Всичко ми е наред, но.. изпитвам чувство за вина!

  • 3 557
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Да, звучи нелогично...
За първи път от мнооого време насам мога смело да твърдя, че всичко ( разбира се, почти всичко) ми е наред!
Няма от какво да се оплача, нямам сериозни проблеми, нищо не ме тревожи кой знае колко. Имам стабилен човек дп себе си, с когото се обичаме и разбираме ( разбира се, с някои дребни караници и разминавания, то няма как). Той ме подкрепя страшно много във всичко, дава ми крила и спокойствие, за да си "гледам живота", както казва той самият. В работата се старая много, имам успехи, имам много планове и мечти, които ме мотивират. Мога вече да си купувам нещата, които искам, без да броя стотинки и да се чудя как ще изкарам месеца със заплатата. Започнах да правя хубави подаръци на родителите ми, да помагаме на нуждаещи се, с колкото можем... Здравето ми е под добър контрол в момента. Прекарвам свободното си време така, както винаги съм мечтала, имам тази възможност.
Въобще, достигнах етап, в който мога да бъда щастлива и да се радвам на живота. Но... Винаги в мен има едно обаждащо се чувство на вина, което не ми дава да съм напълно щастлива и доволна. Мисля, че ти се корени в това, че мои близки роднини имат сериозни проблеми, които са си перманентни, и така и ще си останат във времето... Винаги съм се опитвала да им помагам, с каквото мога, раздавам се, насреща съм, давам и време, и емоции, и средства, ако има нужда. Но това е техния кръст, аз не мога да го взема.
Проблемът е там, че техните проблеми стоят като отпечатък и в моята душа, прояждат ме, карат ме да се чувствам виновна : " Как може да си щастлива и да нямаш сериозни проблеми, когато ние сме нещастни!?"
Само искам да споделя, че не се касае за здравословни проблеми, а за семейни, лични- нещастие в брака, безпаричие, проблеми със съпруга, хазарт...

Вие изпитвали ли сте такова чувство, ще се радвам да чуя и вашата гледна точка!

# 1
  • Мнения: 18 326
Ако някой е нещастен в брака и не го разтрогва, ти каква вина имаш?
Ако някой е любител на хазарта, това също си е негов избор. И така...
Вече ако има финансови проблеми (непричинени от личен избор като хазарта), можеш да помогнеш колкото прецениш, ако имаш тази възможност.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 290
Стой далеч от токсични близки, които насила те дърпат в блатото.
Както вече писаха преди мен, нещастният брак се разтрогва. Проблемите се решават. Ако е нещо здравословно, тогава единствено разбирам да подкрепиш. За другото не си длъжна никому. Всеки е толкова щастлив/нещастен, колкото сам си позволи. Твоят мрънкаш близък не си позволява да е щастлив и се опитва да ти пречи и на теб.
Имаш задължения само към децата и родителите си и то само в разумните граници. Всички останали, които са здрави и пълнолетни, можеш да подкрепиш емоционално, когато това не те товари. В случая те товари и затова щади и обичай себе си. И не забравяй, че ако палачинката се завърти, рядко на някой му пука за собствените ти проблеми, освен на самата теб и евентуално на родителите, партньора и децата ти. Редът може да е произволен и често се свежда само до първите посочени.

# 3
  • Мнения: 1 073
Когато осъзнаеш, че не си длъжен на никого и никой не е длъжен на теб, ще падне един огромен товар от плещите ти. Не си виновна, че друг е нещастен заради собствени грешки.
В тази ситуация те съветвам да бъдеш мъъъничко егоист Simple Smile. Щастието ти не е породено от чуждо нещастие и не е на негов гръб, какво те кара да се чувстваш виновна

# 4
  • Мнения: 3 350
Лекувайте се. Това е тревожно-депресивно разтройство и се лекува с антидепресанти. Трябва да отидете на лекар.

# 5
  • Мнения: 47
Може и да е вярно... Когато се прибера от семейно събиране с въпросните хора, няколко дни не мога да се отърся - плача, потя се, сърцебиене получавам. Поемам в себе си сякаш чуждите болки и проблеми, изживявам ги, мисля ги. А няма как да помогна. Не мога и да се отърся емоционално, защото изпитвам обич към тях, искам да са добре, да са щастливи. И така се получава един омагьосан кръг...
За антидепресанти няма да мисля на този етап, трябва да се справя и по друг начин, да търся пътища
Лекувайте се. Това е тревожно-депресивно разтройство и се лекува с антидепресанти. Трябва да отидете на лекар.

# 6
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Другият проблем е, че ще почнеш да прехвърляш в твоето семейство това напрежение. Ще го правиш без да се усещаш.
Моята жена беше почнала да залита по подобен начин. И от време на време продължава да го прави.

# 7
  • Мнения: 5 266
Била съм от другата страна. Не разбирах как може хората да се усмихват, когато мен ме боли толкова много. Обаче независимо дали завиждаш на щастливия, или изпитваш вина, че си щастлив, и в двата случая не е редно. Осъзнах го след време. Ти не можеш да решиш всички проблеми на света, няма смисъл и да опитваш. Радвай се на живота си и бъди благодарна за това, което имаш.

# 8
  • Мнения: 14 905
Минавало ли ти е през ума, че тези хора изпитват удоволствие да са в ролята на жертва, да внушават вина на другите и всъщност да са си съвсем щастливи в положението, в което са?

# 9
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 293
Дистанцирай се от тези хора.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 1 408
Catalea, твоето ми прилича на симптоми на съзависимост.
Почети малко по темата, ако ти е непозната и/или се консултирай с читав психотерапевт.

# 11
  • Мнения: 771
В началото и аз изпитвах, не вина, но да кажем неудобство, че аз съм богата и всичко ми е наред, а някои от роднините ми са бедни. Гледам да помагам с каквото мога, но не се чувствам длъжна. Така се е стекъл живота… И сегашната ни ситуация отразява поредицата от избори, които сме направили - добри или лоши.

# 12
  • Мнения: 7 338
Не е нормално това, което изпитваш. Лекувай се, ако искаш да имаш пълноценен живот.

# 13
  • Мнения: 7 929
Хипотеза - имаш някакви комплекси  за малоценност, проблеми от миналото, свързани с чувство за вина, заради които не се чувстваш достойна за цялото щастие и благополучие, които имаш в момента. Не вярваш, че заслужаваш щастие. Подсъзнателно използваш тези токсични близки, за да се самобичуваш и да не си позволиш да бъдеш щастлива. Възможно е да бягаш от проблем в самата теб, "изнасяйки" го извън себе си като отношения с други хора. Има ли нещо, което не си простила на самата себе си?
Разбира се, това е само предположение и възможно обяснение. Въпроси, над които да помислиш. Пожелавам ти успех!

# 14
  • Мнения: 41 119
Вие изпитвали ли сте такова чувство, ще се радвам да чуя и вашата гледна точка!

Не разбира се. Отдавна съм разбрала, че не мога да поема цялата миров скръб и всички нещастия, болки и страдания. Даже и тези на близките си. Затова помагам колкото съм преценила и мога да си позволя и после си заключвам душата и сърцето за страдания, за които нямам вина.

Най-вероятно и без лекари и лекарства ще се оправиш, стига да възприемеш наистина идеята, че не носиш вина.

Общи условия

Активация на акаунт