Лято горещо се задава, ДЕКЕМВРИйче на половин годинка скоро става! (Тема 4)

  • 13 918
  • 743
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 333
Добре дошли в темата за споделяне на радости и вълнения, тревоги и притеснения покрай декемврийските творения!

Полезни връзки:
Блогът на Хедра за кърменето: https://xedra.wordpress.com/articles/bf/
Бебеносене: https://sunrisinglife.com/kenguru-sling-ili-ranica-za-nosene-na-bebe/
За първата годинка на бебето  - "За едно щастливо начало": https://babyspacearticles.cdroot.gr/natal-guide-by-babyspace-bulgaria.htm
Развитие на бебето по месеци: https://www.namama.bg/article/razvitie-i-griji-za-bebeto-po-meseci/
Имунизационен календар: https://www.vaksinite.com/imunizacionen-kalendar/

Захранване на кърмачето - какво, кога, как? https://www.hipp.bg/mlechni-formuli/rkovodstvo/zakhranvane-na-kr … o-kakvo-koga-kak/
Захранване - примерно разпределение: https://www.namama.bg/article/zahranvane/
Захранване - примерна схема: https://www.baby.bg/blog/zahranvane-na-bebeto-shemata-koyato-vse … -tryabva-da-znae/
Захранване водено от бебето: https://mamaninja.bg/%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0/%D1%85%D1%80%D0%B0 … kvo%2C-koga-i-kak



Нашите бебета:
17.09.2021
Blue Heart k_germanova - малкият голям герой Ивелин, 900 гр, 35 см

08.11.2021
Heart Heart Fairytale11 - Адриана и Даяна, 1920 гр и 2200 гр

12.11.2021
Blue Heart Емичка89 – Виктор, 3250 гр, 51 см

18.11.2021
Heart Раci23 - Силвена, 3260 гр, 48 см

19.11.2021
Blue Heart Me4ta81 - Калоян, 3000 гр

22.11.2021
Blue Heart iren11 - Марио, 3900 гр, 56 см

24.11.2021
Blue Heart krisi.lisa - 2660 гр, 48 см
Blue Heart BlueFlame - Калоян
Heart Aisi_Popova - Никол, 3260 гр, 51 см

27.11
Heart Miss_Vi

30.11.2021
Blue Heart Simona Valentinova 682949 - Мартин, 3170 гр, 50 см
Blue Heart AlisonParker - Боян, 2640 гр, 48 см

02.12.2021
Blue Heart Лайка - 3450 гр

03.12.2021
Blue Heart Tonito_a - Арсал, 3450 гр, 48 см

04.12.2021
Heart Butterfly - 3200 гр, 49 см

06.12.2021
Heart Amandine

07.12.2021
Heart blue.angel - 3160 гр, 47 см
Blue Heart LadyBlue! - Александър, 4400 гр, 54 см

08.12.2021
Blue Heart FBID1178948825474668 - Теодор, 3300 гр, 50 см
Heart Ивон Иванова 624983 - Алис, 3850 гр, 54 см
Heart Dentz - 3990 гр, 51 см

09.12.2021
Heart tara 2
Heart Rumyana2021
Blue Heart Faith15 - Николай, 3350 гр, 51 см
Heart Rainbow_Flower - 3600 гр, 57 см

10.12.2021
Heart Ivelina Yordanovaa
Heart KK27615177 - 2500 гр, 46 см

11.12.2021
Blue Heart redberry - 3375 гр, 51 см

13.12.2021
Heart Mikata... - Стефани, 2900 гр, 50 см

14.12.2021
Blue Heart dee92 - Лъчезар
Blue Heart Denittsa - Димитър, 3240 гр, 50 см
Blue Heart believe_ - Ясен

17.12.2021
Heart R3nichka - Катрин
Heart cherry_lady_79 - Алекса, 3300 гр

18.12.2021
Blue Heart aureos - Боян, 3250 гр, 50 см

20.12.2021
Blue Heart gabby92 - Божидар, 3370 гр, 50 см
Heart UnderThePalmTree - 2640 гр
Heart Рошличка - Яна

24.12.2021
Blue Heart pgeober - Георги, 3450 гр, 53 см

27.12.2021
Heart Rayli - Алина, 2820 гр, 49 см

28.12.2021
Heart Ани И. 695057 - Анита, 2900 гр, 50см

Линк към предишните теми:
Тема 1
Тема 2
Тема 3

Последна редакция: ср, 01 юни 2022, 22:12 от Butterfly

# 1
  • Мнения: 615
Момичета, не съжалявайте, че още не са толкова подвижни. Сега ни е добре, не могат да се наранят или да направят беля.

