Банята - тема 41

  • 34 217
  • 737
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 9 839
Аз лично, ако не съм притисната откъм време или бюджет, бих върнала такива плочки. Избиването на някакви соли не ми звучи като качествени плочки, испански, патагонски - няма значение.
Старите ми плочки от зората на демокрацията - производство някъде малко преди 2000 година, български някакви, са с фабрично малко ръбче глазура отстрани, вероятно предвидено именно заради полагането на фугите, да няма открит неглазиран ръб.
Между другото, имаше и друга потребителка, с испански плочки, която се оплака, че по глазурата са избили петна, след ползване на банята. Призоваваше да не се купуват испански плочки. Силно подозирам, че става дума за евтини плочки, а не за това, че са испански.

# 676
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Еми за 50лв плочки - не знам, евтино ли е. Ректифицирани са, т.е. нямат глазура и не са заоблени като евтините плочки, точно и за това казах, че при тях трябва да е покрита фугата на 100%.
Сега, дали ще изсоляват при мен като ползвам банята, ще се види.
За връщането - това ми беше втория опит. Преди това връщах турски гранитогрес (за стените), от друга фирма, заради дефекти.
Мъкнене и връщане на тонове плочки за трети път щеще да ми дойде прекалено:)

# 677
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Е ,и аз имам такъв случай с  испански гранитогрес за 80 лв/м2 ,който също е бил складиран отвън ,дори кашоните се разпадаха .Повърхносттта е лапато и дори на няколко плочки имаше бели петна точно по лицето на плочката.Сега , дали са соли или котлен камък от застояла вода( уж дъждовната е мека ,но знае ли се ) ,защото плочките са с неравна повърхност ,не мога да кажа .Ползват се в баня над 1 г -нямат проблем .С тях направихме и външната мивка .Вече половин година са изложени на пек и дъжд, отново няма никакви видими следи за бели петна .
Възможно е в кашона водата да стояла неизпарена с месеци  задържайки се по грапавините на плочките .

# 678
  • Мнения: 9 839
Аз съм фенка на плочките от бяла глина (не паста Laughing), двойно изпечена. Повечето такива, които съм виждала, са от италиански фабрики. Бях харесала едни точно такива, по онова време (преди 2-3 години), бяха по 55 лв., не помня ректифицирани или калибрирани, но ръбът е идеално прав и гладък, вероятно са ректифицирани. Купих една да си я гледам, падна в пространство от 2-3 см. между сушилня и стена върху гранитогрес и само се отчупи едно триъгълниче от края, няма никакви поражения върху останалата част от плочката, няма напукана глазура.Този материал и технология мисля, че минимизират рисковете при плочките от червена глина. Спецификацията, която дадох (водопоглъщане по-малко от 0,5%) е за подобни (от друга серия).
Джулиан, надявам се, че плочките са били 1 качество, продават се вносни плочки (испански и италиански) второ качество или смесено (MS мисля, че се обозначава), които не бих купила, въпреки "уверенията" на продавачите, че испански и италиански плочки 2 качество били като 1-во при българските (в Джия и в Булгрес ми излязоха с това "обяснение". Особено в Булгрес има доста плочки 2-ро и смесено качество). Мисля, обаче, че по-скоро 2-ро или смесено качество по-скоро влияе на еднородността на размерите и цветовете, както и на огъването (да не са издути/хлътнали), отколкото на водопоглъщането. Не съм и убедена, че в големи складове/магазини съхраняват наличните количества правилно. Баща ми ми е казвал, че плочки се съхраняват "на ребро". В големите складове вероятно не се складират по този начин.
Вносителите на италиански плочки, примерно, имат аутлет складове, там има остатъчни количества от стари колекции на съвсем прилични цени, до към 50-60 лв.

# 679
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
nelina_london, дискутираме в случая фаянс за стените, които по дефиниция поемат много повече вода от гранитогрес. Такова изсоляване (извличане на солите през водата) няма как да стане с гранитогрес.

man_darin_ka, е разбира се първо качество - така го рекламираха, за такова ми го и продадоха.

За цените също няма голяма връзка с реалността, всичко зависи колко нагъл е търговеца/вносителя. Т.е. може да вземе "италиански" плочки от вносителя на 10лв, които не са минали качествен контрол, в оригинална опаковка и след това да ги продава на 100лв като първо качество. Грам им нямам доверие на реклама и съвест.

Давам и друг пример, гранитогреса на пода е на Фиоре (произведени в България), пак ректифициран (120х20) и ми хареса като качество (и геометрия). Опакован добре, сухи и здрави кашони, директно от производителя. Нямаше никакви драми с него при полагане и рязане и струваше 32лв. Реално доста по-добра отколкото фаянса за 50лв.

