Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 18

  • 52 642
  • 779
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 20 235
Има. Доколкото съм чувала от лекар, това са жени със стабилен хормонален фон.

# 481
  • Мнения: 8 215

При мен - моите най- първи симптоми на 49 и половина :
Скрит текст:
1.Моментално зачервяване на лице и деколте, все едно съм се изчервила от смущение или съм изгоряла ( майка имаше същото в нейния период, аз го помня )
2. Проблеми със съня, неспокоен сън, много рано сутрешно събуждане (4-5 часа).
3. Аритмия хващана дори на слушалка, сутрешно силно сърцебиене.
Последващи симптоми
Скрит текст:
1. Силни нощни изпотявания.
2. Нощем усещане за силна топлина в областта на кръста и яйчниците.
3. Вълни през деня с покачване на температура до 37,4
4. Скованост на ставите след седеж, нужда на време за раздвижване
5. Натрупване на килограми особено в областта на талията. Невъзможност за сваляне на натрупаните килограми.
6. Промяна на стойката, засилване на Sобразния силует
7. Допълнително ослабване на зрението при вече наличен сериозен минус/миопатия
8. Развиване на старческо късогледство.
9. Проблеми със стомашно-чревния тракт. Развиване на непоносимост, неподозирана до тогава - лактозна, глутенова, непоносимост към някои груби зеленчуци - цвекло, моркови и пр. Къркорене, метеоризъм...
10. Стабилна хипертония.
При мен ранни (44-45г):
1. Нервност
2. Вълни - леки, търпими следобяд и вечер/нощем
3. Скъсяване на цикъла

Последващи 47г (комбинирани с постковид, усилил проблемите с щитовидната жлеза и ИР, частично или не вече компенсирани):
копирам на _re_ge с моите корекции
Последващи симптоми
1. (Силни) нощни изпотявания.
2. Нощем усещане за силна топлина в областта на кръста (и яйчниците) и по линията на гръбнака.
3. Вълни през деня, следобяд, търпят се (с покачване на температура до 37,4)
4. Скованост на ставите след седеж, нужда на време за раздвижване, Сутрин ръце/китки/пръсти... следобяф вечер таз/колене...
5. Натрупване на килограми особено в областта на талията и "паласките". Невъзможност за сваляне на натрупаните килограми. Плюс задържане на вода и подуване на прасци и глезени...
6. Промяна на стойката, засилване на Sобразния силует
7. Допълнително отслабване на зрението (при вече наличен сериозен минус/миопатия). Леко късогледа съм, сега минавам на "фиксиран фокус" Wink
8. Развиване на старческо късогледство.
9. Проблеми със стомашно-чревния тракт. Развиване на непоносимост, (неподозирана до тогава - лактозна, глутенова, непоносимост) към някои груби зеленчуци - цвекло, моркови и пр. Къркорене, метеоризъм...
(10. Стабилна хипертония.)

Особено силни са тези усещания седмица до 10 дни преди менструацията. Особено интензивни при закъснение. Засега съм с редовен цикъл на 28 дни с изключения до 32-34 преди година и сега...
ПП: В скобите да се счута за задраскано Simple Smile не успях да сменя цвета или да задраскам.


Вземах Фемовита, действаше ми добре прискъсения до 21-23 дни цикъл, пооправиха се нещата и с дължината и с усещанията... Спрях ги по разни причини. Сега гинеколога ми е забранил всякакви добавки с прогестерон и естрогени (дори фито), сестра ми е с хормонозависим карцином на гърдата (лечението включва и блокиране на производството на хормони), та ще си трая симптомите, докогато - дотогава. Само си следя дефицитите на витамини и минерали и наваксвам, доколкото мога Simple Smile

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 12:01 от peneva_a

# 482
  • Мнения: 2 749
Не знам за късметлия ли да се считам. Нямам вълни, но винаги съм се изпотявала обилно в областта на главата. . На хапчета за кръвно съм обаче от 8 години, всичко със сърцето е наред иначе. С Хашимото от 1 година, тогава го хванах. Не качвам, даже свалих доста килограми. Но пък заради изменения в шийните прешлени от месеци съм постоянно на болкоуспокояващи. Направо се побърквам. В понеделник влизам за изследвания. Вече съм навита и на операция, само и само да спре и да мога да спя отново.

# 483
  • Бургас
  • Мнения: 6 522
Аз си взех менструални бикини. На първо четене  много добре, не се усеща, че си в цикъл, много е комфортно. Само, че не можеш да прецениш какво се случва, защото са черни. Да видим в най-силните дни как ще се държат.

Моите ПМС раздразнения най-добре се повлияват, когато започна предварително с витамини В комплекс, магнезий +рескю и разни др.бахови есенции. От известновреме взимам прогестероне хомеопатично, като, че ли и то успокоява.

Имах периоди на стрес -тогава имах много силни симптоми и раздазнение, и щит.жлеза се беше побъркала. Преди цикъл съм в "пролетна умора" и "сънна болест", засилват се болежките и скованост, подуване/щом започна да се виждам дебела с всичко, значи ще идва/, тежест в краката. За апетита никой не спомена-понякога мога да изям света, понякога съвсем леко завишение.

