Частна или държавна работа?

  • 2 921
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 143
Да, под малък град имам предвид с население до 20-25 хиляди души максимум.

# 16
  • Мнения: 18 503
Различно е навсякъде. И всичко е много относително.
Била съм и в частни компании (междуранордна, с много разбран шеф, и интелигентни хора, добра социална политика, отпуски, всичко точно).
Била съм и в няколко некоректни частни фирми, с двойни счетоводства, измами, шмекерии, неплащане, некоректно отношение и всякакви такива истории.
Била съм и на държавна-в агенция и министерство.
По-сладка работа няма.
С оглед на това, че в момента търся в малко населено място и знам какво е, ще ти кажа, че тук е шуро баджанащина, ама тотална, потресаваща и безпардонна.
Сега, вярно е, че аз съм малко лично засегната и афектирана от това, което ми се случи, но честно казано не вярвах, надявах се искрено, че не точно така. Но не би.
Става само, ама само с връзки и по никакъв друг начин.
Съвсем скоро имах късмета лично да се убедя.
Взеха жена, оставащи й 3 години до пенсия (вярно с опит), а не мен, защото е лична приятелка на кмета.
Това беше мечтана работа, работа точно за мен. Там вярвам ми беше мястото.
Готвих се, четох, притеснявах се,представих се добре и ми казаха, че са възхитени от мен.
И като се сетя, че ако не беше връзкарката щях да съм аз на 100% лошо ми става. Надявах се, мечтаех, но късмет.
Бяхме само ние двете кандидатки.
После разбрах, че мястото си е било за нея. И ме е яд, че въобще се явих.
И така безочливо и без грам срам се разигра цялата игра, че всеки тук е възмутен, а ние сме малка общност.
Най-кофтито е, че комисията, която оценяваше са били за мен повечето, но спечели този който кметът е казал.
Тук е няма човек който да е на работа без връзки. Няма такъв.
Откриват се даже измислени работни места за определни хора(особено в общината).
И повечето са тъпи като галоши(без извинение),мигат на парцали и не знаят какво е входящ номер на документ.
Да не говорим, че си работят и след пенсия, повчето са злобни лелки, в общината е пълен змиярник, никой нищо не разбира, но е с огромно самочувствие-мигли,джуки,тоалети.
Много често се сблъсквам с незнанието им по елементарни въпроси, включително преди няколко дни за регистрация на нов автомобил.
Има фирми и фирми. Има хора и хора.
Градим си представи, чували сме, че било еди как си, но истината е, че всичко си зависи къде ще попаднеш, с кое можеш да се примириш и с кое не можеш.
Едно от предимството на големите международни корпорации, които отчитам е, че са на светилнни години в отношенията между хората, социалните стимули, общуването.
Средата е по-интелигентна, няма нищо общо с махленски-провинциалната клюкарска обстановка.
Аз обаче предпочитам държавна работа със сигурност.


На PolinaP наблюденията са много верни.

Последна редакция: чт, 23 юни 2022, 16:40 от Caroline_Bingley

# 17
  • Мнения: X
След всичко, което ди написала за връзкарството, все още ли я предпочиташ? ^^

# 18
  • Мнения: 18 503
След всичко, което ди написала за връзкарството, все още ли я предпочиташ? ^^

Категорично да!
Не ми харесва това, което става.
Но съм избрала живот в малкия град с хубавите и лошите му страни.
Така, че не е като да имам много избор всъщност.
Но трябва да е на определено място, което да ми пасва.
Аз съм свикнала с провинцията, с нравите, с всичко. В община обаче не бих работила.
В големия град и фирми не вирея и не желая да съм там. Била съм и от двете страни.
Мога много да обяснявам, но няма смисъл.
И двете имат плюсове и минуси.
Аз знам какво бих избрала за себе си.
Не се колебая.
Това, че има връзкари не влияе на избора ми, а е просто нещо, с което няма как да се преборя и не зависи от мен за съжаление нещата са такива.
Аз живея тук и искам тук да работя.
Това все ще стане някога.
За мен е по-важно да работя на ниски обороти, на работа, която ме удовлетворява дори и за по-малко пари, да съм си в къщи, да се прибирам в нормално време, да имам отпуски, да мога да излизам когато се налага, да си прибирам детето от градина и школи.
С малко дете имам други приоритети. В 18 часа искам да съм си в къщи. Туй то.
Частниците в провинцията са олеле майко, в повчето случай трагедия-работи се много, за малко пари и текучеството е огромно, в производството също.
Държавната работа в провинцията е по-добре.

