Материални vs духовни ценности

  • 6 991
  • 137
  •   1
Отговори
# 135
  • Sf
  • Мнения: 808
В този ред на мисли, толко извисени като снощи отдавна не се бяхме сторвали Simple Smile

На трапеза с червено вино и приятели, атмосферата беше и духовна, и материална, колкото си искате. Нали знаете кога се отпускаме... Изненадващи гости, но пък стана така непринудено. Само българите така гостоприемни можем да бъдем. Без предварителни покани и уговорки Simple Smile

И така човек може да се зареди за цялата седмица напред Simple Smile Та днес си вървя една такваз духовна, вървя и щипя колегите наред. Колежките ги пропускам...

Ей за това иде реч Simple Smile

Liska, благодаря!

# 136
  • Мнения: 3 491
И с Индия би било така. Не че не бих отишла, ако утре някой предложи да ми плати пътя и престоя  Flutter

Пожелавам ти да стане  Hug! Но най-вероятно спонсорът няма да е индиец. Прословуто материалният Запад е по-добър според мене в духовното спонсориране.

# 137
  • Мнения: 822
Интересна тема...Съжалявам,че я изчетох малко по диагонал...
Аз също не смятам,че материалното и духовното трябва да се противопоставят...Материалното е някаква необходимост-без нея не може,но и не трябва да се превръща във фикс-идея.И колкото по-високо е достигнал човек в духовния си растеж,толкова по-малка материална основа му е необходима.Нормално е,духовното да има различни определения и измерения за всеки от нас...Дали ще е самопознаване или опознаване,важното е,да ни води до мъдрост...А мъдреци е имало и в Тибет,имало е и в Западната култура.Едните са достигали до него в лишения и молитви,другите в опиянение и разврат...
Не мога да поставя на кантара моите ценности,но помня времето,когато съм давала и последните си пари за любими книги или театър и после сме се събирали с приятели точно на чаша чай,защото за друго не оставаше.И бяхме щастливи.Сега ще ми е трудно да го направя, защото първо ще помисля за детето си,но от мен зависи,дали то ще гледа на материалното като минимум-необходимост или супер-цел...И се чувствам щастлива,че все още имам приятели,които твърдят,че могат да живеят и с 2 и с 200 лв.
  За мен също Тибет и Русия са пристанища на духовността.Но не само...Едно място,изпълнено с по-особен въздух за мен,е и Мачу Пикчу примерно.А нищо материално досега не е предизвиквало у мен усещания,подобни на тези,които изпитвам,наблюдавайки индиански танци и слушайки ударите на тъпана...Това наистина може да доведе човек до транс-състояние и без да пуши от "лулата на мира"... Grinning
Та в общи линии не бих казала,че бедността е условие,за да се развиват у хората духовни ценности,но бих се съгласила,че преобладаващите духовни ценности могат да доведат до бедност-но това е бедност,която човек избира сам и в пълно съзнание, бедност,която той възприема като отдаване или обричане на някаква идея,но в никакъв случай като принуда...
Извинявам се за дългото и объркано писание...

Общи условия

Активация на акаунт