Работа, CV-та, HR-и, съвети - 79

  • 32 302
  • 990
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 711
Има подобна клауза, но това не ме притеснява, тъй като не става въпрос за конкурентна дейност.

Е, тя вероятно не се отнася единствено за случаи на конкурентна дейност. Ако не я спазиш, могат поне да опитат да ти създадат проблеми, в зависимост от установената там практика и взаимоотношенията Ви.

snow_angel, съгласието на настоящия работодател за втори трудов договор е необходимо единствено ако такова условие е вписано в първия.

# 196
  • Мнения: 558
Snow_angel, благодаря за информацията!

Knufu, по принцип доколкото ми е известно подобни клаузи не са законни, дори и да са вписани в договора. Единствено, ако се касае за конкурентна дейност човек би могъл да има проблем.

# 197
  • Мнения: 61
Здравейте,мами! Какво ви е мнението за Лидъл,като работа. Малдо момиче съм,до сега не съм работила,видях,че тръсят хора и мисля да кандидаствам. Къде се извършва обучението на персонала?

# 198
  • Мнения: 711
Knufu, по принцип доколкото ми е известно подобни клаузи не са законни, дори и да са вписани в договора. Единствено, ако се касае за конкурентна дейност човек би могъл да има проблем.

Недействителни са клаузи, противоречащи на закона и добрите нрави, напр. бланкетна забрана за граждански договори. Не съм убеден обаче, че простото задължение за уведомяване попада в тази категория.

Имай предвид също, че преценката дали конкретен допълнителен ангажимент представлява конфликт на интереси, не се извършва самостоятелно от служителя. Ако беше така, то всеки щеше да прави каквото си пожелае без никакви ограничения.

# 199
  • Мнения: 558
Аз питам за граждански договор, а не за втори трудов и вече беше отговорено, че в този случай служителят няма задължение да иска позволение от работодателя.

Интересуваше ме единствено дали работодателят може да разбере по някакъв начин за такъв тип сътрудничество.

# 200
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Дея, до колкото ми е известно - няма как. Няма регистър на гражданските договори, само в НАП постъпват данни и се плащат данъци. Но това преспокойно може да е доход от наем, примерно, а и работодател няма как законно да стигне до тази информация.

# 201
  • Мнения: 3 046
Замислих се за конфликта на интереси, упоменат в ТД. Потенциално в един ГД за чистачка на офис на фирма, конкурентна на тази, с която имам ТД за нещо си административно да речем (юрист, счети и др.), има ли конфликт? Защото те, нали, папките с преписки по бюра и шкафове стоят Wink Би трябвало да е дефинирано някъде все пак що е то, а не да подлежи на тълкуване, било то съвместно.

# 202
  • Мнения: 2 906
Ако говорим за софтуерен девелопмънт - нали си чувал приказката - код, писан от индиец Grinning

Все още не могат да достигнат европейското и Щатското качество, все още не могат да се оправят сами, а по-будните от тях отдавна са хванали към Европа...
Работя с индийци и китайци в ИТ сферата. Не са им проблем техническите познания, а манталитета. Винаги търсят далаверата и как да прецакат фирмата и дори не се замислят. Оперирани са от срам. То и при българите я има тая черта, но е в пъти по-слаба. Освен това в реалността южно азиатците са едни от най-големите расисти и гледат да си се отделят на групички на етнически принцип и си се подкрепят по между си, дори въобще да не се познават. В големите корпорации в САЩ има цели отдели, където бял дори не може да стъпи заради тези практики, много статии иманпо въпроса.
Мен ми се налага да работя с едни десетина индиеца живеещи и работещи в Калифорния от много години, е нито един от тях не говори сносен английски, а има няколко с които може да се комуникира само писмено и то с кратки изречения, по 2-3 думи само. Още 5-6 китаеца има в същата фирма, при тях е една идея по-добре, ама не много. Една бивша мениджърка там ми се оплакваше, че нарочно не подават документи за подновяване на визата на време, за да са принудени да се приберат за 2 седмици в Китай и уж да работят дистанционно от там, като реално нищо ненвършат през това време. Та това, че не сме един милиард и не сме единни, на нас ни е предимство в този случай.

