Бременност и високо тсх

  • 7 266
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, в момента съм в 14 г.с + 4 дни, приемам лтироксин и бромокриптин заради високи нива на тсх и пролактин. Много съм притеснена, защото тсх е скочило доста - на 4ти май беше 1.8, а днес е 5.58 и не знам кога и защо се е покачило толкова.
При аг ще мога да отида чак на 23ти, защото тогава има свободен час.
Знаете ли какви са рисковете при тези високи стойности на тсх, много съм притеснена? Благодаря!

# 1
  • Мнения: 3 131
Консултирайте се с ендокринолог, това им е специалността. Вероятно трябва да се увеличи дозата на лтироксина.

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 113
По време на бременност е нирмално да скочи тсх, тъй като организмът е с повишени нужди. Това, което трябва да се направи е да се повиши дозата. Затова трябва да отидеш при своя ендокринолог.
5 не е толкова високо, не се панирай излишно, всичо ще бъде наред.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 980
Ендокринолог трябва да коригира дозата. И изследвайте вит. Б12, Б9 и вит. Д, важни са, а се разместват покрай щитовидната.

# 4
  • Мнения: 3
Благодаря Ви, увеличиха ми дозата на хормона, надявам се бързо да се нормализират нещата. Приемам витамини от група б от 4та седмица още, от 1 седмица и вит Д, но ще ги проверя и тях.

# 5
  • Мнения: 5 201
Нормално е да скочи ТСХ, моето още когато разбрах, че съм бременна беше скочило на 5. Коригираха ми веднага дозата. До около 7 месец скачаше постоянно, всекии месец следяхме и коригирахме дозата на хормона. След 7 ми месец започва функцията на щитовидната жлеза на плода и тогава започна да спада, съотвено пак коригирахме, но надолу. Следете всеки месец.

# 6
  • Мнения: 4 839
Аз защо си мисля, че около 4ти месец започва, а не от 7ми? Такива спомени имам.

# 7
  • Мнения: 3 131
И аз знам, че първите три месеца няма щитовидна и зависи от майката.

# 8
  • Мнения: 5 201
Когато аз бях бременна и четях, помня че пишеше първите два триместъра. В последния триместър се развива до степен да започне да функционира щитовидната жлеза на плода.

# 9
  • Мнения: 4 839
Прегледах сега набързо няколко сайта, пише, че започва да функционира от 12та седмица, като около 18-20та вече произвежда достатъчно хормон.

# 10
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 113
След 16г.с. щж на бебето започва да работи самостоятелно.

# 11
  • Мнения: 13
Здравейте! След като видях двете чертички вчера, днес пуснах кръвни изследвания каквито ми каза лекарката. Ще си записвам час при д-р Начев, малко се притеснявам дали всичко ще е наред с плода. Преди два месеца тсх-то ми беше 3,082 при реф стойности 0,3 - 4,2  в момента е 3,94 при реф стойности 0,27-4,2 .(в различни лаборатории са правени двете изследвания) Като цяло съм изненадана, че видях двете чертички, защото мислех, че е много високо за забременяване. Трябва ли да се притеснявам докато отида на преглед при ендото и може ли нещо лошо да се случи? Някой с подобна ситуация има ли и как е минало всичко

# 12
  • Мнения: 4 839
Не е чак толкова високо, не се притеснявайте.
По-скоро запишете час и започнете терапия, ако лекар прецени.

# 13
  • Мнения: 13
Не е чак толкова високо, не се притеснявайте.
По-скоро запишете час и започнете терапия, ако лекар прецени.

Благодаря!Надявам се всичко да е наред. Много е желана тази бременност.Направо се чувствам късметлиийка че само след два месеца опити има резултат.

# 14
  • Мнения: 13
Не е чак толкова високо, не се притеснявайте.
По-скоро запишете час и започнете терапия, ако лекар прецени.


Здравейте пак момичета. Бременна съм в 11г.с и преди месец бях на д-р Начев-ендокринолог(София) за намаляване на тсх, защото беше леко високо 3,94 тогава. Изписа ми л-тироксин за сваляне и пускане на тсх и фт4 след 30 дни, за да видим дали е правилната доза. Днес пуснах и съм го смъкнала до 0.76, съответно звъня, за да ми каже дали да намаля дозата или да продължавам същата, той едва ли не ми се скара, че съм му звъняла, а не съм отишла на преглед пак при него като все си мисля, че може и по телефона да каже как да процедирам оттук нататък. Аз през месец, ако ходя да оставям по 50-100лв, само за да ми види излседванията, къде
ще му излезне края.. Ще ходя при друг еднокиронолог, защото отношението му не ми хареса много. Имали ли сте подобна ситуация, или ако сте пили л-тироксин за сваляне как сте коригирали дозата спрямо това което написах по-горе? Благодаря предварително! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт