват маски и имат ли изисквания за вида им? По- напред в темата е написано, че в гр. транспорт остават задължителни до 15.06. Тук отдавна не ползваме и съвсем бях забравила за тях. Предпочитам да съм подготвена от тук.

Последна редакция: пн, 30 май 2022, 09:49 от karli74

Общи условия

Активация на акаунт