231-ва пътуваща по Великден немска тема

  • 22 350
  • 727
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 482
Благодаря ви!
Дени,трябва ли да превеждаме трудовите книжки? А дипломите от университета дали доказват,че сме били студенти в определен период?

# 91
  • Германия
  • Мнения: 3 469
Има къщи и къщи, 700000€ и на нас са ни непосилни, но къща може да се построи и за половината, ако си склонен да поемеш част от работата по строежа. Въртяхме ме го, сукахме го, накрая пак излезе че ни е по-изгодно да изплащаме заем отколкото да живеем под наем, който неминуемо ще се покачва вбъдеще, а нашата лихва, съответно вноските ни, ще си останат непроменени следващите 20 или 30 години. Няма да е лесно, но 🤷🏻♀

# 92
  • Мнения: 9 152
Определено е по- смислено да се плаща вноска за свое жилище, отколкото наем. Разбира се, ако доходите позволяват. Има обаче случаи, в които банките отказват кредит. Преди 10+ години даването на кредит протичаше по различен начин, сега е доста по- усложнен.

# 93
  • Germany
  • Мнения: 8 028
Около нас парцелите са по 350-400 000 евро за 400м2 ... Иначе, разбира се, че има много повече смисъл да се плаща заем отколкото наем.

# 94
  • Германия
  • Мнения: 3 469
Както писах по-рано, при нас в нашия Neubaugebiet, цените на пацелите са между 90к и 110к € (600-800 квадрата), което са съвсем хуманни цени. И въпреки това, май някои от хората, които купиха парцели миналата година, тази година се оказва, че не могат да си финансират проекта и са се отказали от мястото - цените на къщите са скочили с едно 10-20%, лихвите и те…

# 95
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 514
Тео, да, цените при вас наистина са ок. Тук (района на Щутгарт) просто няма свободни парцели и това води до нереално покачване на цените дори на abrissreife Immobilien. Бяхме намерили бунгало върху общинска земя, която можехме да откупим. 330.000 за 600м2 щеше да струва. Уви, за бунгалото отделно искаха към 650.000е, но трябваше ремонт, отделно и небенкостен, кръстосахме погледите и решихме, че не е за нас тая работа.

# 96
  • Мнения: 7 275
Най-весело става когато след всичкото това плащане се започне един ден и с данъците ... например , продажба, прехвърляне или наследство ... не са ниски.
Пепеляшка аз не разбрах за кафявите в Дрезден. Но потребителката която попита за евтин живот там мога да и кажа, че колкото пъти сме ходили в Дрезен все ни се е струвало страшно скъпо . Та не разбрах и какво е евтиното . Да не бърка Дрезден с Лайпциг ... по-скоро около Лайпциг, особено на юг? И то не на езерце.

# 97
  • Мнения: 9 462
Благодаря ви!
Дени,трябва ли да превеждаме трудовите книжки? А дипломите от университета дали доказват,че сме били студенти в определен период?
sunny kiss,
Не знам. Моята по друга причина беше вече преведена. Обадете се по телефона в писмото и питайте. Но като си направите среща, вземете си всички налични документи, включително и първия Anmeldung за адрес в Германия. Проблемът при мен беше, че сътрудникът в Хесен беше снимал само преводите на немски без българските оригинали. А жената от Ерфут, където обработват източноевропейци със стаж ми писа и говорих с нея, че им трябват и българските оригинали, за да ги покажат на българските институции и те да потвърдят верността. Така че питайте, вземете всички документи и настоявайте да снимат всичко. Иначе за вас става двойна работа.

# 98
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Съни, всякакъв стаж представях с документи на български, там ги преснимаха.
Обясниха ми, че ги пращат до Бг за потвърждение и затова трябва да са на български.

# 99
  • Германия
  • Мнения: 8 106
Сега ме подтикнахте да се замисля, аз дори и не знам, къде ми е българската трудова книжка.  Къде изобщо мога да проверя какво е плащано навремето? То е било преди 30 години..

# 100
  • Мнения: 9 462
pepelyashka,
Немците общуват с НОИ. Там препращат документите за стаж и искат потвърждение.

# 101
  • Мнения: 17
Здравейте момичета . В начална бременност съм , трябва да летя с самолет до Германия и обратно , когато ще летя ще съм 8- 9 г.с , АГ каза че не е препоръчително . Някой летял ли е в първия триместър на бременност?

# 102
  • Германия
  • Мнения: 327
Аз друго да питам- поискаха ни от Deutsche Rentenversicherung информация ( от навършване на пълнолетие до преди идването ни в Германия ) за Versicherungsverlauf. Такава информация в трудовата ни книжка от БГ ли се съдържа или трябва някаква институция да ни издаде документ? Не сме в предпенсионна възраст и се чудим какво точно искат от нас!

Аз минах по този път, преди 1 седмица ми изпратиха бешайд за бъдещата ми пенсия. Мотаха ме 1 година с документите. Все нещо не беше наред, всеки месец искаха нещо ново, което забравили да поискат по-напред. Както и да е. В писмото за информация обикновено са изброени нужните документи, които се изискват. Аз представих абсолютно всичко, което имах- диплома за средно и висше образование от Бг, трудова книжка, квалификации, аншрайбен кога съм започнала университет в Германи, кога съм го напуснала, къде и колко съм работила в Германия като  студентка и след това, брачно свидетелство, актове за раждане на децата. Всичко това преведено с апостил < аз си бях превела всичко с апостил преди 20 години, когато дойдох тук>. Правят се копия на оригиналите на български и се прикачат към преводите. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва копията да са беглаубигт. Аз това го направих в гемайндехаус на църквата, не струва нищо. Успех и много здрави нерви, дано не ви мотат много!

# 103
  • Мнения: 11 341
Здравейте момичета . В начална бременност съм , трябва да летя с самолет до Германия и обратно , когато ще летя ще съм 8- 9 г.с , АГ каза че не е препоръчително . Някой летял ли е в първия триместър на бременност?
Летяла съм многократно в първите 12 г.с. и не съм имала проблем. Ако те е страх теб самата, не го прави

# 104
  • Мнения: 1 482
В начална бременност след полет получих отлепване на плодния сак,после трябваше седмици наред да лежа,но може би е било случайност ,че се случи след пътуване със самолет... Лека бременност желая!

Общи условия

Активация на акаунт