Медицински Университет

  • 41 470
  • 581
  •   9
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 697
ТЕЛК ти дава намаление на таксите - за кандидатстване, семестриалните, таксите за общежитие и др.
В някои университети с ТЕЛК се участва в отделно класиране. В МУ-София например е написано колко места държавна поръчка има за ТЕЛК и се състезавате отделно.

# 16
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 396
За телка трябва да попиташ в съответния МУ - процентът ти увреждане е много голям и дали биха се съгласили да те приемат, ако успееш на КСК. Наскоро наше познато момче го дисквалифицираха от кандидатстване за специалност "Военен лекар", заради случайно открити на медицинските тестове камъни в бъбреците. Може би в неговия случай да е било по причина  военното  образование, но все пак не започвай подготовка за КСК без да се информираш. Все пак за специалност Медицина се иска не само психическа устойчивост, но и  физическа издържливост. Телкът вероятно е свързан с престой в болници и едва ли сте пропуснали щъкащите нагоре надолу по стълбите студенти. В дните с упражнения пък с часове стърчат прави около дисекционните маси... Изморително е... Сложните изпити са за доказване на добри навици за учене. От тази година в балообразуването за МУ влиза и ДЗИ по БЕЛ слава Богу с коефициент 1 (за други ВУЗ-ове е и по 3) ...
С най-ниски балове приемат в специалност Военен лекар и в София и във Варна има приети  с оценки "добър" че и по зле, но вече казах че за там случай с влошено здраве е напълно изключен... Миналата година в СУ е имало второ класиране за специалност Медицина - приемали са момчета с оценки и под четворка на един от двата изпита.

# 17
  • Мнения: 6 697
Беллора, не е имало второ класиране. Ето данните:
Вижда се, че в някои ВУЗ оценка 3.50 на двата изпита + 6 от дипломата е била достатъчна и за мъже, и за жени.
Тази година това няма да е ориентир заради БЕЛ ДЗИ.



За СУ конкретно жени: оценка среден 3.41 е била достатъчна за прием в Медицина.
За Варна жени: много добър 5.12
Разликата е огромна..

# 18
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 396
Майчице 3,41😱 А аз се притеснявам за сина ми с 5,25 на предварителния по биология и другата седмица младежа ще ходи на редовен да се опита да подобри нещата... Май наистина ще е излиино, както ми казаха.

marinadp, може да е моя грешка, не помня вече къде го обсъждахме, но май чак такива оценки не бях виждала за СУ. Или да е било за друг университет и за друг година. Последните години успехът все повече пада. За Варна например тази година по биология няма нито една пълна шестица. Но нещо са "пипнали"  точките за тройка - миналата година по химия двойките на прекварителния са били 62% а този април са "само" към 40%

# 19
  • Мнения: X
Беллора, не е имало второ класиране. Ето данните:
Вижда се, че в някои ВУЗ оценка 3.50 на двата изпита + 6 от дипломата е била достатъчна и за мъже, и за жени.
Тази година това няма да е ориентир заради БЕЛ ДЗИ.



За СУ конкретно жени: оценка среден 3.41 е била достатъчна за прием в Медицина.
За Варна жени: много добър 5.12
Разликата е огромна..
Оценката много зависи и от самия изпит. Понеже софийските винаги са една идея по - трудни.

# 20
  • Мнения: 195
Какъв военен лекар с този телк ??
Иначе баловете много паднаха, нивото също. Казвам го от 1-во лице.

# 21
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 396
Какъв военен лекар с този телк ??

Е никакъв де! Нали и аз това казвам. Въпросът беше за най-ниските балове, казах къде са, но подчертах че конкретно в тоя случай е изключено.
А извън питането, тази двойна специалност е великолепна, после двамата-най добри получават специализация във ВМА София. То и самият проект е на ВМА. Все още няма завършил випуск, може би затова не е много популярна специалността. Тази година на предварителния във Варна имаше само едно записано момиче и няколко момчета. Може би доста се стряскат евентуалните кандидати от режима във ВВМУ и как ще осъвместяват това с образованието в МУ.