Спомням си с баткото, че най-трудният период ми беше лазенето и най-вече прохождането.

Лазеше навсякъде и правих препятствия , за да се движи по-бавно. Кошарата за игра спасяваше много за малко. Беше толкова любопитен и искаше всичко да види и пипни.

Когато се учеше да ходи, все го държах за мишниците и кръста  ми много ме болеше. После пък постоянно беше с обелени колена.

Но то колкото растат ще става все по-трудно, а не по-леко.

Наскоро баткото падна с колелото и беше доста обелен. Вече завършва първи клас, повече не слуша от Митко. Напротив Митко си е послушен много. Но баткото казва, че Митко слуша, защото още не може да прави много неща. Но времето ще покаже дали е прав.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 460
Благодаря за новата тема, Пеперудке!

В продължение на темата за порастването, вероятно ще е малко по-лесно, когато могат да казват с думи кога са гладни и кога нещо ги боли, но всъщност те и сега го правят. Аз вече отлично познавам кога бебка плаче от глад, за сън, за внимание и т.н.

За мен лично с порастването освен удовлетворяването на физиологичните нужди, играта и близостта идва ред и на доста по-отговорни неща : да възпиташ и да направиш от детето стойностен човек. И основите на това се полагат доста рано.

# 3
  • Мнения: 1 570
Аз моят големия не съм го учила да ходи, да се обръща.
Оставях го сам да се учи.
И малкият сега също.
Сам си се въргаля, после сам ще седне, ще се изправи, ще проходи.
Гледала съм интервю с един ортопед преди и той казва, че децата нямат толкова нужда физически да им се помага за двигателната активност, колкото мозъкът им трябва да узрее за това.
Свекърва ми толкова учудено ме гледаше, когато ѝ казах, че аз моят няма да го уча да ходи. Мислеше си, че детето ще проходи на 2г сигурно. Пък той проходи по-рано от братовчед си, който сигурно 3 месеца беше подпиран преди това.

# 4
  • Мнения: 523
Благодаря за новата тема, Butterfly 🙂 Когато пораснат, става по-трудно. Първо с прохождането и обелените колене. Падането от колелото. При нас, баткото плачеше почти всяка сутрин на отиване за градина. После не искаше на училище. Сега го тресат хормоните и предстои матура. Забавно е 😆 И докато той беше спокоен като бебе - ядеше на около 3часа, спеше си в леглото, почти не се будеше през ноща и когато го къпехме все едно се наслаждаваше на момента, сега бебчо е огън. Да има как да изплиска водата от коритото, спи при мен, буди се често-от около 4-5 като започне до към 7.15. И ме ползва за залъгалка. Трябва да се оправям с тоя проблем, че съм му асоциация за сън

# 5
  • Мнения: 1 856
Честит празник! Днес водих децата на разходка и по книжарници. На всеки 24 май с голямото дете отиваме и купуваме книжка/и, та и беба получи две книжки, които стават и за дъвчене. Това за мен е най-българският празник и много държа децата да го обичат и ценят.

Лайка е напълно права за ученето. Моята голяма госпожица на нищо не съм я учила. Нито да се обръща, нито да ходи, нито да сяда. Така ме и посъветва ортопедът още на първото посещение. Сама си прави всичко, когато реши. В парка децата ги държаха за ръце, аз я оставях долу. Лазеше по тревата, после не можех коленете да и измия. Накрая проходи сама и изобщо не падаше. Други дечица ходеха за ръка месеци преди нея, но накрая самостоятелно проходиха пак по същото време. Сега пак така ще правя.

