🌷Истанбул🌷 [тема 58]

  • 52 883
  • 749
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 142
Моля ви препоръчайте ми грил бар,ресторант по босфора. Със красива гледка и вкусна храна

# 736
  • София
  • Мнения: 7 011
Някой може ли да ме ориентира дали моят план е добър вариант ....Трябва да стигнем Бурса и оттам надолу към Анталия, като преди това ще останем за 2 нощувки в Истанбул. С ферибота от Йеникапи до Ялова или до Мудания да се придвижим, спестява ли се време в сравнение със стандартния път през Гебзе? На сайта на IDO ми излиза цена 310 лири-хора и кола до Ялова и 1.15мин като време. Трябва ли предварително да резервираме или може и на място, натоварени ли са много тези линии, някой има ли представа?

# 737
  • Плевен
  • Мнения: 239
Здравейте!
Има ли някой в момента отседнал в Лалели?
Забравих си зарядното за часовника в един хотел на 850 метра от Капълъ Чарши. Вчера. Ако има някой там влизам с огромната молба да мине да ми го вземе и да ми го изпрати като се върне.
Гледах за превоз,но не се ориентирам как да ми го изпратят,за да мога аз да си платя транспорта.
Иначе ние посетихме цистерната Йеребатан/ има опашка, но върви бързо/- входът е 190 лири на човек, Синята джамия. Света София. Общо взето на Султан Ахмед се въртяхме. На другия ден- Капълъ Чарши, Балат, Пиер Лоти, желязната църква беше затворена, че еаботи до 5, в Нафталин кафето нямаше места и накрая корабче от Галата до Босфора. После вечеря на Галата с наргиле. И още един ден - Истиклял, Таксим и на тръгване Мол Истанбул. А на отиване- Мол Аказия. Използвахме метро и автобус с еднократни билети от по 15 лири и после с карта за 10 пътувания - 90 лири. До по- посещаваните обекти на спирките има младежи,знаещи английски, които помагат за картите.

# 738
  • София
  • Мнения: 8 131
Здравейте.
С какво работно време е Капалъ чарши?
Преди години помня, че имаше нещо особено, но не помня нито какво беше точно, нито знам дали е актуално.

# 739
  • Мнения: 565
Някой може ли да ме ориентира дали моят план е добър вариант ....Трябва да стигнем Бурса и оттам надолу към Анталия, като преди това ще останем за 2 нощувки в Истанбул. С ферибота от Йеникапи до Ялова или до Мудания да се придвижим, спестява ли се време в сравнение със стандартния път през Гебзе? На сайта на IDO ми излиза цена 310 лири-хора и кола до Ялова и 1.15мин като време. Трябва ли предварително да резервираме или може и на място, натоварени ли са много тези линии, някой има ли представа?
на място идете не е чак толкова натоварено ако не на 1 на 2 ферибот ще сте се качили. като време е повече от колкото мостта но е по евтино. ние ползваме този вариант на връщане от анталия когато съм повече уморен и това ми е някак като почивка, за вас според мен ще е по удачно по мостта в предвит че току що ще сте тръгнали.

# 740
  • София
  • Мнения: 13 154
Здравейте.
С какво работно време е Капалъ чарши?
Преди години помня, че имаше нещо особено, но не помня нито какво беше точно, нито знам дали е актуално.
Не работи в неделя. Египетският работи. Според Гугъл днес ще затвори в 18 часа. Другият е до 19 ч.

Трябва ли да купуваме 2 Истанбул карт( по една на човек) някъде четох че 1 е достатъчна като се маркира 2 пъти за двама човека? Как да се ориентирам за разписания на фериботи , лодки за разходка и изобщо градски транспорт? Ако може да ме насочите къде да чета по- подробно за принципа на пътуване с тези карти. Нямам идея какви са цените и с колко лири да тръгна от Бг?
Може с една, но ако ще ползвате по-често транспорт или ако ще ползвате Мармарай, по-изгодно е с две заради отстъпките. Мармарай има 3 вида цени в зависимост от броя спирки. На влизане взима голяма сума (изчислява спрямо мястото на качване до крайната станция) и на слизане се чекира отново, при което връща сума, ако си се возил за кратко. Повечето туристи използват маршрута по най-ниската тарифа (колкото да минат под Босфора + още 1-2 станции). Изходящите машинки за чекиране са най-накрая, където е свободен достъпа (поне на гара Сиркеджи). Ако използвате няколко транспорта един след друг има намаления за второ и трето возене. При една карта отстъпка ползва само 1 човек. Но ако ползвате малко транспорт, отстъпките може и да не покрият стойността на картата. Първото пътуване е около 8 лири, второто - 6, след това става 5.

