Защита на дипломна работа

  • 1 608
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Лятото ще съм на защита на дипломна работа в ТУ-София. Сега няма да си казвам темата или специалност, за да не ме познае някой. Но да питам нещо? Ако дипломната ми работа е добре направена, събера страниците колкото трябва, ама ако на някой въпроси не мога да отговоря, които ме питат може ли да ми се пише 3 или трябва и знания, а не само писаници. Аз сега имам едни книги, дадени са ми глави за писане и аз си преписвам от книгите. Така добре ли е или трябва и нещо мое да пиша? Имам за накрая програма да пиша, тя дали ще е по-важна от предишните писаници? Последно - ако сега ми пишат 2 на есен имам поправка на същата тема ли ще е или друга? Ще кажете да питам ръководителя си ама няма от сега да го оставя да мисли "Тя вече от сега си е намислила, че ще има 2-ка".

# 1
  • Мнения: 3 729
Отговори си на въпроса как доказваш, че си написал дипломна работа, ако не знаеш за какво става въпрос в нея? Разбира се, че трябва да можеш свободно да коментираш това, което уж си написала.

Дадената литература е да подкрепи тезите ти, не да я преписваш.

Професорите ти изпитват стотици студенти на година и не пасат трева, че да им замажеш очите с преписани чужди трудове.

Да те светна и още нещо, въпросът не е сама да скалъпиш няколко страници. А как въобще смяташ да работиш по тази специалност, ако една писмена работа не можеш да докараш.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 20:13 от Дидичка

# 2
  • Мнения: X
Ако си си я писал/а сам/а ще можеш да отговориш на въоросите!

# 3
  • Мнения: 4 403
знания, а не само писаници. Аз сега имам едни книги, дадени са ми глави за писане и аз си преписвам от книгите. Така добре ли е или трябва и нещо мое да пиша?
Joy   Joy    Joy

Ти нямаш за задача да правиш препис, а да пишеш дипломна работа!
Имат софтуер, с който сканират разработките за плагиатстване.


При мен рецензентът постави 2-3 въпроса писмено, на които да отговоря с 2-3 изречения.  Мисля, че бяха въпроси, които не са били достатъчно изяснени в самата разработка.
 Аз говорих убедително, без спирки и "ъъ", "аа", и не ми задаваха допълнителни въпроси. На момичето пред мен зададоха, но тя мънкаше през цялото време и си четеше отговорите, а аз ги разказвах.

# 4
  • Мнения: 5
Знам, че накрая трябва да напиша Списък с използвана литература. Там ще напиша книгите от които съм чела и писала. Пък както каза някой ако аз съм си го писала ще мога да отговоря на въпросите. Ще си го прочета накрая цялото няколко пъти и ще си го разбирам. Не било толкова страшно, колкото си мислех.

# 5
  • Мнения: 18 497
Grinning Тая тема е анти реклама на ТУ, сигурно някой конкурентен ВУЗ е платил за нея.

# 6
  • Мнения: 2 488
Ако сама си си написала дипломната работа, ще можеш да отговориш на всички въпроси. Обаче като ти чета писанията, оставам с впечатление, че изобщо нямаш представа как се пише дипломна работа. Има си строги изисквания за структурата, за начина на цитиране и т.н. Има книги, които обясняват как се пише дипломна работа. Първо се запознай с тях.

# 7
  • Мнения: 4 403
Не знам какви са изискванията там, моят университет е друг. Но трябваше да имаме две  глави - една с теоретична част, в която основно се ползва вече написана по темата литература, която се синтезира, обобщава, разисква, пише се и мнението на пишещия и се обосновава чрез източници (книги, учебници, стаии и т.н.)
В практическата част трябва да се подкрепи тази теория.

# 8
  • Мнения: 12 752
Гледай да не преписваш 1:1, перифразирай.
Да, можеш да научиш материала от дипломната си работа и да отговаряш на въпросите, както на изпит. Би трябвало за инженерна специалност да имаш практическа задача, която да разработиш - изчисления, чертежи - неща, които не се преписват.

Имаше един виц: "Като се знам какъв съм инженер, ме е страх да отида на лекар..."

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Написала е, че има да пише програма, без  чертеж, нито изчисления.
До авторката, гледай програмата да тръгне, че там са по-често срещаните проблеми. По мои скромни наблюдения.

# 10
  • Мнения: 14 838
Ако си си я писал/а сам/а ще можеш да отговориш на въоросите!
Ще може, ама само на въпросите, които са преписани от предварително дадените глави. Щом са дали конкретни глави, на професорите им е ясно, че ще се преписва. Съветът ми в този случай е преписването да не е толкова нагло, колкото авторът/ката планува да го направи, защото ще си изпроси професорите да се заяждат и да задават по-разнообразни въпроси.

# 11
  • Мнения: 1 788
Използваната литература не се преписва! Намират се мненията по твоята тема и се сравняват! Обобщават се и се правят изводи. Това са правила за създаване на какъвто и да е текст разсъждение. Дори и ядрена физика да е, пак трябва да се спазват.
И да, обикновено има емпирична част, освен ако наистина не е направено/открито нещо съвсем ново, което не изисква точно опит - например описание на неописана географска област, превод на книга и др.

Общи условия

Активация на акаунт