Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 63

  • 34 969
  • 752
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 5 605
Цена на имоти от 250-300 хиляди лева в момента ми звучи направо оптимистично. Grinning За перспективни такива говоря и в столицата, естествено, защото за споменатите пари по сайтовете виждам полусъборени панелки в крайните квартали на София. Един прилично изглеждащ (не луксозен, но и без нужда от основен ремонт) 3-стаен апартамент с акт 16 и строен след 2000 г. и то дори не в топ квартал в момента по наблюдения е от порядъка на 350-400 000 лв., което е меко казано абсурдно. Не знам докога ще се раздува балонът, но поне в САЩ прогнозите са, че в близките 2 години няма да се спука.

# 706
  • Мнения: 123
Mollica, точно, ако си говорим за здрав разум, предприемчивост и готовност за поемане на риск, следващата година- две има много по- добри възможности за инвестиция, отколкото да ги набиете като начална вноска в панелка в краен квартал, най- малко ще можете да си диверсифицирате инвестициите и риска и дори да не сте експерти, ще сте сигурни, че не купувате по върховете. Не знам защо толкова емоционално се хвърлихте да заклеймявате хора с моето мислене като ограничени и безперспективни, като ми цитирате господин Дракър, но е факт, че и човек, който не разбира особено, с малко здрав разум и четене може да направи доходност по- добра от тази на рентиерството в София дори при текущите условия. Стига да не му се налага да си набие всички резерви в панелка в Люлин, разбира се.

За да сме коректни и да не слагаме в устата на хората думи, които не са казвали:
 Никога не съм купувала или придобивала по какъвто и да било начин панелно жилище. За протокола-инвестирам  от 18-годишна. Панелното строителство е ( и е било ) изцяло извън сферата ми на интереси, както и крайните квартали. Не бих посъветвала никого да прави подобна покупка нито за лично ползване, нито в инвестиционен план.

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 03:12 от Mollica

# 707
  • Мнения: 7 196
rumka833 светът е малък и всички процеси, които влияят ,ни касаят и нас. Помисли за работни места, търговия, фармация, всякакъв обмен, туризъм и какво ли не. Не сме изолирани като преди 30г. да кажем че не ни касаят.

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 12:02 от bella-ciao

# 708
  • Мнения: 2 901
Защо когато стававъпрос за България и българин от провинцията или някое село,  винаги казваме, вярваме и инвестираме в нагласа, че такъв човек винаги ще иде в голям град, най-често София, но когато става въпрос за чужденец, бил той негър, арабин, индиец, а дори и украйнец, се смята, че той ще умре от желание да дойде в България, вместо да избере западна Европа или град като Лондон, Берлин, Франкфурт, Париж и тн. Някак си няма логика.

# 709
  • Мнения: 1 789
В момента, глобалните богати от Индия, Китай, и останалата част на света имат избора да живеят в градове като Лондон, Ню Йорк или Париж. Всички останали уонаби имигранти, не могат да си позволят да живеят в горните градове. Не само заради наемите, но също и заради пренаселеността и големите разстояния, имиграционните политики, настройката на местното население, които все повече ще се затягат за тези, които са под средната класа, престъпност в районите, където не живеят богатите …така че е твърде вероятно София да се засели след 25-30г и с украинци (език), африканци (лесно учат всякакви езици) и китайци (дребно търговия). Последните естествено са само възможни примери - бившата СССР е огромна, мюсюлманите имат лесен достъп до България, а китайците са вече и в малките населени места с левче кефчета магазини.

Българите, които пътуват или са живели, учили, били приятели с африканци, в един момент ще осъзнаят, че да ги наричаш "негри" е неприемливо, както е неприемливо ако си чужденец да наричаш познат българин бай Ганьо, защото си чел Алеко в превод, да ги третираш с неприязън си е точно дискриминация. И тези "осъзнатите" е най-вероятно да са в София.

И стига с тази корупция. По Великден,си изпуснах портфейл с паспорти и голямо количество каш в едно такси (рома шофьор). Полицията точно за час го откри, с оскъдна информация и ми върна и паспорти и пари.