# 484
  • Мнения: 7 278
Галчудо, какъв е този хомеопатичен прогестерон?

# 485
  • Бургас
  • Мнения: 6 522
Галчудо, какъв е този хомеопатичен прогестерон?

Скрит текст:

# 486
  • Мнения: 13 971
Появиха ми се доста брадавички по тялото.
Абсолютно да.  Досписвам се
11.Всякакви неща ми се повиха - брадавици, папиломи, бенки (черни и върху кръвоносен съд), мастни топчета...
12. Начален стадий на артрит ( наследствен). Видимо удебеляване ни леко изкривяване на някой стави на пръстите ( горни фаланги на показалци). Наясно съм че е чисто наследен признак както и хипертонията.
13. Явно бъбреците започват да работят все по-лошо ( вечер започнаха да ми оттичат глезените). Ужасно е грозно. Аз БЯХ (!) С много тънки глезен и издълени прасци до 50 г. Всичко отиде в канала... Чак пия фурантил.

Не знам дали помните но съм писала че бях много зле докато ми дойде като момиче. Имах болки като контракциите и в яйчниците до припадък една година лреди да ми дойде цикъла за пръв път. . Водили са ме в болница чак да ми бият обезболяващи. Бях с  редовни припадъци по автобусите. Нещо като синкопи. Един лекар години по-късно каза че това са предвестници на мигрена. Явно колкото трудно ми е дошло толкова трудно ще си отиде. Преди два дена имах болки в единия яйчник. Все едно ме режат. Изпих половин аптеЧка докато ме отпусне. На следващата нощ матката - която ми е изместена назад и ме боли кръста и задника. Не можах да спя от болки. Като вълни-контракции, ту връхлитат ту отпускат. Пак пих илачи, явно съм между ову и цикъл ...

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 17:50 от _re_ge

# 487
  • София
  • Мнения: 39 039
А! Моята мигрена пък нещо я няма. Пу-пу.

# 488
  • Мнения: 13 971
А! Моята мигрена пък нещо я няма. Пу-пу.
Била е на хормонална основа. Моята не е.

# 489
  • София
  • Мнения: 39 039
Да, след цикъл ме мъчеше. На младини - в овулация.

# 490
  • Мнения: 1 291
здравейте момичета,
имам един такъв въпрос
появи ми се кафяво зацапване на 17я ден от цикъла - вече няколко дни продължава, за пръв път ми се появява, та чаках да видя дали пък няма да се окаже следващата менструация, ама не става по обилно
имам час за утре при лекар
но изведнъж ми хрумна дали по време на зацапването да отида или да чакам .. ама какво да чакам, то може и да не спре ...
какво мислите?
лекаря прави ли преглед в това състояние. предполагам, че прави
какви изследвания да си искам?

Можеш да отидеш на гинеколог дори със силно кървене. За изследванията не мога да помогна.

Да се представя, че малко грубо се включих. Аз от известно време ви чета, защото от 31 май съм без цикъл. Не знам дали е пременопауза или е от рязкото сваляне на теглото, заради болна жлъчка. Отделно се оказа, че съм с Хашимото, а много от симптомите наподобяват тези при пременопауза.
Иначе от години съм с много силно кървене, пиех бял равнец и това ми помагаше. Когато свалих килограмите, намаля течението. Сега се опитвам да живея по-здравословно, за да мине по-леко този преходен период.

И една смешка. Когато казах на гинеколожката, че от 31 май съм без цикъл, коментарът ѝ беше: "Няма да ти изписвам хормони, за да го предизвикваме, защото е прескочило само един месец." Ама, какво ще предизвикваме, аз съм готова да спира и да се приключва! А и хормони да лапам като бонбони не си го представям.

# 491
  • Мнения: 7 278
Галчудо, какъв е този хомеопатичен прогестерон?

Скрит текст:

Благодаря!
А как го приемаш, в какви дози и всеки ден от МЦ или само след (евентуална) овулация?

# 492
  • Бургас
  • Мнения: 6 522
Галчудо, какъв е този хомеопатичен прогестерон?

Скрит текст:

Благодаря!
А как го приемаш, в какви дози и всеки ден от МЦ или само след (евентуална) овулация?

От 16ти до 23ден по едно, но  ми е изписано от хомеопат

# 493
  • Мнения: 20 235
Но пък заради изменения в шийните прешлени от месеци съм постоянно на болкоуспокояващи. Направо се побърквам. В понеделник влизам за изследвания. Вече съм навита и на операция, само и само да спре и да мога да спя отново.
Късмет и успех!
Скрит текст:
Дъщеря ми е с две дискови хернии на шийните прешлени и също почти постоянно е на хапчета.
Кой ще те оперира и какво ще ти правят?

# 494
  • Мнения: 2 749
Но пък заради изменения в шийните прешлени от месеци съм постоянно на болкоуспокояващи. Направо се побърквам. В понеделник влизам за изследвания. Вече съм навита и на операция, само и само да спре и да мога да спя отново.
Късмет и успех!
Скрит текст:
Дъщеря ми е с две дискови хернии на шийните прешлени и също почти постоянно е на хапчета.
Кой ще те оперира и какво ще ти правят?

Още нямам идея. Даже не знам дали изобщо имам херния /само ренген има за сега/ или са шипове. Ясно е, че държат на приемане заради пътеката, но вече съм съгласна на всичко /вкл. евтаназия 😂, сори за черния хумор /.

Общи условия

Активация на акаунт