Последна редакция: чт, 23 юни 2022, 16:55 от Caroline_Bingley

# 19
  • SF
  • Мнения: 20 771
Ако имаш възможност да си домакин в държавна детска градина, или домакин в частна детска градина, не мисля, че разликата ще бъде огромна. Заплатата ще е съпоставима. И частникът не би дал голяма заплата. Длъжността звучи като правене на нищо особено - ще се стопанисват някакви столчета, ще се бракуват, ще се поръчват нови играчки, панички, възглавнички - нещо такова, нали?
Няма всеки ден да изписвате стока.
Ако се чудиш кое от двете предложения да приемеш, вземи това с по-високата заплата. И на двете ще си леля домакинка и няма да се чупиш от работа, освен ако не те хванат да помагаш за нещо.

# 20
  • Мнения: 5 143
Скрит текст:
Различно е навсякъде. И всичко е много относително.
Била съм и в частни компании (междуранордна, с много разбран шеф, и интелигентни хора, добра социална политика, отпуски, всичко точно).
Била съм и в няколко некоректни частни фирми, с двойни счетоводства, измами, шмекерии, неплащане, некоректно отношение и всякакви такива истории.
Била съм и на държавна-в агенция и министерство.
По-сладка работа няма.
С оглед на това, че в момента търся в малко населено място и знам какво е, ще ти кажа, че тук е шуро баджанащина, ама тотална, потресаваща и безпардонна.
Сега, вярно е, че аз съм малко лично засегната и афектирана от това, което ми се случи, но честно казано не вярвах, надявах се искрено, че не точно така. Но не би.
Става само, ама само с връзки и по никакъв друг начин.
Съвсем скоро имах късмета лично да се убедя.
Взеха жена, оставащи й 3 години до пенсия (вярно с опит), а не мен, защото е лична приятелка на кмета.
Това беше мечтана работа, работа точно за мен. Там вярвам ми беше мястото.
Готвих се, четох, притеснявах се,представих се добре и ми казаха, че са възхитени от мен.
И като се сетя, че ако не беше връзкарката щях да съм аз на 100% лошо ми става. Надявах се, мечтаех, но късмет.
Бяхме само ние двете кандидатки.
После разбрах, че мястото си е било за нея.
Скрит текст:
И ме е яд, че въобще се явих.
И така безочливо и без грам срам се разигра цялата игра, че всеки тук е възмутен, а ние сме малка общност.
Най-кофтито е, че комисията, която оценяваше са били за мен повечето, но спечели този който кметът е казал.
Тук е няма човек който да е на работа без връзки. Няма такъв.
Откриват се даже измислени работни места за определни хора(особено в общината).
И повечето са тъпи като галоши(без извинение),мигат на парцали и не знаят какво е входящ номер на документ.
Да не говорим, че си работят и след пенсия, повчето са злобни лелки, в общината е пълен змиярник, никой нищо не разбира, но е с огромно самочувствие-мигли,джуки,тоалети.
Много често се сблъсквам с незнанието им по елементарни въпроси, включително преди няколко дни за регистрация на нов автомобил.
Има фирми и фирми. Има хора и хора.
Градим си представи, чували сме, че било еди как си, но истината е, че всичко си зависи къде ще попаднеш, с кое можеш да се примириш и с кое не можеш.
Едно от предимството на големите международни корпорации, които отчитам е, че са на светилнни години в отношенията между хората, социалните стимули, общуването.
Средата е по-интелигентна, няма нищо общо с махленски-провинциалната клюкарска обстановка.
Аз обаче предпочитам държавна работа със сигурност.


