Мизантропия. Начини на лечение.

  • 6 020
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 704
Бъди щастлив - купи си Х, подари на любимите Х, открий себе си, запиши се на курс по Х, купувай, купувай, купувай, затрупай се с вещи... и така нататък до безкрай и пълно омерзение.

Лизбет, поздравления за споделеното   bouquet

"Вещомания" + "вещо-притежание" = "сигурност" - вероятно е причината за успеха на горецитираната "идеология". Би било чудесно да е истина, но не е...  Rolling Eyes

... и ми се иска да изкрещя, че този свят е много, ама много сбъркан, че унищожаваме природата, мъчим животните.. Такива неща има по света, че свят да ти се завие, и толкова болка, че да закрещиш и да не спреш никога.

Съгласна и все пак светът е прекрасно място за живеене - поради временната липса на друго такова...  Sunglasses

Една алегория на казаното Laughing: http://youtube.com/watch?v=rjSES2d31p0&mode=related&search=

По-скоро е придобито с много разочарования и много падения, които както писах вече всеки понася по различен начин.

Хората са различни и се справят по различен начин с паденията и успехите си; защото и успехът е предизвикателство...
Лечение - да си позволим да бъдем Себе си!

# 31
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Точно така, Лизбет.   bouquet
За мизантропите. Рядко срещам такива, затова по-скоро ме забавляват, отколкото да ме дразнят.
Ако си искрен мизантроп, за мен си по-приятен от някой лицемерен човеколюбец.  Peace

# 32
  • Мнения: 3 447
Лизбет,   bouquet

# 33
  • Мнения: 3 818
Аз съм привърженик на искрените хора. Разбира се, в степента, в която не вредят на останалите.
Ако ти идва отвътре да си мизантроп, бъди такъв, не се обграждай с фалшиви усмивки и човеколюбие.  И понеже имам болезнена необходимост да се опитвам да разбирам насрещния, ще се опитам да погледна от неговата страна, ей така, та да разбера какво му се мъдри в главата. Ако съм на кеф, разбира се, като не съм в кондиция игнорирам.
В тоя ред на мисли обаче, съм убедена, че има хора, които наистина се преживяват като вътрешно (и външно) щастливи хора. Които наистина могат да ценят мига, да намират красивото и в ненамираемото. И такива хора са достойни за уважение.
Насаждането на идеята, че трябва да се усмихваме като роботи, да се правим винаги, че всичко е наред и с псевдопозитивно мислене да променим живота си и мен ме дразни.

# 34
  • Мнения: 3 491
Не винаги това са точно мизантропи, т.е. човекомразци. Зависи от хората и обстановката. Понякога човек едно мисли, пък друго приказва. Аз например се усещам, че започнах да наострям уши към хора, които не се рекламират като щастливи и осъществени и го раздават малко по-дискретно. Струва ми се обикновен защитен механизъм срещу провокирането на завист, а това чувство според мене върлува навсякъде. Постепенно установявам, че тези хора не са толкова нещастни, че светът в тях и около тях изобщо не е лош, и че от тях могат да се научат ценни неща. Стига да ги предразположиш достатъчно, за да не те считат за потенциално завиждащ.

# 35
  • Мнения: 6 167
защо се прокрадва някаква идея, че 'негативните хора' са искрени и с правилна преценка,
а 'позитивните' са лицемерни и консуматори?съвсем не съм съгласна. Stop
моята нагласа априори е положителна, това не означава, че съм ухилена, като зелка нон стоп или , че само и единствено харчлъка ме прави позитивна.

# 36
  • Мнения: 4 806
като чета, оставам с впечатлението, че не сте срещали в живота си хора мизантропи, честна пионерска.
Защо припокриваме чрез разсъжденията си хора, които имат спокойно, уравновесено, понякога меланхолично поведение и тези, които псуват с усмивка на уста майките по пешеходните пътеки?
Защо бъркаме американския юпи с изклуствена усмивка с хора, които приемат живота откъм красивата му страна? Като бабата на Василиса в една друга тема...
Не сте ли виждали баби, облечени в черно, които помагат в църквите, излъчващи печал и раздаващи милувки на децата там?
Не сте ли срещали лелки, които знаят само да негодуват срещу все и вся? Тоз крив, онзи крив?

Ако е така, може и да сте благословени да не срещнете такива хора. Не е въпросът в излъчването - дали е ведро или мрачно. А какво правят тези хора, виждат ли светлата страна или само тъмната страна на нещата...

# 37
  • Мнения: 412
...малко по-дискретно...
съгласен  Simple Smile
не съм била никога в сащ, но мисля, че схващам за какво пишеш  Simple Smile
дискретния чар на не-буржоазията vs рекламното благополучие на средния wasp  Thinking

# 38
  • Мнения: 6 167
к
Ако е така, може и да сте благословени да не срещнете такива хора. Не е въпросът в излъчването - дали е ведро или мрачно. А какво правят тези хора, виждат ли светлата страна или само тъмната страна на нещата...


асса, сигурно си права.
но за мен излъчването е от голямо значение. и говоренето.
мисля, че излъчваш това, което си, но явно е доста наивно Mr. Green
следващата ми тема. за наивността.

пак побутвам понятиеето за емоционална хигиена, ако някой може да ми обясни какво е.. newsm78

# 39
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
като чета, оставам с впечатлението, че не сте срещали в живота си хора мизантропи, честна пионерска.
Ми да.  Mr. Green Мисля, че не мога да се сетя, защото веднага забравям. Какво има да му помниш?  Tired Може би пък това да е емоционална хигиена, всичко кофти - в кошчето.  newsm78

# 40
  • Мнения: 4 806
В какъв смисъл ти е важно "излъчването"?
Употребих "излъчване" в смисъл - като го видиш човек, дали създава усещане за "приятност"/"не-приятност".
Когато съм особено концентрирана в нещо, никак не ми е ведро излъчването, нито пък мило. По това излъчване на "кофти" колегите ми съдят, че нещо ще се получи. А ако се хиля, означава, че нещо не върви. И, като се замисля, около мен е пълно с такива хора - намусени, но в никакъв случай няма да ги нарека "мизантропи".
Едновременно с това имам и обратния случай. Жена, на около 60 годишна възраст. Много миловидна. Говори тихо. Изглежда някак много "светло". С дъщеря и провеждам поне веднъж седмично половинчасови разговори по телефона, за да я успокоя от жлъчни словесни "ухапвания" от нея. Всички са и криви - мъж (лека му пръст), деца, зетьове, съседи, колеги... е, как няма кой да свърши нещо добро, ма...а му. Да, забравих да спомена, че тази жена е и моя майка...

# 41
  • Мнения: 18
Цитат
.....Или по-точно всеки гледа от своята камбанария. Не очаквам от хора, на които светът им е рухнал, да са весели и щастливи, не мога да се дразня на негативизма им, дори ако той продължава повече, отколкото според мен е необходимо. Не се наемам да преценям кой с основание е озлобен към света или към хората - защото това ще е моята преценка и моята гледна точка, не мога да им вляза в обувките. Всеки е с различна устойчивост и впечатлителност спрямо това, което му се случва, това, което е бутване за един, е прегазване с танк за друг.

Аз лично се дразня от навлезлите в културата ни напоследък псевдопослания "бъди щастлив", "цени мига", "раздавай се", "открий себе си", "гледай ведро", защото отзад стои обикновено думичката КУПУВАЙ. Бъди щастлив - купи си Х, подари на любимите Х, открий себе си, запиши се на курс по Х, купувай, купувай, купувай, затрупай се с вещи, с милиони скъпи хобита, никое от които не правиш както трябва, купувай книжки за това как да си богат, слаб, красив, преуспяващ, как да имаш приятели, мъже, жени, рецепти за всички мечти - стъпка по стъпка, в десет ценни съвета, по 55 начина, и така нататък до безкрай и пълно омерзение. А аз някакси се чувствам просто човек и ми се иска да изкрещя, че този свят е много, ама много сбъркан, че унищожаваме природата, мъчим животните, че всяка трета жена в света е жертва на насилие, че тъпчем слабите, бедните, грозните, болните и различните, че никога не знаем какво става в къщата на човека Х и в главата му, това, че на нас ни изглежда задоволен отвсякъде не означава нищо. Такива неща има по света, че свят да ти се завие, и толкова болка, че да закрещиш и да не спреш никога.

Но да не се откланям с лирически глупости, които на никого не му се четат - познавам негативни хора, за част от тях подозирам, че са с нелекувана депресия, за другите си има причина за това да са такива и не мисля, че е вродено. По-скоро е придобито с много разочарования и много падения, които както писах вече всеки понася по различен начин. Как се лекува не знам, за всеки случай е различно, но да се отнасяме човешки и без подигравки към такива хора май е правилният път (поне за мен)......

 



thumbsup  напълно съм сагласна с теб. Колкото и да е тъжно това е действителноста в която  живеем. Да хубаво е, да гледаме по-позитивно понякога, но откога хората реалисти имат нужда от лечение? newsm78
Вижте на какво попаднах , мисля че доста съм чела именно за този вид българи в този форум и не само тук.
http://free-info.hit.bg/fun/I_am_Bulgarian.jpg

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 20:06 от Cvete_lina

# 42
  • Мнения: 6 167
като чета, оставам с впечатлението, че не сте срещали в живота си хора мизантропи, честна пионерска.
Ми да.  Mr. Green Мисля, че не мога да се сетя, защото веднага забравям. Какво има да му помниш?  Tired Може би пък това да е емоционална хигиена, всичко кофти - в кошчето.  newsm78

абе, аз си мислех, че е нещо, като .. да не покзваш много емоции пред хората, а то не било това newsm78

# 43
  • Мнения: 412
абе би следвало да са и двете...по аналогия с другата хигиена  Simple Smile
1. да си отглеждаш ведро излъчване и приемане на живота (шен-будизма на Дона  Grinning)
2. да не предаваш мизантропизъм по въздушно-капков, полов и всякакъв друг път, т.е. да не показваш много много  newsm78

# 44
  • Мнения: 2 292
на мен понятието мизантроп нещо не ми е много ясно. Кого мрази ? човека , като личност? човешкия род, включително и дечицата? постоянно ли я изпитва тази омраза? Вродено ли е? В следствие от нещо ли е? Или просто от време на време не понясяш неща, които хората са направили и от които до крайна степен се възмущаваш, не възприемаш. плашт те и те правят несигурен в света в който живееш. Има човешки постъпки, които могат да стъписат всеки и да го накарат мисли, че човещина е нещо ужасно и по добре да живее сред животни. човек се оправя от ст-писването  с времето.

Общи условия

Активация на акаунт