Материални vs духовни ценности

  • 6 970
  • 137
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 183
Когато драпаш за насъщния и за едното физическо оцеляване, ще е доста трудно да се извисиш духовно.За съжаление този факт засяга голяма част от обществото ни.
Така или иначе, ценностната ни система е вече изградена и сега ни остава само да я реанимираме, от време на време, с някоя стара и много пъти препрочитана книга.
А така ми се иска...много работи.

# 16
  • Мнения: 14 490
кросамая пак уцелваш десятката. днес и аз разсъждавах по този въпрос и то роптаейки /признавам си/ защо някои хора имат и материалните и духовните неща. защото айде да не се лъжем малцина са смотаняците, некадърниците и т.н. които са пробили и са се задържали, повечето са хора с дълбок духовен живот, умствен и емоционален капацитет, хора с характер. изводът ми е /всъщност го плагиатствам де, но нищо/ е че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом. отделен е въпросът за сезоните в живота ни.
все пак мечтите и вярата че по-доброто тепърва предстои са без пари.
и аз копвам преди да постна.

# 17
  • Мнения: 3 818
Моето решение е да не забравям кое е истински ценното за мен в живота. Не си позволявам да се оставям на течението, да се поддавам твърде много на желанието да имам и още, и повече, и от това, и от другото... Материалното не ми е чуждо и му се радвам, когато имам тази възможност, но никога не си позволявам да се увлека дотолкова, че да забравя това, което наистина ме прави щастлива. Във всеки един миг, когато нещо материално ме удари по главата и ми създаде проблем, си напомням за духовната част от живота ми. За хората, които обичам, за нещата, които осмислят съществуването ми. Понякога е трудно, защото трябва да си философ в по-голямата част от времето си, а си е уморителна работа. Но това пък запазва хармонията вътре в мен. Защото това, което искам, за да бъда щастлива, го имам и то е не е свързано с материалното. Трябва само да не го забравям като ме ударят парични проблеми примерно Simple Smile

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 306
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.

# 19
  • Мнения: 704
За статистиката ... Вододей съм, Дона Simple Smile

Привет от един "материален" Телец  Laughing

Пропорцията "материлни - духовни ценности" в повечето случи не зависи от пол, възраст, положение, образование и други случайни събития в живота на човек. Дадена му е.

Съгласна с цитираното, с едно изключение - "случайни" събития няма; всеки върви по "избрания" му/си  Sunglasses път.

"...Кой хвърля брат против брата и син против баща? Защо доброто го няма, а злото се шири? Няма милост, няма блага дума, няма почит. Защо, господи? Защо?

Когато купуват или продават нещо, на хората очите са в кантаря. А защо, когато съдят човека, когато животът му е на косъм, гледат през пръсти?"

от "Вълкадин говори с бога" - Йордан Йовков, Женско сърце

# 20
  • Мнения: 14 490
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.

предположих че ще трябва да пояснявам. моите наблядения са че хората които са богати и успели са тия които обичат себе си и са напълно убедени че заслужават щастието и партие си. четох например за един много богат американец, мисля че беше основателя на Уолмарт, който разказва как се е издигнал от нищото. та той казваше "всеки път, при всяка сделка, при всяко решение аз се чувствах като че ли Животът ми е длъжен да успея". Едно е да си велик талант или гений, друго е да вярваш, да си напълно убеден че заслужаваш хората да ти дават парите си за картините ти или каквото и там да е.

# 21
  • Мнения: 1 134
Ако си богат духовно - ще превърнеш и най - голямата мизерия в свое богатство.
Ако си богат само материално - нищо не е в състояние да те направи щастлив.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Уриел, отиваме към темата на Лени "Порок ли е бедността?", въпросът се измества.
А американският клиширан позитивизъм никак не се вмества в моите представи за духовност.

# 23
  • Мнения: 4 806
тъй, малко ще поспорим, става ли? Ей така, щото темата го предполага, макар да говорим за едно и също...

