Медицински Университет

  • 52 675
  • 752
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 18 221
А защо в България има лекари, които не са доволни от заплащането си? А в Германия всичко е върхът?

Ми хайде дай ти отговор защо, нали са богаташи нашите мафиоти с бели престилки, защо недоволстват..Wink Дали пък нямат основания, а? В Германия  може и да не е върхът, но е цвете за мирисане  в сравнение с тук..

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 14:46 от пенсионирана русалка

# 76
  • Мнения: 10 999
За Германия трябва перфектен немски, не могат а и не искат да отидат всички. Направиха и университет в Бургас, пресилено е, че няма да има лекари в България. Някои се връщат. Гледайте оптимистично, че няма да имаме нужда от лекар. Аз с тая мисъл се старая да живея

# 77
  • Мнения: 2 133
Аз знам защо. Защото тук системата за облагане и преразпределение  не е адекватна, краде се, лъже се и се плаща под масата. Това е! И всеки сам се оправя! Някои успешно, други не са доволни от заплащането си, защото има и такива, не толкова напористи, идеалисти, добри хора!
Пак ще кажа шеф на клиника в Александровска извършва всичките си дейности за сметка на болницата, но заплащането от пациента влиза в неговия личен джоб. Къде го има това другаде?!
Не били мафия, мафия в бели престилки!

christina1980, богопомазани са тези, които лягат и умират в съня си! Другите.....

# 78
  • София
  • Мнения: 18 221
https://deutsch-korrekt.eu/kursove-i-obucheniya/za-vazrastni/nem … cialni-asistenti/
https://astoria-academy.com/nemski-ezik/%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81 … 0%B8%D1%86%D0%B8/
https://esbulgaria.com/course/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0% … 0%B8%D1%86%D0%B8/
https://globalschool-bg.com/german-course-for-medical-staff/
https://actalingua.de/landing-page/
https://viagermanika.com/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D … 0%D0%B8-2860.html

Дали да продължавам с  линковете? Това по темата кой знаел/ не знаел немски.

Мама на Нана, хайде сега като си толкова навътре в  нещата, да обясниш следното противоречие. Мафиоти, ОК, богати по втория начин , ОК, безсъвестни, ОК... И с целия набор от такива качества тръгват навън..

Въпрос 1: Кой ще ги търпи такива? А видно не се връщат, значи ги търпят Wink
Въпрос 2: Защо им е да ходят навън, щом са толкова богати? Много важно, че всичко е придобито под масата, нали целта оправдава средствата..
Въпрос 3; Ако няма устойчив/нарастващ даже  интерес за работа навън поради лоши условия на труд и неадекватно  заплащане тук, защо е това огромно предлагане на езикови курсове като  еднопосочен "билет" за навън на дипломирани доктори със специалност... За сестри пък да не отваряме въпрос.

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 15:12 от пенсионирана русалка

# 79
  • Мнения: 10 999
За сестрите сте прави, но за лекарите не сте. Правят си съвсем легално много високи за бг доходи. Най-пресен пример са ми психиатрите. Имам доста познати с тревожности, паник стоки, все нещо им ги дозират, сменят. Все ходят и плащат.Въобще не говоря за нелегални доходи, но за да ти изпише антидепресант ти трябва психиатър. Според мен хората нямат чак такава нужда, но това си е лично мнение.
Не са бедни никак. Сега може би в началото на кариерата си са бедни, но и аз съм започнала на 400 лв заплата.

# 80
  • Мнения: 2 133
Ооо, далеч не всички отиват на вън, но нали по-горе се писа, че се изучават тук и напускат, защото заплащането им е обидно ниско.
Да напускат! Те не напускат само лекарите, има и доста нисък клас мигранти...
Пък така ги глезели в Германия, път така в Швейцария, пък не знам как във Франция! Познавам млади доктори/стоматолози, придобили специалност в България,  и работили във всички изборени по-горе държави, и върнали се! Защо....ами защото само тук могат да работят така добре за себе си, без да внасят и стотинка данък в държавния бюджет!
Но тези 50+ така хубавичко си стоят тук и си берат плодовете, че на никой нищо няма да доказвам, аз е важно за себе си какво знам!

# 81
  • Мнения: 10 999
Аз, ако имах достатъчно потенциал и семейство, което да ме издържа, бих записала медицина винаги. Не ми се отдава химията и биологията, та не е моето. Но който завърши, го чака прекрасно бъдеще, без значение къде.

