НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 563
  • 819
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 917
здравейте,искам да питам нещо което ме интересува,защото няма време както виждате от лентичката.имам приятели които ще ме назначат на работа за 6месеца за да мога да получавам майчинство,но въпроса ми е-аз никога не съм работила нито плащам здравни осигуровки трябва ли да ги платя за да мога да получавам след това майчинство за здравните става въпрос.

 Нали ще те назначат на работа за 6 месеца - тогава ще ти се внасят и здравни и социални осигуровки Hug

# 16
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако ще ходиш на консултация към здравната каса трябва ад си платиш ЗО за последните 15 месеца с лихвите за тях.

# 17
  • на пистата
  • Мнения: 5 826
здравейте,искам да питам нещо което ме интересува,защото няма време както виждате от лентичката.имам приятели които ще ме назначат на работа за 6месеца за да мога да получавам майчинство,но въпроса ми е-аз никога не съм работила нито плащам здравни осигуровки трябва ли да ги платя за да мога да получавам след това майчинство за здравните става въпрос.

 Нали ще те назначат на работа за 6 месеца - тогава ще ти се внасят и здравни и социални осигуровки Hug
това го знам,но питам трябва ли да платя и предишните години в които не съм плащала

# 18
  • Мнения: 8 917
Ако ще ходиш на консултация към здравната каса трябва ад си платиш ЗО за последните 15 месеца с лихвите за тях.

За да има статут на здравно осигурена, трябва да няма повече от 3 неплатени здравно осигурителни вноски. Може да направиш справка за здравното осигуряване и да видиш за кои месеци са дължими Peace

# 19
  • Мнения: 8 917
здравейте,искам да питам нещо което ме интересува,защото няма време както виждате от лентичката.имам приятели които ще ме назначат на работа за 6месеца за да мога да получавам майчинство,но въпроса ми е-аз никога не съм работила нито плащам здравни осигуровки трябва ли да ги платя за да мога да получавам след това майчинство за здравните става въпрос.

 Нали ще те назначат на работа за 6 месеца - тогава ще ти се внасят и здравни и социални осигуровки Hug
това го знам,но питам трябва ли да платя и предишните години в които не съм плащала

Не - тези 6 месеца са достатъчни като осигурителен стаж.

# 20
Много ви благодаря за полезната информация GrinningАз понеже от скоро се интересувам от тези неща, хич не бях на ясно, опитах се да разбера как стоят нещата от разни закони и кодекси ама съвсем се оплетох ooooh!Тук определено ми се изясниха доста неща - и пак благодаря GrinningИмам само два малки уточняващи въпроса:1. Майката получава 160лв.(за момента) майчински 2 години от деня на раждането, но освен тях през първите 9 месеца от раждането получава и 90% от заплатата върху която се осигурява през последните 6 месеца, т.е през първите 9 месеца получаваш и двете така ли?
2. Майчинските  и 90% от осигурителния доход от кого се изплащат - от държавата или от работодателя?

# 21
  • Мнения: 8 917
Много ви благодаря за полезната информация GrinningАз понеже от скоро се интересувам от тези неща, хич не бях на ясно, опитах се да разбера как стоят нещата от разни закони и кодекси ама съвсем се оплетох ooooh!Тук определено ми се изясниха доста неща - и пак благодаря GrinningИмам само два малки уточняващи въпроса:1. Майката получава 160лв.(за момента) майчински 2 години от деня на раждането, но освен тях през първите 9 месеца от раждането получава и 90% от заплатата върху която се осигурява през последните 6 месеца, т.е през първите 9 месеца получаваш и двете така ли?2. Майчинските  и 90% от осигурителния доход от кого се изплащат - от държавата или от работодателя?

1. 45 дни преди термин излизаш в болнични поради бременност и раждане. Когато станат 315 дни /до приблизително 9 месечна възраст на детенцето/ си в отпуск поради бременност и раждане и получаваш 90% от брутното си възнаграждение изчислено по съответният ред и не по-малко от МРЗ. След тези 315 дни започва отпуск за отглеждане на дете до 2 г. т.нар. майчинство и в този период получаваш точно определена сума по ЗБДОО, която за 2006 е 160 лв.