А за това да са по-големи...има пълна комуникация и разбиране на около 4. Преди това са все особености на възрастта. Особено тръшкането е истинско изпитание на волята. На родителите, не на детето😀.

Благодаря за темата на Пеперудката.

# 6
  • Мнения: 436
Цитат
Излязоха ѝ пъпки преди дни и още си е с тях, а от два дни нищо не сме давали. Според мен е от жега, но не трябваше ли досега да са се махнали.... А не мога да я снимам, тя не спира да се върти.
Аз почти успях да снимам, макар и с не съвсем добра резолюция. Имаше един по-хладен ден, а пъпчиците дори ми се сториха повече и се попритесних, но... търсих из нета как изглеждат алергичните реакции към храни и май не е това.

Скрит текст:

Ортопедът, на който ходихме, каза никакви проходилки и паяци, но че бънджи можело. Далеч сме от това и не го мислим все още. Ама почвам да се чудя как изглежда живота с ходещо пеленаче и не ми се мисли просто... Ще имам ли енергия да търча и само да повтарям "Тука не пипай, ще се удариш" и т.н. Grinning

dee, най-добре премери лъжицата празна и после с пюре в нея на везна. При мен излиза горе долу 3-4 мл, но тъй като всеки път различно загребвам, реших да го смятам в грамажи вместо в лъжици, както първоначално се бях засилила. Grinning  Аз лично и да има апетит я спирам, все пак въвеждаме, за да следим и за реакции. То така пащърнака сигурно можеше и цяло бурканче да си изяде още на втория ден.

Днес въведох броколи от тези на Хип. Тъй като са 40% от съдържанието, го сметнах да дам 20 мл, за да са чист брокол 8 мл като за първи ден. Схеми, математики, екселски таблици... Grinning Впрочем, от Хип ми отговориха на запитването така: "Оризовото нишесте е въглехидратна компонента от дадена храна, а не нова  суровина. Хранителните алергии са резултат от белтъка в суровините или химични субстанции. Тъй като нишестето е въглехидрат, то не води до подобни проблеми. Ето защо не се приема като нова суровина.

Ние си продължаваме с тегавите приспивания, особено последното за нощен сън, и някакви събуждания в 4 часа през нощта. Една приятелка с по-голямо дете каза, че това било началото на зъбите. Без никакви особени усилия и ритуали, горе долу до скоро се получаваха някои работи. В един момент обаче всичко се преобръща с главата надолу, пишеше го дори и в онази книга за недоспалите родители, която вече намирам като излишна покупка.

# 7
  • Мнения: 523
Когато захраних с морков и на втория ден се появиха пъпчици и аз помислих че е реакция. А може да е било от претопляне. Стояха около 4-5 дни и изчезнаха.
Колкото до грамажа- аз меря на кантара а не в лъжички. Че то един път слагам малко, друг път много. Баткото иначе сам си проходи. Не сме го мъчили, и водили за ръце както тогава други мами правеха. И почти не сме имали сериозни инциденти. Имахме и проходилка, но си стъпваше хубаво на земята.