# 82
  • София
  • Мнения: 18 221
.....аз е важно за себе си какво знам!

Правилно, знанието е сила... Wink

# 83
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 558
Във всички сектори има високо и ниско заплащане. Даже и прословутите IT не винаги се справят добре, аз познавам безработни такива, един пък работи в колцентър... Познавам и адвокат, който не може да влезе в адвокатска колегия и кара такси, приятелка с юридеческо образование, работеща като офис сътрудник в нотариална кантора... много примери мога да дам. Според мен истинския проблем пред младите лекари е че няма специализации. Просто няма, ня-ма! А какво е лекар без специалност? Държавата не само не им плаща добре, по-лошото е че не им дава възможнос да се изучат. По 20 човека се борят за нещо, което не им е било мечта като са решили да учат медицина и това наистина се отразява пагубно на мотивацията им. Нямат обаче избор и взимат, каквото намерят и то докато са се борили със зъби и нокти да не предпочетат някой друг пред тях. Ако беше само заради специализантските заплати, може да стиснат едни зъби за лишенията, както са го правили в подготовката за КСК, после ученето и тежките изпити 6 г. но далеч не е само това. В Германия където и да отидат да специализират, условията за обучение ги има, тук ако някой стигне примерно до видинската болница (не знам там дали имат специализантска програма, просто това ми хрумна за забутано място) какво ще прави сред олющени стени,  стара/липсваща апаратура и екип в който хирурга и анестезиолога са на работа в различни дни (и такива парадокси има по  разни забутани места) т.е. няма хирургия...

На първо четене веднага се сещам за трима специализанти. Едната по анестезиология, не мисля че има "гръб" макар че майка и и баба и са лекари, но са в доболничната помощ. Казала на майка си, че веднага като вземела специалност, щяла да потърси доцентура, за да можела да остане в същото отделение. Явно има вероятност да я разкарат от там. Другото момиче последните 2 години беше човек за всичко в частна очна болница и сега специализира там. Момче, специализиращо ортопедия, няма роднини лекари. Доволни са и тримата че продължават напред, не се оплакват от заплащането, но вероятно близките доста им помагат.

Племенницата ми на есен ще е трети курс медицина в Москва. Избра да учи там, заради многото клиники по пластична хирургия там, буквално са под път и над път. Мечтае за такава специализация и вече стажува в такава клиника.
На кратко, доста е труден тоя път! Хем съм горда че детето ми избра да учи това, също и от високите му оценки на приемните изпити, хем страховете ми станаха още повече...

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 17:41 от Беллора

# 84
  • Мнения: 4 229
Изглежда, се движите в някакви други среди и реалности.
От есента търсихме да назначим двама специализанти. Вися  обява, вися, еле намериха се едни юнаци с накривени калпаци. Ама не сме хирургия, не сме атрактивна специалност, не може всички да станат доценти и завеждащи, съотношението вожд/индианец не е в полза на вождовете. Всичките ми колеги, в държавната болница, сме на тоя хал. Къде са тия богатите, я ме запознайте с някой от тях, може ли? да познавам и аз някой богат колега.

# 85
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 558
Те хирургичните специалности никога не стигат до индианците, вождовете си ги пазят за децата - свои и на колеги... 
 
Ако говорим за  незапълненете бройки за специализанти по ендокринология, неврология, офталмология, патоанатомия и  педиатрия, сигурно наистина се намират места, но ако човекът си е мечтал цял живот за друго и това го е водило през годините на следването, има право да е придирчив и да се опита да осъществи мечтата си.

# 86
  • Мнения: 10 999
Значи слава на Бога рядко опирам до лекар, но когато децата ми бяха малки, бях обиколила де що има детски доктори...и навсякъде съм си платила. Аз изобщо не се оплаквам. Просто ви казвам, че човек ако иска да работи, работа и пари бол. Сега обаче трябва и да си разбира от работа, а това става обикновено с много работа и много четене.

# 87
  • София
  • Мнения: 18 221
Като по поръчка попаднах сега на репортаж за варненската болница "Св. Марина" - мухъл, мизерия , на етаж по една баня/тоалетна със счупени душове, режим на топлата вода в детско инфекциозно отделение. ..Майката, чието дете до вчера  е било на лечение там, сподели, че всички доктори били възрастни и изрази видими съмнения, че млад човек би работил ежедневно в тези условия като във филм на ужасите..Болните поне са за време и после си тръгват. Е, сигурно събиращите на воля финикийски знаци под масата все пак стоят, не им пречи мизерията въобще, щом валят пари..

https://nova.bg/news/view/2022/07/26/377344/%D0%BC%D0%B8%D0%B7%D … gZBSVYAGw8t4RlR48

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 22:47 от пенсионирана русалка

# 88
  • Мнения: 10 999
Русалке, според мен това дете, което е избрало медицината, ще има много по-хубав живот от останалите. Защото дори и повечето професии да изчезнат, лекари винаги ще се търсят.

# 89
  • Мнения: 4 229
Е, винаги някой трябва да е виновен. Хубав живот е, когато не те бият, псуват, крещят, налитат, заплашват, обиждат. Работа чок, пари йок.
30 г го работя. Струва ми се, че имам достатъчно и разнообразни наблюдения. Но както казват компетентните, явно имам халюцинации.

Общи условия

Активация на акаунт