Частни училища - информативно-дискусионна тема 53

  • 39 640
  • 837
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 723
Синът ми има два месеца лятна ваканция. На училище е всеки ден от 8:30 ч. до 15:45 ч. с изключение на сряда, когато свършват в 12:45 ч. Следва писане на домашни у дома всеки ден + събота и неделя.

За мен два месеца са идеалният вариант. Аз правя комбинация от годишен и родителски отпуск и благодарение на това на детето му се налага да ходи на градски лагер (или както му се вика) само три седмици от тези два месеца. През останалото време пътуваме. Три месеца ваканция няма как да наместя - нито финансово, нито от гледна точка на моята отпуска. За сина ми би означавало още един месец да ходи на някакви занимания в града, а за мен лично подобни занимания не са почивка и се опитвам да ги избягвам винаги, когато мога. За съжаление след две години ми свършва родителският отпуск и тогава ще трябва да мисля нова схема за лятната ваканция (и не само за лятната).

# 46
  • София
  • Мнения: 1 562
Това за кои държави става въпрос?

# 47
  • Мнения: 4 723
Това за кои държави става въпрос?

Ние сме в Белгия.

# 48
  • Мнения: 2 044
А как родителите решават проблема с взимането в 12.45 ч.и 15.45 ч. Поне единият родител трябва да работи на половин ден -в България за съжаление не е практика такова работно време все още.

# 49
  • Мнения: 5 770
Аз съм много доволна от 2 месечната лятна ваканция. Учебната година започва на 7 септ. В училищата, в които след 14ч.е рисуване върху камъни и моделиране с глина, защото са тип ЗИП, спокойно може да се даде избор на родителите. При нас децата започват в 8. Не мисля, че тези 2 часа от 14-15:50, когато ги взимаме, учат кой знае какво, а и учебната година като им е по- дълга успяват да наваксат материала.

Чудя се дали да покажа програмата на дъщеря ми. Следобяд си има пълноценна програма, която е прекъсвана от час по рисуване, музика или спорт, които са си по програма на МОН и няма как да се пропуснат.

Рисуване върху камъни и стъклопис е имала само в Петър Берон, което не го считам за добро училище, дори сравнено с някои държавни. Този тип занимания обичайно наистина са ЗИП, и са с цел да изцоцат още малко пари от родителите, запълвайки времето до 17-18 часа, когато ще дойде време да си вземете детето след работния ден. Колкото по-голямо е разнообразието на тези ЗИП предмети, толкова по-меркантилно е училището/собственика. А качеството на въпросните занимания посредствено, колкото и да ви се представя друго. Те са добър начин детето ви да пробва от повече видове занимания, докато си намери своето. Но в никакъв случай не са нещо супер-дупер.

Въпрос на приоритети. Аз не искам учебната година да е по-дълга. Защото децата в нашето училище учат съвсем активно през цялото учебно време и не е нужно да се удължава нищо. До толкова активно учат, че например в момента вече са взели целия материал за учебната година по БЕЛ и МАТ и им предстои преговор един месец и затвърждаване.

И смятам, че е въпрос на координация със съответното частно училище да се уговори програмата на малките до 3 клас(каквито родители сте вие, съдейки по мненията ви) да бъде структурирана до 15 часа, за да си ги вземате по-рано. Но силно се съмнявам, че точно вашето желание ще бъде удовлетворено, поради факта, че сте малцинство в мнението си. Точно заради отглеждането до края на работното време, голяма част от родители на малки деца се насочват към ЧУ. Освен мотива за по-добро образование. Wink

Последна редакция: чт, 12 май 2022, 16:55 от Fancy

# 50
  • София
  • Мнения: 11 807
Според мен са по-скоро родители на деца ПУК-1-ви клас. Само те могат да се заблуждават, че ще използват “освободените” следобедни часове за нещо друго, освен за писане на домашни. 🤣

# 51
  • Мнения: 1 398
А как родителите решават проблема с взимането в 12.45 ч.и 15.45 ч. Поне единият родител трябва да работи на половин ден -в България за съжаление не е практика такова работно време все още.
Ние сме с 4 деца имаме и помощ, като с мъжа ми работим с не фиксирано работно време и не ми е никакъв проблем да ида до училище в 14, вместо в 15:45. Малкият ми син е 4 клас и бих била истински щастлива ако свършва по- рано. Не е ПУК, не знам как го измислиха това някои мами и как решиха, че нямам опит с деца 😜. Има опция в нашето училище да го оставя до 18 на допълнителни занимания, но не виждам смисъл. Той ходи 2 пъти седмично на състезателна математика, 1 път на разговорен английски, 1 път творческо писане, 2 пъти плуване. Иска ми се да има повече свободно време за игри навън с деца от квартала, а не само училище- вкъщи. Даже догодина ще разговарям с Дойче шуле да ги попитам няма ли опция да го взимам по- рано. С доста родители от нашето училище говорих. Всички са на моето мнение 5 клас започват и френски, което им е 4 език и би било добре да могат децата да почиват, а не да прекарват повече от 1 работен ден в училище. Половината майки при нас не работят.

