Мама се радва на ритничета безчет, юлчето усеща - пролет е навред! - Термин Юли - тема 5

  • 27 181
  • 768
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 29
Здравейте, момичета! Включвам се с въпрос към мами в болничен и ще съм благодарна, ако някоя от вас помогне. Та, издаден ми е един болничен-предаден на работодател. Вторият е от днес с лкк, той е все още в  АГ. Следващото ми ходене при него е след 10 дни. Въпросът ми е късно ли е тогава да го предам на работодателя, като той естествено е усведомен,дали ще има проблем с НОИ? Опитвам се да си спестя 100 км шофиране! Благодаря предварително!

# 751
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 351
Няма проблем да се предаде по-късно (edit: но трябва да се уведоми работодателя, че има издаден болничен за срок от до), така или иначе към НОИ се предават до 10то число. Примерно за април, счетоводството ги предава до 10 май и чак тогава им е обработката.

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 20:20 от АА

# 752
  • София
  • Мнения: 3 715
Не е късно, зависи само кога работодателя ти подава данните към НОИ за заплати. Чуй се със счетоводството ви най-добре. Има и вариант да ти го снима АГ и да го пратиш така, а след това и в оригинал.

# 753
  • Мнения: 248
Здравейте, момичета! Включвам се с въпрос към мами в болничен и ще съм благодарна, ако някоя от вас помогне. Та, издаден ми е един болничен-предаден на работодател. Вторият е от днес с лкк, той е все още в  АГ. Следващото ми ходене при него е след 10 дни. Въпросът ми е късно ли е тогава да го предам на работодателя, като той естествено е усведомен,дали ще има проблем с НОИ? Опитвам се да си спестя 100 км шофиране! Благодаря предварително!

По закон сме длъжни до три дни след издаването на болничния да го предоставим на работодателя. А и по бързо ще ви изплатят болничния. Можете да се свържете с АГ и да го молите по Вайбър да ви го изпрати, после го препращате на работодателя. Е на тях им трябва оригинал, но за  толкова кратко не е проблем.

# 754
  • Мнения: 1 259
Някой имал ли е цитологична вагиноза,  налага ли лечение, сега ми излезе МБ? Аз нямам оплаквания, просто гъсто бяло течение, но то си ми е от няколко месеца и уж било нормално за бременността. Четох че това всъщност се получава от много лактобацили,които пък уж би трябвало да са повече, за да не се разиват лоши бактерии, ще трябва да се ходи пак при АГ май.

# 755
  • Мнения: 2 260
Аз съм с течение постоянно напоследък, излезе чиста МБ преди месец, но ме дразни лигавицата и мисля утре да повторя. Миризмата (съжалявам са подробностите) е на кисело мляко и се чудя дали не съм отгледала и аз свръхпопулация на лактобацили.

За болничния - моя винаги го давам лично чак след месец, за да нося двата заедно. Пращам го като снимка, не е имало проблем да се изплати от НОИ веднага, така че смятам че оригиналът просто трябва да се предаде в някакъв момент, но не е условие за изплащането на първо време. Може и по куриер да се прати - все пак е болничен.

# 756
  • Мнения: 1 593
За раждането, аз съм много доволна от докторката която ми води раждането предния път. До 10см ме остави да обикалям и да скача на една топка, разбира се последните 3см не се търпят, но поне може да се движиш. На 10см ме качи на магарето, каза ми какво трябва да правя и родих за една контракция време. Реално съм седяла на магарето преди да родя 1мин... на който му кажа, не ми вярва. Просто като ми каза да напъна и дадох всичко от себе си Joy Никой не ме е натискал по корема, 155см съм висока. Нито са ми де карали, нито имам лоши спомени от раждането. Ако сте избрали екип, говорете си с тях предварително. Аз и казах, че имам нужда от успокоение и добро отношение и го получих.
Сега ще съм при друга, защото тази също ще ражда, но ме увери, че ще е същото като при нея. Ще видим. Макар че имам няколко приятелки с 2г разлика между детска и казват, че втория път повече боли... та се подготвям от сега.

# 757
  • Мнения: 208
При мен б12 беше много паднал след 1 триместър около 170, защото не можех да погледна месо. Хематологът искаше да взимам таблетки. АГ Каза, че според него е ок. Съответно аз изпих 2 таблетки и после ми се върна апетита за месо и от 1 месец ям много месо без да пия б12. Сега ми е 290.
Сега обаче хемоглобинът ми падна на 110, желязото се е вдигнало само с 3,4 единици. Затова Аг ми изписа Малтофер.
Аз го питах пак за любимият ми пастет и как едно време съм имала страшен хемоглобин, щот това ядях редовно, а сега не. В резултат той ми разреши да си хапвам един път седмично по малко.
За гестационния диабет, за който го вълнува:
 Аг-то извика ендокринолог, който потвърди диагнозата и ми изготви режим. Сега ще меря с глюкомера по 6 пъти на ден за няколко дни, за да видя кое как действа. Оказва се, че гликикичния индекс на храните не действа еднакво на всички. Примерно някои могат да ядат картофи без да да им се вдига глюкозата много. Други са така с ориза, овесени ядки. Идеята е да си персонализирам моя индекс.
 И съответно ендото иска да постигна определени стойности преди и след основно хранене и междинни закуски. Ако това не се случи, ще има лекарства...
Каза в никакъв случай кето при бременност. Оказа се,че само от 2 дни без хляб / ориз/ картофи и сладко съм направила кетони в урината и ми каза задължително сутрин и на обяд да имам пълнозърнест продукт.