# 22
  • Мнения: 195
Не е популярна, защото после се обвързваш да останеш в майка България и то не малко време.

# 23
  • Мнения: 387
100 % ТЕЛК е степен на инвалидност, която не е съвместима с достатъчно много професии, но не носи забрана за кандидатстване и при прием - за учене. Вече дали/какво/как ще се практикува след това е отворена скоба. Доста завършили медицина са на ръководни постове след години при висок процент ТЕЛК.
Към днешна дата квотата за лица с ТЕЛК е много малка. 3 или 4 бройки за София, например. ТЕЛК освобождава от такса при кандидатстване и намалява сумата от таксата за семестър. Изпитите от тази година са с нов формат, заради пандемията бяха гласувани да са и с намалено времетраене, което не помага особено, защото обемът материал е достатъчно огромен, за да се иска сериозно познаване, за да се вместиш в двата часа (за справка ДЗИ, който е в пъти по-елементарнен изпит, е с двойна продължителност).
Конкретно моето дете се яви на предварителни изпити, като по една от дисциплините ходи само година на уроци, а по другата се подготвяше сама. ДЗИ също мина на самоподготовка. Оценките са отлични и няма нужда от "предимство" с ТЕЛК-а си (който за съжаление има), но е факт, че  в процес на обучение живот и здраве, трябва да се ориентира в специалнсти, които са "допустими" за състоянието и. Казано простичко-ученето, ако го умеете, е най-малкият проблем. ТЕЛК-ът не е никакъв проблем за учене и успешно полагане на изпити, съответно прием.
Сега, ако разчитате на прием с нисък бал, т.е. да си спестите половината обем материал при подготовката-ще си запазя мнението, за да не ме баннат...

# 24
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 396
Преди 1-2 години в тв репортаж показаха млад доктор с казус академечните среди в МУ София - не го допускаха до асистентска позиция. Официално по някакви си изсмукани причини, а неофициално както сам каза, заради състоянието му  - към момента на кандидатстването за асистентско място към катедра по вътрешни болести се намирал в ремисия след онкологично заболяване.

705966 аз също не приветствам тарикатлъци. Скатавките от учене и неизбежните дефицити в знанията, които се получават така, много бързо ще лъснат в  специалност като медицина. Не си представям изобщо как  може да се продължи успешно, без предхождащото  специфично образование по химия - примерно.

Познавам няколко деца които се самообучаваха по биология с повече успех от други, които посещаваха частни уроци. Моето дете също се справи без частен учител по биология - самоподготовката му продължи малко повече от година. По химия обаче си трябва учител, материята е сложна, задачите се разписват по определени алгоритми, доста са дълги ( ат 1 до 4 листа размер А4) трябва да бъдат обяснени и разбрани, при това не всеки учител по химия може да обучава за кандидатстване в МУ заради формата на изпита, който няма много общо с изучаваната химия в училище - дори и в профилираната подготовка. Нашата е проверяваща изпитни работи в МУ и благодарение на нейния опит като такава знаем много неща. Беше  учителка  на детето ми в училище в профил химия, и там подготвяше децата по сборниците на МУ. Успяха да минат всички задачи  от органична и  неорганична химия по 2-3 пъти. Синът ми е с отлична оценка на предварителния по химия и това не ни е струвало нито лев. Но без лични усилия, учене и разписване на задачи вкъщи не става.

# 25
  • Мнения: 387
О, да, категорично.
Знам го казуса с недопускане до асистентска позиция....четох. Принципно, нещата както в образователната ни система до завършване, така и в Университетите не е цветущо, няма какво да се лъжем. Много задкулисие има И там, в МУ конкретно има игри, извиване на ръце при специализации, връзки, какво ли не. Има и връзкари, вкарани като навсякъде. Има човек на този и онзи.
Но изначално, без учене не става. И на ученето ТЕЛК не пречи.
Абсолютно съм на мнение, че си трябва по химия подкрепа от човек, който е вътре в кухнята. Също, че всеки е добре да си знае способностите, за да прецени-година ли, две ли, пет ли ще се подготвя и как, изпитът не е шега и не е лесен, безспорно. Всеки е с различен капацитет.
ПП. Имали сте късмет, и капацитета да оцените по какво каква помощ трябва, както и адекватно да оцените, че профил не носи успех на изпитите ( като първи профилирани в началото никой не очакваше това, мислеше се в посока, че профилите ще дадат много като подготовка). Имали сте късмет с преподавател от кухнята, който е преподавал с цел подготовка. Нашият пък обратно-като цяло учителят по химия ни беше повече физик и си наблегна на съвсем различни неща от изпитните в МУ-тата, гледаше си притурките, та без уроци по химия абсурд просто. Децата ни се очертават бъдещи колеги, ако правилно разбирам, дано са силен и принципен набор, на който цялото ни общество, и ние самите качто част от него, ще разчитаме.

