ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори 1

  • 28 651
  • 337
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 002
Отива в социалните и НОИ.

# 31
  • Мнения: 4 688
Мисля , че трябва да изчака 15 дни защото това е срокът за обжалване на решението. След това прави по няколко ксерокопия на документите и тръгва по институции - НОИ, социални грижи и т.н.

# 32
  • Мнения: 6 697
ще ви го обжалват най-вероятно и ще ви пратят пак насам-натам

# 33
  • Мнения: 1 595
Обжалването би могло да е само от човека, не от ТЕЛК, нали? Защо ще им го обжалват? За първи път чувам такова нещо.
maugli звънете по телефона в НОИ, дават подробна информация.
В социални грижи се подават бланки, които може предварително да си попълните, а не там на крак.
Препоръчвам човекът да си направи електронен подпис, много е удобно и не е нужно да се обикаля навсякъде лично и да се виси по опашки.
Сега се сетих, че в НОИ бяха направили предварително записване на час през интернет, дали още се работи по този начин?
Срокът за обжалването е 30 дни. След това изпратиха оригинален екземпляр от решението ми на шефа за счетоводството и той ми го даде. Те си го снимат и хартия не им трябва. Така ме спаси от разходката през половин София.

Последна редакция: ср, 02 ное 2022, 00:02 от FB680797BGM

# 34
  • Мнения: 6 697
Казах  , че спорд мен, а не че ще го. Но според мен при този висок % ще обжалва този, който ще трябва да плаща. Вспка страна има право да обжалва. Може и да не стане така . Да видим.

# 35
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Официалният срок за обжалване е 15 дена. Не, че НОИ го спазват. Да не дава Господ да се случва. Отива около година чакане. Още не е ясно на какъв принцип НОИ обжалва решенията при очеизвадна диагноза.

Ако е първи ТЕЛК се ходи с оригинала на всякъде. Повечето сами си правят копия. Само Социалните не искат да е минал срока. Там може веднага. За всички останали - чака се. При преосвидетелстване не се ходи само в НОИ. Получават го служебно, по останалите места се обикаля. Някои общини имат програми за асистенти. Трябва да се провери.

# 36
  • Мнения: 544
Майка, 90-годишна паркинсоничка, от 1 година е на легло. Задействах се за ТЕЛК. Има дата за края на март. В писмото с изисквания за документи, които трябва да представя има "консултация с кардиолог с ЕКГ и ехокардиография". Това няма как да бъде направено, освен чрез транспортиране с частни линейки до някой кардиолог /тя няма такъв/, защото тя даже не може да седне без чужда помощ. Няма и претенции за проценти по тази линия. Та, ако отида без тези документи, дали ще ме върнат? Неколкократно звъня на телефона, посочен в писмото, но не вдигат.

# 37
  • Мнения: 6 697
аз мися , че ще те върнат.
Май има портативни машинки. Попитай .

# 38
  • Мнения: 5 002
Ще викнеш лекар вкъщи.Води се домашно посещение и се заплаща, не вземай направление, защото ще ти вземе направлението и пак ще платиш колкото без.Един документ да не им занесеш и ще я върнат.И нея няма да я водите, а като подготвиш документите, отиваш с тях в ТЕЛК и подаваш молба комисията да дойде у вас.Посещението на ТЕЛКа не се заплаща, само им осигуряваш транспорт- забираш и връщаш.

# 39
  • Мнения: 544
Когато подавах документите ми казаха /през октомври/, че заради ковид комисиите вече не ходят по домовете. Щели да разгледат документите, които аз ще им занеса. Кардиолог сигурно ще мога да докарам при нея, може би има и портативни апарати за ЕКГ /поне си мисля, че в някои линейки има/, но за ехокардиография съм почти сигурна, че няма да направят. Ще продължавам да звъня, а и ще звънна на кардиолози. Благодаря, въпреки че не получих отговора на който се надявах Simple Smile

# 40
  • Мнения: 5 002
Кардиолога ще пише, че пациента не е физически годен да му се направи ехокардиографията, само кардиограма да направи.Ковид мерките отпаднаха, а ако гледат само по документи, още по-добре за вас.Не звънете по телефон, а отидете на място.

# 41
  • Мнения: 544
Благодаря  за "пациентът не е физически годен" - ще си търся кардиолог, склонен да го напише.

# 42
  • Мнения: 1 595
Ако процентът няма значение за вас, то може да си спестите ходенето по лекари. Няма да те върнат ако има епикриза за основното заболяване. Аз бях сигурна за 50-те % и не направих всички изследвания, които ми искаха, не ме върнаха, минах веднага. И това не за първи път.

# 43
  • Мнения: 5 002
Благодаря  за "пациентът не е физически годен" - ще си търся кардиолог, склонен да го напише.
Не го приемайте като обида или подигравка, това е варианта да не водите болния в лечебно заведение.

# 44
  • Мнения: 544
Аз искрено благодаря за предложения вариант, защото тя наистина не е "физически годна", но въобще не ми беше минало на ум, че е възможно лекар да го напише.  Според мен написаното от невролога  би трябвало да е достатъчно, за да й дадат 100%, но бих била по-спокойна, ако комисията идваше на място, за да се увери какво е положението. Кардиологът ще констатира силно вариращо кръвно - от 40/60 до 100/170 и периодични аритмии.

Общи условия

Активация на акаунт