Здравни осигуровки за студент в чужбина

  • 494
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 725
Синът ми е на 21г и е студент в чужбина. Как трябва да се процедира, за да използва здравно осигуряване в България. По спомен, трябват писма от училището и университета за времето, когато е бил над 18г. А за лятото плаща ли се, като неучебен период? Ще съм благодарна за информация.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
За Студенти редовно обучение до 26г. Държавата плаща вноските за периода на обучение, трябва да се представи в НАП удостоверение от университета, само за 2-3 месеца от завършване на училище до започване на следването младежите трябва да подадат декларация в НАП и да платят 2-3 вноски

# 2
  • Мнения: 1 725
Много благодаря за инфото. А дали знаете да трябва превод и легализация ако писмото е на английски?

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Официален превод трябва

# 4
  • Мнения: 13 805
За всеки семестър ви трябва удостоверение че детето е записано като студент. Това удостоверение се превежда от легализиран преводач, кантора. Предварително, детето с някой от родителите по избор отиват при нотариус и правят нотариално заверено пълномощно, че детето упълномощава този родител да го представлява пред нап.
С превода на удостоверението, пълномощното и едно копие от него родителя отива в нап. Взема и попълва нужната бланка (  аз съм си взела една вкъщи, преснемам си я, попълвам я у дома и я нося попълнена) Служителя запазва копието от пълномощното, като предварително го сверява с оригинала, взема превода на удостоверението и ви връща отпечатен документ.

Държавата покрива здравно годината на две полугодия ( зимен и летен семестър) докато детето е записан студент. Единствено месеците от завършване на училището, до постъпване в университета ( юли, август и септември ), родителите трябва да му платят лично  здравни осигуровки.
Ако сте пропуснали семестър /година, в който детето  е било студент да подадете в НАП, можете  да го направите със задна дата за. Да не му се прекъсват здравно осигурителните права. Примерно  познати продадоха три години назад. Не бяха продавали, не бяха и ползвали здравни услуги. Зачетоха им ги.

Общи условия

Активация на акаунт