За "гумените" зъби на големите кърмачета?

  • 1 938
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

... Казах на зъболекарката, че още кърмя Иво и тя ми се накара.
Според нея кърменето трябва да продължи до 1г. След това от казеина в кърмата зъбите стават като гумени. Изглеждат здрави, но в действитлност са много крехки и се разрушават лесно...

Съжалявам, че не можах да се включа по-рано в тази тема.

Despina, моля те кърми детето си, колкото можеш! Коментарът на колежката е повече от неадекватен. Подобни мъдрости можете да чуете по различни поводи и от най-различни хора. Това, че имат някакво завършено образование не означава, че са наясно с това, което коментират.

Аз лично не съм чувал за документиран случай на размекнати твърди зъбни тъкани, вследствие кърмене!  #Crazy

Деца на наши колеги, продължават да бъдат кърмени и след 1 година и зъбките им са в перфектно състояние.  Grinning За малката ми дъщеричка ще направим всичко възможно да бъде кърмена дъ-ъ-ъ-ъ-ълго след Първия и рожден ден.

Готов съм публично да споря с колежката. Моите координати са на разположение.  Sunglasses

Момичетата по-горе са изложили достатъчно аргументи, които показват колко безпочвени са твърденията на стоматоложката.   
 

# 16
  • Мнения: 219
С риск да всея смут в темата  Wink ще споделя, че зъбите на моето вече две годишно кърмаче са с доста напреднала степен на меланодонтия, т.е. безкрайно крехки и без емайл, което ги прави и бързорушащи се. Обиколила съм с нея всички "светила" в София и Пловдив и не съм срещнала ЕДИН зъболекар, които да одобрява НОЩНОТО кърмене на бебе/дете със зъби. Да, сигурно е защото са неинформирани, но от това, че аз съм по-информирана от тях, зъбите на дъщеря ми не стават по здрави. Съжалявам за по-рязкия тон, но от това, че не се случва супер често не значи че точно кърменето няма да навреди точно на конкретното дете. И след като моето не можа да усети празника си от гагрена на предното си зъбче, честно казано не смея вече да тръбя все така гръмко за ползите на кърменето - навсякъде и по всяко време. И сега си мисля, че ако бях действала с едно насилствено отбиване още на 1г. и 2 мес. като й се отчупи първото миниатюрно парченце от зъбето, щеше да има повече полза, отколкото като си казах: "Глупости!!! Не може да е от това! Те нямат нужната информация! " и смело си продължих да я кърмя и да обикалям в търсене на подкрепящ кърменето зъболекар.

Та така ....

# 17
  • Мнения: 1 559
Denisy, ужасно съжалявам за това, което се случва с дъщеричката ти. Sad Не се знае дали, ако на 1г и 2 мес си спряла рязко нощното кърмене, действително щеше да предотвратиш проблема.  А въпросните специалисти, които сте посещавали, не допускат ли наличието на други  фактори, които да правят толкова крехки зъбките?  Те могат ли да обяснят по какъв начин нощното кърмене (именно кърмене, а не хранене от шише или даване на залъгалка) пречи на здравината на зъбките?  И аз бих постъпила като теб в такава ситуация - бих тръгнала да търся подкрепящ кърменето зъболекар, защото наистина ми се струва, че т.нар.  "baby bottle mouth" се приписва неуместно на кърмените бебета.

Ето нещо по въпроса - не знам дали ще прозвучи поне малко убедително и успокойтелно, трудно ми е да повярвам, че само по себе си нощното кърмене може да доведе до такива беди:   http://www.kellymom.com/bf/older-baby/tooth-decay.html

It's often said that breastfeeding (particularly while lying down at night) will cause tooth decay, just like letting a baby sleep with a bottle of milk can cause "baby bottle mouth." Essentially, a valid link has not been made between nursing (nighttime or otherwise) and cavities...
Human milk alone does not cause dental caries...

# 18
  • Мнения: 3 760
Denisy, не всяваш смут! Напротив - абсурдно е да се премълчават случаи като вашия!
Но доколкото си спомням меланодонтията е , до голяма степен генетично обусловена.
Не знам как ще преодолеете проблема (надявам се да има адекватен начин за предоставяне на достатъчно високоусвоим калций), но вашето е по-скоро изключение... Дано опитът ти послужи на други майки! Повечето "възрастни " кърмачета нямат проблем със зъбите, въпреки че без изключение сучат нощем.  Би ли описала цялостния ви режим на кърмене и хранене (особено случаите  на немлечно хранене без докърмване)?

