Италия 154

  • 28 917
  • 305
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3
Здравейте,
Моля дайте ми съвет, август месец се местя в Бергамо, как лесно да намеря апартамент под наем, какви са изискванията и всякаква друга информация ще ми бъде полезна Simple Smile към агенция ли да се обърка или ? Моля някой който е минал през това да сподели опита си

# 16
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Благодаря за новата тема!
Решихме проблема с Интернет и аз пак с ново питане - дали има възможност за допълнително обучение по италиански език за децата през учебната година, за да могат да наваксат с материала?
————-
***Да, има. Попитайте в училището. Има и часове по медиация на МАЙЧИН език за деца, които не познават езика, традициите, порядките в Италия. Безплатно е, няма значение какъв социален статус има семейството.
Освен това изисква ли се доказателство за родителите, че работят с договор, за да не се тревожим относно социални служби и т. н?
——————
***За да запишете децата в училище ще трябва да им извадите codice fiscale, което с нищо не ви обременява. Еквивалент e на нашето ЕГН.
Съпругът ми работи, но на този етап няма договор за работа. Надяваме се да му предложат до края на лятото. Ако не, ще търси друга работа с договор и осигуровки,въпреки, че не му се иска, защото му харесват работата и работодателят.
————
***Ако желаете да имате здравно осигуряване, отивате в местното USL/Ausl и срещу 367€/година ви издават “tessera sanitaria” за чужденци от ЕС.
Успех!

# 17
  • Мнения: 885
Благодаря за новата тема!
Решихме проблема с Интернет и аз пак с ново питане - дали има възможност за допълнително обучение по италиански език за децата през учебната година, за да могат да наваксат с материала?
————-
***Да, има. Попитайте в училището. Има и часове по медиация на МАЙЧИН език за деца, които не познават езика, традициите, порядките в Италия. Безплатно е, няма значение какъв социален статус има семейството.
Освен това изисква ли се доказателство за родителите, че работят с договор, за да не се тревожим относно социални служби и т. н?
——————
***За да запишете децата в училище ще трябва да им извадите codice fiscale, което с нищо не ви обременява. Еквивалент e на нашето ЕГН.
Съпругът ми работи, но на този етап няма договор за работа. Надяваме се да му предложат до края на лятото. Ако не, ще търси друга работа с договор и осигуровки,въпреки, че не му се иска, защото му харесват работата и работодателят.
————
***Ако желаете да имате здравно осигуряване, отивате в местното USL/Ausl и срещу 367€/година ви издават “tessera sanitaria” за чужденци от ЕС.
Успех!
Много Ви благодаря!

# 18
  • Мнения: 61
Аз искам да ви попитам, момичета - харесва ли ви повече в Италия за живеене или по-скоро не? И от колко време сте там Rolling Eyes Аз съм малко със смесени чувства. Thinking

# 19
  • Мнения: 885
Здравейте,
Ние напредваме - вече имаме квартира. Имахме голям късмет - като местоположение, цена и стаи. Heart
Сега само да разрешим въпроса с трудовия договор на половинът. Grinning
Големият ни син ще пътува следващата събота. И до края на август ще знаем окончателно какво ще правим.
И съответно имам нов въпрос, защото вчера са казали на съпруга ми, че от септември пак ще се изискват зелените сертификати, а за учениците ще е задължително да са ваксинирани. Децата ни не са ваксинирани. Ще трябва ли да им се поставят ваксини и трябва ли да са поставени в Италия или може да ги ваксинираме още в България, преди да заминем?
Благодаря ви!

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 15:06 от mar4ela

# 20
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
За какви ваксини става въпрос?
Да не би да не сте разбрали правилно и да става дума за задължителните детски ваксини, а не тези срещу Ковид?
Не съм чула за подобно нещо.

# 21
  • Мнения: 885
За какви ваксини става въпрос?
Да не би да не сте разбрали правилно и да става дума за задължителните детски ваксини, а не тези срещу Ковид?
Не съм чула за подобно нещо.
Ваксините срещу Ковид щели да са задължителни за учениците, за да посещават училище.
За задължителните не се притеснявам, имат ги всичките.

