(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 49)

  • 28 029
  • 783
  •   1
Отговори
# 180
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Хаха, после не мога да ги хвана да ги прибера, и няма да могат да ходят да снасят. Ще го мисля.

# 181
  • Русе
  • Мнения: 385
Въй, тази сутрин в Русе вали дъжд, излиза пара от устата ми. 17гр уж ама се усеща като зима след серията жега и суша тук. Simple Smile
Зеленчуците вероятно се радват!
Да похваля зеления боб какъв боец се извъди. В голямата жега стопира растежа си, спря да прави цвят и малките завързи изпадаха и си викам това ще му е. Викам си нищо, брахме вече 5-6 пъти. Обаче не. Тази сутрин забелязах, че е избил на туфи от основата и е пълно с нов цвят. В нета пише, че издържа до към 32гр, а тука седмица беше 35-37гр на сянка.
Супер!

# 182
  • Мнения: 1 205
Аз тази година не съм откъснала и за едно готвене зелен боб. Каквото беше хванало се мумифицира от горещините.
Днес извадихме картофите. Няма нито един ненаяден от поповото прасе. Догодина ще го садя със сода за хляб.
Ето и днешната реколта
След почивката пак, ако има какво да се бере.

# 183
  • София
  • Мнения: 5 190
За моите домати с петна по листата имам отговор от агронома на онази фирма, дето Ноти показа линка.
Носих 2 дни със себе си откъснатите листа, но не се натъкнах на агроном Simple Smile
И сега ми звънна, след молба и снимки по мейл !
Та: петната са недостиг на магнезий.
Да подхраня почвено, не листно, за да не пострадат цветовете на доматите .
Увиването се получава при силно махане на листа и при течение.
Каза да търся акари и ако видя да пръскам с Нимазал минимум 3 пъти през 5-7 дни. Карантината на био продуктите е 1 ден Simple Smile))

# 184
  • Мнения: 6 718
Може ли да кажете какъв е проблема на този домат? От едната страна на стъблото има кафяво оцветяване, не е меко, листата са свежи.

# 185
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
На мен ми прилича на жилкова некроза, която е силно заразна, трябва да се скубе и гори, иначе заразява и другите. Есента дезинфекция на градината и догодина садиш на друго място. Пренасят я точно черни мушици и други смучещи.
Ако искаш пробвай с лечение с препарати, но без химия не ми се вярва да стане.

# 186
  • Мнения: 6 718
Благодаря, Доня.
Не съм виждала мушици. Ще махна целия корен, дано не се пренесе на другите.
Уф, тъкмо се радва, че почнаха да цъфтят. Sad

# 187
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Сега четох, че прилича на картофена мана или бактериална никроза. Ако имаш как, махай и носи в агроаптека. Другото напръскай с медосъдържащ препарат, ако не лекува, поне да предпази - Фунгоран, Радомил и т.н. те са и лекарства.

# 188
  • Мнения: 28
-краставици
-тиквички
-подправки
-пипер и домати


-боб

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 16:04 от Глухариос

# 189
  • Мнения: 747
И аз имах няколко корена с тази жилкова некроза и ги махнах. А вчера забелязах и един, който уж са му добре листата, а плодоведе му бяха кафяви и изгнили. Какво ли е пък това... Не го махнах засега.

# 190
  • Мнения: 1 205
И аз имах няколко корена с тази жилкова некроза и ги махнах. А вчера забелязах и един, който уж са му добре листата, а плодоведе му бяха кафяви и изгнили. Какво ли е пък това... Не го махнах засега.
Това е кафяво гниене. Имах на два корена и ги махнах веднага. Другите са здрави за сега.

# 191
  • Русе
  • Мнения: 385
И аз имах няколко корена с тази жилкова некроза и ги махнах. А вчера забелязах и един, който уж са му добре листата, а плодоведе му бяха кафяви и изгнили. Какво ли е пък това... Не го махнах засега.
Това е кафяво гниене. Имах на два корена и ги махнах веднага. Другите са здрави за сега.
Ако петната са отгоре и отстрани е кафяво, но ако са отдолу в основата на домата, тогава е върхово. Върховото гниене прави кафяво-черно петно в долната част на домата. Не е заразно. Причинява се от недостиг на калций или неправилно поливане. Тоест засушаване, преовлажняване, студена вода… и аз имам 5-6 такива домата. Пръсках с листен тор калций и засега няма нови болни.

# 192
  • Мнения: 1 205
При кафявото гниене петното е воднисто,  кафяво на цвят и е отстрани на домата.
 При  върховото гниете,  петното е отдолу, черно е на цвят и е сухо.
Скрит текст:
домат с върхово гниене

и домат с кафяво гниене

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 19:10 от morskibriz

# 193
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Много калпави тия домати, кекава работа. Уж идват от климат с жега и влага - Южна Америка. Там ако няма мана, то къде другаде.
Гледам ютуб канала на една китайка, само бодва семена и полива и всичко става , а в планината с мъглите. Без разсади, без болести. В България въздуха ли е болен, че всичко страда...

# 194
  • Мнения: 1 596
Глухариос, супер градинка:-)
последното кафявото растение, особено добро, явно добре е полято и щастливо:-D

Общи условия

Активация на акаунт