# 8
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 754
Пеперудке, благодаря за новата тема Hug

Пащърнакът май е любим зеленчук на повечето бебета. Аз смесвам всичко, което не иска да яде, с пащърнак и се изяжда. Днес мислех бял морков,  но оранжевият много я спича и се чудя. Може би ще дам броколи, така или иначе имам, поне да го употребя и утре ще добавя бял морков. Някой даде ли вече бял морков? Как се отрази?
Титанка, ти си доста напред в захранването и да те питам - по колко мляко пие Митко? Нещо на нас 4х190+1х80 не ни стига и се чудя дали да не предложа 200 мл вече. Педиатърката казва да не давам повече, че много била качила, а тя реве от глад. Залъгвам с вода, но особено следобед и вечер едва издържа 3 ч. Вода пропи, не много, но пие. И след нея пак реве за мляко. Не знам, ама май 7300 не е много за бебе на 5 месеца.
Денц, тегаво е и при нас заспиването. От доста време се буди нощем и опитва да проплаква, но заспива. Зъби на хоризонта няма. Чудя се проблем в режима ли е или друго. Сутрин се буди усмихната и наспана.
Снощи заспа за нощен в 18:15 в колата. Не беше яла, събудихме я на 20та мин, къпахме я, яде и заспа вече окончателно в 19:40. Да минава вече тоя преход, че никъде не можем да мръднем. Нещо е наопаки при нас, ама нейсе. Първите 2 дремки са къси, а 3та е най-дълга и после следва дългия интервал преди нощен. А трябва 2ра да е дълга, защото 3та ще отпада по някое време.
Колко добре са си живеели нашите родители без сметки, таблици, режими и т.н...А аз все смятам, дебна, гледам часовника (купих си ръчен часовник, представете си, а не съм носила такъв от 15 години).

# 9
  • Мнения: 436
Аз давах вече бял морков и, както бях писала, се запече от него. На третия ден й дадох 30 мл и оттогава не съм.
Вчера и нашата трета дрямка беше по-дълга, цял час и нещо. Заспа в количката точно след като се прибрахме от разходка, защото беше станало време за ядене. Много е непредвидима понякога. За сметка на това, вечерта пак не можа да заспи около 4 часа и отиде до към 23:00 часа, но поне не се събуди през нощта този път.

# 10
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 754
Питах консултанта по детски сън във форума, не били нормални тези дълги интервали. Явно пак сме изключение от общия случай. При някои деца отпадала първа дрямка, когато стане време за 2, това четох във ФБ днес. По принцип кога е по-активна, вечер ли? Нашата се разиграва най-много преди сън. Все едно иска да се наиграе преди да заспи. А може и да е нещо временно, докато си нагласят дремките.

# 11
  • Мнения: 615
Блу, аз го кърмя Митко и не знам колко мляко изпива, но от няколко дни изяжда по цяло бурканче от 190 грама зеленчуково пюре. Давам му го след 12 часа на обяд, когато усетя, че е по- гладен. Но от 2 дни не може да изчака 12 часа за пюрето и му давам към 11 и 30 часа. Давам му като се събуди сутрин малко сок, а два дни му дадох плодово пюре от манго, защото не може от 6 часа до 9 часа да издържи само с кърмене. Но му дадох към 50 грама плодово пюре, не го мерих, но можеше да изяде и повече, но не посмях да му дам.

Усещам, че и на него не му стига храната и трябва да се въведе и друга храна, но на детска консултация сме чак на 17-ти юни.

Възможно е сутрин да имам по-малко кърма, затова ако се наложи сутрин ще му давам плодово пюре и кърма.

Потърсих в тетрадката, където си записвах захранването при баткато.

Меню на 6м.

9ч.- кърма
10: 30ч.- сок - 50 мл.
12ч.- зеленчуково пюре или каша, 160 грама.
15ч.- мляко
16:30ч - плодово пюре - 50 или 60 грама.
След това мляко на поискване. Сокът и плодовото пюре не заместват хранене.

Това съм го писала ориентировъчно, не съм го спазвала стриктно.

Сега правя така:
6ч.-кърма
8ч.- сок
9ч.- кърма
12ч.- зеленчуково пюре.
14 ч.- кърма.
После само кърма.

Явно вече има нужда и от зеленчуково пюре, от сок ,от плодово пюре и кърма.

Последна редакция: ср, 25 май 2022, 13:54 от Titanka

# 12
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 754
Благодаря ти. И днес мина номера с водата преди сън, но определено не е само жажда. Като изпие 15-20 мл и прави физиономии, бута шишето и продължава да плаче за мляко.
Денц, днес опитах белия морков, ми то има вкус на пащърнак Simple Smile.
Днес такъв гювеч й спретнах, че дано няма последици. Дадох остатъци от пащърнак, карфиол и морков от вчера+броколи и бял морков. Само белият морков е нов, другото е въведено. От вчерашната манджа пащърнак, морков и карфиол добре се е разхлабила и има много газове. Ще дам още два дни бял морков, въвеждам тиквичка и започвам плодовете и ориза. Дано я засити кашата и да въвеждам месото. След 10 дни ще минем и на мляко 2-ка, би трябвало да е по-хранително от 1-цата.

