(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 49)

  • 29 636
  • 783
  •   1
Отговори
# 195
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Така, пратиха ми препарати за растителна защита. Говорих с жената преди това и ми препоръча Куардис за всякакви видове мани.
Последното което пуснах за брашняна мана и кубинска мана по краставици и тиквички беше Радомил. Той спря брашняна мана,но не и кубинска. Направих литър разтвор и окъпах краставиците, сега ще чакам да се излекуват листата. Има 3 дена карантина при тях. Така че се надявам да не е зле. Всички сортове са ми смесени, а Гергана плод може и да няма, но е и здрава.

# 196
  • Мнения: 28
Глухариос, супер градинка:-)
последното кафявото растение, особено добро, явно добре е полято и щастливо:-D
"Растението" се казва Айра и обича да спи😊

# 197
  • Мнения: 631
Аз ползвам куадрис от няколко години. Уж до 72 часа след появата на симптомите спирал маните. Но това което ме обърква е, че навсякъде чета че е контактен фунгицид, а на опаковката пише, че е системен. Ако това долу е някаква мана, значи не е много ефикасен. Някой знае ли какво е, всяка година има такива плодове и винаги е около дръжката.



# 198
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398



Снощи тези листа бяха ръждиви. Чудех се дали да ги махам. Реших да пробвам и да напръскам. Навсякъде четох , че предпазва и лекува. Много се изненадах сутринта от подобрението. Пише, че се пръскат на 7-10 дни до пълно излекуване.
За доматите може и да има по добри превенции.

# 199
# 200
  • Мнения: 7 856
Не е ли много рано за фитофтората? За съжаление ако тя тръгне, няма спасение...

# 201
  • Мнения: 631
Като чета описанието, не се връзва да е това. За куадриса всъщност трябва да отбележа, че на шума доматите са здрави, няма едно петънце. Но всяка година по някои плодове се появява това. А картофената нали мразела жегите, ако последните са ѝ малко, не знам каква жега трябва да стане, за да я спре.

# 202
  • Варна
  • Мнения: 1 951
А не е ли възможно да е пригор от силно слънце?

# 203
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Може, аз листа не виждам. Сега е модерно да се оголват домати уж за да зреят по бързо.
Моите са храсти с домати.


Ей така, да има сянка.

# 204
  • Мнения: 631
Не знам, това се получава винаги около дръжката и винаги върху няколко домата от една чепка. Впоследствие и по съседни растения. Листата си остават здрави.

# 205
  • Мнения: 7 856
След време потъмняват ли проблемните места? Аз веднъж преди години имах слънчев пригор на едни розови домати с малко и хилави листа. Но бяха от страни и мястото стоеше по-светло, а не потъмняло като при гъбичните проблеми.
Проблемите около дръжката ми навяват стари спомени от преди години, когато пръсках с отровна химия и въпреки това доматите боледуваха. И си беше зараза, скапваха се доматите.

# 206
  • Мнения: 631
Повечето такива изхвърлям, но сега тези ще оставя, да видим какво ще стане...

# 207
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Оф, ходих да дам тиквички на съседа и ми стана лошо. До най голямата, котило от черно - бели буби. В интернет пише че ядат всичко, размножават се бързо, трепят се трудно, към невъзможно. Такъв голям бръмбар бях намерила и в цвета на една роза. С какво ще ги моря, с ръка ли ще ги събирам и в буркан с ракия слагам, обаче човек всеки ден трябва да гледа като луд. Писна ми, едно оправям, друго идва.

# 208
  • Русе
  • Мнения: 385
Да ви кажа и аз се уморих. Всеки ден нова болест. Краставиците ми като на Доня са хванали кубинска мана. Не ми се и пръска…
По лютите чушки, зеления боб и по тиквичките пълно с миризливки и нямат убиване. По пиперът пълно с новородени въшки. По патладжана и черито някакви акари с червени мини паячета. Доматито и пиперът пък с тяхното върхово гниене. Ябълката изпада на 90% от плодовия червей. Гроздето има брашнеста мана и няма махане въпреки якото пръскане с химия. Ами писна ми честно! Буквално едно нещо няма нормално…а полагам всекидневни грижи и знам какво правя и въпреки това имам чувството че възухда и дъжда са заразени…

# 209
  • София
  • Мнения: 5 200
Ники, това:
"По патладжана и черито някакви акари с червени мини паячета."
ги пръскай с Нимазал през 5 дни, агрономът ми го каза по телефона.
 Този Нимазал е срещу всичко, аз го купих като ми писна да се мъча с чистото масло от нийм, срещу листни въшки го ползвам много.

Общи условия

Активация на акаунт