Последна редакция: чт, 23 юни 2022, 20:19 от 705966

# 26
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 396
Да, така се очертава... Очакваме класирането. Според екселските таблици сме доста напред, но като се сетя за връзкарите и ми настръхва косата. Сега заради новото балообразуване с резултатите от матурите, няма как да се проследят на
какви позиции в класирането ще накацат разни "парашутисти" хората  с връзките ...  Ние сме във Варна - по стечение на обстоятелствата не стигнахме нито до предварителния в Плевен, ни до София... На 25.03. тестът на ММ за Ковид излезе положителен, моят 2  дни след неговия и така пропуснахме изпита в Плевен на 2.04. Наборът беше изолиран у баба си и успешно се яви на 9.04. на изпита във Варна. Даже аз вече излязла от  карантина го закарах до сградата на РЗИ... Следващата седмица, на 16.04. трябваше да е на предварителен в София, но пък тогава той самия показа симптоми. Тестът му за Ковид беше отрицателен, но  силно отпуснат, с повръщане и разстройство, просто  нямаше как да пътува в такова състояние. В деня на самия изпит симптомите отшумяха все едно не ги е имало въобще, събуди се свеж като репичка и с желание да яде, но вече нямаше какво да се направи за София... Иронията на всичко това беше, че няколко дни преди да ни блокират в карантина с баща му,  аз ходих при ЛЛ да я помоля за по-дълъг болничен за набора, за да избегне Ковид карантина, в случай, че в класа му някой се разболее и като контактен да не може да отиде на изпити. След хубавите резултати във Варна, реши че това ще е и без това сме в района на МУ.

По горе споменавате продължителността на изпитите. В нашия случай така и не стигнахме до София, но мисля че там все още продължителността е 4 часа или греша? Мисля че формата на изпитите и оценяването са пипнати, но не и времетраенето.
Във Варна имаше няколко случая, в т.ч. и на деца от нашия клас, които се явиха само на единия изпит и така имаха по 4 часа. Сега същите на редовния ще се явят на изпит по другата дисциплина и отново ще имат 4 часа. Когато кандидатите се явяват само на един от двата изпита, имат право да се възползват от цялото предоставено време. Но и доста рискуват лишавайки се от възможност за втори опит.

Профилите в сегашния си вид са едно голямо нищо! Даже нищо и половина, само излишно затормозяват децата, не помагат в КСК да не започвам и как "катастрофираха" някои на ДЗИ по химия😱 В училище нашите няколко пъти ги предупреждаваха да не ходят на ДЗИ по химия, но явно не навсякъде са сметнали за нужно да го направят и провалиха бъдещето на деца с потенциал в София Пловдив и Бургас.
Целия материал, който преди се изучаваше  от 8-ми до 12-ти клас, сега е наблъскан в програмата от 8-ми до 10-ти клас. А в профилираната за 11-ти и12-ти са наблъскали материал за първа-втора година университет... Пълна лудница!

Към автора на темата, на питането къде може да се влезе най-лесно (перефразирам) най ниски балове, ще кажа, че никъде няма лесно. Подготовката е специфична за всеки МУ. Тази година например в Тракийския направо ги размазаха с нива на сложност и количество материал. Изпитът беше онлайн, някои са имали възможност да преписват, но заради спецификата на материята, просто не са намирали къде и какво.

