НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 778
  • 819
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 978
Искам да попитам-135-те ми дни изтичат на 1.1.2007-на 02.1  трябва да се явя на работа.Това значи ли,че промените в закона важат и за мен?И ако важат после болничният ли се продължава или.............

Определено ще важат  Peace и би трябвало да ти продължат болничния до общо 315 дни.

Само една вметка - няма да бъде болничен, а молба за отпуск по майчинство до работодателя, който е длъжен да я приеме.

# 76
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Искам да попитам-135-те ми дни изтичат на 1.1.2007-на 02.1  трябва да се явя на работа.Това значи ли,че промените в закона важат и за мен?И ако важат после болничният ли се продължава или.............

Определено ще важат  Peace и би трябвало да ти продължат болничния до общо 315 дни.

Само една вметка - няма да бъде болничен, а молба за отпуск по майчинство до работодателя, който е длъжен да я приеме.

Защо  newsm78
За да трябва да е на работа на 02.01.2007, то 01.01.2007 се включва в болничните за раждане, т.е. тя ще се ползва от промените в КСО - 315 дни право на обезщетение за бременност и раждане  Peace Това определено е различно от обезщетението за отглеждане на дете до навършване на 2 год. възраст.
Да добавя, че се очаква всички видове обезщетения да се изплащат от НОИ, изключая тези, които са започнали да се ползват преди 01.01.2007

# 77
  • Мнения: 9 050
Искам да попитам-135-те ми дни изтичат на 1.1.2007-на 02.1  трябва да се явя на работа.Това значи ли,че промените в закона важат и за мен?И ако важат после болничният ли се продължава или.............

Определено ще важат  Peace и би трябвало да ти продължат болничния до общо 315 дни.

Само една вметка - няма да бъде болничен, а молба за отпуск по майчинство до работодателя, който е длъжен да я приеме.

Защо  newsm78
За да трябва да е на работа на 02.01.2007, то 01.01.2007 се включва в болничните за раждане, т.е. тя ще се ползва от промените в КСО - 315 дни право на обезщетение за бременност и раждане  Peace Това определено е различно от обезщетението за отглеждане на дете до навършване на 2 год. възраст.
Да добавя, че се очаква всички видове обезщетения да се изплащат от НОИ, изключая тези, които са започнали да се ползват преди 01.01.2007

Допълнителните 180 дни няма да се ползват с болничен лист, а ще се ползват с молба до работодателя.

# 78
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Мерси за оточнението, ZinaSt - това не го знаех  Peace

# 79
  • Мнения: 9 050
И аз да се поправя, защото съм сгрешила Blush. Извинявам се.
Наистина има промяна в кодекса в частта му за отпуска за отглеждане на дете до 2 години. И съгласно тази промяна, ако майката даде детето на ясла, губи право на обезщетение. Но губи обезщетението при всички случаи. Т.е. ако се върне на работа, няма да получава половината от него.
При това, след като даде детето на ясла, майката или трябва да се върне на работа, или трябва да излезе в друг вид отпуск, защото не може да продължи да се води в отпуск за отглеждане на дете.
Има и инструкция от НОИ по този въпрос. ( 91-01-201 от 26.09.2006 )
Извинявам се още веднъж за този мой пропуск!

P.S.Клео, опитах се да ти пиша, но пощата ти е пълна Sad

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 14:37 от ZinaSt

# 80
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
И аз да се поправя, защото съм сгрешила Blush. Извинявам се.
Наистина има промяна в кодекса в частта му за отпуска за отглеждане на дете до 2 години. И съгласно тази промяна, ако майката даде детето на ясла, губи право на обезщетение. Но губи обезщетението при всички случаи. Т.е. ако се върне на работа, няма да получава половината от него.
При това, след като даде детето на ясла, майката или трябва да се върне на работа, или трябва да излезе в друг вид отпуск, защото не може да продължи да се води в отпуск за отглеждане на дете.
Има и инструкция от НОИ по този въпрос. ( 91-01-201 от 26.09.2006 )
Извинявам се още веднъж за този мой пропуск!

Това за 50-те % пак в тази Инструкция ли го пише  newsm78 Не го намирам написано в нея - току що я отворих от сайта на НОИ / сетих се, че съм я чела /, но тук не пише такова нещо.

И по другия въпрос за 180-те дни след изтичане на болничните листове къде го пише конкретно?