Полът, произходът, възрастта, раса и подобни са напълно случайни неща.
Образованието и положението не са.
Затова добавих една думичка "преднамерено" случайни - все пак всяко едно от тях са следствие от нещо преди това... все ще да е поради нечие намерение Simple Smile
Абсолютно съм "за" идеята, че жизнената ситуация на всеки един човек към даден момент (след определена възраст, разбира се) е преди всичко плод на негови решения, приведени в действие. Има неща, които не подлежат на промяна в нашия живот (очевидно е, че към днешна дата можеш да си смениш пола, но не можеш да се отидеш да живееш в желана епоха).

# 24
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.
Тъй, тъй, повечето творци умират в нищета.
Освен това, повечето творци съвсем не отговарят на представата за духовен човек. Гледаш го - пие като смок, пърди, уригва се, говори глупости, а и не е много умен. В главата му само кебапчета и бира се въртят, ако може и някоя пищна фенка "да му постеле легло" - чудесно.
Пък седне и избара велико произведение. (Разбира се, има и пудри, които се държат на положение, духовно тоест).
Харесвам картините на Ван Гог, но си мисля, че е точно от описаните от мен творци.  Whistling

# 25
  • Мнения: 899
Не знам. И мен такива мисли са ме налегнали, кросамая.
Колкото и да се опитвам да си затварям очите за света, за всичко, което реже..все не успявам, нещо се пропуква. И друг път съм казвала, за мен най-пасва фразата "Ти си над тези неща".
Драпаме, работим много. Казвам си - това сега не може, ама ще поработим повече, ще го имаме. И го забравям не ми тежи. Много повече ми тежи надпреварата, злобата между хората, кой повече ще изкара, кой повече ще се издигне.
В телевизията гледам, слушам - конкуренция, ама кървава. Толкова злоба, че ти става тъжно - тези хора, Господи, как живеят с толкова жлъч. Оправдавам ги - хляба, всеки за хляба се бори, ама някой и за диаманти покрай него, може човек да убие... Тъжно ми е като ги гледам, не мога да общувам с тях, предпочитам да си мълча.
Имаше една девойка, разговорихме се, казва ми "Виждам аз, че си бедна, ама си щастлива, като бебе си сладка и се усмихваш. Аз съм безумно богата, мъжът ми чудесен, пътуваме много, всичко си имаме. Ама ми е скучно. И съм нещастна".

Няма етика, няма нормални взаимоотношения. Май наистина просто ще си мълча...

# 26
  • Мнения: 5 877
Василиса, разсмя ме твоята баба, браво на нея!!!
И аз тъй.

Водолей съм, да му се не види.

# 27
  • Sf
  • Мнения: 808
Понякога е трудно, защото трябва да си философ в по-голямата част от времето си, а си е уморителна работа. Но това пък запазва хармонията вътре в мен. Защото това, което искам, за да бъда щастлива, го имам и то е не е свързано с материалното.

Както също и да се запазиш, когато те атакуват и странични хора или при обстоятелства в работата, в претъпкания трамвай, в магазина пред последната свободна количка, пред кабинета на джи пи-то или на опашката в пощата...

Или когато сте сами в чужбина и сънувате нощем, че майка ви на долния етаж чупи орехи... Simple Smile Как се оцелява духовно в чисто физически план... Как неистово ти липсват приятелите и двете думи с непознати на своя собствен език, а не мимолетни усимвки...

Трудно е, нали... Но май това ни прави хора Simple Smile Духовни също. Като килимените хора :;

че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Не съм съгласна. Нямам нищо субстанциално и никой не би ме нарекъл бедна духом  Mr. Green

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 16:01 от кросамая

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Абе Василисе, той е и луд даже, ама първи ми дойде като пример наум.  Grinning

# 29
  • Мнения: 3 447
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.
Тъй, тъй, повечето творци умират в нищета.
Освен това, повечето творци съвсем не отговарят на представата за духовен човек. Гледаш го - пие като смок, пърди, уригва се, говори глупости, а и не е много умен. В главата му само кебапчета и бира се въртят, ако може и някоя пищна фенка "да му постеле легло" - чудесно.
Пък седне и избара велико произведение. (Разбира се, има и пудри, които се държат на положение, духовно тоест).
Харесвам картините на Ван Гог, но си мисля, че е точно от описаните от мен творци.  Whistling
Ама духовност и творчество за мене не са равнозначни. Талантът може да се разглежда като приумица на природата, докато духовността е въпрос на етика и самодисциплина до голяма степен.

Общи условия

Активация на акаунт