ОКТОМВРИЙЧЕТА 2020 - Тема 6

  • 4 926
  • 91
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 272
Човекът от близо седмица е решил да ме ядосва и да се прави на вегетарианец.
Отказва всичко, в което има намек за месо - независимо аз ли съм го готвила или е от кухня - и иска само плод, кисело мляко и хляб.
Ей го и днес, изяде си резенчетата плод от закуската, ама от сандвичето (филийка с масло, жълтък и сирене) се примири да яде едва след като видя, че няма да му дам да яде само плодове.
На обяд ще го мисля какво да му давам, неговото ядене е много вкусно, но пак подозирам, че ще го избута и ще посегне към киселото мляко или към моята картофена чорба.

Последна редакция: ср, 01 юни 2022, 09:50 от Фея Таралежка

# 16
  • Мнения: 534
Моята госпожица пък залага повече на месото, особено обича да си държи в ръката кюфте или кебапче 😄 Това с неяденето е период, сега и жегите влияят, пък и вече са големи и имат предпочитания.
Как мина първи юни при вас? Правихте ли нещо интересно? Ние общо взето като всеки ден, бяхме на площадката и после до мола, купихме балон и се снима с човек, облечен в пес патрул костюм. Много му се радваше.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 407
За яденето...намалил е порциите, но го разбирам. В жегите и на мен не ми се яде особено. На легнал е на плодове, кисело мляко, вода и по-леки манджи.

За 1ви нищо особено не сме правили. Разходка, площадка, погледахме празниците на децата в детските градини в квартала и така. От кухнята му подариха балон, не му обърна особено внимание. Иначе никакви играчки не сме му взимали. Само няколко книжки му поръчах и даже днес ги чакам. Предните дни получи играчки от други хора и му е достатъчно.

Иначе е изпаднал в някакъв период на "не", крещене и инатене, ескалират му емоциите често напоследък. Засега успяваме да не се напрягаме. Почна да навърза по 2 думички в изречение. Няколко пъти се случва и по 3, но още много рядко.

# 18
  • Мнения: 58
Здравейте
И моя хубостинк намали порциите, откакто значително се затопли. Но предпочита месо, картоф, сирене. Като картофа до преди месец не искаше и да го погледне. От плодовете е на вълна череши( ходи, по скоро тича под дървото и си хваща някоя черешка) ягоди и малини. Зеленчук трудно го прилъгвам да хапне.
Казва думички, всичко разбира каквото му се говори, но не винаги изпълнява. Много се кефи на всякакви неща с гуми, бръмчащи, бутащи се, щракащи и подобни. Катери се навсякъде-по облегалката на дивана, по секцията, набира се на радиаторите, за да може да се качи на перваза на прозореца. Храни кучето с пясък, доста се заиграва сам с някоя количка или камионче. Иии много обича книжки.
С махането на памперса сме до никъде. Залъгалка ползва само за приспиване.
Вечер все още пие мляко преди сън, но понякога изпива малко или въобще не иска.
От известно време е залепен за баща си и плаче сутрин за него.
Още не се храни сполучливо с прибори, но има желание и напредва. С пиенето на вода от чаша става голямо оливане...
Тъй като не е приет в държавна ясла, за сега сме ходили само в една частна - Арлекино в обеля. Някой нещо да знае за нея, ще ми е от полза.

# 19
  • София
  • Мнения: 418
И девойката изяжда половин порция на ядене, но пък яде доста плодове и зеленчуци. Не се спира вече и се катери навсякъде. На моменти нямам търпение да тръгне на ясла и аз да отида да си почина на работа:laughing:
Много говори и спори, иска всичко да става както тя реши. Имаше период, когато си биеше главата в земята от яд. Ама бързо разбра, че само нея я боли и спря.
Почна да се храни сама и се справя доста добре. Не пие от чаша, предпочита сламка. Още е с памперс, ама си казва понякога, че ѝ се ходи. Само за малка нужда, но аз не бързам да го махам. Спи с биберон и мисля да го "забравим" на морето.
B0bec, във фейсбук има група за яслите и градини, там може да има отзиви.

# 20
  • Мнения: 40
Здравейте майчета. При моето момче много бавно изникват зъбите и все е голям зор.Наскоро му избиха 3 кучешки зъба и четвъртото е наред.Но проблема не е в това ,а от месец горе долу има нещо като лека диария.Акото му не е воднисто ,а по скоро кашесто.Миналата седмица се чух с педиатъра и каза че било нормално,но мене ме тормози това нещо.Та ако някоя е имала сходен случай или знае нещо по въпроса ще помоля да сподели.

# 21
  • Мнения: 534
При никненето на зъби спада имунитета и е възможно да хвяща леки вируси, особено сега лятото свързани с диария и повръщане. Може да му даваш пробиотик.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 407
Как сте мами, как са децата?
Тези, които ще тръгват на ясла септември почнахте ли да ги приготвяте, да им обяснявате къде ще ходят?
Малкият тръгва края на август и почнах да се замислям дали да не взема книжка за детската градина. Обяснявам му и като минаваме покрай градини, обаче се чудя дали с картинки няма да го подготвя повече.
Почнах и гардероба му малко по малко да допълвам, че си искат бая резерни дрехи, а той ходи с 5 тениски и 5 къси панталонки на кръст и само тях върти. Чувствам се все едно ученик стягам Grinning
Психически се готвя и пак за започването на работа, имам нужда да влезна в някакъв режим (дано не се накъсва прекалено често, заради яслата).

