Придобиване на имот "по давност"

  • 1 884
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 361
Здравейте! Имам следния казус. Къща насело, съседна на родителите ми, продадена преди 15 години на едни англичани, които дойдоха точно за 3 месеца, после забегнаха в Кения и не са се връщали. И няма и да се върнат предполагам. Поддържаме връзка с мейли. Къщата, или по точно двора, баща ми ги стопанисва, коси, даже има животни там в момента негови. Имам черно на бяло написано от англичаните, че разрешават баща ми да ползва къщата... Даже говорих с тях за продажба, да ми пратят документи и по някакъв начин да уредим нещата, но посолството на България е в Етиопия, в Кения доколкото знам няма, а и да има, усещам, че на тях просто не им се занимава... Та искам да попитам- има ли начин да придобием тази къща? Да платим данъците, да намерим свидетели, че действително баща ми 15 години добросъвестно владее имота и... Да стане наш?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 195
Не.

# 2
  • Мнения: 771
Егати нахалството. 😶

# 3
  • Мнения: 65
ползвайте, платете данъците, те са левчета и си живейте там, не виждам проблем....

# 4
  • София
  • Мнения: 35 195
Влизането в чужд имот е самоуправство и се наказва от закона.
Двор е едно, къща с чужда покъщнина друго.

Авторке, продължавайте да ги търсите и да настоявате за покупко- продажба, ако са склонни. Това е реда на придобиване.

# 5
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
има ли начин да не се опитвате да крадете чужда собственост ?
ей, гнусен и крадлив народ сме....

# 6
  • Мнения: 65
Влизането в чужд имот е самоуправство и се наказва от закона.
Двор е едно, къща с чужда покъщнина друго.

Авторке, продължавайте да ги търсите и да настоявате за покупко- продажба, ако са склонни. Това е реда на придобиване.
така е, ако се докже, че са го увредили, иначе, за селските имоти това е абсурд.... За да се стигне до дело, трябва собственниците да подадат заявление в полицията и те да намерят причини за дело, което е абсурд в дадена ситуация!

# 7
  • София
  • Мнения: 35 195
Абсурди всякакви, но имотът нотариално е чужд.
Никой нотариус и 100 свидетеля да му заведат, няма да се навие да изповяда подобно решение.

# 8
  • Мнения: X
Ако баща Ви беше плащал данъци през всичките тези години, можеше и да Ви огрее.

# 9
  • Мнения: 771
Ами да. То точно това трябва - правно основание, за да се придобие по давност. Това по Закон. А за морала… майко мила! Как въобще може да Ви хрумне, че щом ползвате земята да гледате кокошки на нея и собствениците са в чужбина, имотът е ваш?

# 10
  • Мнения: 65
Абсурди всякакви, но имотът нотариално е чужд.
Никой нотариус и 100 свидетеля да му заведат, няма да се навие да изповяда подобно решение.
сигурно е, че имотът е вписан на фирма, от тогава в България е имало 2 пререгистрации на фирми...със сигурност и не са плащали фирмени разходи и сега е висящо положението им. Въпрос на време е, държавата да ги продаде на търг за дължими средства....просто още никой не е взел решение, какво ще се прави с безброй такива имоти.... Някои общини май са се самосезирали, обаче Mask

# 11
# 12
  • София
  • Мнения: 13 429
Абсолютно никакво правно основание нямате. Особено пък доказано с имейлите, че собствениците сами са ви позволили да ползвате част от имота.
Придобиването по давност има съвсем друг смисъл.
П.П. Плащането на данъците пък е на светлинни години от темата.

# 13
  • Мнения: X
Никакво нахалство не виждам аз, щом законът го позволява.
Странно ми е само, че се пита тук, а не се консултират с адвокат.
А, ето, преди мен адвокат даде безплатно мнение.

# 14
  • София
  • Мнения: 35 195
Законът доооста отдавна не позволява подобни неща, при съвсем чисти и ясни случаи можр и то за някоя пристройка, не за къща или апартамент.

Общи условия

Активация на акаунт