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 17:51 от ierldan

# 710
  • Мнения: 3 329
интересни заключения, а от къде са изкарани?
Особено, как африканците учат лесно езици..

# 711
  • Мнения: 2 901
Товадори не са причините да не идват тук. Първо, всяко населено място/държава/град си има своята репутация и слава. Всеки иска по-добро и чул недолул тича натам. Както софето е блян за половин България. Второ, тук чужденеца, този от изтокаи юга ще бтде гледан като по-ниш, ще бъде третиран с расизъм и предрасъдъци и тн. Докато на запд културата е друга, там да си расист е срамно, до толкова че има обратен расизъм. Тук някой негър ако прояви обратен расизъм, ще бъде набит стабилно. Та къде биха отишли такива хора? Там където ги приемат добре или там където ги приемат зле? Вижте само какприехме украйнците… как да останат тук като виждат, че неса желани? Като добавим и по-добър стандарт на живот на запад, ами логика няматук да идват нирмални хора масово.

# 712
  • Мнения: 1 789
Избирайте да си мислите каквото си искате. Столицата, в която живея от 20+ години се е променила до неузнаваемост. Отначало живо се интересуваха защо съм избрала да живея там. Сега е като всеки друг глобален град - от Сан Франциско до Виена - пълен с етноси от цялото земно кълбо. Вие продължавайте да си мислите, че това няма да се случи в София. В предишния си пост съм описала и защо мисля така.

Между другото всяка година забелязвам повече и повече етнически присъствия по заведенията и хотелите като обслужващ персонал. Вие ако мислите, че изведнъж това ще стане, е друг въпрос.

# 713
  • София
  • Мнения: 410
Имало промяна в София!
Все пак е 2022 година, а и в цял свят има промяна! Да не мислите, че останалите държави не се развиват?
Били ли сте в Африка? И там се развиват и то с темпове, които вероятно не може да си представите!
Ама тук идва и разликата! Голяма част от държавата ни не се развива!
Напротив!
Има градчета, където болниците са затворени. Работните места намаляват. Една нова сграда не се е построила от десетки години и т.н.

Ама, да! Всички останали са зле и емигриращите ще дойдат тук да станат имигранти в България, щото София е много яка и можеш да се друсаш без проблем…

# 714
  • Мнения: 10 999
Мен си ме е страх, че Йерлдан е прав.

# 715
  • Мнения: 857
Кое точно е страшното? Недай си боже някой да се спъне да остане в България? Не ми се вярва. Сирийците не останаха. Украинците които са близък народ и същата религия се махат. А представи си африканец да дойде.

# 716
  • Мнения: 10 999
А всъщност дори и не можете да си представите какви късметлии сме, че африканците и сирийците си тръгнаха, както и че част от ромите се изнесоха от тук.

# 717
  • София
  • Мнения: 410
Кое точно е страшното? Недай си боже някой да се спъне да остане в България? Не ми се вярва. Сирийците не останаха. Украинците които са близък народ и същата религия се махат. А представи си африканец да дойде.

Както Жоро по-горе написа, ние сме големи расисти. Освен това явно мразим всички останали.
Буквално ме е срам от това, което демонстрирахме с украинците. Зверски оревахме света,
как ни били взимали парите, как били най-богатите и не трябвало да им помагаме и т.н.
Срам ме е, да. От това подобие на народ, което в мизерията си мрази всички и всичко.

И доказателство за това е, че българинът не обича да пази нищо общо. Но да не влизаме в тая тема с общото,
боклуците, съпричастността и т.н. Няма кой да иска да остане тук, когато намерихме причини да мразим
дори етнически българи, които бягат от войната.

# 718
  • Мнения: 41 976
Съвсем нормално е в България да не се задържат никакви мераклии за лек живот чрез висене на социалната система. Ми всички такива искат в богатите и социални държави, защото там ги обгрижват, осигуряват им комфорт, а в последствие си довеждат и големите фамилии.
Но с малко инвестиции, целенасочени програми и реклама спокойно можем да опитаме да привличаме западни пенсионери. С техните пенсии могат да си позволят и добро жилище, и частна здравна помощ, и комфортен живот. Това може да стане държавен бизнес.
По някое време бяхме гледали как в САЩ има градчета за пенсионери - няма дечурлига, няма нахакани младежи, забавленията (и даже фитнесите) са адаптирани за хора на възраст и всички бяха лудо щастливи. Та се запитахме с половинката защо у нас не се развият затворени комплекси/градчета за възрастни хора с всичко необходимо вътре - охрана и сигурност, клиника с линейки за по-тежките случаи, магазини, барове, кина... Аз лично с удоволствие бих се преселила в такова градче.

# 719
  • Мнения: 10 999
Аз не бих се пренесла в такива градче, че обичам купоните, ама бих работила за постигането му. Такива планове съм чувала много пъти, но за сега са само план.

Общи условия

Активация на акаунт