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нещо някъде скоро чувах по въпроса... може би с ИваД сме говорили newsm78
Та имаше едно споменаване, че е възможно да се е получило още вътреутробно - в процеса на изграждане на зъбките. Калцият и магнезият са антагонисти, т.е. единият измества другия, когато се превиши определено количество - а като знам какви бременности изкарахме трите и колко магнезий е изпит, ми се струва възможно и това да има някакво отражение? Д-р Дженд - може ли? Ясно, че всичко е строго индивидуално и как ще повлияе на отделното бебе не е възможно да се предскаже.
Но ми става мъчно, че така се обвиняваш - и наистина не мисля, че има защо. Ами ако не даваше гърдата нощем, а проблемът пак се беше проявил - какво щяха да обвиняват тогава? Че тайничко даваш биберон с мед сигурно ooooh!

# 20
  • Мнения: 219
  Би ли описала цялостния ви режим на кърмене и хранене (особено случаите  на немлечно хранене без докърмване)?
С удоволствие  Simple Smile. Али не познава такова нещо като немлечно хранене  Laughing, суче или преди или по средата  Simple Smile или за десерт. Досега не съм я ограничавала и тя се възползва през два часа или най-много през три.
От около 8 месеца й давам хомеопатични лекарства, насочени към натрупване и запазване на калция в организма, като последно взима кварцова пръст с калций от около месец и нещо, но не мога да кажа, че каквото и да било от мерките има резултат  Sad.
За диагнозата меланодонтия й я постави първият зъболекар при когото ходихме, следващата - д-р Маркова, която се води специалист на кариеса в ранна детска възраст, каза че такава диагноза не се поставяла в последните 10 години, не каза какво й е, но така жестоко ме насмете за кърменето, като едно от нещата беше, че като я кърмя вечер след почистването на зъбите, все едно й ги поливам с киселина  ooooh!. Аз се почуствах прекрасно, естествено  Sick
Това за "гумените" зъби съм го чувала 1 към 1  от завеждащата катедра Детска стоматология в Пловдив, която е прекрасен човек, но също силно недолюбва кърменето.

Ами ако не даваше гърдата нощем, а проблемът пак се беше проявил - какво щяха да обвиняват тогава? Че тайничко даваш биберон с мед сигурно ooooh!
Вероятно  Mr. Green Защото съм чувала и коментар: "Да, типично биберонен синдром. Трябва веднага да прекратите това кърмене, кърмата отива право на предните зъби и така продължава да ги руши" . Аз оговарям, че тя не е ползвала никога биберон, но думите ми отиват на вятъра ... и понеже не е от типичните за това състояние фактори, остава да е от кърменето  ... Ама какво да споря и кого да убеждавам, файда няма .... Sad

# 21
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Denisy, искрено съжалявам за зъбките на Али. Наистина!  Cry

Колегите, които не подкрепят продължителното кърмене се аргументират с високото съдържание на захари в кърмата. Това наистина е така! Захарите се разграждат от бактериите в устната кухина до млечна киселина, която разгражда твърдите зъбни тъкани.

Обаче е крайно погрешно да се гледа на кърмата само като източник на захари. Тя е нещо много, много повече и Вие го знаете не по-зле от мен. Не може кърмата да се слага под един знаменател с всички продукти, съдържащи захари. В кърмата се съдържат съставки, които пречат на развитието на въпросните бактерии. Няма документирани случаи на кариес и други увреждания на твърдите зъбни тъкани, в които категорично да е посочена кърмата, като непосредствен причинител. НЯМА ТАКИВА! Или поне аз не съм намерил такива. Ще се радвам, ако колегите ми (ревностни противници на кърменето) предоставят такива документи, преди да анатемосват кърменето. Другото са хипотези, нагласи, убеждения, лично виждане, НО НЕ И НАУЧНО ПОТВЪРДЕНО СТАНОВИЩЕ!