На PolinaP наблюденията са много верни.
За съжаление и това го има, обявява се някакво уж свободно място (вероятно работодателят има полза от това), а всъщност вече е предопределено за някого. Пожелавам ти скоро да има положително развитие при теб.

# 21
  • Мнения: 588
Може да е било по-добре че не си я получила тази работа. Помисли и от тази гледна точка. Може би скоро ще попаднеш на точното място - малка фирма, но точна и където да се удовлетворяват приоритетите ти. Важно е да не се отказваш.

# 22
  • SF
  • Мнения: 20 771
Държавната работа е малко по-сигурна и позицията е дългосрочна и се спазват правилата. Може да се работи с ТЕЛК, всички полагаеми преимущества, отпуски...

# 23
  • Мнения: 5 143
Може да се работи с ТЕЛК
Да, и това трябва да се отбележи. Макар че като цяло в България сякаш няма подходящи условия и не се дават много възможности на такива хора. И аз съм от тях и за мой късмет работя нещо, с което мога да се справям чисто физически, а това ми е важно. Признавам, че не съм получила работата просто така, помогнаха ми, но иначе нямаше да стане изобщо.

# 24
  • SF
  • Мнения: 20 771
Не всички с ТЕЛК са трудно подвижни.
В държавните обекти май им е осигурен достъп.

# 25
  • Мнения: 5 143
Не всички с ТЕЛК са трудно подвижни.
В държавните обекти май им е осигурен достъп.
Да, знам, има и хора с ТЕЛК, на които на пръв поглед изобщо не им личи да имат някакво заболяване. Има не само трудноподвижни, има и хора с намален слух или зрение... Не това ми беше мисълта. По-скоро имах предвид, че не са предпочитани кандидати за работа.

# 26
  • Мнения: 2 558
PolinaP, да не си от Харманли? Като на там ми звучи поста ти. 😆 Съгласна съм изцяло с това, което си написала.
От малък град съм (20 000 жители) и живея в друг по-малък град (5000 жители), имам наблюдения и върху частната, и върху държавната работа. Доскоро бях на управленска позиция в частна фирма при сравнително добри условия и сравнително спазване на трудовото право. Но! Въпреки че си имах правото на болнични и 20 дни отпуск, винаги бях на разположение по телефона и на имейла, включително по празници и в почивните дни. В повечето частни малки фирми наистина не можеш да ползваш пълен отпуск (само по документи), ако си с малко дете и се налагат болнични често пак става проблем и т.н. Близо 20 години съм работила в частни фирми, 10 месеца съм работила и в общинска администрация, откъдето се махнах само и единствено заради мизерната заплата (взимах чисто 390лв и отидох в частна фирма на 1000лв), това преди преди 7 години. Сега съм след второ майчинство и определено си търся държавна работа, за да имам повече време за семейството и децата, да почивам през уикендите и празниците, да нямам проблем с отпуск и болнични и т.н.

# 27
  • Мнения: 89
А някоя случайно да се е явявала на тест за работа в нзок/рзок?

# 28
  • Мнения: 5 143
А някоя случайно да се е явявала на тест за работа в нзок/рзок?
Първо работа в ДГ, сега пък това? Не се засягайте, но малко хаотично ми изглежда. Добре е човек да бъде последователен, за да го приемат сериозно. Насочете се към област, в която имате някакви познания и умения.

# 29
  • Мнения: 89
А някоя случайно да се е явявала на тест за работа в нзок/рзок?
Първо работа в ДГ, сега пък това? Не се засягайте, но малко хаотично ми изглежда. Добре е човек да бъде последователен, за да го приемат сериозно. Насочете се към област, в която имате някакви познания и умения.
Не се засягам, просто 11 години бях в област, която не е особено развита в нашия град. И да не кажа е невъзможно да съм пак в нея. Завърших икономика, и е по вероятно да си намеря нещо в тази област, за нзок е точно това, в детската градина също търсиха човек с икономика. Но където и да започна ще се уча от нулата. А в банка не желая.

Общи условия

Активация на акаунт