Банята - тема 41

  • 34 111
  • 737
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 3 935
Обърках се с вентилаторите. Гледам и не  мога да си избера.

Някой беше показвал някакви много скъпи, дето били хубави. Сещате ли се?
Ние сложихме в едното помещение PAX, а в другото тази уж средна работа CATA. Не знам дали майсторите и двата са пробвали по един и същ начин, но за мое учудване казаха, че  CATA-та дърпала невероятно добре и е свръх тиха. Страно ми стана. Предвид, че Cata си произвежда доволно в Китай.

# 481
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Според вас такъв тип вълнисти плочки (https://www.masterhaus.bg/bg/product/220509-fajans-etera-vylni-3 … 8-1-62kv-m-kashon) дали имат скрит проблем - трудни за почстване, нещо кофти-специфично?
Тази плочка е гланцирана и не мисля, че кой знае какъв проблем ще имаш с почистването. Не мисля, че ще има кой знае какви драми при полагането - режат се лесно, няма нужда от специална машина.
За полагането на лайсна - зависи какво искаш да направиш. Къде ще имаш нужда от такава?
Аз лично имам подобен тип плочки - съответно я ползвам на една цяла (декоративна) стена, както и като гръбче на ниша.
Ако ще я ползвате като основна плочка, съответно ще я слагате на външни ъгли, то може би няма да е добра идея - за мен ще стои ръба грозновато, дори и да ги правите с пилене под 45 градуса.

Ние сложихме в едното помещение PAX, а в другото тази уж средна работа CATA. Не знам дали майсторите и двата са пробвали по един и същ начин, но за мое учудване казаха, че  CATA-та дърпала невероятно добре и е свръх тиха. Страно ми стана. Предвид, че Cata си произвежда доволно в Китай.
PAX според характеристиките им НЕ дърпат добре. Ако са двойно по-безшумни, то и дърпат двойно по-малко. Съответно за да постигнете същия резултат - трябва да работят двойно по-дълго. Самите PAX имат много ниска консумация (5W) и е нормално да не създават адекватно налгане. С оглед на това, че имат сензори, те разчитат на автоматично управление и се предполага, че ще ги оставите включени постоянно.

Нищо чудно, че Cata дърпат добре - но са и много шумни.

Последна редакция: вт, 16 авг 2022, 22:37 от julian

# 482
  • Мнения: 1 999
А, така, Julian ме върна на старта.😆
Точно щях да поръчвам тия Pax-ове, че ги видях прИмоция и сега- не дърпали😮
И кво да взема? Julian?

# 483
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
PAX са предвидени да работят във валжното помещение по-дълго, за да компенсират това, че дърпат по-слабо. Според рекламата - са тихи и консумират много малко ток. Така, че тишината и ниската консумация е за сметка на това, че трябва да работят 2-3 пъти по-дълго. Но не виждам проблем с това. Аз лично вентилацията я пускам след къпане и работи минимум няколко часа. Ако се изкъпя късно, то я спирам на сутринта. Един такъв вентилатор би свършил чудесна работа.
Аз многократно съм препоръчвал изграждане на вентилационна система с канални вентилатори и шумозаглишители като възможно най-добрия вариант (безшумни, с голям дебит и налягане), но пък е малко по-сложно за изработка (да речем 2-3 часа труд за майстора).
Ако нищо не ви се пипа или сте готови вече с банята и сега я обзавеждате - не изглежда лошо решение вентилатор тип PAX стига да нямате маниакалното желание да го изключвате ръчно след 15 мин работа, защото нищо няма да е свършил за това време.

# 484
  • Мнения: 3 950
Ние сме с Pax и съм супер доволна. Наистина е безшумен, дърпа добре, банята изсъхва за отрицателно време и дори огледалото не успява да ми се запоти, а не е особено голяма. И за родителската ще взема същия, обезателно.

# 485
  • Мнения: 6 308
И ние. Не съм технически грамотна за да обяснявам дебити, ватове и подобни, НО имам три такива и съм очарована  от тях.
Баните не са особено грандиозни, бързо съхнат. За огледалото-факт - и нашето едното не се запотява изцяло.
Отделно от това има и екстра режим, който (ако си инсталираш едно тъничко въженце от комплекта) работи 10 или 15 мин на още по-силно отвеждане на влага.
Ние го държим включен на авторежим-ако си премери влага - пуска се сам.
Някой от съседите ни има склонност да пафка цигари в банята, ако случайно децата изключат вентилатора се усеща. До 1-2 мин след пускане - няма и следа от това.

