Израелски сериали и филми

  • 7 795
  • 102
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14 489
Тема за израелски филми и сериали. Споделям тези, които аз съм гледала, част от тях са налични все още на НВОмакс. Другите - от торентите, или малка част, в Нетфликс.

Добре дошли сте да споделяте всичко, което ви вълнува за Израел и израелски филмови продукции, по-нататък мисля да пусна инфо за най-известните израелски актьори.

Предполагам не е известно, че много от американските успешни сериали всъщност са римейк на израелски такива, а именно:

Hatufim - Homeland
Bnei Aruba - Hostages
Be tipul - In treatment
On the spectrum - As we see it
The Gordon Cell - Allegiance

Пълен списък на сериалите, правени по израелски оригинал

Това е старата тема за израелски филми

Сериали

Наши момчета
Скрит текст:

От сериалите започвам с най-любимият ми, не само израелски, а и въобще - Наши момчета, Our boys като на иврит e Ha nearim - точният превод e Момчетата.
Един от създателите е Hagai Levi, създателят на Аферата и Сцени от един семеен живот.
Епизодите са 10 и пресъздават в художествен формат, но и с документални кадри, убийството на едно арабско момче през лятото на 2014 г. като отмъщение за отвличането и убийството от Хамас на трима израелски младежи.

В главната роля е Шломи Елкабетз, в поддържащите са Лиор Ашкенази, Михаел Алони, Шаади Мари, Джони Арбитц. Епизодични роли има Jameel Khoury който има по-сериозна роля във Фауда например.

На мен най-любим ми беше Адам Габай, който играе едно от момчетата, участник в убийството, с психични проблеми и заекващ. Прави страхотна роля и дори само заради него си заслужава да се гледа. Баща му в сериала е актьорът Дорон бен Давид, който играе Стив във Фауда.

Все още сериалът е наличен в НВОmax

Fauda

Това е темата за Фауда

When heroes fly
Скрит текст:

Сериал, който няма общо с израело-палестинския конфликт.
Група приятели заминават за Колумбия за да търсят сестрата на единия от тях, за която се твърди, че е починала там.
Участва Михаел Алони (Our boys, Out in the dark, Vierges) в главната роля, Томер Капон (Fauda), както и Oded Fehr (Мумията) във второстепенна.


Tehran
Скрит текст:

Специалните агенти отново - този път как се промъкват на забранена територия, Иран, за да хакнат електроразпределителната система на Иран. В главната роля е Нив Султан, много хубава роля прави американския актьор от персийски произход Navid Negahban. Младият ирански актьор Shervin Alenabiе e много хубав и също играе страхотно.
Интересно е, че израелските агенти са от еврейски семейства, живели в Иран и емигрирали при създаването на държавата Израел от град Исафхан в Иран.
Първи сезон е изцяло на фарси и иврит, втори явно - не.
Втори сезон трябва да излезе на 6 май, това е новият трейлър. Наличен в Apple tv

Losing Alice
Скрит текст:

Може да се гледа на Apple tv
Сериалът препоръчвам горещо, макар да ми е трудно да определя жанра - психологическа драма, но това звучи много клиширано. Хареса ми как се развива действието и че развръзката, която се очакваше да е изненада, някак не бе представена шокиращо, а съвсем естествено и логично.
В главната роля е Aydelet Zurer, която е в главната роля и в Bnei Arubа (Hostages). Същата актриса играе и в Мюнхен на Стивън Спилбърг.

Hatufim
Скрит текст:

За трима заложници, които се завръщат вкъщи и живота след това.

Bnei Aruba
Скрит текст:

За лекар, Ayelet Zurer, която трябва да оперира министър председателя на Израел и семейството й са взети за заложници.

Създател на последните два е Rotem Shamir, който режисира втори и трети сезон на Фауда.


Valley of tears
Скрит текст:

Наличен е в НВОmax
Това е може би единствения израелски сериал, който не ми е харесал, може би просто защото не обичам военни филми, може би защото има много неща, които не мога да разбера тъй като има контекст свързан с социални проблеми на израелското общество от този период, защото не се разбра какво стана с момчето и момичето, които бяха сгодени и дали той оживя…Освен това мноого харесвам Лиор Ашкенази, но вече ми изскача от всяка продукция по НВО.

Иначе, както и във филма “Сватбено настроение”, и тук сериала завършва с една сюрреалистична сцена с коментар от Талмуда. Тя ми хареса въпреки, че не я разбрах. Просто сцената те кара да се замислиш за смисъла, който понякога успяваме да видим и разберем след много много време.

