Ремонт след пожар

  • 709
  • 6
  •   1
Отговори
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Преди два месеца изгубих любимата си баба в пожар... В тази последна битка тя даде живота си, за да спаси къщата и искам да я възстановя в нейна памет.
Накратко: горял е хладилник, телевизор, малко от пдч шкаф и половината изолация по тавана. Цялото помещение е като адска дупка - няма и едно бяло петно. Миналата година правих основен ремонт и ако успея да спася поне ламината би било добре. Но как се чисти тази гняс? Предполагам знаете как гори стиропор - с черен, мазен и много мръсен пушек. Докато е свършил кислорода в стаята е тляло и всяка повърхност и шкаф е с плътен слой такава пепел. Подът може и да успея да го почистя с препарати, но стените, таванът? Ясно е, че ще изстържа каквото е останало от изолацията, но нататък? Трябва ли да свалям и мазилката? По стените? Те ще са сложни, защото ги шпакловах с мрежа и циментова мазилка, може би да ги мина с жирафа и шкурка, да обезпраша и да мина още една ръка мазилка? Трябва да се почисти много добре, защото миризмата на изголяло е... Поради специфика на локацията майстори не са ми оферта, ще го правя аз.

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Леле-е-е-е...! Пълен ужас! Съжалявам за бабчето...!
Обаче ремонт след пожар е нещо много тежко. Помагал съм и горе-долу знам за какво става въпрос. Къртене до тухла и изхвърляне на всичко. Друго спасение няма. Гадната миризма на горяла пластмаса и лепкавите сажди и пепел се просмукват навсякъде. Само в една стая ли има поражения?

# 2
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
То е само една стая цялото. Т.нар. "лятна кухня" - около 30 кв стая с легло, маса, шкафче с телевизор, хладилник, печката на дърва, шкафче с мивка и пералня. Освен нея има малко антре към банята с тоалетна, но единствените щети са по стаята. Вместо да излезе, да се спаси и къщата да изгори, бабчето се е опитала да изгаси пожара... От температурата дограмата и вратата бяха залепнали... Тя е изгубила съзнание и се е задушила, а пожарът се е самозагасил като е изчерпил кислорода. Тежък или не - ремонтът ще го правя аз. Нямам спешна нужда да бъде обитаемо, така че ще е когато стане. Дори да успея само да изчистя и да поостържа мазилките, ще е добро начало. Стои отворено от инцидента насам, но още мирише много. То няма и как да се измирише, при положение, че не е чистено (живея на 500 км от там), но след десет дни отивам за някоя и друга седмица и ще захващам... Все от някъде...

# 3
  • Мнения: 4 699
Съболезнования 😔
На 100% подкрепям SeaHorse - тотално махате всичко до тухла , не се изкушавайте за козметичен ремонт - загубено време и пари на вятъра ще са, миризмата ще избива .

# 4
  • Мнения: 1 574
Съжалявам за баба ти...
Стените щом са с мрежа хващаш по целия ръб в някой от ъглите с къртача и минаваш открай до край под мрежата. Ако имаш късмет и основата не е много здрава веднъж подкъртена мрежата ще се отлепя лесно от стената. На тавана ако имаш каменна вата от леката, да знаеш че може да се е умирисала и тя, така че си я провери.

# 5
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Основата никак не е здрава, но не ми се сваляше И мазилка. Явно тази година ще бъде това упражнение. На тавана бяха само стиропорените плоскости (които се лепят) и мазилката е с хомеопатично количество цимент - като копах капалите за кабелите на плафоните, едва ги замазах после... Държи се на пластовете боя отгоре ѝ, навътре е прах. Така че тавана ще го сваля до плоча, може направо гипскартон да окача с малко вата.

А ламината ще трябва да го вдигна със сигурност, така ли?

# 6
  • Мнения: 682
Съжалявам за случилото се.

По отношение на ремонта: изхвърляте всичко. Вероятно тръби и кабели също са компрометирани от високата температура при горенето. Лично аз бих ги подменила, за да не се повтори случката заради неизрядна изолация на инсталацията.

Общи условия

Активация на акаунт