# 27
  • Мнения: 195
Към поста по-горе мога да добавя, че винаги има връзкари, но на фона на всички не са чак толкова много. Ако детето си знае нещата, ще влезе въпреки всичко. Не така стои въпросът обаче за специализациите след завършване, който е по-големият проблем

# 28
  • Мнения: 387
Масово децата са наясно в какъв "батак" се вкарват, знаят трудностите при специализация, че и преди нея.
Все още са принципни и идеалисти обаче, дано като първи набор с промени успяват да пробиват стената и там..
Матурите като балообразуваща няма да са сламката на парашутистите, те работят там на друга честота и други са им моделите на внедряване, ама и те за баш-лекари няма да си дават зор да учат, тях ги гласят за ръководни постове, не си мислете, че ще сменят подлоги и ще правят превръзки. Действително са единици, не случайни, синът/дъщерята на конкретен човек и толкоз.
За МУ София предварителния си беше намален на половина, въпреки, че имаха много време да променят това и да върнат старото разписание. Нямаше такива опции ако си държал един, пък няма да държиш друг и подобни варианти. Формат и оценяване са не само пипнати, а основно сменени. Нямат никаква допирателна с предходните. Толкова променени, че учители, дългогодишни готвещи за вход в МУ бяха в шах до последно и бяха по-притеснени от учениците си. Много неясноти, много малко материали по темата, много чудене как би се оценявало това или онова, въобще-тази година изпитите в МУ София са стреляне в тъмното. Предвид и факта, че някои деца ходят по две години на уроци, съвсем зле беше, защото си ги подготвяха първата година по стария модел/формат, то нямаше и как, защото формата го сменига тази учебна година официално.
Мога с подробности да пиша за плюсовете и минусите, сякаш минусите на този етап превъзхождат за съжаление. Може би за следващи набори ще се изчистят неравностите и ще си канализират пак преподавателите (този кокал така лесно не се пуска) подготовката.
Относно профилите-писано е. Пълна щета, и нищо общо с подготовка за медицина, освен као самият учител не реши на своя глава и зареже учебните планове, а си работи по конкретен формат за конкретното МУ. Знаем,ч е всяко МУ за капак е със собствено мнение/формат/времетраене/материал за изпитите си. Тотална лудост.

# 29
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 396
       

Относно профилите -писано е. Пълна щета, и нищо общо с подготовка за медицина, освен као самият учител не реши на своя глава и зареже учебните планове, а си работи по конкретен формат за конкретното МУ. Знаем,ч е всяко МУ за капак е със собствено мнение/формат/времетраене/материал за изпитите си. Тотална лудост.

Вчера написах почти същото за МУ-тата на една дама на ЛС. Всеки МУ си има собствен формат и който е решил да поеме по този път, трябва първо да се насочи към конкретен университет и да канализира подготовката си конкретно за него (сборници и учебници препоръчани на сайта на същия МУ) също включване в процеса и учители добре запознати с подготовката по съответния формат (най-вече по химия). Обща подготовка е пилеене на време и не върши работа. Примерно нашата по химия си обясняваше по формата на МУ Варна, но по някои задачи допълваше и в стил  "...а това го искат в София..." Иначе да, тази година точно на сляпо си бяхте за МУ Сифия с тоталната липса на информация. Голямо браво на децата, които въпреки поредната пълна лудница съпътстваща образованието на набор 2003 успяха да се справят и с това.
За "пипването" има и такива, където наистина са мръднали само оценяването и то съвсем частично (да кажем точките за "среден" и "добър", вероятно да избегнат резил с 60% двойки като от предварителния по химия м.г.. ) Визирам Варна- тази година все още сме по старария формат - седма година вече, но утре е последния изпит по този формат. Вече излезе единия нов сборник по химия по новата програма, чака се и втория... Но това далеч не внася пълно спокойствие, защото моделът е нов, а често има спорове по някои задачи даже между самите проверяващи....  По биология все още няма нови сборници за подготовка по новата програма, нито препоръчани учебници на сийта на МУ Варна. Дано не оставят новите кандидати да се готвят на сляпо.  За София и Пловдив догодина вече няма да са на сляпо, ще има и доста информация в интернет, да му мислят във Варна, там новия батак е на хоризонта.
Проблем със специялизациите винаги е имало, но това не бива да е пречка за децата да се насочват към МУ. Да се надяваме до 6-7 години нещата да се променят в положителна посока - ако не и Германия е вариант...

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 15:41 от Беллора

Общи условия

Активация на акаунт