Приемам за крайно несериозно да се обвинява кърменето за проблеми в изграждането на емайла и дентина на млечните зъби, защото тези процеси започват интраутеринно между 4 и 6-ти месец на бременността. Най-важното за млечните зъби се случва, без все още те да имат контакт с кърмата! Пробивайки, зъбите вече са в доста напреднал стадий на минерализация. Пробили зъби, с недостатъчна минерализация (по една или друга причина) вече са по-податливи на кариес. Нещо е довело до този проблем, дали проблеми на бремеността, дали е бил заложен в генетичната програма, никой не може да ви каже еднозначно. НО, ЗА БОГА, НЕ Е ОТ КЪРМЕНЕТО! 

Denisy, не обвинявайте себе си! Моят съвет към Вас е да продължавате да кърмите бебето си! Има немалък шанс, постоянните зъби на Али да нямат този проблем. Началото на изграждането на твърдите тъкани на постоянните зъби започва след раждането! Кърменето НЯМА ДА НАВРЕДИ, А САМО ЩЕ ПОМОГНЕ за нормалното протичане на минерализирането на зъбните зародиши на постоянните зъби на Али.

Hedra, за здравината на зъбите имат значение и калция, и магнезия. Не може да се каже, че се борят за място в изграждането на апатитните кристали. Не случайно на болни се дава добавка и от двата минерала, дори и в една опаковка. Излишъкът от магнезий се изхвърля с фекалиите. Няма изследвания, категорично да покажат, че повишения прием на магнезий води до повишен риск от кариес. В кариозни зъби при едни случаи са отбелязани малко по-големи концентрации, отколкото в здрави. При други пациенти е обратно - здрави зъби имат по-голямо съдържание на магнезий. ХА СЕГА, ДЕ? Нещата, според мен, опират до строго индивидуален метаболизъм. Както и в повечето други случаи, касаещи живия организъм, находките са различни, а тълкуванията и хипотезите стигат до най-различни крайности, което всява див смут. И оттам толкова различни подходи.

Denisy, ако прецените, може да опишете случая на Али малко по-детайлно, за да не Ви подведа несъзнателно. Доколкото разбирам, сте имали проблеми по време на бременноста ...     

# 22
  • Мнения: 1 383
Хм, изплашихте ме с тая диагноза. Предното зъбче на сина ми - 1г.5м., се отчупи и от двете страни, и сега е подострено като кучешки зъб как хапе с него да не ви разправям Аз обаче се успокоих, че това е защото постоянно ходи с нещо в устата, и вероятно при падане твърдият предмет счупва зъбчето, и двата пъти си спомних кога се е случило. Дали трябва да търся компетентно мнение? Веднъж срещнах нашата зъболекарка на улицата и  и го показах, тя нищо не каза. Да задълбавам ли, как мислите? Д-р Дженд? Всъщност как се доказва това, с какви изследвания?
И въобще не знам какда го откажа от нощното newsm78

# 23
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

tsveti7 , нека зъболекарката хвърли едно око. Поне може да заглади добре зъбчето, за да не Ви драска, докато кърмите. То и вие можете да го направите с една пиличка за нокти, ако сте по-смела!

Успех!  Sunglasses

# 24
  • София
  • Мнения: 1 155
... Аз обаче се успокоих, че това е защото постоянно ходи с нещо в устата, и вероятно при падане твърдият предмет счупва зъбчето ...
И на дъщеря ми забелязах 2 месеца след като израстна преден долен зъб да е с отчупено ъгълче. Не съм разбрала кога е, и аз го отдадох на падане или хапане на твърд предмет.  newsm78 Може би и ние ще трябва да посетим зъболекара.
А това за 'гумените зъби' си е направо за темата "Най-абсурдните реплики за кърменето".  Laughing

# 25
  • Мнения: 219
[Denisy, ако прецените, може да опишете случая на Али малко по-детайлно, за да не Ви подведа несъзнателно. Доколкото разбирам, сте имали проблеми по време на бременността ...     