Отдавна не съм отваряла линковете от първи пост. Там няма ли информация?

Това е най-популярната фериботна компания - https://www.sehirhatlari.istanbul/tr/seferler/ic-hatlar

# 741
  • София
  • Мнения: 311
Здравейте, чета последните теми и събрах информация за няколко екскурзии. Сега ще ходим с децата (на 11 и 13г) за три нощувки, като сме си набелязали за разглеждане аквариум плюс мол, Сафир, корабче по Босфора, разходка в историческата част и  някой и друг ресторант. С кола сме, затова търся място с паркинг, близо до удобен транспорт. Дали районът около Таксим ще е най-удобен за целта?
Нещо друго интересно за тинейджъри, което да пропускам?
Благодаря предварително! Много сте ми полезни.

# 742
  • Мнения: 282
mrm за децата ще е интересно музеят на Рахми Коч.
ТВ кулата Чамлъджа.
За хотел не мога да помогна ние бяхме в хотел Пенинсула, но няма паркинг. Наблизо има обществен паркинг на бул.Кенеди

# 743
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 595
Ние оставихме колата пред хотел Пенинсула и платихме за двата дена. Белята беше писала , че също я остават там , но не са плащали😀 така че има възможност за паркиране точно пред входа на хотела. Имахме късмет, че нямаше други коли в момента . Не знам , ако има , как стои въпроса с паркирането., но сигурно от хотела ще помогнат.
Най- удобния район за отсядане(поне за мен де) е около Сиркеджи . Има трамвай , пристанището Еминьоню е наблизо, Мармарай , основните забележителности са на пешеходно разстояние, моста Галата , Египетския пазар…

Последна редакция: чт, 11 авг 2022, 00:06 от *Чефи*

# 744
  • София
  • Мнения: 8 131
Понеже ще спим в Лалели, но още не знам в кой хотел, някое от трите места с безплатен трансфер до Виаленд дали е наблизо?

