(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 48)

  • 34 868
  • 854
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 343
И аз засадих доматите на двора,раничко е,ама доста прорастнаха.Надявам се да ни се разминат късни слани и градушки.Съседите едва днес засяха фасула, а моя една педя вече...все бързам..

# 16
  • Мнения: 6 711
Благодаря за новата тема!
Успешно градинарстване на всички!

Аз плевих чесъна, ще трябва да го прекопая. Лукът и той е за плевене.
Морковите и пащърнакът са поникнали. Картофите започват, дано сляпото куче ми остави и на мен.
Магданозът и копърът растат, оплевих ги.
Плевих и разсад с чушки, пипер и камби на свекърва ми, че плевелите бяха станали по-високи от растенията.
Доста израстна разсада домати, хем сях късно(на 14.03 и 21.03),друга година още началото на февруари сея. Но тази година е по-топло и слънчево.
Купих вчера семена за жълти чушки като дребни камбички, може да е късно, но ще ги засея, да видим какво ще стане.
П. П. Рорик не се е разписала тази година, някой знае ли нещо за нея?

# 17
  • Русе
  • Мнения: 385
Здравейте!
Според мен не е толкова рано за домата, зависи къде сте все пак като район, но ако сте в равнина, изобщо не е рано. Доматът е много по-приспособим зеленчук за разлика от крставиците, патладжана, пипера и тн…така че няма ли слани, става за домата. Поне при нас в Русе никога не е правил проблеми, а сме го слагали и на 15ти април. Ако сте в Краище, София, някои котловини или речни устия, наистина изчакайте поне до 5-10ти май.
Иначе за мулчирането. Наистина обеднява почвата от него. Дървените стърготини например попиват вода в себе си. Покрай водата поема и микроелементи. За да започнат процеси на разлагане трябва да протече нитрификация, за да може неустоимата форма на азота в стърготините, да се разложи до усвоима. Но за да стане това първо се извлича азот и други микроелементи от почвата, които по-късно се освобождават в двойно количество. Малко подробно пак се обясних, но се надявам да ме разберете.
Иначе аз също нахвърлях дървесни стърготини и не е болка за умиране. Просто трябва едно наторяване с азот и готово. Не извлича огромни количества, а само част…

# 18
  • Мнения: 19 296
Полезно инфо! Благодаря!
Аз мулчирах ягодите с райграс и мисля да им хвърля и дървени клечки, стига да ми остане време да ги надробя.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Моите лехи с ягоди са мулчирани със слама, така хубаво бяха нацъфтели и толкова им се радвах... Отивам вчера и какво да видя, цветовете лежат откъснати до ягодите, тук таме някое листо клюмнало. Поразгледах и установих, че нещо ги гризе, и тогава ги видях гадините - черни щурци, щъкат навсякъде. Напръсках с тютюнев разтвор и веро (като за въшки) и зарих цитрусови кори в сламата (като за бръмбари). Давайте акъл, какво да ги правя тези щурци?
Другата седмица като насадя домати и краставици те и тях ще опасат.

И друго да споделя. Насях на есен спанак матадор. Поникна, ама хич не порасна. И онзи ден го гледам, листата нямат и сантиметър, а изкласил! Оскубах го, то ясно, но защо така се получи?

# 20
  • Русе
  • Мнения: 385
И аз имам същото питане за спанака…
Имам едно предположение, че времето го прецаква. Ако почвата е хубава и досега е ставал, най-вероятно времето нещо го обърква. Затопляния, резки дълбоки минуси, сняг, слънце. А тази пролет си е много студена като цяло. Помним в средата на март какви минус 10 минус 15 станаха.
Нашия спанак също на места стана едър и хубав, а на други туфи остана дребен и изкласи.
Друга причина е да ти е много киселинна почвата или да няма никак азот.
И аз не знам…събирам мнения по въпроса също.
А колегите, които са мулчирали с окосена трева - не падат ли семена от разни плевели и да никнат в градината после?

# 21
  • Мнения: 11 336
На мен така босилека не ми се завъжда. Къде ли не го сях, в сандъче, на двора и не става и не става. Купих готов разсад и пак нищо. Отказах се, а много го ползвам аз. Ще си купувам.

# 22
  • Мнения: 6 711
Щурците са голям проблем. Миналата година непрекъснато подсаждахме доматите, докато успеят да се хванат. И аз търся съвети за борба с тях

# 23
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Иначе за мулчирането. Наистина обеднява почвата от него.
Нищо не обеднява, напротив, обогатява се. Из интернета се носят разни  митове за азота.

# 24
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Тая година, разсада ми е гола вода. Обаче цветята са ми много хубави, та все ме базикат, че ще ям цветя.

Доматито ми е много дребно. Земята все беше студена и нямаше време за сеитба.
Краставиците са ми по-добре. Та сега май готов разсад ще купувам.

# 25
  • Мнения: 511
Ние на 1 ви Май посяхме във градината разсада. За сега всичко изглежда наред.

# 26
  • Мнения: 447
Васил, аз не бих бързала да купувам разсад. Важно е стъблата да имат лилаво оцветяване и като прокарваш ръка през разсада, стръкчетата да се изправят сами. Завиждам ти за цветятата! Ти директно в хай-енд подтемата влизаш Simple Smile.

# 27
  • Русе
  • Мнения: 385
Иначе за мулчирането. Наистина обеднява почвата от него.
Нищо не обеднява, напротив, обогатява се. Из интернета се носят разни  митове за азота.
Ако държиш на тезата си, обясни как става.
Защото чисто биохимично, за да започне процес на разлагане и обогатяване на почвата, стърготините поемат хранителни вещества, бактерии, вода и най-вече азот. Оттам с кръговрата на азота той после се освобождава още повече в почвата, но преди това част от него е бил иззет, за да се даде начало на биохимичния процес! Но не съм тук са убеждавам, а да се радвам на посеивте ви, така че няма да споря.

Ето ги иначе нашите ягодки. Много цвят, много ме радват. Това се чудим с баба ми как стават толкова хубави като от години нито са разсаждани, нито копани, нито торени (освен пепел).





И чери домат в градината. Малко му е хладно, но пак расте.

# 28
  • Мнения: 6 447
Днес беше ден за сеитба. Смилянски боб, тикви и царевица сложих. След седмица-две ще сложа и чушките, да видим времето какво ще реши.
Нещо си гризка доматите. Само 3 корена е гризнало засега. Засях нови на същите места, на следващия ден и те прегризани - точно в основата до пръстта. Разрових, но не го намерих звяра. Ще оставя няколко дни и пак ще сложа. Имам още няколко корена домат, вече твърде висок и прорасъл, но това е положението.

# 29
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
^^Азотът се ползва от бактериите които идват да разграждат дървесината, събират се повече бактерии, мрат, остава повече азот в почвата, която се обогатява от разпада на органични вещества. Нищо не се губи.
Тая година, разсада ми е гола вода. Обаче цветята са ми много хубави, та все ме базикат, че ще ям цветя.
И ние така, ще разменяме рецепти Satisfied
Всъщност, нашия домашен разсад потръгна, това е някакъв рекорд, два месеца след като е саден Rolling Eyes На мен купешкия разсад не ми е проблем сам по себе си, но има ограничен избор на сортове, което е малко скучно.

Общи условия

Активация на акаунт