# 486
  • София
  • Мнения: 1 678
Като сме на темата с вентилаторите, ако е мнооого сложно да се сложи вентилатор, но банята има сравнително голям прозорец, какво бихте направили? Бихте ли си създали зора да го слагате и ако да - защо?

Спомням си, че сравнително скоро се коментира за ревизионните вратички с плочка? Не мога да открия дискусията и всъщност финалния резултат от нея.. някой на помощ? Не осъзнавах, че и аз ще трябва да мисля за това и не си запазих информацията, някой май беше намерил някакви стабилни такива?

# 487
  • Мнения: 9 811
Аз имам достатъчно голям прозорец в банята, при ремонт ще сложа и вентилатор. През студената част на годината отварянето на прозорец води до голямо изстудяване на помещението, влагата първо кондензира върху по-топлите стени (плочките), по-дълго да държиш пък отворен прозорец е кофти. Пък и трябва да отидеш да затвориш в един момент. През топлата част на годината нямам проблем и държа прозореца отворен на ножица, това е достатъчно. Но през късна есен и зимата е гадно като отворя прозореца.

# 488
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
В отвора за вентилацията бих сложил обратна клапа, която пази и от изстиване. Както отбеляза Мандаринка от прозореца ще изстива банята много бързо.

За ревизионните вратички - ориентирайте се към изцяло български варианти. Въпреки, че руските са много хубави, няма внос и няма и да има. Евентуално ако намерите нещо останало: https://www.dzp-bg.com/index.php/en/37-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B8% … D1%87%D0%BA%D0%B8 и тук: https://parro-shop.com/bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D … %82%D0%B8/c1.html

# 489
# 490
  • Мнения: 39 417
При нас не мога да кажа, че банята изстива, но много искам да сложим и вентилация.

# 491
  • София
  • Мнения: 1 678
А всъщност какви биха били размислите ви за вентилатор, който илиза директно навън, тъй като въздуховод/комин при мен не е опция, единствения вариант за вентилатор е да опна кабел и да пробия дупка в стената/изолация/мазилка към.. навън. Ако това е вариант, то тогава какъв би следвало да е вентилатора?


Надявах се да не ви занимавам и с лампите си.. опитах се да разбера как да изчисля какво трябва да ми е осветлението и явно не ми достига нещо, за да разбера... Въпросите ми се въртят около:

Баня: ще има една плафониера на тавана (размер на банята около 2м х 2,5м) и една "декоративна" луничка в ниша на структурата за вграждане, идеята ми е тази луничка да се светка през нощта, като посещаваш помещението да не те "блъсне" голямата лампа.
И от тук: колко ярко трябва да свети плафониерата, каква светлина, може ли да е тип димер (съществува ли такова нещо за баня и как се управлява); луничката каква трябва да е, за да не заслепява, а само леко да осветява - как да се разпръсква светлината, каква да е..

ВЦ: размер 180 на 120, мисля да са 4 луни разпределени към 4-те ъгъла - колко силно трябва да светят, каква светлина, има ли нещо друго, което да се вземе предвид..

Много ще съм благодарна на мнение, защото се обърках тотално с лумени и неща.. Питах един онлайн магазин за лампи какво трябва да взема и те ми изпратиха линк: изберете си от асортимента ни... добре ме ориентираха..

Последна редакция: ср, 17 авг 2022, 15:54 от jenn_kata

# 492
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Няма проблем да е отвора през фасадата и навън. Слагате обаче от онези обратните тройни клапи за да не изстива банята.

За осветлението аз харесвам да има 4 или 5 лунички за баня около 3-4кв.м и с дължина 2.5м
Вече точно колко е светло можете да прецените по-късно като изберете по-слаби или силни лампи.

При мен луничките са 5, за крушки на 12в и с трансформатор на 12в. Не е проблем да сложите и димър, ако е нужно.
За зоната при огледалото ще ви е нужно и допълнително осветление което да ви осветява лицето. Не го забравяйте.

# 493
  • Мнения: 9 811
А за малка баня около 1,80х1,60 само централен плафон и осветление отстрани/отгоре на огледалото дали ще е достатъчно, според вас? Не харесвам лунички, окачени/свалени тавани. По принцип не харесвам...

# 494
  • Мнения: 6 308
Да. Аз съм в едната баня с това.
https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B076BLGQZ1?psc=1&ref=ppx_ … _mob_b_asin_title
Идеално ми е.

Общи условия

Активация на акаунт