Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 63

  • 34 968
  • 752
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 41 975
Не разбирам защо все се намира някой да пуска линкове за вдигнати лихви все едно идва ледников период, а не нормалната зима със снега, леда и ниските температури???

Както в самата статия пише - това е най-голямото увеличение от 1995 г. насам. Просто ми е интересно кога ще дойде тук и как това ще се отрази върху инфлацията и в частност - и по темата как ще се отрази върху изискванията за отпускане на жилищни кредити, вноските по вече отпуснатите такива - и оттам и върху самия пазар на НИ.

На теория ще свали инфлацията и пак на теория ще свие кредитирането. Но у нас нещата не са нормални и не се знае колко забележим ще е ефектът. Инфлацията у нас е двукомпонентна - привнесена инфлация + мерак на много търговци да ударят кьоравото в мътната вода.  Как ще реагират вторите е божа работа. А за кредитите - ми не могат да ни уплашат, защото помним лихви по над 10% и пак се вземаха заеми. А и както се пише - има много свободен кеш. Та голяма част от сделките са с налични пари (изцяло или с голямо самоучастие), други са от тип "имот - пари имот' " (ако мога да изплагиатствам Маркс). И двете групи лихвите не ги вълнуват много. Остават тези, които разчитат само на кредит, ама и там нещата не са толкова черни (писах за миналото). И да има охлаждане на пазара то ще е временно и после ще има бум. Помните ли как плачеха моловете по време на затварянето заради Ковид? Да де, ама който е имал нужда от обувки, рокля, чанта или пералня не си е решил проблема, а само е чакал. И като отвориха магазините, оборотите скочиха - просто, както казва народът, "което си требе, оно си сака". И с жилищата е така - ще има момент на стрес, после бентът ще се отприщи като се свикне с новото положение. Пак да се върна на Ковида - помните ли какъв ужас беше, когато на ден имаше по 150-200 болни? А сега при подобно положение никой не се впечатлява. И с лихвите ще е така след време Wink

# 61
  • Мнения: 264
Хората с повече кеш кое ли ще изберат?
Надценени имоти с доходност 2-3% годишно и всички съпътстващи отдаването под наем проблеми или кеш в депозити със същата годишна лихва? Чудя се, особено пък след тоталния срив и на биткойна тези дни.

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 21:55 от tanitkata

# 62
  • Мнения: 41 975
Всеки според наклонностите си. И не пропускай недостатъчното доверие в банките.

# 63
  • Мнения: 316
Хоата с повече кеш кое ли ще изберат?
Надценени имоти с доходност 2-3% годишно и всички съпътстващи отдаването под наем проблеми или кеш в депозити със същата годишна лихва? Чудя се, особено пък след тоталния срив и на биткойна тези дни.

При сегашното положение - имотите, тъй като се смята че освен от наемите ще има и допълнителен плюс - предполагаемото повишение на цената на самия имот. Което пък поддържа търсенето и цената на имотите. Точно това е интересното - какво ще стане ако се наруши този баланс.

# 64
  • Мнения: 2 901
ЧС Ще се изненадаш колко хора смятат, че ниски лихви ще бъдат вечни. Дори ако помня ти си казвала, че като влезем в еврозоната, ще паднат още лихвите. Както и да е, дори и да са очаквали вдигане на лихвите, никой не очакваше такава брутална инфлация на храни и гориво, нито война. Да не говорим за спекулата.
Никой не си прави такива сметки за бъдещето, щото никой не знае какво да очаква. Гледа се масово миналия опит за последните 10г. Даже много хора не знаят какво се случи 2008. Никой не си прави сметка за възвращаемост от наем спрямо депозит. Стреля се на посока, обикновено в полза на имоти.

# 65
  • Мнения: 41 975
ЧС Ще се изненадаш колко хора смятат, че ниски лихви ще бъдат вечни. Дори ако помня ти си казвала, че като влезем в еврозоната, ще паднат още лихвите. Както и да е, дори и да са очаквали вдигане на лихвите, никой не очакваше такава брутална инфлация на храни и гориво, нито война. Да не говорим за спекулата.
Никой не си прави такива сметки за бъдещето, щото никой не знае какво да очаква. Гледа се масово миналия опит за последните 10г. Даже много хора не знаят какво се случи 2008. Никой не си прави сметка за възвращаемост от наем спрямо депозит. Стреля се на посока, обикновено в полза на имоти.

Казвала съм, но в смисъл че ще се стопи разликата между нашите лихви и тези в еврозоната, а не че както са били нулеви ще спаднат още. Но съм казвала също, че нулевите лихви са аномалия и не може да траят вечно. От там нататък всеки си прави сметката според личната ситуация.

# 66
  • Мнения: 535
Аз съм сигурна, че в един момент като почнат да качват лихвите, или ако де установят трайно на едни нива, ако за развитите държави в ес или примерно дори среден лихвен процент за ЕС е %6 по 30-год ипотечни, в БГ ще е примерно %7.5, все пак винаги сме от ебаната страна.