# 22
  • Мнения: 6 296
Миналата учебна година не бяха задължителни ваксините, но децата можеха (мисля, че от месец май нататък беше въведено) да стоят без маски в час, само ако абсолютно всички в класа са ваксинирани. В класа на сина ми имаха един единствен неваксиниран и останаха с маски в час до последния ден, докато в други класове ги махнаха.

# 23
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Аз, лично, не съм чула подобно нещо.
Предполагам, че някой би повдигнал темата в уотс ап групата на класа.

# 24
  • Мнения: 6 296
Ние нямаме уотсапп група, но пък директорката ни праща стотици мейли. Astonished
Повечето съм ги изтрила и не мога да цитирам как е било точно.
Помня, че със сина ми го коментирахме, но нямам точната заповед каква беше. Може нещо да се заблуждавам вече, сжалявам. Аз спрях да им обръщам внимание и той си следеше промените сам (в гимназията е).

# 25
  • Мнения: 885
Благодаря ви!
Като отидат с майка ми да разгледат училището и да попитат за подробности, ще им кажат точните изисквания.

# 26
  • Мнения: 885
Здравейте,
Извинявам се, че така пускам два поста един след друг, но имам питане - какво е необходимо за издаването на Кодиче фискале на възрастен? След колко време излиза?

# 27
  • Мнения: 6 292
Здравейте,
Извинявам се, че така пускам два поста един след друг, но имам питане - какво е необходимо за издаването на Кодиче фискале на възрастен? След колко време излиза?
Попълвате на място бланка и Ви го дават веднага на лист. Нашите пластики дойдоха с пощата след 1.5 м някъде.

# 28
  • Мнения: 885
Здравейте, пак аз. Simple Smile
Има ли вероятност да откажат прием в училище, защото детето не знае италиански език?
Във вторник майка ми има среща с директорката на училището (не питайте защо се мота досега, но не мога всичко да контролирам, за съжаление). Един от въпросите, които са и задали някой от дежурните в училището, е дали детето знае езика. Та сега съм притеснена, дали това може да е причина да откажат да го приемат.
Английският му е отличен, всяка година участва на състезания и олимпиади, но италианският е на ниво основни изрази.
Ще имаме договор за наем от 1 септември. Надявам се и съпругът ми да успее да се споразумее за трудов договор. Двамата с големият ни син вече имат кодиче фискале.
Имам и друго питане - каква работа бих могла да потърся, освен чистачка и баданте, ако знам само английски език и начално ниво на италиански?
Благодаря ви! Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 124
Здравейте на всички! Готвите ли се вече за новата учебна година? Моето момиче ще е първи клас и съм толкова щастлива, че ще започват без омразните маски. Дано на повече хора им дойде акъла и да не ги въвеждат никога вече!

Марчела, как се развиват при вас нещата? Не могат да откажат прием на дете, ако не говори италиански. Трябва да подсигурят допълнителни уроци по език.

Ние бяхме в Абруцо, в планината, после на море в България и сега вече сме си в Италия. Скоро започва и дългоочаквания ремонт в новия ни дом, но няма да приключи скоро, ще има да се влачим още 3-4 месеца Cry Иначе лятото имахме пак инфарктни ситуации - оказа се, че преводът на актовете за раждане на децата е сбъркан, те са регистрирани погрешно и не сме разбрали цели 6 години. И на двама ни с ММ имената са сбъркани в актовете и на двете деца. А досега сме им издавали по два паспорта и дори лични карти без проблем. Как е станало, един господ знае. Вероятно, който е издавал не си е направил труда да провери в системата, а е издал по декларирани от нас данни. Както и да е, за щастие аз при раждането им направих 5-6 копия с апостил и ги преведох на англиийски, та приеха такъв превод и си оправиха грешките. Но на нас почти ни свършиха тези копия с апостил и догодина като ходим в Япония пак ще вадя, поне 10 ще извадя, защото не се знае кога може да им потрябва в живота занапред.

Общи условия

Активация на акаунт