ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори 1

  • 28 617
  • 337
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 697
Ако могат да дадат по-малко ще дадат по-малко. Това не е хуманитарен , а финансов въпрос . Аз знам ежна жена, която не може да живее без помощ, но и обжалваха  % тите от първото решение , защото снимката на коляното не била еди как си , а еди как си и други подобни . Но тя не може да се движи сама и всяко връщане е било финансова проблем и голямо мъчение . И в крайна сметка ги остави с каквото имаше и получи малък % при пълна неподвижност. Та и лично беше  и им беше ясно , че не може да мърда. И и казаха - да знаеш, че ако не донесеш документите не можем да ти дадем много

# 46
  • Мнения: 543
Оффф, и аз имам подобни опасения. Затова ще се постарая "да изпипам" документите, колкото може по-добре. По тази причина и чак сега се задействах. Хванала съм се на хорото - ще се надявам на успешен край.

# 47
  • Мнения: 8 803
Във фейсбук има една група - ТЕЛК, НЕЛК и пенсии. Отдавна чета в нея, какви ли не случаи има. Това, което си направих като изводи за мен, е следното:
1. Ако ще се явява човек за първи път, свършен е, освен ако не е изключително тежък случай. Със сигурност ще намерят за какво да се хванат и да отрежат много голям процент от това, което трябва да дадат. Обжалването най-често е напълно излишно. Разкарват те, докато се откажеш, а чакането е дълги месеци, през което време всички изследнаия и документи губят валидност и трябва да започнеш отначало много пъти, защото ТЕЛК и НЕЛК си прехвърлят топката едни на други.
2. Ако се явяваш за пореден път е изключително важно как си подготвяш документите. Ако успееш да докажеш, че нямаш никакво подобрение и няма подходящи лекарства за твоята болест, ще ти запазят процентите. Ако се лекуваш с адекватни лекарства, режат те. Трябва да е настъпило подобрение, щом имаш надеждно лечение, а дали това е така на практика, няма значение. Пример са хората на биологично лечение с артрити. Тези, които са на биологични, им дават по-нисък процент, независимо, че ясно е казано- тези болести нямат обратен ход. Щом се лекуваш със съвременни лакерства, трябва да си по-добре. Край. Избор между това да те боли зверски всеки ден и това да си с ниска група или изобщо без пенсия, не стои. Ясно е, че пращаш по дяволите мизерната пенсия.
3. Друг вариант да запазиш групата си, ако не си за първи път, е да страдаш от нелечимо заболяване, което няма обратен ход и за него няма изпитано лечение. Това трябва да се изтъкне в заключението на лекуващия лекар, за да няма измислици- премисдлици от комисията.
4. Всички изисквани документи трябва да се представят точно така, както е писано в писмото.
И да имаш късмет този ден от комисията да не са станали с д-то нагоре.

# 48
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Здравейте, имам бърз въпрос, защото така и не разбрах как трябва да процедирам. Преосвидетелствана съм от октомври, тогава минах комисия и излезе решението и от 80% минах на пожизнен ТЕЛК 100% без придружител. Единствено не разбрах, трябва ли да отида лично до социалните с новото решение или институциите си ги прехвърлят тези данни? Четох, но така и не ми стана ясно какво трябва да направя. Извинявам се, ако въпросът ми се повтаря.

# 49
  • Мнения: 1 493
marulka_s,с копие на телковото решение отиваш в ДСП и там попълваш молба за месечна финансова подкрепа,тя е над 100 лв., също и документ от банката за сметка.В НОИ не се ходи,става служебно!

# 50
  • Мнения: 980
Здравейте!Моля за помощ!Не разбирам какво пише в писмото ми от ТЕЛК, което получих днес.Защо трябва да правя всички тези изследвания?И още един въпрос -кога мога да подам отново документи,само с едно заболяване?

# 51
  • Мнения: 5 002
Пише на коя дата да се явите и какви документи да носите.

# 52
  • Мнения: 980
Пише на коя дата да се явите и какви документи да носите.
Това го разбрах.Диагнозата не разчитам.

# 53
  • Мнения: 5 002
Не мога да разчета, но трябва да е основната диагноза.

# 54
  • Мнения: 38
Доколкото разчитам аз : Състояние след екстракция на конкременти в десен ..( бъбрек може би?)..стенд..( дата),   състояние след лапаротомия аднекс синистра,   хрон. ( не се чете) без ХБН ( може би хрон. белодр. недостатъчност) ,  тиреоидит.  Това успях да разчета аз , много нечетливо.

# 55
  • Мнения: 980
Доколкото разчитам аз : Състояние след екстракция на конкременти в десен ..( бъбрек може би?)..стенд..( дата),   състояние след лапаротомия аднекс синистра,   хрон. ( не се чете) без ХБН ( може би хрон. белодр. недостатъчност) ,  тиреоидит.  Това успях да разчета аз , много нечетливо.
Благодаря Ви,и аз мисля,че пише нещо такова.Не знам кой определя водещото заболяване,че ги имам тези,ги имам,но смятах за водещо липсата на яйчниците,а те ме вкараха в шеста глуха.Ще се опитам да подам документи само за хистеректомията,иначе много нерви, много чудо🙁

# 56
  • Мнения: 5 002
Хистеректомията онкологична ли е?

# 57
  • Мнения: 980
Хистеректомията онкологична ли е?
Не, ендометриоза имам,установена 2016.

# 58
  • Мнения: 5 002
До навършване на 50 години- 50%. 396 лева пенсия и 35 лева от социалните.

# 59
  • Мнения: 980
И това го знам.В писмото, което публикувах,ме притесняват цистоскопията,гастроскопоята,не искам да си ги причинявам.Но ако не ги приложа в деня на явяването ми на телк комисия,не знам какво ще стане.Имам Холгер и велотест от преди, изследвания на кръв и урина ще направя,не е проблем,но доколко ще ми обърнат внимание е въпросът?

Общи условия

Активация на акаунт