Утре ще ходя при моя едно за синхронизация и да видим дали малко да ми намали дозата на еутирокс. Аг ендото ми препоръча така, а и аз самата от едно известно време усеща, че ми идва малко много....

# 758
  • Мнения: 2 260
Lavinka, аз ям призовки - те са уж от пълнозърнест ориз, повечко зеленчуци, зелен боб, по малко пълнозърнест ориз.

Какви са стойностите ти, че искат да намалят еутирокс?

# 759
  • Мнения: 208
Lavinka, аз ям призовки - те са уж от пълнозърнест ориз, повечко зеленчуци, зелен боб, по малко пълнозърнест ориз.

Какви са стойностите ти, че искат да намалят еутирокс?
Последните са Tsh 0.7 Ft4: 15.7

# 760
  • Мнения: 165
Момичета, пиша по неприятен повод. За съжаление и в нашето семейство се случи нещо неприятно. Почина майката на мъжа ми и ми е доста мъчно. Исках да попитам какво мислите за присъствието на бременна на погребение? Има разни суеверия, че бременна жена не трябва да ходи на погребение, гробища и т.н. Иска ми се да съм до мъжа ми в този тежък момент, но се притеснявам това как ще ми се отрази.

# 761
  • Мнения: 2 161
ViKiA, приеми моите съболезнования.

От как съм бременна майка ми не позволява да стъпя на гробища. Не, че ще ти стане нещо. Можеш да присъстваш стига да искаш. Ако мислиш, че ще те разтрои много може да вдигнеш кръвно или да сънуваш кошмари... В такъв случай по-добре пропусни самите гробища.

# 762
  • София
  • Мнения: 3 715
Съболезнования, да почива в мир жената! Аз изобщо не съм суеверна, не бях ходила на село от три години и този месец отидох и нямаше как да не посетя гроба на любимата ми баба. Така то почувствах и го направих. Няма как заради някакви тъпи суеверия да пропусна нещо, което сърцето ми пожелае. Та моя съвет е прецени какво можеш да понесеш и какво не можеш. Бременността винаги може да ти е оправдяние, ако мислиш, че ще ти е тежко. Ако искаш да присъстваш го направи - тези хора толкова години са ни гледали, накрая заради суеверие, което даже не знам с какво свързват да пропусна погребение на любим човек може би не бих.

# 763
  • Мнения: 1 448
ViKiA, моите съболезнования. Постъпи, както ще ти е по-леко на душицата. С теб сме.

# 764
  • Мнения: 2 466
Аз ходя на прегледи поне по два пъти в месеца- веднъж по ЗК и веднъж на частно. Фм е отделно. Но сега почти месец няма да съм ходила и ми е нетърпеливо.
За тонове не сме коментирали и не знам кога ще ме викат.
С първата бременност ми мериха таза още в началото, но сега не са. Много се надявам отново на естествено раждане.

Официално терминът ми е на 11.07, но на феталната АГ ми каза, че ще е в началото на юли. А аз все си мисля, че може и края на юни, още повече и сега с терапията и това, че ще трябва да пътувам.

За натискането на корема - на мен ми го натискаха при първото раждане, защото бебето не искаше да излезе. После се оказа, че си имало причина за това - беше с увита пъпна връв около врата и крачето, която го е дърпала нагоре и не му е позволявала да слезе надолу. Но кой да ти знае...Доста ме измъчиха, но успях да родя естествено.
На майка ми от такова скачане върху корема при раждането на брат ми са и натъртили ребрата и дълго не можела да диша нормално.

Б12 ми е 369 при горна граница 490. Следващата седмица ще го изследвам пак. Хемоглобинът обаче за една седмица беше паднал още от 113 на 108.

Vikia, съболезнования! Направи, както мислиш, че ще се чувстваш най-спокойна. Подобни събития са тежки и ако мислиш, че ще се разтроиш прекалено много не го прави. Аз съм много чувствителна и знам как ми се отразява. От друга страна със сигурност искаш да си до съпруга си в този тежък момент. Аз на гробища не съм ходила, от както разбрах, че съм бременна, но ходя в църквата и паля свещички.

Усещате ли активно бебенцата? Имам чувството, че с часове не се спира и се чудя кога спи. И сега подскача много, докато вечеряхме също, следобяд пак. Не, че не ме радва, даже напротив. Heart

Общи условия

Активация на акаунт