# 52
  • Мнения: 5 770
То 4-ти клас не е кой знае колко различно от 3-ти като ниво на натоварване. Изчакайте малко. Все още сте в предверието на същинското учене.
Ако искате да има време за игри, ами творческото писане, състезателна математика и разговорния английски да отстъпят. Wink

Или сменете училището. Държавните са по половин ден.

# 53
  • Мнения: 1 398
Аз съм привърженик на частното образование, не толкова заради това колко ще научат децата, тъй като съм свидетел, че и в елитни държавни се учи сериозно, а защото държа на отношението към детето. Искам да се отнасят с него като с личност, да му се позволява да има собствено мнение, да има смелост да го изразява, да учи с разбиране, да може да разрешава комплексни проблеми, да вижда голямата картина и не на последно място уважението към учители и съученици да бъде ценност. Това са неща, които до момента аз виждам в дойче шуле и до 7 клас не бих го сменила, въпреки че не ми харесва, че са малък випуск 2 класа по 14 деца. Ходи с огромна радост и желание на училище. Не виждам агресия между децата, родителите са мислещи и ангажирани с възпитанието и образованието. Не за всички частни училища мога да кажа същото, тъй като на повечето ни приятели децата посещават такива и знам доста истории от първа ръка.
Относно ученето, покрай големият ми син видях истинско натоварване само в 6-7 клас и то покрай допълнителната подготовка за АК. След това в колежа изобщо не съм участвала, самостоятелно се подготвяше. Виждах, че има проекти и учат на групички, но до там. Основно за файнъли преговаряше.

# 54
  • Мнения: 4 723
А как родителите решават проблема с взимането в 12.45 ч.и 15.45 ч. Поне единият родител трябва да работи на половин ден -в България за съжаление не е практика такова работно време все още.

Училищата предлагат занимални до 18 ч. Иначе всеки се оправя, както може. Ние сме си внесли бабата, други имат гледачки. Аз работя на 90 процента и в сряда следобед водя детето на спорт.

# 55
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 287
Рисуването върху камък ме плени, честно 😂😂😂
Ако предложат и арт сладкарство даже ще помисля дали да продължава с математика. Ми то това учене ги осакати бе...

# 56
  • Мнения: 5 770
Рисуването върху камък ме плени, честно 😂😂😂
Ако предложат и арт сладкарство даже ще помисля дали да продължава с математика. Ми то това учене ги осакати бе...

В ПБ стъклописът беше с най-голям наплив. Simple Smile

# 57
  • София
  • Мнения: 11 857
Е как може украинските деца да са с предимство? Що за дискриминация по произход. Само след подобно инфо не бих дала лев на франсетата.
1-6 клас вече не ме касае, но наистина би могло да има повече ваканции - ноември и март например. Не са се преучили. Министърът отговаря за ДУ предимно, а там има крещяща нужда от здрава ръка. Нашите си учат...
Много некомпетентно от тяхна страна, защото от много време сме подали молба и сме говорили, а сега ни сервираха тази новина.
Вероятно са им пристигнали деца от френския лицей в Киев, не са просто украински деца и имат ангажимент да им продължат образованието. Не ги защитавам, де, предполагам, защото постоянно събират пари за подкрепа на семействата на учителите останали там.

# 58
  • Мнения: 5 770
Доста недалновидно. Хубаво, обгрижват украинците. Подкрепям.
Но те, рано или късно, ще си тръгнат. И да откажеш на местните, вместо да се напънеш и да отвориш малко извънредни места, които ще бъдат временни за украинците.... Така сами си намаляват дохода след напускане на украинците.

Не че е загуба неприемането във Френския лицей, по-скоро е късмет. Поне според моето мнение.

# 59
  • Мнения: 9 541
Да си повторя молбата, ако някой тук е бил вчера на отворените врати на Питагор, моля да драсне два реда.

Общи условия

Активация на акаунт