# 13
  • Мнения: 436
Питах консултанта по детски сън във форума, не били нормални тези дълги интервали. Явно пак сме изключение от общия случай. При някои деца отпадала първа дрямка, когато стане време за 2, това четох във ФБ днес. По принцип кога е по-активна, вечер ли? Нашата се разиграва най-много преди сън. Все едно иска да се наиграе преди да заспи. А може и да е нещо временно, докато си нагласят дремките.
О, аз съм сигурна, че не е нормално. Виждам я, че се превъзбужда - ту се унася, ту пак отваря очи. От най-малко бебе предиобед не е имало проблем със заспиването, а най-тегаво става с наближаването на вечерта. Иначе снощи в тези 4 часа беше включено и последното 6то хранене, както и една дрямка от 5 мин. в ръцете ми, после един моторист се изряза на булеварда. Grinning В стаята става 26-27 градуса и спи по къс ръкав, завита с чаршаф, а с напоредването на нощта й намятам едно рехаво плетено одеалце. Лятото не знам как ще спи на отворен прозорец с тези шумове отвън.

Белият морков е много подобен на пащърнака, да. Само една идея по-сладък и като хапнеш повечко, почва да се усеща съвсем лек нагарчащ вкус.

Днес яде броколи с пащърнак, оказа се нелоша комбинация. Като се ориваше после, миришеше на брокол. Grinning Планирам още 1-2 зеленчука и да почвам с оризова каша. Не знам дали ще я приеме само с мляко, но не ми се иска да въвеждам плодовете все още. Затова съм намислила да я добавям лъжица от сладките зеленчуци, ако не я иска така. Grinning

# 14
  • Мнения: 615
Питах консултанта по детски сън във форума, не били нормални тези дълги интервали. Явно пак сме изключение от общия случай. При някои деца отпадала първа дрямка, когато стане време за 2, това четох във ФБ днес. По принцип кога е по-активна, вечер ли? Нашата се разиграва най-много преди сън. Все едно иска да се наиграе преди да заспи. А може и да е нещо временно, докато си нагласят дремките.
О, аз съм сигурна, че не е нормално. Виждам я, че се превъзбужда - ту се унася, ту пак отваря очи. От най-малко бебе предиобед не е имало проблем със заспиването, а най-тегаво става с наближаването на вечерта. Иначе снощи в тези 4 часа беше включено и последното 6то хранене, както и една дрямка от 5 мин. в ръцете ми, после един моторист се изряза на булеварда. Grinning В стаята става 26-27 градуса и спи по къс ръкав, завита с чаршаф, а с напоредването на нощта й намятам едно рехаво плетено одеалце. Лятото не знам как ще спи на отворен прозорец с тези шумове отвън.

Белият морков е много подобен на пащърнака, да. Само една идея по-сладък и като хапнеш повечко, почва да се усеща съвсем лек нагарчащ вкус.

Днес яде броколи с пащърнак, оказа се нелоша комбинация. Като се ориваше после, миришеше на брокол. Grinning Планирам още 1-2 зеленчука и да почвам с оризова каша. Не знам дали ще я приеме само с мляко, но не ми се иска да въвеждам плодовете все още. Затова съм намислила да я добавям лъжица от сладките зеленчуци, ако не я иска така. Grinning
Оризовата каша можеш да я даваш със зеленчуци. Пасираш си зеленчуците, отделно си правиш кашата с ориз и ги смесваш, без да ги пасираш заедно, че става много рядко. Аз слагам една супена лъжица смлян ориз.
Когато давам кашата за следобедна закуска , предпочитам я с плодове.
Но само с мляко не съм давала.

Аз още се двоумя дали да давам домашна каша за следобедна закуска или купена. Понеже Митко ми е едричък и да не качи много от домашната каша.

Общи условия

Активация на акаунт