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 14:45 от Incandescent

# 81
Здравейте Simple Smile
Отново имам въпрос за допълнителното осигуряване. Една счетоводителка ме посъветва,
че е достатъчно да ме назначат на още 2 договора с осигуряване на минимална заплата
1 месец преди датата на излизане в майчинство (28.02).
Според нея така няма да се правят осигурителни вноски отсега, а майчинството ще се изчислява въз основа на 3 минимални заплати - от сегашния ми трудов договор и от другите два. Това ми звучи много странно newsm78 Наистина ли е така или тя греши?
Мисля, че малко е в грешка. При изчисляване на базата за майчинство се вема осигурителния доход шест месеца назад. Така, че ако всеки месец се осигуряваш на МРЗ, а последния месец се осигуряваш на три МРЗ, дохода върху който ще се изплати обезщетението е 8 кратния размер на минималната работна заплата, разделен на броя на работните дни през тези шест месеца. Значи ако средно има 129 работни дни, среднодневното ти възнаграждение за болничен за бременност и раждане е 9,47 лв. Средно месечно ще получаваш около 199 лева. Далече е тази сума от три минимални работни заплати.
Ти какво обезщетение се надяваш да получаваш? За да мога да ти кажа на какъв месечен доход трябва да се осигуряваш.



Аз пак да попитам, за да съм сигурна, че съм разбрала правилно: Ако 6 месеца преди раждането освен на сегашната ми работа(осигуряват ме на 185лв.), ме водят и на още едно място и ме осигуряват на минималната работна заплата (160лв.) за изчисляването на обезщетението за раждане и майчинство осигурителният ми доход ще бъде 345лв., т.е обезщетението ми през 315-те дни ще бъде около 310лв., така ли? А има ли нещо по особено при назначаването на втори трудов договор и изобщо някакви други тънкости?
  Благодаря предварително Praynig

# 82
  • Мнения: 8 917
Но губи обезщетението при всички случаи. Т.е. ако се върне на работа, няма да получава половината от него.

Не съм много съгласна с това Thinking

Във връзка с промяната от 26.08.2006, при който от
 
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.
отпадна "пълна държавна издръжка" и се породиха въпроси, дали ако ползвате майчинствотто си и детето ви е дадено на ясла, то обезщетението ви ще бъде спряно някой е направил запитване и от МТСП е даден отговор, който ще публикувам тук и от който отговор аз си направих някои изводи, за които ще ми бъде интересно и вашето мнение.

Въпрос: 1).Какво означава "детско заведение" според чл.53 ал.4 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 2).какво означава "детско заведение на пълна държавна издръжка" според чл.54 ал.3 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 3).Ако "детско заведение" означава детска ясла/градина, как да разберем дали майката, ползваща отпуск по чл.164 ал.1 от КТ е дала детето си в детското заведение в последствие? Майката ли трябва да ни даде някакъв документ от заведението? Каква е процедурата?

Отговор: Отпускът по чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда е платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Редът и условията за ползването му са регламентирани в чл.46 от Наредбата за работното време и отпуските (НРПВО). Отпускът се ползва въз основа на писмено заявление на правоимащото лице. Когато заявлението се подава от майката, към него са прилага декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката не е дала съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ. Съгласно чл. 46, ал. 7 от КТ отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение. В случая става въпрос за детско заведение, в което детето може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Детски заведения, които не са пълна държавна издръжка са например детските ясли и градини, за които се заплащат такси за издръжката на децата. Детските заведения на пълна държавна издръжка са "специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" по смисъла на § 1, т. 4 от Закона за семейните помощи за деца. Такива са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса. Задължение на ползващия отпуска за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ е да уведоми работодателя, разрешил ползването, в случай че детето е настанено в детско заведение. Когато работодателят бъде уведомен за това обстоятелство, той е длъжен да прекрати ползването на отпуска на основание чл. 46, ал. 7 от НРПВО. Задължението за уведомяване възниква по силата на закона, а освен това в декларацията Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от НРПВО изрично е вписано, че при настаняването на детето в детска ясла или в друго детско заведение, ползващото отпуска лице се задължава да уведоми предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. По време на ползване на отпуска за отглеждане на дете се изплаща парично обезщетение по чл. 53 от КСО. Съгласно чл. 53, ал. 4 (в сила до 26.08.2006г.) изплащането на обезщетението се прекратяваше “при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка”. От 26.08.2006г. е в сила изменение на чл. 53, ал. 4 от КСО (Обн., ДВ, бр. 68/2006г.), като изменената разпоредба предвижда обезщетението да се прекратява “при настаняване на детето в детско заведение”, т.е. в такова, което може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Изменената разпоредба на чл. 53, ал. 4 от КСО е приведена в съответствие с разпоредбата на чл. 46, ал. 7 от КТ. По друг начин са регламентирани случаите, когато майката не ползва отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ или лицето, което ползва отпуска, прекъсне неговото ползване. В този случай, съгласно чл. 164, ал. 5 от КТ във връзка с чл. 54 от КСО на работещата по трудово правоотношение майка се изплащат 50 % от обезщетението за отглеждане на дете. В чл. 54, ал. 3 от КСО изрично е предвидено, че плащането на това обезщетение се прекратява ако “детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка”. Това означава, че когато детето бъде настанено в детско заведение, което не е на пълна държавна издръжка (детска ясла или градина, за която се дължи такса) плащането на обезщетението в размер на 50 % не се прекратява. ЛТ/


