Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 41

  • 34 327
  • 758
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 8 603
Тревичката е дело на ММ, той я поддържа. След зимата изгкеждаше ужасно, сега е почти както трябвало, според него. Аерирахме с аератор, после той я натори я и я пръска с магнезиев препарт няккаъв (май), за да позеленее отново. Голямо следене на дъждовете пада у нас... Но е неокосена, та се учудвам, че ви харесва Grinning Благодарим за комплиментите!

Gerundiq, паветата ни ги наредиха една бригада роми, страхотни работници (мисля, че съм ги споменавала тук). Нищо специално не помня да са правили, точно там дворът беше адски утъпкан при строежа - сложиха бордюрите с малко цимент и пясък, а чист пясък под самите павета; после ги наредиха и трамбоваха. 17 метра пътека я опаткаха за 2-3 дни, с все чупката пред входната врата. Имаме наклон, въпреки че не се вижда или усеща - ММ така я искаше (не помня защо, сигурно за да отвежда водата към дренажа, че утъпканото хич не попива). Чистят се лесно, може да се минава с по-голяма кола върху тях (и 4-тонен багер мина веднъж без щети). Имат си несъвършенства и нужда от още малко пясък във фугите. За паркинг на мен много ми харесват, чистенето на сняг е лесно.

Kölsches Mädel, нали ще покажеш новата прическа?

# 61
  • Мнения: 1 623
ToniShu , много добре се е получило! Браво!

И аз ще се радвам, ако някой сподели технологията за редене на павета.

# 62
  • София
  • Мнения: 8 603
nellytan, то това е технологията за бетоновите павета май. Мисля, че ако не е така утъпкан терена, като при нас, под паветата слагат и чакъл, който уплътняват с пясък и трамбоват, за да направят стабилна основа.
Ако греша, някой да ме поправи Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 1 426
ToniShu, всичко е станало чудесно! И павирана пътека (колко е широка?), и тревичка, и оградата ви!

Точно вчера гледах как правят тротоари в Горубляне - основа трошен камък, на фракция 0-63 ми прилича, трамбоване, пясък, трамбоване, редене на плочките.

Аз много се замислям дали да не подходим малко отзад напред и да вземем паветата на по-ранен етап. Тъй като след грубият строеж ще влачим процеса неопределено време, ще е доста неприятно да се гази кал. Мислех за временни пътеки от старите метални кофражни платна, намираха се в ОЛХ по 5-10-15 лв, сега обаче, актуализирана цена 30-45 лв! При бетонни павета от около 18-20-30 лв/м2, по-добре да не влагаме пари в излишни боклуци.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 3 082
ToniShu, чудничко, подреденичко. Браво! АмЧе вие сте си абсолютно готови. Heart Decoration

# 65
  • София
  • Мнения: 8 603
sofyia, да не излъжа, но беше или 90 см, или метър (предполагам метър). Оградата е дело на ММ (фук-фук), само бетонът е на същата бригада роми.
Пътеките не мисля, че има как да се направят (и да оцелеят) преди да се изпълни вертикалната планировка. Трябва да спрат да влизат тежки машини (багери, камиони, бетон помпи...). И със сигурност е добре да са готови, когато се внасят уреди и мебели. Все си спомням как някой тук (Gerundiq или B.B.Q. ?) ми каза "честито, знам какво е да излезеш от калта" Simple Smile Просто няма такава радост Simple Smile  

LaDiDa, ние живеем у дома от две години вече - нищо, че няма да си личи, ако ти пратя непозьорска снимка Grinning Но всяко малко подобрение, което си направим сами, ни радва супер много и ни мотивира да напреднем още Simple Smile За съжаление, един багер ни направи адски тъп, почти 90-градусов склон от едната ни страна, та ще мине доста време преди да успеем да го оправим и него. Верандата я няма още, навесът над паркинга, барбекю беседката... Много, много работа още Simple Smile Но поне вече не сме под наем Joy

Последна редакция: пт, 29 апр 2022, 13:55 от ToniShu

# 66
  • София
  • Мнения: 1 426
О да, ясно е, че пътеки не може предварително. Аз имах предвид, че ще ни трябват пътеки 70-80 м минимум, и ако успея да си направя предварителен план за паветата, да ги купим и да направим груби пътечки там, където е необходимо. Допълнителното изкушение идва от това, че на пътя ни за мястото е Земелрок и редовно разглеждаме Smiley
А за оградата помня аз, и за човек, който не се занимава с това, изпълнението е супер! Поздрави заслужва майсторък Hands Wave

Последна редакция: пт, 29 апр 2022, 14:02 от sofyia

# 67
  • София/Варна
  • Мнения: 1 452
Това с паветата преди да е направен финиша на фасадата и вертикалната е неразумно. По-скоро си вземете трошен камък дребна франция,за да не газите съвсем в калта. Каквато и настилка да слагате после,трошения камък няма да пречи. Ние в настоящата къща сме с бетонови пътеки и живот и здраве ще слагаме плочки. Сметнах тази комбинация и ми излиза доста скъп.
 Сега започнахме друго къще до нас и там мисля да сложим пътеки от павета.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 426
Благодаря, Gerundiq! Хубаво е да си споделям "гениалните" идеи, за да ме стопирате Relaxed

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 2 926
Тони, чудничко е  направо ! Heart
Аз се заглудах в мулча, че точно това ми предстои .Не ми се иска да го ограждам с нещо ,но всеки казва ,че иначе ще се разпръсне .

 Технологията за поветата е точно трошен камък  трамбован ,пясък с ръченица върху него и паветата .После е хубаво да се минат с вибро плоча с гумен накрайник .Нашите обикалят цялата къща +верандата  и още 20 Тина квадрата зад гаража .Имаше само 3 бр.пропаднали леко и ММ ги повдигна ,сложи малко пясък под тях и готово .

sofyia,насипете си чакъл около къщата ,след като направите изолацията на цокъла .После ще се утъпка и ще е почти готов за паветата .