Китай са по-евтини от нас, но там е изключително трудно да съществува юридически регистрирано представителство на глобални компании. Украйна щяха да ни бъдат конкуренти, но събитията иначе се случиха, говорихме ги тези неща.
На Китай главният проблем е, че хич не зачитат авторските права и че комунистическата партия има безкрайна власт и по всяко време може да ти изземе бизнеса, ако реши, че иска.
На българските аутсорски залагащи на евтинията най-пряк конкурент ще са Сърбия и Северна Македония, като влезнат в Европа, на където натиска Кирчо. Мусала Софт и СкейлФокус вече имат офиси в Скопие. Добре, че покрай войната сърбите поне почнаха да се отдалечават от ЕС

# 203
  • Мнения: X
Леле, веднага да спираме присъединяването, че милион и нещо страна ще ни вземе хляба Simple Smile тази тема е за това според мен, че не можеш да биеш спирачка на историята и икономиката, за да си кюташ на познатата работа. Единствено в ръцете ни е да се стараем да сме привлекателна работна ръка. Ако не е Македония, ще се появи друга конкуренция. А индийците и китайците, с каквито аз съм работила откакто съм започнала работа, изобщо не са расисти и скатавки, ми даже бая амбициозно бачкат, индийците даже малко скромно едвам ги чуваш какво говорят, като мамино детенце на изпит в училище, срамежливи, сервилни до земята; китайците са по-особняци, с тях имаме доста културни различия, и те всичките искат да мигрират на запад да избягат от 6-дневна работна седмица с 10 дни годишна почивка. Вероятно пак е от хора до хора и от фирми до фирми, както с всичко.

Дея, и аз се интересувах преди по такъв казус, по закон има изисквания за часове работна седмица, ако няма друго от страна на работодател.

Последна редакция: сб, 02 юли 2022, 08:12 от Анонимен

# 204
  • София
  • Мнения: 11 768
Смях ме избива за конкуренцията от Македония 😂... Там освен английски и тук таме някой завърнал се гастербайтер няма друго, на милион и половина от които половината са полуграмотни албанци не се стряскайте много. Ние наскоро отворихме офиси в Турция, е там вече е друга бира... В един почти неофициално 20 милионен Истанбул с висока безработица да видите какво става. Единствено инфлацията е много висока, чукнаха 70% и заплащането всеки месец се променя.

# 205
  • София
  • Мнения: 1 434
За човек ( не аз ), който знае перфектно ( доказано от интервюиращи безброй ) немски, френски, испански, английски + на малко по-ниско ниво руски, индонезийски и е българин, има не малко опит в акаунт мениджмънт и продажби, какви са му шансовете за повече от стандартните 2500 бруто + бонуси за таргет? Ок. при него, намирането на работа е по-лесно спрямо търсеният език, но по никакъв начин не може да си използва останалите езици и това да доведе до по-високо заплащане. Масовата заплата за английкси + някой от изброените е една и съща дори за кол център с кофти работни смени, защото работиш в часовото време на съответната държава. От доста време се чудя, каква би била подходящата длъжност за човек с толкова много езици? Няма лидерски характер обаче и това е "по природа", а не въпрос на опит, обучение и знания. Точно това ,за което говорихте, че не всеки специалист става за мениджър, за да се "издигне" и да получи по-добър доход.

# 206
  • Мнения: X
Хоризонтално израстване. Не вертикално. Ок, не става за мениджър, не значи, че не става за други позиции. Винаги можеш да станеш добър в нещо, да изкараш допълнителен курс, сертификат тип ccna, давам го като пример, защото е популярен, има и други за различни технологии. Аз лично се ориентирах към бизнес анализ и си ползвам само английския, но съм доволна. Има на къде да се учи още и да се бута.

# 207
  • Мнения: 1 185
Явно на този човек му се отдават езиците. Да вземе да научи и един за програмиране, едва ли ще го затрудни толкова предвид колко чужди езици вече е научил. Това ще му гарантира желания доход след известно време. Не мисля, че има позици, изискващи знанието на толкова много чужди езици. Единствено в туризима, но това е далеч от добре платено.

Интересно ми стана - тези езици за удоволствие ли ги е учил?

# 208
  • Бургас
  • Мнения: 6 906
Хаха, езиците за програмиране нямат нищо общо с езиците за говорене. То ако беше така всичките филолози щяха да са перфектни програмисти. В езиците за програмиране има най-вече логика и математика.

# 209
  • Мнения: 558
По принцип това не е лоша заплата, но ако е прекарал твърде дълго време по кол центрове, следва да смени сферата или типа позиция. Мисля, че по-високи заплати има само в ИТ или ако си мениджър. Редовите позиции са под или около това ниво на заплащане от това, което виждам.

Ако има опит в проджабите и акаунт мениджмънта и това му харесва, може да продължи в подобна посока (или бизнес развитие, например). Друг възможен вариант са различните позиции, ориентирани към маркетинга.

Общи условия

Активация на акаунт