Ще опитам, за да не подвежда и наплаша и аз някого без да искам. Запозната съм, с това кога се формират и изграждат зъбните зародиши през бременността по повод приема на флуорни таблетки, които взимах по време на първата си бременност и които съвсем съзнателно пропуснах през втората. Проблемите, които съм имала с износването на Али започнаха в първа г.с. на 7 ми месец, когато се наложи постъпването ми в болница за задържане и съответно медикаменти между който и магнезий (другото е гинипрал или партосистен, когато се влива венозно). Не съм приемала антибиотици през бременността, или какви да други лекарства, освен фолиева киселина първите 4 мес.
Това, което наблюдавам в процеса на разрушаване на нейните зъби и което е в подкрепа на твърдението, че се дължи на външен фактор, е че израства здраво, бяло, красиво зъбче и след около 2 да 4 месеца се покрива цялото с бели петънца и омеква емайла, като в последствие се разпада напълно. Това е един доста бърз процес и аз лично го видях при едното предкътниче как за нищо и никакви два месеца напълно загуби външната част на емайла си и сега е почернено, импрегнирано и грозно   Cry досущ като горните й четири предни зъбета...
Отдавна не ме е еня за естетиката, въпросът е че тя не може нищо да отхапе - ни плод, ни бисквита или солета, дъвче само от едната страна и то не дълго. Страхувам се това да не навреди на стомахчето й.
Не искам да оставям у никой впечатлението, че като не съм намерила подкрепящ ме зъболекар съм оставила нещата на самотек и на кърмене. През седмица сме били и зъболекар и даже докато местеха Пловдивския стоматологичен факултет я водих да свиква при друг. И многото гледане пак не стига, за да се види навреме и предвиди гноящото зъбче Cry Не знам как да опиша какво е да правиш всичко каквото можеш и да се въртиш в кръг....
Все още не са й излезли вторите кътници .... Обещала съм си, че ще я отбия преди това - до два месеца, предполагам. Колкото полза е получила от двегодишното кърмене  -  толкова. Просто нямам сили да убеждавам вече и сама себе си, че това е пътят....

# 26
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Denisy, външният вид на зъбчето (здраво, бяло, красиво) не означава, че е било с необходимата степен на минерализация. Почти невъзможно е наистина здраво зъбче за два месеца да претърпи такава тотална деструкция. Няма как да бъде доказано категорично какво е било точното състояние на зъбчето при пробива. Всъщност може, но трябва да се извади и подложи на пълен анализ. Този анализ няма как да бъде направен, ако зъбчето е в устата. Така, че загадката ще си остане ...  Sad

Направили сте много за детето си! Поздравления! Бъдете стриктни с диетата и устната хигиена оттук нататък и вярвайте , че постоянните зъбки ще бъдат много по-здрави и по-издържливи!

С каквото можем, ще помагаме!  Grinning

Поздрави!

   

# 27
  • Варна
  • Мнения: 5 533
Denisy, дано всичко това да е само за временните зъбки и да ти оздравее детенцето. Като четох твоята история все повече ми се струва че е наложително да заведа Иво на зъболекар.
Така че, ако някой знае добър детски зъболекар във Варна да казва.
Dr.Jend, а трябва ли да се дават капки Зимафлуор на децата. Аз си признавам, че не съм давала на моите Embarassed  На малкият обаче, когото още кърмя му станаха като кафеви две от предните зъбчета и нашата лична лекарка каза, че трябвало да му давам.
Моля кажете вие да давам ли?

# 28
  • Мнения: 219
Denisy, дано всичко това да е само за временните зъбки и да ти оздравее детенцето. Като четох твоята история все повече ми се струва че е наложително да заведа Иво на зъболекар.
Дано  Praynig. И според мен по-добре го заведи. Дано да няма нищо обезпокоително при вас  Praynig
А пък за флуора - това е още една много спорна тема  Wink за стоматолозите .... За себе си съм решила, че мия с флуорна паста и толкоз .... двата пъти, де. Иначе след всяко сладко с безфлуорна преносима бебешка  Wink. Ако ставаше само с миене аз трябваше да имам 64 здрави зъба, ама нъц...

Д-р Дженд благодаря за милите думи  Grinning !!! Ще Ви потърся като идваме в Пловдив, за да съм виждала поне един подкрепящ кърменето стоматолог, ако не възразявате  Simple Smile!!!
Поздрави!

# 29
  • Мнения: 549
За проблема със зъбките можете да се обърнете и към хомеопат

Общи условия

Активация на акаунт