Последна редакция: пт, 29 апр 2022, 20:31 от nelina_london

# 70
  • София
  • Мнения: 8 603
Той мулчът трябваше да е само кафяф, но не стигна и ММ го домързя да иде пак до същото място, та купи един чувал от скъпия в Практикер. Отваори го тука - той червен, та се пръска; и цапа ръкавиците Grinning Затова сега имаме червена лента, хем да се вижда къде са храстчетата (някои се губят лесно, че са съвсем нюню), хем да не складираме мулч Simple Smile И аз исках да сложим преградка, и на мулча, и на чакъла, но на човекът му се изкопа копаенето и каза Не Simple Smile Ще го оправяме като се наложи, не е голяма площ Wink
Ако ще слагате отдолу геотекстил, не се хабете да експериментирате - евтиният за нищо не става (може би ако си сигурна, че няма да се стъпва отгоре му, може да свърши работа).

# 71
  • Мнения: 2 710
Здравейте, дали е удачно да попитам тук за майстор за баня и фирма за дограма? Става въпрос за населено място извън София, макар че е близо, 25 минути от Експо центъра. Имахме майстор, от който сме що-годе доволни, но ще е свободен след няколко месеца. Говорихме и с друг познат, който поне да изгради стените за банята, но и той е зает, но най-вече каза, че не му е удобно да пътува до вилата. Та, ако имате майстор и фирма за дограма, които вече са се навили да работят малко извън града и сте доволни, моля да споделите.

Иначе при нас пречиствателната станция и резервоарът за водата вече са монтирани, имаме и тръби до къщата. И сме на етап баня.

И да се оплача и аз от цените. Човекът с багерчето преди 3 седмици някъде ни искаше 400 лв, сега вече е с 10% отгоре...450 лв. Но е сериозен, не е измрънкал за нито едно нещо, за което ММ го е помолил, работи почти без почивка и без да се подмотва. Писнало ни е от майстори, които мрънкат като помолиш за нещо по-така.

ВиК майсторът също се справи добре и сме доволни и от него. Монтира по страхотен начин помпата към кладенеца, той също работи без да мрънка и почти без почивка. Бяхме се разочаровали в началото като каза колко струват тръбите и другите неща, защото е пазарувал от магазин с по-високи цени и можехме да спестим 4-500 лв, но крайният резултат успя да заличи горчивината Grinning

Та, ще се радвам, ако някой има читав майстор за банята, както и фирма за дограма. Бяха ни препоръчали един, но иска само за труд 7200 лв. Лепенето на плочки му се връзваше към 120 лв/кв.м Scream За огледа също ни взе пари, което досега не ни се беше случвало с нито един майстор.

# 72
  • София/Варна
  • Мнения: 1 452
Изчакайте си майстора, от който сте що годе доволни и ще е свободен след няколко месеца. Аз с нашия плочкаджия,който ни прави баните съм говорила февруари за плочките на верандата и съм на ред на опашката за юли. Ако намерите от раз, за сега майстор, това означава, че няма работа, а да няма работа или е мърляч или взема ултра скъпо.
Аз мога да препоръчам едни дограмаджии, обаче към момента не са правили много за нас. Оправили са свинщината, която оставиха предните дограмаджии и ми направиха комарници. Дадоха ми много прилична цена за дограмата за новата къща,която сега почваме и сме поръчали там дограма.

# 73
  • Мнения: 443
Ние отвътре сме на тухла, но пък с външна изолация 😂 Стана супер, доволна съм, семпличко. За акт 15 ни уведомиха, че трябва външна изолация, пътеки, первази, парапети, та понеже сме вързани с банка, започваме отвън навътре 🙂 Нормална цена за лепене на плочки не е ли около 30 лв/кв или ми е остаряла информацията 😀 Не ми се мисли за баните, защото са доста. Отделно всичко ще е теракот вътре, защото ще сме с подово.

Очакваме скоро да идва този с турбозола и нямам търпение да стане всичко бяло, че да преценя тъмна ли е тая къща или все пак не толкова 🙃 После вероятно ще правят подовото, с термопомпа окончателно ще сме, пелетите вчера ги взехме за 650 лв, а дори не им е сезона, та не знам какво ще бъде декември. По проект е заложена пелетна камина, ама се отказахме, надявам се да нямаме проблеми. 2 дни мия прозорци от мазилката и беше мъка. А не ми се мисли с какво ще измия кафявата дограма? Имате ли някакви идеи за вълшебен препарат, който да отмие тия парчета? А, да, и неотваряем прозорец на втория етаж е лоша идея, за новостроящите 😀

# 74
  • Мнения: 2 710
Охх, чакаме бебе началото на август и ни се искаше да отметнем колкото се може повече неща. Първо банята, имаме да изнесем и всички мебели на предишните собствници, ламинат, най-вероятно ще лепим тапети, защото стените не са прави, а да наливаме няколко хиляди в шпакловка, не си струва за вила специално.

Може ли координати на фирмата за дограма? Ние ще сме с малка поръчка, защото сме със сменена дограма, но искаме да изградим и прозорец към градината, за да й се наслаждаваме Grinning И трябва да се направи и един малък прозорец за банята и един за коридорчето.

Искам да отметна мъжа ми поне в намирането на фирма и майстор, защото всичко минава през него в момента, аз дори и физически не мога да се включа и ми е много кофти, че не мога да съм до него плътно. Свикнала съм заедно да си движим всичко. Все се намира работа и като за жена.

Общи условия

Активация на акаунт