За течението bookcrossing

  • 1 303
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 299
Не бих се разделила с нито една от книгите си.Изчезнаха ми книги от библиотеката,дори вече не давам и за едно прочитане.
Същото важи и за мен Embarassed Доста са скъпи книгите, и така ми е трудно да отделя пари Rolling Eyes...А какъв е смисъла да оставям ´смотана¨ книга Tired

# 16
  • Мнения: 4 555
докато някой прочете в нета къде е оставена книгата и отиде да я вземе....
в България нищо, струващо повече от 5 стотинки, не остава без притежател за повече от 5 минути.
Съгласна съм!
Веднъж ми се наложи да нося в ръце две книги, но просто нямаше как да ги държа през цялото време и се принудих да ги оставя на едно забутано място, с идеята на връщане да си ги взема. Да, ама не. На връщане вече не бяха там.
Книгите бяха поезия на Яворов и Гордост и предразсъдъци.
Само се надявам този, който ги е взел да го е направил за да ги прочете.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 958
Имаше такова предаване по една от ефирните телевизии. МИсля, че говориха за Канада, където книга можеш да намериш на пейката в парка, в автобуса и т.н. Много ми допадна идеята, но казаха, че и там отначало е имало много "кражби" и е било почти обречено начинанието. Но след известно време хората взели присърце идеята и все повече хора оставяли книги на обществени места. Според статистики четенето на книги се увеличило и хората започнали да купуват повече книги от книжарниците!
НА мен идеята ми харесва, но мисля, че не сме дорасли за подобно начинание. Най-много ще се радват клошарите и циганите, които в по-голямата си част дори не могат да четат!

# 18
  • София
  • Мнения: 630
Идеята е страхотна и аз съм фен. Мисля си дали не може да се избегне (поне донякъде) използвенето на такива книги с цел отпъдъци или вторични суровини. Може да се оставят на сравнително по-безопасни места от пейка в парка. Например киносалон, фоайе на театър, библиотека или пък готино заведение  newsm78. Нямам проблем с разделянето с книги. Повечето, които съм чела са взимани на заем или от библиотека.

# 19
  • Мнения: 6 167
Тук съм виждала такова нещо. Оставят се на едни маси пред големи супермаркети.
Има плакати с обозначения, че това не са подаръци, трябва да я върнеш, както и да донесеш книга...
Разглеждала съм какво се оставя, но.. нищо не ми е попадало хубаво, като заглавие, за да го пожелая да го взема. Има доста детски книжки, от оня вид за бебета, които 'четат' Simple Smile
има и списания.
Нито съм носила. ( аз и нямам книги на италиански) Laughing

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 826
Веднъж ми се наложи да нося в ръце две книги, но просто нямаше как да ги държа през цялото време и се принудих да ги оставя на едно забутано място, с идеята на връщане да си ги взема. Да, ама не. На връщане вече не бяха там.
Книгите бяха поезия на Яворов и Гордост и предразсъдъци.
Само се надявам този, който ги е взел да го е направил за да ги прочете.
Някой си е направил Буккросинга не по твое желание Grinning

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Не бях чувала, но е интересно. Сигурна съм, че така наистина са се повишили продажбите на книжарниците (те да си помислят да участват също  Laughing)
Хората наистина забравиха да четат.
Ако ми хареса много някоя книга и искам да я споделя, бих купила второ копие. Така съм и правила.

# 22
  • Мнения: 934
Друг подраздел на буккросинга ми беше направил впечатление, а именно как хората се записват на нещо като опашка за някаква книга, този който я има я изпраща на първия в списъка за своя сметка, получилият я прочита и я изпраща за своя сметка на следващия и така докато се върне при стопанина си, обиколила целия свят. Hug
Този вид го практикуваме от години с братовчедите ми и брат ми и сестра ми. Някой като набележи хубава книга се обажда на другите да не я купуват и после всеки чака реда си да я прочете. Спестили сме сума ти пари никога не купуваме по две същи книги а и почти всички интересни за нас поредици ги има налице. Накрая се събират в някои от нас и ако искаш си резервираш цялата поредица и си я прочиташ наново.

А за първия вид, аз съм много навита, само дето изпитвам  доста съмнения от споменатите до тук.

# 23
  • Мнения: 1 581
Винаги ще намеря на кого да дам/изпратя хубава книга, както и от кого да взема. Библиотеки колкото искаш, ако ти се чете. Ей го и литературния кръжок  Mr. Green  Все някой ще ти заеме някоя желана книга, вместо да я оставя на произвола на съдбата...
Хубава идея, но не само в България ми се вижда неприложима.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 133

За мен ценността на идеята не е за тези, които искат да четат - те ще намерят начини и да се информират за нови интересни неща, и да се снабдят с книгата. За другите нестандартният и незадължителен начин, по който им се предоставя книгата, може да ги запали да четат (си мисля аз).