# 67
  • Мнения: 41 975
Аз съм сигурна, че в един момент като почнат да качват лихвите, или ако де установят трайно на едни нива, ако за развитите държави в ес или примерно дори среден лихвен процент за ЕС е %6 по 30-год ипотечни, в БГ ще е примерно %7.5, все пак винаги сме от ебаната страна.

Без съмнение ще е така, защото не сме с еврото, а това кара банките да си слагат надбавки за риск.

# 68
  • Мнения: 1 613
Бизнес центъра, където работим е на 10 Мин. Пеша. Логопедът, занималнята, Била, масажистът, йогата, танците и банката са ми буквално на 50 м. от входа (и се стига по тротоар, не по кал), градинките са супер при нас, а дори и при блоковете са много поддържани, има места, които като детски съоръжения са почти като Слончето в Борисова. Ако ти се пазарува или работиш там,  The mall е на 20 Мин. Пеша.
Когато децата са ти под 5- 6 години спестеното разкарване няма цена затова след 6 месеца огледи избрахме да си останем тук вместо под наем близо до Борисова.  Проблеми с цигани не съм имала, за разлика от метростанция Вардар. Вече споменах, че съм приятно изненадана от културата на местните тийнейджъри. Като цяло преобладават културни семейства с малки деца и хората си поддържат общите части много по- добре, отколкото прехвалени квартали като Яворов и Гео Милев. Не казвам, че не е гето, но честно казано се убедих, че и цяла София е такова с малки изключения. В едната си част Дружба 2 става. Но не бих дала парите, които се искат за жилище тук в момента. Микролокация в този квартал са ми алтернатива за нискобюджетна покупка със собствени средства. Между другото, натовариш ли веднъж децата в колата, няма значение 5 минути ли пътуваш или 30.  Относно училищата, не е въпросът на колко километра е, а къде ти се пада адресът по разпределение и каква е конкуренцията. Въпросът с училищата е съвсем друга бира.
Някой, който работи в бизнес център в Ман Ли може да каже, че работата му е на 2 минути пеша, а “Логопедът, занималнята, Била, масажистът, йогата, танците и банката” са му буквално на 50 м. от входа (и се стига по тротоар, не по кал). Разбира се освен всички тези неща под носа му ще има и стотици магазини и всякакви други търговски обекти (мол България). Да не забравяме, че училището му по район ще е едно от много добрите в София, а това в общи линии е едно от важните неща при избор на имот за семейство, което тепърва ще има деца в училищна възраст. Разбира се винаги стои опцията да се плаща за частно училище, но то е много вероятно да не е близо и при всички случаи ще е скъпо. Ако човек има две деца парите, които ще спести ако живее в район с добро ДУ са много сериозни. Част от Ман Ли изток има късмет да се намира до стар и уреден квартал като Гоце Делчев и да ползва както благините му така и мол България, и близкия Южен парк. П.П. При положение, че работите в Дружба 2 е нормално този квартал да е добър за вас избор.

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 19:44 от Мъфин

# 69
  • Мнения: 536
Е как никой не е очаквал инфлация?! С огромни дългове и печатане на пари, като обезумели, какво друго да стане? Вижте баланса на фед и ецб с какви темпове и за какъв период са нарастнали и то всичко ясно, като бял ден.

# 70
  • Мнения: 1 889
Изплащала съм кредит при предишната криза на 8-10%лихва (не помня вече точния процент), и предсрочно си го изплатих, и забравих за него.

# 71
  • Мнения: 316
Изплащала съм кредит при предишната криза на 8-10%лихва (не помня вече точния процент), и предсрочно си го изплатих, и забравих за него.

Така е, но за съжаление има и други, които са теглили на 3% и които имат месечна вноска равна на 40% от дохода им, или колкото там позволява банката. Да не говорим за схемите с финансиране на самоучастието с потребителски кредит.

# 72
  • Мнения: 1 889
Именно за това повтарям като плоча: при теглене на кредит задължително трябва да се обмисли риска от увеличение н а лихвата, когато тя не е фиксирана. Който не го е предвидил може да се сърди само на себе си.

# 73
  • Мнения: 367
На някои яко им куца математиката Grinning
Едно е преди години да си изплащал 50 000 лв. да кажем на 10 % лихва а сега да изплащаш 200 000 или 300 000 лв на 10% лихва, веселбата ще е пълна Grinning

НО мен не ми се вярва да стигнат 10% просто го дадох като пример посочен по назад в коментарите  тия 10% Simple Smile

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 21:50 от sweet13

# 74
  • Мнения: 41 975
Да де, ама толкова отдавна, когато апартаментите са били 6 пъти по-евтини и заплатите са били къде, къде по-ниски. Като бях студентка, някъде 93 година, квадрат НС беше 300 долара, но средната заплата 1993 година беше към 320 марки или към 160 евро. Днес цените не мога да преценя колко пъти по-високи са, ама средната заплата е 800 евро (5 пъти повече) и май като цяло се връзват нещата.

Общи условия

Активация на акаунт