Градинарство - моето хоби 30

  • 36 933
  • 756
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 942
В една от саксийките ми си е самопоникнало това растение, което програмата каза, че е смокиня. Има ли вероятност да е нормална смокиня или някаква дива, която не дава плод? Извинете за тъпия въпрос, ама се чудя да я засадя ли в градината или да скубя.


Аз не бих бързала да я садя сега в градината, бих я пазила зимата вътре, на по-топло, отколкото е навън. Много е млада и нежна и има опасност да измръзне зимата. Не зная какви са зимните температури при вас, но в Северна България и София смокините мръзнат и напролет избиват нови млади клони. Ако е на по-защитено място, могат и да се запазят някои по-дебели стволове.
Може да се окаже и някой нов сорт смокиня, защото семенното размножаване се ползва за селекция. Laughing

И да знаеш, листата на смокинята също са много хубави - полезна билка, сушат се за отвара, също става и ароматен сироп от листа.

ПС Да се оплача, рустифина дисекта, както се развиваше хубаво, изведнъж падна, предполагам, че загни. Sad

# 706
  • Мнения: 3 820
Каква е тая Дисекта? Аз не намерих разновидности на Рустифина.
Но обикновена може да ти пратим на есен, май и друг ти предложи.
Само напомни Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 23:51 от MarietaYo

# 707
  • Мнения: 549
Имам идвата вида гребло - и метално и за листа, което е с пластмасови накрайници и ще опитам са я тесам и с двете. Още веднъж благодаря за съветите Hug

# 708
  • Мнения: 334
В една от саксийките ми си е самопоникнало това растение, което програмата каза, че е смокиня. Има ли вероятност да е нормална смокиня или някаква дива, която не дава плод? Извинете за тъпия въпрос, ама се чудя да я засадя ли в градината или да скубя.

Имам горчив опит със самопоникнала смокиня, затова препоръчвам да не я засаждаш 😃
Преди шест години оставих една такава в двора уж заради декоративния ефект, плода не става за ядене. Първата и втората година беше като храстче, зеленичко, красота. Третата година взе да вади много бързо нарастващи клони, не можеш да свариш да ги подрязваш. На четвъртата, пролетта за три месеца от дъждовете стана по висока от къщата, направо се същисах. Тя си прави голям корен и после изведнъж избуява, за разлика от питомната смокиня, която има малки корени. Дадох 80 лв на едни хора да я нарежат с резачките, а тънките клони, около един камион, ги сяках сама с брадвичката три дена 😄😄😄
Добре, че има мека дървесина. После взе да избива от корен, въпреки че пробихме с дрелка в дънера и сложихме раундъп. Влезе у съседите и т. н. Все още избива по някое листо тук там, направо ужас.

# 709
  • Мнения: 3 820
Звучи като Пауловнията…

# 710
  • Мнения: 5 414
Касия, постът ти ми напомни за тези смокинови дървета Grinning

# 711
  • Мнения: 334
Добре, че го махнах преди да ми влезе в къщи 😁

# 712
  • Мнения: 6 942
Ако е такава буйна сменната смокиня, направо ми я пращай да я слагам някъде пред блока. Simple Smile

Каква е тая Дисекта? Аз не намерих разновидности на Рустифина.
Но обикновена може да ти пратим на есен, май и друг ти предложи.
Само напомни Simple Smile
Скрит текст:
Дисектта е с нарязани листенца, които са много елегантни, ефирни и красиви - Rhus typhina Dissecta .
Виж тук на снимките
https://www.google.com/search?q=Rhus+typhina+%27Dissecta%27+LACI … rc=uIEjyxlmhEoHZM

https://www.google.com/search?q=Rhus+typhina+%27Dissecta%27+LACI … ii=OdLSwf_Pdh5jwM
А тази , от която взех издънка, е с много силно нарязани листа. Затова така страдам. Sad

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 23:58 от Diorela

# 713
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 122
по морето смокините растат в цепнатини в скалите, по полянките... навсякъде, където някоя птичка е пуснала семка и никъде не съм видяла смокиня като баобаба на малкия принц, а не съм и намирала гадна на вкус смокиня.

в София не ги завиват, високи са колкото къщите и блоковете (в Слатина и по Оборище), а след малко ще се опитам да ви пусна една от Редута




Такава имахме на брега на Дунав. Светла и много голяма - плода беше висок колкото кутия цигари и по-широк от нея в долната си част.

Последна редакция: ср, 03 авг 2022, 09:30 от st. Dobri

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
В една от саксийките ми си е самопоникнало това растение, което програмата каза, че е смокиня. Има ли вероятност да е нормална смокиня или някаква дива, която не дава плод? Извинете за тъпия въпрос, ама се чудя да я засадя ли в градината или да скубя.

Имам горчив опит със самопоникнала смокиня, затова препоръчвам да не я засаждаш 😃
Влезе у съседите и т. н. Все още избива по някое листо тук там, направо ужас.
Еййй,точно такова ми трябва да зарадвам един съсед .  Joy
 Вчера видях за трети път съседската котка да уринира върху сребристия смърч .Веднага след това му лисвам кофа с вода да го измия .Поне знам от какво са покафенели игличките на върха  на две от най- стърчащите долни  клончета .
Розмаринът ми цъфти за втори път ,незнам дали е нормално .

# 715
  • Мнения: 7
Аз съм от нов профил,старият беше ограничен.
Ето ъпдейт и нови кактуси:



# 716
  • Мнения: 1 784
Здравейте, имам чисто място към горната ограда към улицата и искам да си засяда дръвчета и храсти, които да не боледуват често, да са сравнително плътни, за да създават в един момент сянка, но да не стават много големи(максимум 3-4 метра височина)-за дръвчетата и да са красиви. Едното което мисля да сложа е албиция, но за другите незнам. Не искам да пълзят по оградата.Мястото с, което разполагам за засаждане е 20 м. Не желая плодни, имам достатъчно такива.

# 717
  • Мнения: 7
Здравейте, имам чисто място към горната ограда към улицата и искам да си засяда дръвчета и храсти, които да не боледуват често, да са сравнително плътни, за да създават в един момент сянка, но да не стават много големи(максимум 3-4 метра височина)-за дръвчетата и да са красиви. Едното което мисля да сложа е албиция, но за другите незнам. Не искам да пълзят по оградата.Мястото с, което разполагам за засаждане е 20 м. Не желая плодни, имам достатъчно такива.


Сакурите са много красиви дървета и не са много високи.
Цъфтят в лилаво и розово.

# 718
  • Мнения: 334
по морето смокините растат в цепнатини в скалите, по полянките... навсякъде, където някоя птичка е пуснала семка и никъде не съм видяла смокиня като баобаба на малкия принц, а не съм и намирала гадна на вкус смокиня.

в София не ги завиват, високи са колкото къщите и блоковете (в Слатина и по Оборище), а след малко ще се опитам да ви пусна една от Редута




Такава имахме на брега на Дунав. Светла и много голяма - плода беше висок колкото кутия цигари и по-широк от нея в долната си част.

Такава имам посята от резник преди около 25 г. храстовидно. Много вкусни и едри плодове дава и си седи около 3 м висока. Малко я подрязвам през две години. 🙂

# 719
  • Мнения: 549
Едно невероятно малко геройче, оцеляло в бетона Simple Smile Предполагам семенце от зимните ми теменужки

Общи условия

Активация на акаунт