# 25
  • Мнения: 1 581

За мен ценността на идеята не е за тези, които искат да четат - те ще намерят начини и да се информират за нови интересни неща, и да се снабдят с книгата. За другите нестандартният и незадължителен начин, по който им се предоставя книгата, може да ги запали да четат (си мисля аз).
Може би затова ми убягва идеята. Не вярвам запалването да се случи по тоя начин. Може да се запали да участва в детективски романи, да колекционира книги дори - но не и да чете. Аз за мене си четенето го свързвам с едно такова търпение - да си намисля книгата, да ми се дочете, да си я намеря, да я прочета, поне до средата  Grinning
Някак си да се навия да я търся по улиците - ако мога да си я взема от библиотеката, ми се обезмисля. Обичам предизвикателствата, но истинските  Laughing

# 26
  • Мнения: 442
съгласна с всички! Hug .... и все пак, като непоправим оптимист (или пълен идиот), регистрирах една не особено скъпа за мен книга (като за начало) - небезизвестната `шифърът на леонардо` - и утре по обяд я `пускам по течението`.
пък помня, тук във форума имаше доста поЧИТАТЕЛИ. така че... неверници, go hunting!  Peace

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 22:03 от Maika_Zaika

# 27
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Maika_Zaika, надявам се книгата ти да попадне в читави ръце Grinning

# 28
  • София
  • Мнения: 3 114
Здравейте, радвам се да видя, че е пусната такава тема! Да, аз наистина се занимавам с Буккросинг от почти 4 години. Не сте съвсем прави в песимизма си относно разпространяването на идеята у нас. Има 440 регистрирани буккросъри в България, като от тях 259 са само в София. Увеличават се активните членове, които реално пускат книги. Медийният интерес, макар и далеч от масирана кампания, не стихва. През май тази година се състоя една забележителна акция на Асоциацията на българските книгоиздатели: те пуснаха на свобода 300 книги, дарени от различни издателства. Поне 20 от тези книги бяха "прихванати" и регистрирани. Аз лично се познавам с 4 момичета в София, които активно (макар и в различна степен) се занимават с буккросинг.

Не знам също и защо сте толкова сигурни, че книгите непременно ги прибират меркантилни и недобросъвестни търговци. Аз пък винаги, когато оставям книга, съм сигурна, че някой ще си я вземе за четене. Е, приятно ми е, ако някой освен това и я регистрира, но ако не я регистрира, си мисля, че просто не му се е занимавало или е нямал достъп до Интернет. Относно практичността на Буккросинг, ето какво писах в "Литературния клуб" преди няколко седмици:

"Смисълът на самата идея за освобождаването на книгите не е в практичността и ефективността. Тук основното е играта на "открий ме", в провокацията да " пресрещнеш" индиректно случайния минувач с една книга, която не се продава, а е оставена именно за да бъде взета и прочетена. Оставянето на книги изважда книгата от контекста й на материална стока с определена цена и акцентира върху самото й присъствие в нашия свят, върху самия акт на четенето."

Ето и още един мой постинг по темата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=133310.msg2579607#msg2579607

 Без да обобщавам, мога да говоря най-вече за моя опит с Буккросинг, а той е повече от положителен. За 4 години имам участие в много читателски кръгове (една книга се препраща по списък на желаещите да я прочетат; мненията се записват към досието на конкретния екземпляр в Интернет сайта)- тук правя уточнението, че те са все с книги на английски и все с хора извън България; запознах се с много автори и заглавия,които иначе щях да пренебрегна; получих и размених огромно количество книги, за които никога не бих имала достатъчно средства да закупя. Така че идеята определено работи, просто е необходимо да мине малко време, докато се навлезе в нещата. Освен това, има места, наречени Буккросинг зони. Това са кафенета, Интернет клубове, галерии и пр., които предоставят място за освобождаване на книги. Там се създава нещо като библиотека на временно пребиваващи книги, от която всеки посетител може да си вземе, каквото му харесва. Тези зони обикновено са известни на буккросърите от съответния град и те редовно оставят там книги. Може да не вярвате, но и в София има такова място- това е къщата-музей на Панчо Владигеров, намира се на ул.Якубица 10 в жк.Лозенец. Там лично съм оставила следните книги:

"Дяволът носи Прада" от Лорън Уайзбъргър
"Долни истини/Възвисяващи лъжи"- 2-те книги на автобиографията Андрей Кончаловски
"Граматика на любовта" от Иван Бунин
"Бележки за Хитлер" от Себастиан Хафнер
"Кратка история на тракторите (на украински)" от Марина Левицка
"Тъмни страсти" от Барбара Нейдъл
"The Names of Things: Life, Language, and Beginnings in the Egyptian Desert" by Susan Brind Morrow


Тези книги са на разположение на всички, които проявят интерес. Уредничките на музея са много симпатични и ако им кажете, че сте чули, че там има книги от Буккросинг, те веднага ще ви ги предоставят за разглеждане и взимане.

Вероятно в най-скоро време ще започне да функционира и втора Буккросинг зона, по желание на собствениците на едно ново кафене до НДК.

Позволете ми да добавя накрая и линк към сайта на български език, който направих за популяризиране на Буккросинг у  нас:

bookcrossing.hit.bg

П.П. Мамо Зайке, защо не ми пуснеш на лични какъв ти е никът в Буккросинг? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт