Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 63

  • 34 876
  • 752
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46
Това просто не е вярно. Храната може и да е евтина, но хубавите дрехи са безбожно скъпи, обувките също, да не говорим за услугите - един фризьор например. Като цяло не им остава кой знае колко, още повече плащат наем, а там наемите са жестоки.

Впрочем като говорим колко им остава на хората там и тук, ето едно интересно линкче. Ама то и в Лондон да имаш кола си е трън в задника и даже много добре платени живеят без такава.

https://www.24chasa.bg/biznes/article/11830565

Вместо да плащат жесток наем, могат да си плащат кредит и да си живеят в собствено жилище, на фризьор едва ли ходят всяка седмица, а дрехи и обувки имат на добри цени, ако искаш да носиш Гучи и тук няма да ти струва много по-малко.
Тази статистика е интересна, но важното е, какви коли се купуват. Има S класи за по половин милион и повече, има и Дачия, Ситроен и други за по 30к или по-малко.

# 31
  • Мнения: 481
Защо постоянно сравнявате с Лондон? Има толкова по- евтини градове които са по- подходящи да се сравняват и където ИТ специалистите имат невероятен стандарт. Ако искате да се сравнявате със световен финансов център гледайте колко пари вземат в хедж фондовете където годишния бонус може да е няколко милиона.

# 32
  • Мнения: 46
Защото това е мястото с най-недостъпни жилища и сравнението с другите европейски столици не им изнася на някои хора, според които в България, държавата с най-ниска покупателна способност се живее с по-висок стандрат в сравнение с целия свят.

# 33
  • Мнения: 839
Аналогията с Лондон е крайно нелогична за мен. Първо това е град с население повече от България. Второ финансов център. Трето столица на бивша колониална империя.
Поне като се сравнява да е с подобно население. Отделно Англия е с отвратилен климат. Друго си е Испания, Италия, Португалия.

# 34
  • Мнения: 41 035
Вместо да плащат жесток наем, могат да си плащат кредит и да си живеят в собствено жилище, на фризьор едва ли ходят всяка седмица, а дрехи и обувки имат на добри цени, ако искаш да носиш Гучи и тук няма да ти струва много по-малко.
Тази статистика е интересна, но важното е, какви коли се купуват. Има S класи за по половин милион и повече, има и Дачия, Ситроен и други за по 30к или по-малко.

Направо да скочат на ипотека не е лесно, защото не знаят къде ще се установят, не са спестили за самоучастие и знам ли какво още, но масово са под наем на млади години.

А новата кола е средно 50-60 бона към момента.

# 35
  • Мнения: 352
Какъв Лондон какви 5 лева какво сравнение, София Лондон се едно магаре и космос Grinning
Друго любимо сравнение е с Мюнхен, един от най - скъпите градове в Германия Grinning
Очаквам скоро да почнем да сравняваме София с Хонконг и да обясняваме, как там не може да си купите за 150 000 евро и тоалетна а тука е изгодно и с тия пари може да си купиш двустаен Grinning

# 36
  • Мнения: 2 804
Явно повечето хора не са ходили в Лондон, Париж или Франкфурт и правят сравнение щото всички са европейски столици.

На запад Хората с кеш под дюшека не искат да купуват. https://www-cnbc-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.cnbc.com/amp/202 … o-inflation-.html

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 20:12 от Gogo1979

# 37
  • София
  • Мнения: 407
Колега и приятел със същия стаж и квалификация като замина за Лондон след 10 години мъки тук. Няма да давам за пример какъв SUV кара и в кой квартал има собствена къща, ама за мен тук това е непосилно. А съм от доста години IT. И той така, при все, че 45% от парите му отиват за данъци. Толкова за фантасмагориите, дето ги пишете тук.

P.S. За ресторанти и т.н. съм съгласен!

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 20:16 от mitkomitashki

# 38
  • Мнения: 41 035
Какъв Лондон какви 5 лева какво сравнение, София Лондон се едно магаре и космос Grinning
Друго любимо сравнение е с Мюнхен, един от най - скъпите градове в Германия Grinning
Очаквам скоро да почнем да сравняваме София с Хонконг и да обясняваме, как там не може да си купите за 150 000 евро и тоалетна а тука е изгодно и с тия пари може да си купиш двустаен Grinning

Много голяма грешка. Изобщо не съм споменавала 150 000 евро или друга сума, защото е безсмислено. През цялото време сравнявам какво може да си купи един добре платен служител там и един добре платен тук. Там човек с 60 000 лири е доста добре платен. Тук такъв е с 60 - 100 бона на месец. И нашенецът може да си вземе добро жилище много по-лесно, докато там животът хич не е лесен, както си мислят някои.