Иначе да се похваля, махната е бибероната вече 2 седмици. От раз и без абсолютно никакви драми. Все едно 1г9м не е ползвал и не е имал навик, хич не му липсва, не я е търсил. Следващата борба ще е памперсът. Дано мине и там така (имам засега съмнения).

# 23
  • Мнения: 871
Говоря му постоянно за детската градина, взела съм 2 книжки и всяка вечер ги четем Grinning Като минем покрай детска градина се залепя на оградата и не иска да продължим по пътя си.... Това не ми пречи да съм страшно притесенена и да чувствам, че ще реве със седмици.
Не съм се сетила още да подготвям гардероба, сигурно в последния момент ще е, ама то и аз не знам кога реално ще започва. Казаха ни ще се обадят за родителска началото на септември, а то нали тогава е началото на уч. година, а на нея сме щели да се разберем кой на коя дата тръгва. Бе много неясна работа ;/ Единствено ни предупредиха за памперса, а аз все още не мога и едно пишо да го накарам да свърши в гърнето, камо ли памперс да махам...😑

# 24
  • Мнения: 272
Направо ми призлява, най-вече защото е изключително привързан към мен.
От близо 2 месеца му говоря как от есента той ще ходи на ясла, където има много дечица, а аз като тати ще ходя на едно гадно място, където не пускат деца (работа), и ще излизам сутрин и ще се връщам вечер, ама не срещам разбиране.
Не помага и фактът, че явно си е по-затворен, не обича особено да се закача с децата, или да го закачат. На площадката като ходим вижда къде са другите, взима си някаква играчка (обикновено лопатка) и засяда в страни от тях. Ако някое се приближи, спира да прави каквото прави, гледа, поусмихва се и после му избутва ръката/лопатката или каквото там. Или се залепва за краката ми, докато "опасността" не мине.
Реве от баба си, от дядо си (там разбираемо - виждал го е рядко, а и човекът е сходен Дървобрад), леля му я е страх да го пипне... Направо, картинката е един път.
Силно подозирам, че ще изсипя една камара пари, за да ми звъннат половин час след като го оставя "Ами елате да си го вземете, че е много разстроен"

# 25
  • София
  • Мнения: 1 791
JayRay, браво за биберона, как го махна?
При нас няма заспиване без. Може да се дере и 2 часа. Крещи ''мамо, мамо бибата, БИБААААТАААА''. И така си ревем заедно.
Споко за яслата. Хората там си знаят работата. Не слагайте коня пред каруцата. (лесно е да се каже, нали, хаха)
Ние пампата догодина чак ще махаме, сега нито съм планирала, нито ми го изискват, нито изобщо има как.

При нас таткото продължава да е любимият родител. Имам чувството, че изобщо не ме обича. Търси ме само като се удари или е гладен. Вчера дори вика пред свекър ми ''не икам мама'' и се разрева като ми го върна от ясла. Притеснявам се много вече и може би на есен ще потърся психолог да каже какво става. Да беше период ама не е. Той все си е така откакто се отбихме, а от тогава мина вече 1 година и месец даже.

В неговата си група в яслата си свикна и казва по именно вече на повечето деца. Харесва си и 3 от 4те лели, обаче сега са в сборна група за лятото и хич не е доволен. Преди ходише с усмивка, а сега плаче ''не икам там''. На два пъти си го прибрах и със сълзички даже. Обясниха ми, че го е страх от нови хора. И друг път съм го забелязвала. За 8ми март идваше фотограф да им прави снимки и той изпаднал в ужас като го видял. Съотвено си имам кухненско магнитче с разплакано дете. Хубавото е, че му минава много бързо.

# 26
  • Мнения: 534
И моята госпожица от септември тръгва на ясла. Говоря и от време на време, но със сигурност ще има яко рев, защото от известно време е залепена като с магнит за мен. Дори когато е с баща си или бабите си, пак ме търси.
Нищо не съм подготвяла, има доста дрехи, ще купя раница, пантофки и подобни неща, когато наближи.
Пробвах да не давам биберона за обедния сън и резултата беше над час рев и изтощение, но пълен отказ да заспи. Дадох и го в крайна сметка.
От понеделник сме на вълна гърне, държа я по гащички и по цял ден говоря, питам и повтарям едно и също. Пробвах три дневния метод, но вече четвърти ден няма никакъв резултат. Чувствам се много изнервена, че нещо не правя както трябва. Когато обяснявам нещо друго, например вчера бяхме на рожден ден и няколко пъти през деня го споменах, че ще ходим при деца, ще има балони и торта. Тя повтаряше неспирно, ден- ден и торта. Заговоря ли за гърнето, къде се пишка, как трябва да ми каже, ми удря тотален игнор и нито слуша, нито възприема. Питам "пишка ли ти се?" и тя върти глава в знак на "да", но това напълно не отговаря на реалността. Обедния сън изкарва без памперс и без намокряне, това ме караше да си мисля, че ще стане лесно приучавянето.
Имаме още две седмици до морето, ако до тогава не прояви интерес и разбиране към процеса, може би ще върна пампераса и така ще тръгне на ясла. Ще пробваме пак във времето.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 407
Бибероната от раз и до там. За обедния сън не можех да я намеря и като питах иска ли да заспи като големите без биберон каза "да" и заспа. За вечерния пак не успях да я намеря, заспа без проблем, не я е търсил, питал и т.н. Оказа се, че я е хвърлил в хладилника и не се виждаше, след 3 дни я намерих. Още е там, тия дни ще замине в кофата. Не е имало рев, търсене, питане. Чувам го, че още примлясва като заспива, но все по-малко. Неочаквано стана, беше като пристрастен и ако го оставихме можеше и 24/7 да е с него в устата.

Поръчах 1 книжка за градината сега. Ще почна да му я показвам от време на време. Пантофки си има, поръчах му само още 1 шише, че има навика да го хвърля със засилка към пода и вече е чупил не едно. Остана само раничка май.

При нас памперсът е 50/50. И в гърнето, и в памперса върши работите. Даже идва и си го носи и казва "памперс". Ще действаме с градината в комбина да го махаме.

# 28
  • Мнения: 871
Ние с биба не се борим, ама с ц*ата става нещо страшно. До един момент си мислех, че ще чакам той сам да се откаже и всичко да си е много естествено, е да ама ако е така верно ще чакам да първи клас. Започнах с нощем, защото положението беше нетърпимо и физически не издържах, с часове да виси и не мога да мръдна. Стана сравнително лесно и съня му вече не е толкова накъсан. Обаче започна да става все по-рано сутрин, може би си внушавам, обаче защото знае, че ще получи мляко. За заспиване също спрях, но вече повече от месец не я забравя тази гърда и често плаче. Сутрин също. Бе големи истерии са общо взето, не знам кога ще я откаже изцяло Expressionless

# 29
  • Мнения: 371
Направо ми призлява, най-вече защото е изключително привързан към мен.
От близо 2 месеца му говоря как от есента той ще ходи на ясла, където има много дечица, а аз като тати ще ходя на едно гадно място, където не пускат деца (работа), и ще излизам сутрин и ще се връщам вечер, ама не срещам разбиране.
Не помага и фактът, че явно си е по-затворен, не обича особено да се закача с децата, или да го закачат. На площадката като ходим вижда къде са другите, взима си някаква играчка (обикновено лопатка) и засяда в страни от тях. Ако някое се приближи, спира да прави каквото прави, гледа, поусмихва се и после му избутва ръката/лопатката или каквото там. Или се залепва за краката ми, докато "опасността" не мине.
Реве от баба си, от дядо си (там разбираемо - виждал го е рядко, а и човекът е сходен Дървобрад), леля му я е страх да го пипне... Направо, картинката е един път.
Силно подозирам, че ще изсипя една камара пари, за да ми звъннат половин час след като го оставя "Ами елате да си го вземете, че е много разстроен"
Все едно разказваш за моето... От около 2 месеца ходи на ясла и разликата е огромна, всички го забелязват. Преди не търсеше компания (не, че сега децата много ги отразява, обикновено все по по-големи си пада), по площадките си играеше сам, ако други деца идваха при него просто стоеше и ги чакаше да им писне и да си заминат, да не го занимавам и идваше при мен и ми носеше играчки. С едните баба и дядо винаги си имаше нужда от адаптация, а пък с пра-бабите да не говорим... Сега, с всички възрастни няма период на преход, не плаче от никого, усмихва се на всички...

Първите 2-3 седмици, че дори и повече, при оставянето в яслата рев и тотално вкопчване в нас и не иска да ни пусне. При вземане... Редовно го вземах с рев също. През деня също се присещал и плачеше понякога, но ги гушкат и разсейват, за да не мисли за нас. С времето всичко това намаля. Сутрин, разбира се, си поплаква, че го оставяме, но вечер не плаче, дори се усмихва на каките, казва им чао и дава целувки. Така че... Дайте му време, увеличавайте постепенно времето в яслата, в началото може да закусва вкъщи... Просто всичко да е плавно и постепенно. Аз дори и занесох наше си чаршафче, за да му е по-познато и да спи, но уви, не става, 2 месеца не могат да го преборят да спи. В началото дори и не ядеше, само по 1-2 лъжички/вилички, а към днешна дата всичко си изяжда, и дори като го взема, пак е гладен. Grinning

А, и още нещо от мен - редувайте се, ако има възможност с бащата, кой да го води и кой да го взема. Мисля си, че не е много добре, ако единият върши само едното, другият - другото. Може да прави асоциация, че мама напр. го оставя, а тати е спасителят и го взема. Просто да не мисли единият от двматата за "лошия".

Общи условия

Активация на акаунт