# 680
  • Мнения: 10 679
Мандаринка, много ме кефиш как си купила плочката да си я гледаш! Трябваше по-рано да го напишеш това, за да го направя и аз! Heart Eyes

Нашата банята е почти готова - сложени са плочки по стените. Имало е драма  - плочките са от една серия, но белите се оказали по-големи от сивите с няколко мм... Естествено, че са първо качество, не ми се рови да видя испански ли бяха или полски, но все тая...Майсторът доста се старал да изравни чрез фугите.
Напук на всички съвети, поръчах бели плочки за пода. Само консултантката в Джесика ме насърчи като каза, че и тя е настояла у тях да са бели плочки и бели фуги с уговорката, че само тя ще ги чисти.
Още не са направили пода, само стените, но със сигурност ще се окаже добра идея от естетическа гледна точка, защото сега подът е на бетон и като погледна стени и под, много ми идва сивото. С бялото на пода - ще грейне.

За коридора и ние взехме Fiore, ще ги лепи същият майстор, та ще видим какво ще каже за тях.

# 681
  • Мнения: 351
Какъв подов рогов сифон ще препоръчате - пвц, месинг, виега, танушев, АКВАСТЕЙШЪН, акво - тези са турски, моля за съвет, марка и модел от който сте доволни, благодаря

# 682
  • Мнения: 6 359
HL с воден затвор

# 683
  • Мнения: 351
Прощавайте, HL какво е? "Благодаря

# 684
  • Мнения: 6 359
Марка сифони, нали това питате??

# 685
  • Мнения: 351
Марка сифони, нали това питате??
Да, просто не съм ги чувала, благодаря много

# 686
  • Мнения: 333
Здравейте. Предстои ми основен ремонт на баня. На кой етап от ремонта се слага новата врата? Трябва ли подът да е готов преди това или може да се смени още сега /преди да са маханати старите плочки на пода/?
Предварително благодаря!

# 687
  • Мнения: 2 138
Здравейте. Предстои ми основен ремонт на баня. На кой етап от ремонта се слага новата врата? Трябва ли подът да е готов преди това или може да се смени още сега /преди да са маханати старите плочки на пода/?
Предварително благодаря!
Добре е подът и стените да са готови.
Подът, за да се прецени точно дължината на касата и вратата, а стените, за да може касата точно да обхване стената (ако вратата е интериорна).

# 688
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Врата се слага най-накрая, след плочки, след шпакловка и боя.
Обаче, сметнете предварително колко дебела каса трябва да е въпросната врата, да не се окаже, че сте поръчали сега каса и след като се сложат плочките да няма място и като широчина на перваза и като дебелина на касата.

# 689
  • Мнения: 9 839
Зигизаги, дали пък не ми я подариха плочката дори Pensive, май ги изнервих нещо с въпроси и спорове  и може и да са ми я дали, само и само да им се махам от главата Laughing Идеята не е моя, тук в темата я бяха споделили по-опитни потребители. Добре е, че майсторът е проверил и е сортирал плочките по размери.

Джулиан, и аз ама хич не им вярвам в магазините какво ми говорят...не само за плочките...
Но си мисля, че ти прекалено много се задълбочаваш в технически детайли. Това за водопоглъщането на плочките е пример - както вече писах, дори и соц.плочките не се напояваха с вода, овлажняване на стената се случваше само от спукана/сълзяща тръба зад плочките, а не през плочките. Течове от фуги (замазани с бял цимент, а не със сегашните фугиращи смеси) също нямаше, поне през първите 20-25 години от ремонта на банята. Laughing, силикон - нямаше такова чудо. И подът на мозайка не течеше (отново през първите 20-25 години след ремонта), въпреки че нямаше хидроизолации и всякакви такива чудеса. Осветлението често беше обикновена крушка с нагреваема жичка, завинтена на фасунка.
Не ме разбирайте погрешно - разбира се, че при ремонт на баня сега ще се използват съвременните материали и технологии, ще има и хидроизолация, и електрото ще отговаря на всички стандарти, ще има и силикон, и съвременни фугиращи смеси, ще се прави както си е редно в момента.

На двете ми бани, на които трябва да правя ремонт, вратите са сменени с алуминиеви. Размерът им е съобразен с нивото на коридора. Едната се отваря навътре, другата - навън. И в двата случая касата ще трябва да се облича с плочки, което не знам как ще стане, ако първо се сложат плочките. При вратата, отваряща се навън, майстор на плочки погледна и ми каза, че мога да ползвам настоящото ниво, сметна си, че като се изкърти мозайката и се сложат плочки, нивото ще стане като сегашното. При вратата, отваряща се навътре, нивото на банята с мозайката е с около 2-3 см. под нивото на коридора, т.е. пак има достатъчно място за къртене и лепене на новите плочки.

Общи условия

Активация на акаунт