Това е линк с интерпретация на последната сцена от филма и текста от Талмуда

Това е песента, с която започва първата серия, казва се Илюзии, била е много популярна при избухването на войната.
Скрит текст:


Shtisel
За млад мъж (Михаел Алони), от ортодоксално еврейско семейство, който иска да се занимава с изкуство.


Сериал, който чакам от миналата година е The Beauty queen of Jerusalem,който уж все ще излиза по Нетфликс, а още го няма. Тук пишат, че все пак Нетфликс са го купили за разпространение.


Филми

Mossad
Скрит текст:

Пародия, ама много забавна. Повечето американски пародийни филми са тъпи, този не е. Да направиш пародия със системите  за сигурност на Израел, без да е обидно, мисля, че не е лесно и добре са се справили.
В главната роля е Тсахи Халеви, който участва и във Фауда и Витлеем. Халеви е бил певец, участник в певческо състезание и няма актьорско образование.
Пускат го все още по синемакс, но го няма в hbomax

Песента на Сарит Хадад от филма е много хубава
Скрит текст:


Друга пародия е Ние сме Содом. И тя е забавна, на моменти не чак толкова, но също е впечатляващо как успяват да пародират със себе си. “Господ към Аврам - имам едно предложение, всичко вече ще е на едно гише…”
Любопитното е, че е сниман в България.
Скрит текст:


Foxtrot
Скрит текст:

Филмът е дебютен на Samuel Maoz, но се чудя как един дебют може да е толкова добър. Филмът има 8 награди, вкл. най-добър филм на Израелската филмова академия и още 5 номинации, както и множество номинации и награди от международни филмови фестивали.
Та по същество- филмът е антивоенен, историята е за семейство, което губи сина си, не във военни действия, а нелепо, на граничния пункт, който патрулира. Тежък е, трудно се гледа. Лиор Ашкенази прави страхотна роля.
За съжаление го няма вече в НВО.

Honeymood
Скрит текст:

За съмненията, живота преди и след брака пресъздадени със събития в рамките на 3-4 часа, след сватбената церемония. Гениално!
Много ми допада, явно е някакъв кинематографичен похват, да има сюреалистични сцени, които дават допълнителна перспектива на ситуациите (както във Valley of tears).
Има го в НВОmax


Out in the dark
Скрит текст:

Страхотен любовен филм! С предупреждение - двойката е хомосексуална и единият е евреин, другия арабин. Един от най-добрите любовни филми, които съм гледала!Препоръчвам, нека това, че е за хомосексуалисти не ви спира.
Михаел Алони е в главната роля, епизодични имат Jameel Khoury, познат от Фауда и Наши момчета, както и Moris Cohen, равинът в Наши момчета.

The reports of Sarah and Salem
Филмът всъщност е палестински, но играят израелски актьори (Ishan Golan от Hatufim) и затова го слагам тук. Подобно на Out in the dark историята е любовна, за арабин и еврейка, и двамата женени. В началото се споменава, че е по истински събития.  Историята е за това как израело-палестинския конфликт се отразява върху нещо толкова тривиално като извънбрачна афера.

Vierges
Скрит текст:

Тук отново е Михаел Алони в главната роля, заедно с Joy Rieger (Valley of tears).

Madam Yankelova book club

Скрит текст:

Нещо като антиутопия, свят, в който жените уж нямат нужда от мъже и ги убиват, а после и ги изяждат. Малко съм с противоречиви чувства, но актьорите играят добре и Yiftach Klein е голям сладур.

Ha shoter (Policeman)
Скрит текст:

Това е един от известните израелски филми, Yiftach Klein играе главната роля. Главната женска роля е на съпругата Лиор Раз от Фауда, Meital Berdah, а самият Лиор Раз има епизодична.

Bethlehem
Скрит текст:

Играят познатите ни вече Tsahi Halevi и Shadi Mari, като мисля, че и за двамата това са дебютните роли. Единият е израелски агент, а другият негова вербовка от арабското население.

Late marriage
Отбелязвам го само, защото филма е стар и е коментиран в старите теми за израелско кино. Главната роля е на Лиор Ашкенази, главната женска на Ronit Elkabetz, сестра на Шломи Елкабетц от Наши момчета. Евреите тук са от грузински произход и пресъздават техните културни особености.

Big bad wolves
Скрит текст:

Криминална драма да го наречем, която няма щастлив завършек като в тривиалните холивудски пордукции. В главните роли са Лиор Ашкенази, Rotem Keinan (който има малки роли в доста от споменатите по-горе)  и Tzahi Grad, един от най-известните и успешни израелски актьори.

