Градинарство - моето хоби 30

  • 37 069
  • 756
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3 863
Последния месец косим и ние високо, по съвет на приятелка ландшафтен и градинар. Задържа повече вода! Това е логиката. Веднага се отрази.

# 691
  • Мнения: 549
Благодаря за отговорите, както винаги полезни… Ще го имаме предвид …

# 692
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 725
И ние косим високо, но е такава зверска суша, че нямаме и 1кв м зелена трева от южната страна. Севера си е добре - зелен и свеж, но слънцето пърли до 6см трева, поливана всеки ден. Дано се оправи някога.

# 693
  • Мнения: 3 863
Също Поливаме 2 пъти. В 12 през нощта и в 6 сутринта.

# 694
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
В нашият двор  на Пловдивската жега всичко е супер зелено .Поливаме само веднъж на ден-вечер ,но от юг увеличихме почти двойно времето на пръскачките .Освен това  , сменихме хидрофора , който идваше леко слабичък , с по-мощна помпа и всичко си дойде на мястото .
 Дори окаяната ми бреза ,засадена в късна пролет ,чиито листа окапаха  от стрес ,покара много нови  ,тъмнозелени листа и нови клончета ,точно през изминалата гореща седмица  ,което много ме учуди .

# 695
  • Мнения: X
След три седмици отсъствие и моята градина е в трагично състояние, тревата сякаш е изгоряла на места, нещо такова


Ако някой има идея с какво да я спасявам ..?
Гласиолите почти са прецъфтели, само този красавец е в пълен разцвет

Мирабилиса и космоса станаха направо огромни, за моя изненада и цинията също. Направо с планирането тази година е тоталнно обърках нещата :Joy
Но ето още малко шарении



Здравей. Ако имаш търмък за листа или някой по - гъст. Изттрмъчи райграса ще видиш, че ще събереш една купчина. Така премахваш сухата трева, за да може да избие нова.

# 696
  • Мнения: 1 210
В една от саксийките ми си е самопоникнало това растение, което програмата каза, че е смокиня. Има ли вероятност да е нормална смокиня или някаква дива, която не дава плод? Извинете за тъпия въпрос, ама се чудя да я засадя ли в градината или да скубя.

# 697
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 279
няма лоша смокиня Wink всичките са вкусни. Simple Smile

# 698
  • Мнения: 275
В кой район живеете?Ще е голям майтап ако я засадите, отгледате и т.н. и вече чакате за плодове, пък вземе, че се окаже мъжка.
 Женските( каквато вероятно е ) биват три вида.
За тип смирна задължително е нужно опрашване(значи да има мъжка наоколо), иначе нито един плод няма да даде.
За най-разпространените сортове не е задължително да има мъжка, защото се самоопрашват, но... ако има мъжки , плодовете стават по-едри, сочни, сладки, чудни.
Има и трети тип, за които за едната реколта е нужен опрашител, за другате не е задължителен, за да даде плод.
Мога много да пиша за тях, много важно е в кой район живеете, за да се мисли какъв сорт има смисъл да гледате.

# 699
  • Мнения: 1 210
Мисля да я засада в Пазарджишко- Карабунар.

# 700
  • Мнения: 275
Ами чудесно, че сте в южна БГ. При вас условоята са много по-благоприятни, от който и сорт да е, там има опрашители и условоя за живота на един вид много дребна оса, която живее в плодовете на мъжките дървета и опрашва женските. В северна БГ тя не може да живее заради студовете през зимата и за това тук гледаме само самоопрашващи сортове, без участието на тази оса. Някъде до Асеновград има опитно поле на Палмцентър и там отглеждат всякакви сортове, способни да живеят на наша територия. Близо сте, така че има големи шансове за успех. Дано скоро се радвате на вкусни плодове.

# 701
  • Мнения: 549
След три седмици отсъствие и моята градина е в трагично състояние, тревата сякаш е изгоряла на места, нещо такова


Ако някой има идея с какво да я спасявам ..?
Гласиолите почти са прецъфтели, само този красавец е в пълен разцвет

Мирабилиса и космоса станаха направо огромни, за моя изненада и цинията също. Направо с планирането тази година е тоталнно обърках нещата :Joy
Но ето още малко шарении



Здравей. Ако имаш търмък за листа или някой по - гъст. Изттрмъчи райграса ще видиш, че ще събереш една купчина. Така премахваш сухата трева, за да може да избие нова.
Благодаря за съвета, но какво точно е “търмък” , нещо като гребло ли? Ние през пролетта грапахме тревата, а сега ако го правим ще е само за петната..

# 702
  • Мнения: 3 863
Да точно така. В някои части на БГ се ползва и думата търмък. Има се предвид метално гребло “от едно време”. Не тези за листа .
Ето
Аз също аерирах с машина протетта. Но и аз получавам в този сезон някои по-сухи петна. Преди 2 дена също ги “дръпнах” с греблото. Събрах доста суха маса.
Дори и да бе се оправят напълно сега, есента се възстановяват.
Но да, голяма жега е и мори всичко Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 23:52 от MarietaYo

# 703
  • Мнения: X
Напротив тези за листа са по - добре защото обират изсъхналата трева по - добре. Купете такова , което може да се регулира. Аз с гребло за листа си търмъча райграса и аз имам проблем като вашия.
След няколко пъти ще се оправи . Лятото е така . Аз имам огромен орех и сях райграс за сянка, но има части , където го огрява слънцето и съхне така като вашия , но се оправя . Успех и приятен ден.

# 704
  • Мнения: 3 863
Flower,
И ние имаме голям орех. В средата на поляната.  През няколко години го фризираме. Тревата ми е смеска Easy на Лактофол и се държи чудесно на слънце, сянка и под ореха.
За листа, особено от ореха!!!, се родихме с гребло на Фрискарс - много леко и гъвкаво, бъркам дори под живия плет и еонимусите да вадя листа.
С обикновеното гребло ми беше тежко, бавно, излизат пришки.
Само споделям.

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 23:53 от MarietaYo

Общи условия

Активация на акаунт