2.Обезщетенията се изплащат от НОИ - за 2006 работодателя е посредник, за 2007 се предвижда да се изплащат директно на лицето Peace

# 22
  • на пистата
  • Мнения: 5 826
директно от лицето означава ли,че ще се ощети по някакъв начин работодателя или пак ще ги дава нои а той само ще ги изплаща.

# 23
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Проекта е да се изплащат директно на работниците, а работодателите ще са длъжни да внасят съответните осигуровки за тях. По проект се предвижда изплащането да става с месец закъснение - за януари майчинството и болничните ще се изплащат през м. март.

# 24
  • на пистата
  • Мнения: 5 826
и това означава,че през 2год които получаваш майчинство пак трябва да плащаш осигуровки newsm78

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
И при болничен и при майчинство се плащат 3,9% ЗО за сметка на работотдателя върху суматата която се тегли от НОИ

# 26
  • Мнения: 8 917
директно от лицето означава ли,че ще се ощети по някакъв начин работодателя или пак ще ги дава нои а той само ще ги изплаща.

Работодателят и сега няма нищо общо, като изключим това, че от НОИ му ги превеждат на него, а той - на теб. И това че плаща 3,9% здравна вноска върху това което получаваш ти.

# 27
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 824
36,4% са общите осигуровки, ако ТЗПЗ е 4% и категорията труд е 3-та. На 600 лв, това са 218,40 лв. Като отделно от това имаш ДОД, което е 600 лв минус личните осигуровки, които са 12,425%, т.е. 600 - 74,55 =525,45. Данъкът на 525,45 е 74,60 лв. Т.е. всичко, което трябва да платиш като осигуровки и ДОД на 600 лв е 293 лв, съответно:
218,40 лв - осигуровки
  74,60 лв - ДОД

Слънце, мило неуморно, и аз имам въпрос около тези сметки.
Ако започна фиктивно работа са ми нужни 6 (още ли са 6?) месеца стаж на добра заплата преди да изляза в болничен 45 дни.
Ако заплатата ми е 500лв, колко трябва да давам на "работодателя" ми. Аз смятах по горната схема и излезе около 247лв. Но не ми стана ясно за тази лична осигуровка 12,425% трябва ли да се внасят тези пари от мен /чрез работодателя ми/ или не.

# 28
  • Мнения: 8 917

Ако започна фиктивно работа са ми нужни 6 (още ли са 6?) месеца стаж на добра заплата преди да изляза в болничен 45 дни.
Ако заплатата ми е 500лв, колко трябва да давам на "работодателя" ми. Аз смятах по горната схема и излезе около 247лв. Но не ми стана ясно за тази лична осигуровка 12,425% трябва ли да се внасят тези пари от мен /чрез работодателя ми/ или не.

Да, все още са 6 месеца осигурителен стаж Peace
За общите осигуровки си сметнала правилно - с ДОД излизат някъде към 50%.
Ако работодателят ти те води на 500 лв/т.е. не да сте се разбрали да се осигуряваш по свое желание и ти да се поемеш неофициално и неговата част/ то личните ти осигуровки са както казах 12,425%, което на 500 лв е 62,13. 500-62,13 = 437.87
По скалата на ДОД за 437,87 е 55,33.

# 29
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 824
Да, все още са 6 месеца осигурителен стаж Peace
За общите осигуровки си сметнала правилно - с ДОД излизат някъде към 50%.
Ако работодателят ти те води на 500 лв/т.е. не да сте се разбрали да се осигуряваш по свое желание и ти да се поемеш неофициално и неговата част/ то личните ти осигуровки са както казах 12,425%, което на 500 лв е 62,13. 500-62,13 = 437.87
По скалата на ДОД за 437,87 е 55,33.

Аз ще "почвам" работа само фиктивно. За целта майчинство. Всичко ще си плащам аз и няма да товаря работодателя, който ми прави услугата.Тогава колко общо ще му плащам на месец?

Общи условия

Активация на акаунт