The day after I'm gone
Скрит текст:

Филм за депресията и самоубийството. Тук ме изумиха как с две реплики утвърждават живота и неговата сила.
В главната роля е Menashe Noy, който играе и в Наши момчета, и Big bad wolves, както и в Tehran.

Tel Aviv on fire
Скрит текст:

Комедия, наистина забавна, която аз за съжаление гледах с дублаж на руски, който убиваше половината кеф.Летисия Ейдо се появава за много малко.

Happy times
Скрит текст:

Нещо като черна комедия, с елементи на Тарантино. Мнооого кървища, но като различен жанр, препоръчвам. Михаел Алони е страхотен тук.

Abulele
Детски филм, който изгледах с удоволствие - за приказен герой.

God of the piano
Драма, за жена, която е много амбицирана синът й да стане велик пианист, и като ражда глухо дете, го сменя в родилното.

Asia
Скрит текст:

за майка и дъщеря и как се справят с инвалидизиращата болест на едната от тях. Филмът не е тежък или натоварващ предвид трагедията, за която разказва. В ролята на дъщерята е Shira Haas, която играе и в Unorthodox и Shtisel

The kindergarten teacher
По този филм има правен римейк от Холивуд със същото заглавие, поради което много трудно се открива в нета.

# 1
  • Мнения: 1 725
MissChanandlerBong, браво за синтезираната информация и познанията за израелското кино.

Ще следя за интересни предложения.

На мен специално извън филмите, в които се засяга конфликта Израел-Палестина, и въобще взаимоотношенията между палестинци и израелци, са ми интересни и някои от трилърите, шпионските филми,  като:

The Spy
https://www.imdb.com/title/tt5952634/?ref_=fn_al_tt_1

Hit & Run
https://www.imdb.com/title/tt9073940/?ref_=nv_sr_srsg_0

Разбира се фен съм на "Фауда" и "Техеран" също и чакам новите сезони.

Друга интересна тема ми е живота на ултра ортодоксалните евреи и ролята на жената в тези затворени общества. Две заглавия с такава тематика, освен споменатия "Unorthodox" са например:

Fill the Void
https://www.imdb.com/title/tt2219514/

Disobedience
https://www.imdb.com/title/tt6108178/?ref_=nv_sr_srsg_0

# 2
  • Мнения: 14 489
Ох, а на мен никак не ми харесват истории за ортодоксалните. Сериалът Shtisel например не съм го гледала, дори Михаел Алони не може да ме накара да го гледам. Отбелязала съм го само, защото е супер популярен и извън Израел.
Като знам, че жените там си бръснат главите и ходят с перуки...

Disobedience помня, че май почнах да го гледам по синемакс и още в самото начало се отказах.

Като стана дума сега се сещам за един филм с Матю Бродерик за мъж, ортодоксален евреин в САЩ, чиято жена умира и той иска да разбере какво точно се случва с нея след смъртта, с тялото й имам предвид. Много мрачен и тежък, не го догледах, по синемакс също го даваха.

To dust

# 3
  • Мнения: 1 725
Ааа не, че им одобрявам порядките на ортодоксалните, просто са ми любопитни от опознавателна гледна точка, гледала съм и документални филми за общностите им в Ню Йорк, как са успели да се самоизлират в този голям град и все едно не живеят в днешно време.

Иначе, The Beauty Queen of Jerusalem и аз го чакам, дано наистина да го пуснат по Нетфликс, че иначе ще го търсим в пиратите май Laughing

# 4
  • Мнения: 9 192
Ако разбирате иврит това е най-пълният до момента справочник за израелските филми и техните създатели.

Най-гледания израелски филм(в кино) и с най-много приходи е Eis am Stiel
А за този век са три,които минават половин милион зрители - Това е содом,който го има в първия пост.Maktub  и Zero Motivation.
Yossi And Jagger също е много популярен филм,почти няма израелец,който да не го е гледал.

# 5
  • Мнения: 14 489
Zero motivation не мога да го намеря никъде нито за теглене, нито за онлайн гледане.

Всъщност тук има възможности за гледане, срещу абонамент или срещу плащане на филм. Не съм го разгледала още подробно, помня, че имаше Baba joon, който много време търсих.

https://israelfilmcenterstream.org/stream/

# 6
  • Мнения: 9 192
Заповядай - тук за гледане на Zero motivation.
Хубав е.Разказва три истории за жените в армията.Толкова е любим,че дори има театрална постановка.

Close to Home също е за момичета,които изпълняват дълга си към родината.
От военните филми харесвам също Beaufort и Waltz with Bashir.

# 7
  • Мнения: 2 239
Останах с много приятни впечатления от Shtisel в Нетфликс. Проследява бита и несгодите на ултра ортодоксалното семейство Щисел. На пръв поглед изглежда доста обикновен и ежедневен, но имаше смислени, тъжни и забавни моменти. Един от главните герои 60 годишния татко Щисел има майка с деменция, настанена в старчески дом. Веднъж му се обадиха, че тя изчаткала и припознала в друг дядо настанен в дома своя отдавна починал съпруг и го прибрала в стаята си. По телефона му казаха: "Ако не искате да имате още един брат, елате да поговорите с майка си."

Въпреки своята ортодоксалност героите имаха уважително, но много тънко и приятно чувство за хумор. Хареса ми!


# 8
  • Мнения: 5 745
Здравейте, как може да съм изпуснала новата страхотна тема!!! Simple Smile))))  Благодаря за създаването й, страхотна идея, дано успеем да намерим всички филми, които искаме!

MissChanandlerBong препоръча в друга тема Our boys и веднага си го изтеглих, но още не съм го започнала, но е по любимата ми тема! Обичам за военни конфликти, не харесвам въобще за ортодоксални.

Гледала съм:
Най-любимият ми Fauda
                                  Tehran
                                 The Syrian Bride
                                  Etz Limon
                                  Munich
                                  Dancing Arabs
                                  A tale of love and darkness
                                  Zero motivation
                                  Oslo

Ще потърся всичките, за които MissChanandlerBong е писала, да си ги изтегля и гледам в най-скоро време! Simple Smile)  Търся също книгата и филмът - Зеленият принц/Синът на Хамас.

                                  

Наскоро гледах You Don't Mess with the Zohan, не е израелски, а американска пародия на израело-палестинските драми, но коментара ми е само - нека американците оставят израелците да си правят филмите.


Някой гледал ли е българският сериал Недадените, за огромно учудване е единствената екранизация за спасяването на българските евреи. Само 12 епизода, на мен лично много ми хареса, макар да имам и много забележки, най-вече защото акцентираха върху разни гамени и нацисти, а не върху спасяването им, върху фигурата на Димитър Пешев и патриарх Кирил. В град Яфо в Израел са кръстили площад на името на Димитър Пешев, а Патриарх Кирил е посадил дръвче, което се казва Кирил и двамата имат паметни плочи в Яд Вашем. Яд ме е за сериала, не защото не е въздействащ, аз дори си поплаках няколко пъти Satisfied а защото всеки знае кой е Шиндлер, а той не е спасил повече евреи от Димитър Пешев, напротив!!! Трябва да има филми, сериали и музика, които да са известни...

# 9
  • Мнения: 1 725

Някой гледал ли е българският сериал Недадените, за огромно учудване е единствената екранизация за спасяването на българските евреи.

Ей бях забравила за този сериал, сега като върнах "лентата" (все пак е от 2013г) и на мен ми беше харесал. Да като цяло не е известно много на света "спасяването на българските евреи" за съжаление, не можем много да се промотираме с добрите си дела...

# 10
  • Мнения: 14 489
Така сега да започна подред:

Гледах Zero motivation, Tuon много благодаря за линка! Хареса ми, много даже. Беше ми леко екзотично да гледам филм за жени в казарма, а същевременно ситуациите бяха много познати, близки и реалистично представени. За малко се появява Yuval Segal, който играеше Мики Морено от Фауда.

Пропуснала съм в първия пост един филм, който T.Valcheva препоръча - Lemon tree.
Хубав е, само любовнтата история ми беше малко неправдоподобна. Търсих информация, явно е правен по действителен случай, като реалният човек не е жена доколкото разбрах (този на който са искали да изсекат градината).

You don't mess with Zohan e леко тъпичък наистина, не съм го гледала целия по тази причина Joy

Синът на Хамас я има по онлайн книжарниците, филмът го има в пиратите. Ако не можеш да го отвориш ми пиши да пробвам да ти изпратя описание как да изпишеш наименованието на търсачката за да ти се отвори.

# 11
  • Мнения: 5 745
Оказа се, че Our boys (изтеглен от замунда) е с руско аудио, има и бг суб, но.... това аудио много разваля усещането, изглежда супер изкуствено, даже имам чувството, че един човек е дублирал целия филм.

Проблемът ми с този сайт пиратите... аз намирам даден филм, но в момента, в който се опитам да го изтегля не се получава, антивирусната ми не ми разрешава Sweat Smile  появяват се още хиляди линкове, реклами и теглене така и не започва.

Изтеглих Mossad, обожавам шпионски комедии, дано е добра, не като Зохан... Сега тегля Late marriage от замунда, но няма сийд, много бавно.
Сега тегля  и Spyweb Mossad / Великите шпионски истории: Мосад от замунда, документален/исторически, звучи много интересно!
Тук има филм със същото заглавие онлайн, не знам дали става дума за същия - https://www.dailymotion.com/video/x1xrmpf


Книгата Синът на Хамас наистина я има за поръчка онлайн, но ще потърся още по антикварни книжарници.


И докато всички във Фауда търсят Абу Ахмад, Пантерата е в Йерусалим Joy  в  The Beauty queen of Jerusalem, ще участва също и Луна Мансур (Маруа,жената на Самир от Фауда) и любимият капитан Аюб. Дано се открие някъде, не мога да разбера защо е толкова трудно да се намират по нормалните торенти израелски филми/сериали, толкова са добри. Омръзна ми да ме заливат с Холивуд.

Очаквам също и друг сериал, който се казва само Jerusalem отново с Абу Ахмад/Хишам Сюлиман и Дорон бен Давид от Фауда. Ето втори трейлър от неговия профил в инстаграм, защото никъде другаде не го намирам - https://www.instagram.com/p/Ccc6M7Kv3Uv/

# 12
  • Мнения: 5 745
Гледах ''Ние сме Содом'' и като цяло беше много смешен. Аврам хапва скарида, обаче не дава на Бог да си опита и той записва ''обичаш морска храна, а!? Оттук нататък забранено за евреи'' хахаха или когато полицаите слушат оплакванията на Агар Агар и после ги хвърлят настрана ''някакви тъпи араби, какво толкова'' Joy Joy
Интересно къде е снимат точно у нас, дали участва и някой български актьор.

Гледах и Мосад, също беше приятно. Изгледах и другият за шпионските истории на Мосад - той ми хареса много, но искам нещо по-подробно за шпионските им номера, специално за някои жени агенти.
В него разказваха за историята филмирана в този филм, който търся сега - 7 DAYS IN ENTEBBE https://www.imdb.com/title/tt5466186/


През 1976 г. самолет, излитащ от Тел Авив за Париж, е отвлечен от терористи и осъществява принудително кацане на летище Ентебе в Уганда.
Скрит текст:
Това което ме потресе от историята е, че всички пленници са били спасени освен една жена, която е откарана в болница в Уганда и на следващия ден .... лично застреляна от президента на Уганда... уау!


И се оказа, че Our boys ми е с двойно аудио, има го и оригиналното! Юхууу изгледах първи епизод, по действителни събития, но не по-тежък от Фауда. Интересно ми е защо е по-любим на MissChanandlerBong от Фауда?
Ще гледам да не се привързвам към нито един герой, защото знаем какво се случва обикновено Sweat Smile


Tuon, аз не знам иврит за жалост, иначе сигурно щеше да ми е по-лесно да си издиря филмите, които искам, че ако чакам на замунда.... Sweat Smile  Някой тук знае ли?
Yossi And Jagger  - също ли е гей филм?

Paraise Now съм гледала, забравих да спомена, преди много години и беше много добър. Тел Авив в пламъци са го давали преди 2 години в Дом на киното, за жалост съм го пропуснала и естествено сега никъде не го намирам. Ще търся с испанско аудио поне някъде...

# 13
  • Мнения: 9 192
'Ние сме Содом" или по-точно "Това е Содом" е сниман в киноцентъра в Бояна.

Yossi And Jagger е гей филм,както и втората му част Yossi. Не се набляга на сексуалността.Разказва за живота в армията,за мечтите и приятелството.Тъжен е.

Va, Vis et Deviens е много хубав филм.Френски е,но действието се развива в Израел и показва бягството на фалашите(бета израел) и в частност на момче.

T.Valcheva,кой филм те интересува?

# 14
  • Мнения: 5 745
T.Valcheva,кой филм те интересува?
7 days in Entebbe, намерих го тук с испанско аудио и го гледах. Много ми хареса!!! - https://www.cuevana3.online/movies/7-dias-en-entebbe/
Скрит текст:
Впечатлена съм от силите им за сигурност и от грижата за гражданите. Единственият загинал при акцията е братът на Натаняху и тази жена, за която писах по-горе и все още съм потресена как е възможно президентът на Уганда просто да я застреля и защо израелците не са я откарали в израелска болница...
Песента от филма е много хубава -

Общи условия

Активация на акаунт