# 745
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Здравейте!

Завърнахме се онази нощ, но аз още не съм "дошла на мене си" и съм напълно готова да тръгна на момента отново.
Беше хубаво пътуване, с доста пълноценно използвани три дни.
Тръгнахме рано в събота. Наистина този път беше рано, в 2:40. Точно три часа по-късно бяхме на МТ и въпреки забавянето от тяхната страна, преди 7 вече бяхме на турска територия. Минахме за бюрек през Лозенград (то друго и не работеше в този ранен час) и се отправихме към Истанбул. Имахме намерение да спираме в Mall of Istanbul, но се отказахме заради неяснотата с паркирането вдясно (в района срещу търговския център). Бяхме там някъде около 10, когато вероятно отварят, но така или иначе остана за друг път, заради притесненията с непознаването на района и с липсата на навигация.
Скрит текст:
Този път пътувахме почти "на сляпо". Таблото на колата отказа в петък сутринта и така и не сработи ефективно. Нямахме навигация, по ред причини. Вървеше една офлайн версия само за да можем да следим скоростта. А бе, леко неподходящо бе да си правим експерименти.
Пристигнахме в хотела някъде около 11. Този път бях направила резервация в Гранд Пенинсула, тъй като в нашия ("Пенинсула"), както и в съседните му, нямаше места. Хотелът е ОК, терасата горе е приятна. Разбира се, ние сме пристрастни към нашето място и затова тук е вариант само за такива ситуации.
Скрит текст:
Нямаше къде да паркираме (не разбрах с колко места разполагат, но не са повече от 2), а и стаята не бе готова, затова отидохме до Пенинсула да се обадим на Озан и останалите. Тук вече нашите дългогодишни връзки сработиха и на момента се намери място за колата ни в уличката пред любимия ни хотел.
Съответно тук е моментът да кажа, че за вече 7 престоя в тези хотели не е имало случай да не ни паркират колата отпред. Само веднъж, за първата вечер. Има наблизо и платен паркинг, към който насочват, но това е в случай, че наистина няма места отпред. Хубаво е, че огромния процент от туристите идват без коли и така вероятността да няма къде да спрете е минимална. Разполагат с до 4 места, като не знам на какъв принцип са, но имам чувството, че в повечето случаи и четирите се ползват от гости на "Пенинсула" и "Ханедан", макар че в уличката има още два хотела (даже три, ако броим и този на ъгъла).
След като подсигурихме място за колата и поприказвахме с познатите симпатяги, се върнахме до хотела да оставим багажа и малко след 12 тръгнахме по сокаците.
Тъй като този ден ни беше бонус (никога не сме пристигали толкова рано, което ни даде възможност да разполагаме в този ден с почти толкова време, колкото и през останалите дни), тръгнахме да се шляем (почти) безцелно. Заредихме картите (чак на Чемберлиташ, защото на Султанахмет беше невъзможно да се вредим в обозримо бъдеще), купих и заредих една за съфорумка (пластиката е 50 лири, може и да се вземе празна, макар да няма особен смисъл), а междувременно отразихме и любимия сладолед на ъгъла. После хапнахме дюнери на едно от обичайните (за нас) места.
Отидохме до спирката на Капалъ чарши с идеята да взема от информационния център книжка с разписанията на  Şehir Hatları, но нямаше. Спуснахме се през улицата вдясно към търговската зона (известна нам като "гащите"), като подхождайки от тук, излязохме от горната страна на добре позната ни улица. Направихме някои дребни покупки, набелязахме и други необходими неща и по някое време седнахме на кафе (с добавки) в Hafız Mustafa. После се спуснахме към пристанището и се качихме на тур по Босфора на Турьол (преднят беше тръгнал скоро, новият акостира към 18:15 и до тръгването в 19 ч. се напълни до откат... чак такова чудо не помня). Цената е 75 лири, времетраенето - около час и половина. Цената в началото на април беше 45, буквално на следващия ден - 60. Та, не се знае докога ще е 75, но за момента е това. Времетраенето варира, но докато преди пишеше 1ч. 45 мин., сега (всъщност още с вдигането на 60 лири) беше променено на 1ч. 30 мин. Освен това прави впечатление (може би заради изключително интензивния в момента трафик в Босфора), че корабчетата се движат доста по-далече от брега, отколкото сме свикнали.
След плаването се чудехме къде ще вечеряме, но като видяхме какво е на Еминьоню (претъпкани трамваи, потеглящи от спирката, на която остават хора за още два), решихме да си вземем балък екмек от мястото, което предпочитаме в последните години. Беше пълно, затова взехме сандвичите и хапнахме на пейка в близост. После се отправихме към трамвая и за наш късмет улучихме такъв, който е до Еминьоню и там сменя перона, поради което тръгна сравнително празен. Прибрахме се в хотела, поседяхме на покривната тераса и беше време за сън, защото на другия ден ни предстоеше Саръйер...

# 746
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
Сладкодумна, както винаги ❤️
Ще пусна довечера нова тема, пази следващите части за нея, моля те.
Цената на Истанбулкарт ме изненада, та това са 6 лв само за пластиката...

# 747
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Сладкодумна, както винаги ❤️
Ще пусна довечера нова тема, пази следващите части за нея, моля те.
Цената на Истанбулкарт ме изненада, та това са 6 лв само за пластиката...

Така е, Шебечко, ама първите си ги купувахме на 6 лири, когато лирата беше къде лев. Та...
Скрит текст:
Мен не ме учуди, защото някъде бях чела за тази цена. Може би papaone беше споделил...

Няма да бързам с другото. И без това днес едва ли ще пиша повече. А и снимки трябва да кача няколко.

# 748
  • Мнения: 282
beljata,  хиляди благодарности за хотел Пенинсула, благодарение на твоите отзиви бяхме в хотела м.май, останахме много доволни. 25 лири беше пластиката на Истанбулкарт м.май. Музеум пас вече е 700 лири, май беше 550.

# 749
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
НОВА ТЕМА
ИСТАНБУЛ 59

Общи условия

Активация на акаунт