Сега ще потърся и отговора в сайта Peace

# 83
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
The Sun и аз написах същото по-горе и се присъединявам към теб  Peace

# 84
  • Мнения: 728
The Sun и аз написах същото по-горе и се присъединявам към теб  Peace

Incandescent и The Sun, абсолютно сте прави  Peace

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 1 246
Моля ви се помогнете ми да разбера  newsm78

Бременна съм във втория месец. Работя на постоянна работа като секретар. Водя се че получавам 160 лв РЗ, осигуряват ме върху 190 лв - минималния осигурителен праг за тази длъжност.
Въпросът ми е кое трябва да ми промени счетоводителят за да мога да получавам поне част от реалната си заплата, например около 300 лв? Да ми промени трудовият договор - увеличение на заплатата или да ме назначи на друга длъжност за която се внасят осигуровки върху 300 лв без да променя размера на заплатата? Всъщност размера на болничния за бременност и раждане от коя цифра се формира - от това върху каква сума се осигураваш или от това каква заплата пише че получаваш?

Извинявам се ако стана объркано. Надявам се да ме разбрахте и да ми помогнете, че счетоводството ни нещо не е заинтересовано да направи каквото и да било.

# 86
  • Мнения: 9 050
Ей, аман от този " стресиран " сървър! От един час се опитвам да ви отговоря и все не става.
Това, което съм написала е информацията, която получих от ревизорите в НОИ.
И двете дами, с които разговарях бяха много любезни и ми обясниха надълго а нашироко кое защо е така.
Значи, за да има право да ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 години, една майка трябва да отговаря на определените за това условия, едно от които е да отглежда детето си. За периода, в който детето е на ясла, майката няма право да ползва този отпуск. Следователно, тя не може да получава обезщетение, че не ползва отпуск, на който така или иначе няма право. Обезщетение се дължи, ако майката има право на този отпуск, но не го ползва и не го е прехвърлила за ползване от някой друг.

Положението е аналогично на това, в което преди бяха майките, които са оставили децата си в домове. Преди тази промяна, ако една майка беше дала детето си за осиновяване, тя дори и да се върнеше на работа, нямаше право да получава половината от обезщетението. С отпадането на текста " на пълна държавна издръжка " това вече важи и за майките, които са дали децата си на ясла.

Майката има право да получава 50% от обезщетението, ако се е върнала на работа, но детето не е на ясла ( ако го гледа баба му вкъщи например или сте си наели детегледачка, но не такава по програмата на министерството ).

# 87
  • Мнения: 9 050
А това, че 180 дни ще се ползват със молба до работодателя чух по новините миналата седмица, че са го решили. Като знам скоростта, в която работят в НОИ, вероятно инструкцията ще излезе не по-рано от средата на декември.

# 88
  • Мнения: 728

Майката има право да получава 50% от обезщетението, ако се е върнала на работа, но детето не е на ясла ( ако го гледа баба му вкъщи например или сте си наели детегледачка, но не такава по програмата на министерството ).

Добре де, ето го текста на този чл.54 от КСО:

Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете
Чл. 54. (1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 1 от 2002 г.; доп., бр. 112 от 2003 г.) В случаите, когато не се ползва допълнителният платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката (осиновителката) се изплаща парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако тя е осигурена за всички осигурени социални рискове, включително и без трудова злополука и професионална болест и безработица и ако е имала право на обезщетение по чл. 52а.
(2) (Доп., ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или за своя сметка за всички осигурени социални рискове, както и когато не е осигурено за трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) (доп. ДВ бр. 68/2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".


Аз това го тълкувам по следния начин:
1.Ако майката прекъсне отпуска за отглеждане на дете до 2 год. (като например се върне на работа), тя има право на 50% от обезщетението (чл.54, ал.1)
2.50% от обезщетението не се изплаща само ако детето е настанено в заведение на ПЪЛНА държавна издръжка (чл54, ал.3), каквото заведение определено не се явява детската ясла.

Ето защо, смятам, че любезните служителки от НОИ не са прави и още веднъж подкрепям казаното от The Sun, още повече че тя е приложила и разяснително писмо, касаещо точно тези разпоредби на КСО.

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 16:58 от Bella04

# 89
  • София
  • Мнения: 12 570
Здравейте мили мами. Много моля и аз за помощ. Поради факта, че и търсачката за н-ти път не работи.
Та значи въпросът ми е за данъчните облекчения, които един от родителите ползва за едно дете. За 2007 година какъв е размерът, какви документи ни трябват и къде се подават? Декларацията ще подава приятелят ми, тъй като мен ме осигуряват на 200 лева и няма смисъл. А и последно, съжалявам, ако съм досадна - тъй като нямаме брак, това променя ли нещата?Т.е може ли той да подаде такава декларация. Много ви благодаря предварително.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт