За услугите към приятели

  • 2 843
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 348
Щом искат да минат тънко и на всичко отгоре не са били тактични да те попитат насаме, аз бих отказала. Единствено ако евентуално в момента имат някакви сериозни финансови затруднения, тогава бих се замислила дали да не помогна, но иначе си права, много е нахално.

# 16
  • Мнения: 9 669
Все пак, за какво става въпрос, за да коментираме конкретно? Иначе е ясно, някои отказват други - не и според зависи от случая.
Не искам да описвам с подробности, просто ще кажа, че за такава услуга, които искат, биха платили 100лв, ако отидат при специалист. За това мисля, че отказа ми беше пропуснат покрай ушите.
Без колебание и без да чакам да ме подканят бих обяснила, че не мога да го свърша поради собствената си заетост. Ако са ми ценни бих предложила заем от 100лв.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 5 096
Не бих занимавала приятелите си за нещо, което всеки специалист  може да ми свърши по канален ред. А и мен не са ме занимавали за такива дреболии. Но са ми правили такива услуги без да моля. Т.е. щом човекът сам не е предложил да помогне, не би трябвало да го молиш и още по-малко - да го караш да се чувства длъжен.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато става за пари не е задължително човек да се забави нарочно. Може да стане без да иска. Човек се ангажира дотолкова, доколкото смята, че може да има санкции. Ако е към банката, веднага ще внимава, защото там е само едно число и като настъпи моментът на вноската или искането на заема, никой няма да се съобразява, а ще започне процедура. Когато е от приятел човек се отпуска и често без да иска започва да разчита на това, че приятелят ще му влезе в положението. А когато види, че не може да се справи, започва избягване на приятеля, недомлъвки - единият не смее да обели дума да си иска парите, а другият избягва комуникацията или започва да се сърди, че трябва да се издължи.

# 19
  • Мнения: 1 595
Все пак, за какво става въпрос, за да коментираме конкретно? Иначе е ясно, някои отказват други - не и според зависи от случая.
Не искам да описвам с подробности, просто ще кажа, че за такава услуга, които искат, биха платили 100лв, ако отидат при специалист. За това мисля, че отказа ми беше пропуснат покрай ушите.
Без колебание и без да чакам да ме подканят бих обяснила, че не мога да го свърша поради собствената си заетост. Ако са ми ценни бих предложила заем от 100лв.
Нямат финансови проблеми, просто единият от двамата е стиснат 😃 другия схвана деликатния ми отказ и тръгна да казва нещо, но след един поглед си млъкна.

# 20
  • Мнения: 68 583
Нямала съм такива "отпускащи" се приятели ...винаги сме се издължавали в срок и коректно една към друга. Винаги. Но ние си имаме доверие от едно време още.

Сега,  от поста на авторката не става ясно за какви приятели става дума - верни, стари, или нови тип познати..
Защото то има приятели и приятели...нали...

Обиден е и начинът на поднасяне на "молбата". Унизителен, с опит за набиване и вменяване на вина в случай на отказ, злепоставяйки...изобщо несериозен начин и подход. Само това би ме отблъснало лично мен...и бих спряла до тук.

Не ми приличат на истински приятели, от ония верните имам предвид....що за приятел е, щом иска да те злепостави публично...не разбирам.

Сигурно си млада и за това се чудиш. Simple Smile
С опита човек вече не се чуди толкова......

# 21
  • София
  • Мнения: 13 031
Покрай професията ни със съпруга ми сме получавали много такива молби от познати да им свършим нещо. Я за правен съвет, я за изготвяне на някой документ и подобни. Отказваме с поканата да дойдат в кантората и да им свършим работата като хората. Ако е за въпрос и разяснение, което е рядко, тогава им нахвърляме общо отговорите. За всичко останало си имаме тарифа. Приятелството е приятелство, но сиренето е с пари, а ние от тази работа си изкарваме прехраната.

# 22
  • Мнения: X
Сега се замислих. Зимата ми се счупи пералнята. Наскоро едни приятели си бяха купували и ни посъветваха за марка и магазин. Хубаво де, купихме пералнята, ама трябва да я върже някой. Зимата, преди Коледните празници беше. Дойде едното момче от компанията, с мъжа ми са приятели от 1 клас и сме много близки. Върза ни пералнята. Въпросът не е бил да спестим парите за майстор, по-скоро ни спести неудобство. Сега като чета коментарите би трябвало да викам водопроводчик и да не занимавам момчето.
Аз пък съм ходила до мола специално да купувам един подарък за жена, да го опаковам и да му го дам, за да ѝ го подари. Grinning Не съм се напрегнала толкова от тая работа. И не съм се замисляла много за тия неща.

# 23
  • София
  • Мнения: 16 005
Зависи от приятеля , според мен. От това какво той е правил за теб, колко му вярваш, колко е верен.
Давала съм назаем  голяма сума пари преди години на приятелка. Обясни ми какъв е случая, каза и кога ще ми ги върне. Сумата я имаше и тя, но беше на влог, с тлъста лихва, и не можеше предсрочно да се тегли....на падежа ми ги върна. Не се и замислих даже, веднага й ослужих. Не съм се притуснявала грам, че ще ме измами..познаваме се
   
А по този начин като дадеш сумата ти не губиш ли?
Все пак и ти можеше да ги вложиш за лихва.
И към мене имаше подобно искане преди години от роднина. Бяха свикнали, че баща ми дава пари и не търси връщане. Беше вече починал и се обърнаха към мене. Отказах и престанаха редките  контакти по тел. - 2/3 пъти годишно.

# 24
  • Мнения: 31 572
Кой ти е виновен, че не си се научила да казваш - не.
Ако мога да помогна и искам - го правя.
Ако не мога и нямам време - не го правя.
Какво точно искат тия твои приятели? Каква е тази услуга дето друг ще им вземе 100 лв?
Ти защо не можеш да я свършиш?

# 25
  • Мнения: 2 559
Все пак, за какво става въпрос, за да коментираме конкретно? Иначе е ясно, някои отказват други - не и според зависи от случая.
Не искам да описвам с подробности, просто ще кажа, че за такава услуга, които искат, биха платили 100лв, ако отидат при специалист. За това мисля, че отказа ми беше пропуснат покрай ушите.
Без колебание и без да чакам да ме подканят бих обяснила, че не мога да го свърша поради собствената си заетост. Ако са ми ценни бих предложила заем от 100лв.
Нямат финансови проблеми, просто единият от двамата е стиснат 😃 другия схвана деликатния ми отказ и тръгна да казва нещо, но след един поглед си млъкна.
Дори само заради този поглед бих се запънала и отказала с удоволствие. Без никакво неудобство.

# 26
  • София
  • Мнения: 13 031
Sherilyn, би било съпоставимо ако момчето работи като водопроводчик и го помолите в работното си време да дойде да ви върже пералнята.
Има разлика между приятелска услуга и служебна услуга.
В случая оставам с впечатление, че от авторката искат професионална услуга и вероятно трябва да я свърши в работно време.

# 27
  • София
  • Мнения: 35 062
Отказвам услуги, които имат шанс да дискредитират мен самата.
Също и такива, които спокойно могат да се случат и без моята намеса.

Иначе съм винаги на линия, не отказвам, обичам да помагам и средата ми знаят, че могат да разчитат. Но знаят и какво и как да искат.
Аз от своя страна никога не искам, никога.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз и на приятели предлагам да платя услугата. За мен е предостатъчно, че не е нужно да търся човек, да не го познавам този друг човек и да се чудя дали ще свърши работа.
Не обичам да искам услуги.

# 29
  • Мнения: X
Sherilyn, би било съпоставимо ако момчето работи като водопроводчик и го помолите в работното си време да дойде да ви върже пералнята.
Има разлика между приятелска услуга и служебна услуга.
В случая оставам с впечатление, че от авторката искат професионална услуга и вероятно трябва да я свърши в работно време.

Е, разбира се, не е в работно време. Не е водопроводчик, фасилити е и умее доста от тези неща. Разбира се, че ние искахме да му платим, но той абсолютно отказва. След това се събрахме и се почерпихме. Не ми е била идеята да мина тънко.. нали.
Фивър, аз знам, че сте адвокати. Честно казано, ако имам такива приятели и знам, че сте добри в сферата, бих била много щастлива да ви имам като контакт. Което не означава да не платя за съвет/документ, а напротив, да дойда в кантората и да платя, но поне да съм сигурна, че сте читави хора и работата ще се свърши.

Общи условия

Активация на акаунт