Колега и приятел със същия стаж и квалификация като замина за Лондон след 10 години мъки тук. Няма да давам за пример какъв SUV кара и в кой квартал има собствена къща, ама за мен тук това е непосилно. А съм от доста години IT. И той така, при все, че 45% от парите му отиват за данъци. Толкова за фантасмагориите, дето ги пишете тук.

И къде го кара този СУВ? Да влезеш или да паркираш в центъра на Лондон е ако не непосилно, то супер безсмислено. Повечето млади нямат коли и не искат да имат. Но ако някой иска може да си го вземе на лизинг, разбира се. А къщата не знам къде ще да е, при условие, че в скъпите квартали едноспален апартамент струва над половин милион лири.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 20:19 от Черна станция

# 39
  • Мнения: 295
Мисля, че всички сме съгласни, че за кръчми тук е мястото. Последните 5-7 години обаче в нашето обкръжение много хора напуснаха България малко, след като им се родиха деца.
Хора с добра квалификация. На всички им липсва социалната среда, но изобщо не мислят да се връщат. Много от тях уж са със средни доходи, но вече са закупили жилище. Живеят в столици. И нещо офтопик,  3 от познатите ми в България мизерстваха по банки, но във Виена и Брюксел успяха в рамките на 3-4 години да  направят доста добро развитие.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 20:56 от Lora Lay

# 40
  • София
  • Мнения: 407
И къде го кара този СУВ? Да влезеш или да паркираш в центъра на Лондон е ако не непосилно, то супер безсмислено. Повечето млади нямат коли и не искат да имат. Но ако някой иска може да си го вземе на лизинг, разбира се. А къщата не знам къде ще да е, при условие, че в скъпите квартали едноспален апартамент струва над половин милион лири.

Титанично. Т.е. ако не кара в центъра, не му трябва кола. И ако няма имот в Кенсингтън, значи е прошляк Smile
То и на ул. Шипка мисля в началото на годината ЧСИ продаде на търг стар апартамент(200 м2) за ремонт за близо 3 000 000 лева, ама...

# 41
  • Мнения: 400
Малко данни от Пощенска банка за хора закупили имот с някакво финансиране. Сравнение с други страни ,без включване на цената на живот и цената на притежание е безмислено( cost of living/cost of ownership )
https://www.capital.bg/biznes/imoti/2022/06/16/4356443_poshtensk … diti_rastat_kato/

# 42
  • Мнения: 1 613
И къде го кара този СУВ? Да влезеш или да паркираш в центъра на Лондон е ако не непосилно, то супер безсмислено. Повечето млади нямат коли и не искат да имат. Но ако някой иска може да си го вземе на лизинг, разбира се. А къщата не знам къде ще да е, при условие, че в скъпите квартали едноспален апартамент струва над половин милион лири.

Титанично. Т.е. ако не кара в центъра, не му трябва кола. И ако няма имот в Кенсингтън, значи е прошляк Smile
То и на ул. Шипка мисля в началото на годината ЧСИ продаде на търг стар апартамент(200 м2) за ремонт за близо 3 000 000 лева, ама...
В Лондон си заслужава човек да посещава често централната част. Трудният достъп с кола е сериозен минус. Освен Кенсингтън разбира се има и други хубави райони. Мейфеър също е доста добре 🙂. Шегата настрана, но за да живееш наистина добре в Лондон си трябва много сериозен доход. Доход, който за масата хора е мираж.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 22:00 от Мъфин

# 43
  • Мнения: 2 804
С др думи цените на имотите растат в пъти над инфлацията. За 3м с 13%. Като добавиш и цена накредита. И за 2020/2021 още 25% увеличение, ми то излизаче инфлацията е 15%, а цената на имотите е с 50% нагоре. Дали спасявят нещо хората или така си мислят?
Банките определено ще направят много пари накрая когато всичко това приключи. Те печелят от повече покупко-продажби.

# 44
  • Мнения: 534

Откраднато от форума на инвестор за имотите. Там само чета, но една идея по-забавно. Joy

Общи условия

Активация на акаунт