Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 41

  • 32 324
  • 758
  •   1
Отговори
# 30
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Нелитан мисля, че тези плоските лунички се водят мебелни или поне така ми обясни младежа, който ми слага лунички на кухнята.

# 31
  • Мнения: 1 476
Ние залагаме на лунички за външен монтаж. Има ги както единични, така и по двойки, тройки и т.н. 

# 32
  • Мнения: 1 621
Много Ви благодаря!

# 33
  • Мнения: 523
Ние сме с първия тип лунички навсякъде - баня, антре, стаи. Мъжът ми ги монтира. Доволни сме.

# 34
  • Сливен
  • Мнения: 4 047
Здравейте.Оказа се ,че трябва да променяме ПУП,ще ме светнете ли какво се прави?
От Сливен съм,парцела е в града,в регулация.
В момента живеем в къща строена 19 и някоя година и тя е на улицата.Искаме в задната част на двора да построим нова и после да съборим старата.Според последният ПУП трябва са строим в средата на парцела ,а ние искаме да е по-назад,като се спазват естествено всички отстояния.
Та въпроса ми е какво да очакваме?

# 35
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Обърни се към местен геодезист, това е геодезическа работа.
Отстоянието от дъното на имота е мин. 5м. или височината на двете сгради през дъно имот. Примерно Вашата къща ако е 10м., на съседа 10м. и през дъно имот от Вашата до тяхната къща трябва да е 20м. Дано не бъркам и да не те подведа, но една консултация с геодезист и всичко ще ти се изясни.

# 36
  • Мнения: 6 295
ПУП се прави за оразмеряване по реални граници, когато в парцела не са спазени границите по предходен ПУП. Т.е. ими вашият имот е навлязъл в съседният или обратното. Подава се заявление в общинита за процедиране на нов ПУП. В нашият случай от общината си изпрагиха геодезисти,  които заснеха реалните граници и кмета издаде заповед за одорение на новия ПУП. Заповедта се изпраща на заинтересованите лица за обжалване/т.е. самият заявител и съседните имоти/. Ако никой не обжалва, то след 14 дни влиза в сила. След това се вади нова Виза за проектиране, от която ще стане ясно къде точно е петното за строеж.

# 37
  • Мнения: 181
Към тези, които имат рекуператор - на какво ниво от пода се изтегля "мръсния" въздух при вас и как са скрити въздуховодите. За отгоре е ясно, че ще са в окачен таван, но долу малко ме притеснява естетически решението на проблема ...

# 38
  • Сливен
  • Мнения: 4 047
Ние вече имаме извадена виза за проектиране от миналата година и нямаше проблем ,всички отстояния ги има,но много се забавихме с проекта при архитекта.
Междувременно се смени главния архитект на града и според нашата архитектка може да имаме вече проблем и затова прати ММ в общината.

# 39
  • Мнения: 6 288
Към тези, които имат рекуператор - на какво ниво от пода се изтегля "мръсния" въздух при вас и как са скрити въздуховодите. За отгоре е ясно, че ще са в окачен таван, но долу малко ме притеснява естетически решението на проблема ...
Нещо не разбрах къде е това долу? При нас в бани и мокро са предвидени на тавана. В кухнята от стената на около 20 см от тавана.

# 40
  • Мнения: 181
Към тези, които имат рекуператор - на какво ниво от пода се изтегля "мръсния" въздух при вас и как са скрити въздуховодите. За отгоре е ясно, че ще са в окачен таван, но долу малко ме притеснява естетически решението на проблема ...
Нещо не разбрах къде е това долу? При нас в бани и мокро са предвидени на тавана. В кухнята от стената на около 20 см от тавана.
За да има ефективна рекуперация мръсният въздухът трябва от някъде да се изсмуква. Специално при баните чистият въздух обикновено влиза през декоративна решетка в долната част на вратата, но при големи помещения това не върши работа.

# 41
  • Мнения: 6 288
Вратите ние не ги затваряме по принцип вкъщи, в затворено положение проектантът каза, че е достатъчно вратите да са с 1 см по високо от пода и през процепа да циркулира въздуха.
В руски сайтове съм гледала в големи помещения на тавана да предвиждат вкарваща и изсмукваща тръба.

# 42
  • Мнения: 1 476
Ние вече имаме извадена виза за проектиране от миналата година и нямаше проблем ,всички отстояния ги има,но много се забавихме с проекта при архитекта.
Междувременно се смени главния архитект на града и според нашата архитектка може да имаме вече проблем и затова прати ММ в общината.
Ако продължавате по старата виза, то не би следвало да имате проблем. Новият гл.архитект не може да анулира визата на предшественика си.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Вратите ние не ги затваряме по принцип вкъщи, в затворено положение проектантът каза, че е достатъчно вратите да са с 1 см по високо от пода и през процепа да циркулира въздуха.
В руски сайтове съм гледала в големи помещения на тавана да предвиждат вкарваща и изсмукваща тръба.
И ние сме на същия принцип.Няма дори решетки на вратите на баните .Един сантиметър процеп стига ,ние оставихме 1,5 см .
 Иначе, не само на големи помещения слагат всмукателна и нагнетателна тръба в една стая .Ако обемът на  банята и кухнята е много по-малък от останалият обем (10 м2 баня +кухня и 90 м2 спални и хол) ,често пристъпват и към всмукателни решетки и в основните помещения .Лично според мен ,така всичко става доста по-сложно.

# 44
  • Мнения: 9
Въпрос относно кредитиране - някой купувал и строил ли е на кредит и това възможно ли е?

В моята банка ми предложиха много добри условия като кредит за парцел - бях подготвен за 40-50% самоучастие, а предлагат 10%, лихвените проценти също изглеждат добре.

При въпрос обаче за строеж на кредит ми беше обяснено че това се случва обикновено с потребителски кредит до акт 14 и след това чрез ипотека - това стандартна процедура ли е?

Има ли банки, които имат по-адеватно предложение за подобен казус или още не е отъпкан този път у нас?

Винаги съм гледал да избягвам потребителски кредити и ми е малко странно да взема такъв за строеж на къща.

Общи условия

Активация на акаунт